Ing. Tomáš PŘIBYL: blog (nejen) o kosmonautice

E-mail: tp.pribyl@seznam.cz; poštovní kontakt: Teyschlova 23, Brno 63500, Czech Republic; GSM 728769966. Skype status

Pondělí 30. září 2013

Německo oznámilo, že pracuje na kosmickém radaru s rozlišením detailů o velikosti 25 cm: to je mimochodem více, než je dnešní limit pro prodej satelitních snímků ve viditelném spektru k civilnímu využití (50 cm). Družice TerraSAR-X Next Generation bude následovníkem systému TerraSAR-X/TanDEM-X (ten získává radarové snímky o rozlišení jednoho metru).

Nutnost vyřešit dodatečné problémy při testování ve středisku ESA ESTEC u dvojice družic Galileo z řady FOC (Full Operational Capability) vede k odkladu jejich startu na nejdříve červen 2014.

„Dávám do hry půl miliardy dolarů,“ prohlásil v srpnu 2006 tehdejší administrátor NASA Michael Griffin, když uzavíral kontrakt COTS na vývoj dvou nových komerčních systémů pro dopravu nákladu na ISS. Jeden ze soutěžících sice záhy vypadl a nahradil ho jiný kandidát, ale to už teď není podstatné: včerejším úspěšným připojením lodi Cygnus G. David Low k ISS byly oba dva komerční programy dotažené do vítězného konce. Spojené státy tak nyní mají dva nezávislé systémy dopravy nákladů na ISS, lodě Cygnus a Dragon. Bravo!

Pátek 27. září 2013

NASA představila přenosné radarové zařízení, které je schopné detekovat tlukot lidského srdce nebo dýchání člověka, a to i přes překážky. Ruční radar FINDER (Finding Individuals for Disaster and Emergency Respons) dokáže najít člověka zasypaného téměř deseti metry suti, skrytého za šesti metry betonu nebo na vzdálenost třicet metrů v otevřeném prostoru. Uplatnění by měl najít při záchranných aktivitách po různých katastrofách. Radar vychází z technologie, kterou NASA vyvinula pro sledování polohy meziplanetárních sond. Není to krásný příklad transferu kosmických technologií? (Na druhé straně si lze asi velmi snadno představit využití tohoto zařízení v silových složkách. Ostatně, NASA představila FINDER ve spolupráci s Ministerstvem vnitřní bezpečnosti.)

Před námi je víkend – s trochou nadsázky by se dalo říci, že víkend kosmický. V neděli se má připojit k ISS první zásobovací loď Cygnus (pokud by se jí to podařilo, byl by to ohromný úspěch nejen pro firmu Orbital Sciences Corp., ale pro celý soukromý sektor: „konkurenční“ firma SpaceX totiž svůj projekt lodi Dragon dovedla do úspěšného konce už dříve). Ve stejný den by pak konečně mohla vzlétnout soukromá raketa Falcon 9 v1.1: ač má Falcon 9 za sebou pět (úspěšných) startů, v1.1 je zcela přepracovaná a se svými předchůdkyněmi má společné prakticky jen jméno. Raketa má nové motory, jiné rozměry, avioniku, letový profil, poprvé nese aerodynamický kryt, poprvé startuje z rampy v Kalifornii – a bude zkoušet technologie pro vícenásobné použití (první stupeň by se měl pokusit o řízené přistání na hladině Tichého oceánu). – Snad se nikdo nebude zlobit, když ke „kosmickému víkendu“ započítám i pondělní start rakety Proton s družicí Astra 2E: půjde totiž o první start tohoto nosiče po dramatické havárii letos v červenci (viz blog 3. července 2013). Aneb dávno pryč je doba, kdy byl ruský Proton jednou z nejspolehlivějších raket: dnes má v procentech vyjádřenou úspěšnost nižší, než měl v osmdesátých letech...

Ve slovenském deníku SME vyšel dvoustránkový rozhovor s mou maličkostí věnovaný kosmonautice. Rozhovor (delší, než tištěná verze) je k dispozici i na webových stránkách deníku.

Čtvrtek 26. září 2013

Ruská kosmická loď Sojuz TMA-10M je bezpečně ve vesmíru a její posádka (Oleg Kotov, Sergej Rjazanskij a Michael Hopkins – posledně jmenovaný je prvním astronautem z výběru NASA 2009, který se dostal do vesmíru) už si užívá slastí i strastí života na Mezinárodní kosmické stanici. Pozornost se tak obrací k první lodi Cygnus, která je zatím „zaparkovaná“ na oběžné dráze a která čeká na povolení k příletu k ISS. Společnost Orbital Sciences Corp. ujišťuje, že nyní už je všechno v pořádku (co by také jiného měla tvrdit) a že dnes nebo zítra bude rozhodnuto o přesném termínu příletu ke stanici. Joel Montalbano (zástupce manažera programu kosmické stanice v NASA) ale uvedl, že přílet se uskuteční nejdříve v neděli 29. září (což je odklad o další den oproti dříve avizované sobotě).

Společnost Arianespace oznámila, že plánuje v příštím roce uskutečnit pět startů rakety Ariane 5, dva rakety Sojuz a jeden nosiče Vega. Přitom je jeden až dva starty možné (pokud bude poptávka) přidat. Jsou to překvapivě nízká čísla – alespoň pro mne. Ještě loni Arianespace tvrdila, že je připravena zvýšit počet startů Ariane 5 na sedm, aby uspokojila poptávku. A letos došlo k redukci startů nosičů Sojuz z plánovaných čtyř na dva: takže by se vlastně v příštím roce měly realizovat jen ty z letošního roku odložené. Stejně tak Vega má podepsané na příští rok čtyři kontrakty (družice DZZ-HR z Kazachstánu, PRISMA a ADM-Aeolus pro ESA a ještě suborbitální let IXV) – ale letět má jen jednou. Copak se to děje?

Po skončení programu raketoplánů byla známá místnost MCC (Mission Control Center; první snímek), odkud byly všechny lety počínaje misí Endeavour STS-77/1996 řízené, uzavřena. Následně prošla rozsáhlou rekonstrukcí (druhý snímek), která se nyní chýlí ke konci (třetí snímek). MCC má do budoucna zajišťovat především průzkumné mise lodí Orion, ale prvním úkolem má být v polovině příštího roku převzetí řízení ISS. To proto, aby řídicí středisko FCR (Flight Control Room) mohlo projít podobnou modernizací: pak se sem vrátí řízení ISS a MCC bude mít volné ruce pro lety Orionu.

Středa 25. září 2013

V průběhu letošního podzimu budu mít následující přednášky věnované kosmonautice (uvádím jen ty již pevně domluvené a jen přístupné veřejnosti – tedy nikoliv na školách nebo na privátních akcích):

 • Pátek 27. září 2013 od 19:30 h – hvězdárna Uherský Brod – „Buran – příběh zbytečného kosmoplánu“.
 • Pondělí 21. října 2013 od 18:00 h – knihovna Černá Hora – „Jeden den na oběžné dráze“.
 • Středa 23. října 2013 od 17:00 h – kulturní dům Rubín, Brno – „Běžný den kosmonautů ve vesmíru“.
 • Čtvrtek 7. listopadu 2013 od 18:00 h – hvězdárna Prostějov – „Kosmická turistika“.
 • Čtvrtek 14. listopadu 2013 od 17:00 h – hvězdárna Třebíč – „Raketoplány včera, dnes i zítra“.
 • Pátek 22. až neděle 24. listopadu 2013 (zatím neupřesněno) – hvězdárna Valašské Meziříčí – „Skylab: bylo, nebylo“.
 • Pátek 6. prosince 2013 od 17:15 h – sál ZUŠ Kořenského, Brno – „Příběhy kosmonautů“.
 • Už delší dobu kolovaly světem zvěsti o nové čínské raketě na tuhá paliva, která by měla být vyvíjena za neúspěšnou Kaituozhe (v září 2002 a září 2003 dvakrát havarovala). Dnes se spekulace potvrdily: historicky první úspěšný čínský nosič na tuhá paliva dopravil do vesmíru družic Kuaizhou-1 (a takto je raketa prozatím též nazývána). Bližší informace nebyly zveřejněny, ale obecně se soudí, že jde o raketu „rychlé reakce“ schopnou v řádu hodin či desítek hodin dopravit do vesmíru potřebný satelit – a že je odvozená od mezikontinentálního nosiče jaderných hlavic. Čína dnes každopádně získala kapacitu, kterou dnes jiná země na světě nemá: ovšem nějakou zásadní strategickou výhodu nepředstavuje. Zatím.

  Hovořit téměř deset minut ve Studiu 6 Víkend o úspěchu sondy Voyager 1, která vstoupila do mezihvězdného prostoru (viz blog 16. září 2013), je prima. Horší je, když se člověk po onu dobu musí dívat na titulek „Sonda Voyager 1 opustila sluneční soustavu“ (neopustila – v ní ještě nějaký pátek pobude; navíc hranice sluneční soustavy jsou jen věcí definice, nikoliv nějakého fyzického jevu – naproti tomu vstup do mezihvězdného prostoru je jasně měřitelný) a také na „ilustrační záběry“ v podobě nesouvisející sondy Cassini a výsadkového modulu Huygens.

  Úterý 24. září 2013

  Společnost Arianespace objednala další sérii raket Ariane 5: celkem osmnáct nových nosičů bude k dispozici počínaje rokem 2017. Hodnota kontraktu je téměř dvě miliardy eur: to znamená, že jednotková výrobní cena Ariane 5 je cca 110 mil. eur (tedy necelých 150 mil. USD). Celkově si společnost Arianespace objednala 117 raket Ariane 5: vypuštěno jich zatím bylo 71 (zatímco ve vypuštěných jsou všechny, nevím, jestli v oněch 117 kusech jsou i demonstrační mise z počátku programu: první objednávku totiž Arianespace učinila v roce 1995 – jen rok před premiérou, což je na výrobu a odzkoušení nové rakety zatraceně málo). Rakety Ariane 5 byly objednávány v tomto sledu: 1995 – 14 kusů, 1999 – 20 kusů, 2004 – 30 kusů, 2007 – 35 kusů a 2013 – 18 kusů. – Společnost Arianespace zároveň oznámila, že jedná o objednávce první série raket Vega (dosud objednána jedna plus pět, ale „poptávka“ je evidentně vyšší: jen ESA si v rámci programu VERTA objednala pro mise Proba-V, PRISMA, ADM-Aeolus, IXV a Lisa Pathfinder pětici nosičů).

  Již zítra má odstartovat z kosmodromu Bajkonur loď Sojuz TMA-10M s tříčlennou posádkou (viz první emblém) a následně 7. listopadu Sojuz TMA-11M (viz druhý emblém). To se potká na ISS devět kosmonautů: mj. proto, aby si v rámci kosmické vycházky mohli symbolicky předat olympijskou pochodeň. Zároveň se má odzkoušet logistika předávání služby na stanici za plného provozu: dosud nejprve jedna loď odletěla, počet členů posádky se tak snížil z šesti na tři a až poté dorazila loď další. Do budoucna ale není vyloučena změna: nejprve dorazí čerstvé posily (tím se počet osob na stanici zvýší na devět) a až poté odletí končící směna. – A ještě jeden emblém: v neděli v Kolíně nad Rýnem představila ESA název i emblém mise německého kosmonauta Alexandra Gersta (poletí na Sojuzu TMA-13M v květnu 2014). Mise dostala název Blue Dot (Modrý bod), což je název inspirovaným slavným snímkem Pale Blue Dot (Mihotavý modrý bod) sondy Voyager 1 z roku 1990 zachycující Zemi ze vzdálenosti šesti miliard kilometrů. Na záběru se Země jevila jako nepatrná malá tečka. „Celá lidská historie se udála na tomto jediném pixelu,“ uvedl tehdy popularizátor kosmonautiky a astronomie Carl Sagan.

  Pondělí 23. září 2013

  Po návratu lodi Sojuz TMA-08M dvojice kosmonautů (Chris Cassidy z USA a Alexandr Misurkin z Ruska) prováděla bezprostředně po přistání různé úkony jako postavit se ze sedu, postavit se z lehu, chůze po špičkách nebo po patách a další testy na koordinaci rukou a zraku. Testy proběhly v lékařském stanu (konaly se i předchozích misích, ale až desítky hodin po přistání ve Hvězdném městečku): po půl roce ve stavu beztíže a přistání navrch prý tyto relativně jednoduché úkony představovaly pro oba kosmonauty pořádnou výzvu.

  Po odletu lodi Shenzhou-10 letos v červnu oznámila Čína, že laboratoři Tiangong-1 zbývají poslední tři měsíce života a že poté bude navedena k řízenému zániku do hustých vrstev atmosféry. Avizovaný čas v nejbližších dnech vyprší: samozřejmě, že tříměsíční limit nelze brát na hodinu přesně a v čínském vlastním zájmu je laboratoř udržovat při životě co nejdéle (studium vlivu atmosféry na její dráhu, dlouhodobý provoz palubních zařízení aj.). Jedno je ale jisté: dny první čínské orbitální stanice jsou sečteny a blíží se její konec.

  Premiérová loď Cygnus měla být od neděle zakotvená u ISS, ale není – a pokud nyní půjde vše dobře, stane se tak až v sobotu 28. září. Přílet byl nejprve o dva dny odložený (z neděle na úterý) kvůli nesouladu formátu navigačních dat (data vyslaná z ISS měla neočekávané hodnoty, a tak byla počítačem nákladní lodi odmítnuta) na úterý, později až na sobotu (přednost dostala pilotovaná loď Sojuz TMA-10M, která startuje ve středu). – Jen několik minut před startem rakety Antares s lodí Cygnus jsem měl možnost o celém projektu a jeho souvislostech hovořit na ČT24.

  Pátek 20. září 2013

  Raketa Falcon 9 uskutečnila na rampě SLC-4E základny Vandenberg AFB druhý dvousekundový zážeh devíti motorů svého prvního stupně. Blíže nespecifikované problémy z minulého testu (údajně na rozhraní mezi raketou a pozemní infrastrukturou) se tentokrát neopakovaly a vše je připraveno na premiérový start. Ten je nyní stanovený na 29. září (30. září je rezervní datum): přednost má aktuálně dvojice vojenských raket Minuteman, které odstartují z Vandenberg AFB v příštích dnech.

  „Lovci kosmonautů“ (budou-li mít chuť zvednout se ze židle) mohou mít v nejbližších týdnech opět několik příležitostí k získání „skalpu“ (ať již má podobu společné fotografie, autogramu nebo prostého setkání).

 • Neděle 22. září 2013 – Hned (nejméně) devět kosmonautů zavítá na den otevřených dveří letecko-kosmické organizace DLR v Kolíně nad Rýnem, jehož součástí je i evropské výcvikové středisko EAC (European Astronaut Center): Jean-François Clervoy (Francie), Samantha Cristoforettiová (Itálie), Frank De Winne (Belgie), Reinhold Ewald (Německo), Léopold Eyharts (Francie), Alexander Gerst (Německo), André Kuipers (Nizozemí), Thomas Pesquet (Francie) a Hans Schlegel (Německo).
 • Neděle 6. října 2013 – Tentokrát bude den otevřených dveří v technickém srdci ESA, v ESTECu (Nizozemí). Zde mají být: Reinhold Ewald (Německo), André Kuipers (Nizozemí), Franco Malerba (Itálie), Ulf Merbold (Německo) a Steven Smith (USA).
 • Sobota 19. října 2013 – V rodišti prvního (východo)německého kosmonauta, v Morgenröthe-Rautenkranz, bude kromě zdejšího rodáka Sigmunda Jähna také Oleg Novickij (Rusko).
 • Pátek 8. až neděle 10. listopadu 2013 – Do německého Neubrandeburgu přijede v rámci 28. kosmických dní Lodewijk van den Berg (USA; původně občan Nizozemí, ale po odchodu za prací do USA musel kvůli bezpečnostním pravidlům přijmout americké občanství a jako Američan pak i letěl do vesmíru).
 • Letectví + kosmonautika 9/2013 přináší mé články „S atomem nejen na Mars“ (program atomových motorů v éře Apolla; zvláště pak NERVA), „Zkáza rakety Proton“, „První muž z raketoplánu“ (zemřel astronaut Charles Gordon Fullerton, viz blog 22. srpna a 2. září 2013), „Nerealizované moduly ISS“ a „Loď CST-100 prochází zkouškami“.

  Čtvrtek 19. září 2013

  Během přistávacího manévru ruské lodi Sojuz TMA-08M minulý týden došlo k vážným problémům, když se některé údaje nezobrazovaly na palubních monitorech. Kosmonautům je muselo skrze rádiovou komunikaci diktovat řídicí středisko: což je ale docela nebezpečné, protože při výpadku signálu (už se v minulosti stalo) by se kosmonauti ocitli zcela bez informací. Ty přitom potřebují např. během finálních sekund přistání, aby se na poměrně tvrdé dosednutí připravili (jinak hrozí vážné úrazy). Výklad problému se přitom liší: zatímco velitel lodi Pavel Vinogradov si nebral servítky („Měli jsme problémy. Po oddělení od ISS zmizely z jakéhosi důvodu všechny údaje, z nichž jsme zjišťovali stav palubních systémů. Když jsme se od ISS oddělili, letěli jsme vlastně po paměti. Přistávali jsme fakticky naslepo.”), ředitel Roskosmosu Vladimir Popovkin hovořil o spíše banalitě („V programu se data překrývala. Aby z toho nebyl zmatek, zobrazování parametrů letu jsme vypnuli. O problému jsme věděli už dřív.“).

  Návrat ruské rakety Proton do služby po dechberoucí červencové havárii (viz blog 3. července 2013) se odkládá. Původně mělo ke startu s družicí Astra 2E dojít už v polovině září, ale pro blíže nespecifikované problémy na prvním stupni nosiče došlo k odložení vypuštění o dva týdny. Nyní se tak počítá se startem 30. září.

  Kosmodrom na ostrově Wallops (jehož komerční část se nazývá MARS – Mid-Atlantic Regional Spaceport) se dostává do středu pozornost: během tří měsíců odtud mají vzlétnout čtyři kosmické rakety (7. září Minotaur V s lunární sondou LADEE, 18. září Antares s lodí Cygnus, dále se plánuje 4. listopadu Minotaur I s misí ORS-3 a 8. prosince Antares s další lodí Cygnus; všechny rakety jsou přitom ze stáje firmy Orbital Sciences Corp.). Ne že by tu nebyl provoz: historicky se odtud uskutečnilo 16 tisíc startů raket (podle některých zdrojů „jen“ 14 tisíc), ale povětšinou šlo o malé suborbitální. Nyní se tedy opět dostává na výsluní. – Několika emblémy si připomeňme dva významné starty tento měsíc. Jednak Minotaur V se sondou LADEE (první emblém patří raketě, druhý vlastní sondě) a jednak Antares s premiérovou lodí „G. David Low“ Cygnus.

  Středa 18. září 2013

  Evropská družice GOCE zhruba v polovině října spotřebuje své zásoby pohonné látky (xenonu) a krátce nato se zřítí do hustých vrstev atmosféry. Prováděla totiž podrobné mapování gravitačního pole Země, přičemž se pohybovala na samé hranici atmosféry. Zánik GOCE o hmotnosti 1100 kg se očekává dva až tři týdny po spotřebování xenonu; přitom až čtvrtina hmotnosti družice může přežít průlet atmosférou a dopadnout na zemský povrch. Půjde o první neřízený zánik družice ESA od roku 1987 (tehdy do atmosféry vstoupil satelit ISEE-2). – Ono je to totiž dáno tím, že ESA „zodpovědně“ posílá vysloužilé družice na vyšší dráhu. Tím problém neřeší, jen oddaluje.

  Americký astronaut Clayton Anderson (veterán z letů Atlantis STS-117/2007 a Atlantis STS-131/2010) má nové zaměstnání: od října bude působit na fakultě letecko-kosmické techniky na Iowa State University.

  První a zkušební zásobovací loď Cygnus „G. David Low“ je na cestě k Mezinárodní kosmické stanici: dnes ji bezpečně dopravila na oběžnou dráhu raketa Antares při svém druhém startu. Teď je před ní několik dní zkoušek a pokud vše dopadne dobře, na neděli se chystá přílet k ISS. - Kdo byl to byl na počátku roku řekl, že v září bude mít raketa Antares za sebou v letošním roce více startů, než Falcon 9? (Bez mučení se přiznám, že já tedy ne.) Podotýkám, že Falcon 9 je v provozu od polovinu roku 2010, Antares si svoji premiéru odbyl až letos v dubnu. Společnost SpaceX přitom s raketou Falcon 9 na letošek slibovala pět až šest startů.

  Úterý 17. září 2013

  Vypuštění druhého kvarteta družic O3b Networks raketou Sojuz z Francouzské Guayany bylo nakonec odloženo na počátek příštího roku (viz blog 6. září 2013). Letos tak Sojuz odstartuje už jen jednou: 20. listopadu s observatoří Gaia (ke startu ji zkrátka není možné nachystat dříve): namísto plánovaných čtyř nosičů tohoto typu tak letos poletí jen dva (a to o ně byla opravdu pořádná bitva: viz blog 21. června 2013).

  Letošní běh experimentu CAVES, který pořádá ESA v jeskyních na Sardínii a který má za cíl předávat zkušenosti mezi nováčky a veterány stejně jako mezi jednotlivými národy, začal dnes. Účastní se jej Paolo Nespoli (ESA/Itálie), Jeremy Hansen (Kanada), Michael Barratt, Jack Fisher (USA), Satoshi Furukawa (Japonsko) a Alexej Ovčinin (Rusko). Nespoli, Barratt a Furukawa jsou veteráni z kosmických výprav (všichni mají za sebou jeden krátkodobý a jeden dlouhodobý let), ostatní jsou nováčci.

  Sonda Voyager 1 vstoupila do mezihvězdného prostoru (viz blog 16. září 2013) a jen pár minut po zveřejnění zprávy mi zvonil telefon. Co na tom, že bylo něco po desáté večer – mimořádná událost si žádá mimořádné oběti, a tak jsem o hodinu později řekl do živého vysílání několik málo vět na toto téma.

  Pondělí 16. září 2013

  To datum mi přišlo nějaké povědomé: 25. srpna 2012. Den, který se zapsal černým písmem do kroniky kosmonautiky: den, kdy zemřel první člověk na Měsíci, Neil Armstrong. NASA ale minulý týden oznámila – s více, než roční prodlevou – že tento den došlo k historické události: sonda Voyager 1 opustila sféru vlivu Slunce a vstoupila do mezihvězdného prostoru. Tedy do oblasti, kde už není vliv naší mateřské hvězdy: to je jakási ze Země nepozorovatelná (proto jsme netušili, kdy vstup do mezihvězdného prostoru nastane, a proto vědci se zveřejněním trochu otáleli – dokud neměli jistotu) „bublina“, kde převládají částice vyvržené Sluncem. V určitém okamžiku ale tento vliv končí a vítězí částice mezihvězdného prostoru. Zde je mimochodem čtyřicetkrát vyšší hustota částic, než na periferii sluneční soustavy: ona „bublina“ drží tvar (který je dle sluneční aktivity pochopitelně proměnlivý) především díky rychlosti svých částic, nikoliv díky jejich množství. Každopádně jde o ohromný úspěch: lidmi vyrobené těleso poprvé vstoupilo do mezihvězdného prostoru.

  Raketa Falcon 9 v1.1 o víkendu neodstartovala – dokonce ani neprovedla druhý zkušební zážeh motorů. Ten se má uskutečnit nejdříve ve středu – se startem se nyní počítá až koncem září, dle Elona Muska (zakladatele společnosti SpaceX) až 29. či 30. září.

  Do aerodynamického krytu rakety Antares byla zapouzdřena zásobovací loď Cygnus: komplet byl následně dopravený na rampu a nyní čeká na start, který je plánovaný na středu 18. září 2013.

  Pátek 13. září 2013

  Včera se uskutečnil dvousekundový zážeh všech devíti motorů rakety Falcon 9 v1.1 na rampě kosmodromu Vandenberg: během zkoušky se ale objevily anomálie, takže zážeh bude zítra zopakovaný. Start každopádně (zatím) zůstává plánovaný na neděli 15. září. Raketa má nejen dopravit na oběžnou dráhu kanadskou družici Cassiope pro sledování ionosféry a technologické pokusy, ale její první stupeň se pokusí o unikátní manévr: hladké přistání na vodní hladinu poté, co se zorientuje a zažehne jeden ze svých devíti motorů. Nepočítá se ani se znovupoužitím či záchranou stupně a vlastně ani s úspěchem, ale získané zkušenosti mají umožnit vícenásobnou použitelnost nosných raket v budoucnu.

  Společnost Blue Origin podala formální protest proti zamýšlenému pronájmu rampy 39A. Už dříve bylo oznámeno zveřejněno, že o rampu 39A je jediný zájemce (společnost SpaceX) a Blue Origin hodlá sdílet rampu 39B se superraketou SLS (viz blog 9. srpna 2013). Díky protestu není možné zamýšlený pronájem uskutečnit až do doby, kdy o něm rozhodne americký vládní auditní, vyhodnocovací a vyšetřovací úřad GAO. Vyvstává otázka, proč Blue Origin protestuje, když už dříve souhlasila s využíváním rampy 39B. Ale co když neprotestuje, co když společnosti SpaceX pomáhá? Než GAO rozhodne (těžko si představit, že jinak než ve prospěch SpaceX, neboť tato firma má na rozdíl od Blue Origin reálný hardware i zakázky), musí údržbu rampy 39A platit NASA, což hraje do karet SpaceX: tato firma aktuálně nemá pro rampu využití, protože raketu Falcon 9 trápí odklady a Falcon Heavy bude k dispozici kdovíkdy. Protest tak de facto konzervuje rampu 39A pro společnost SpaceX za vládní peníze.

  Časopis Tajemství vesmíru vychází desetkrát do roka – a k tomu vydává dva monotematicky zaměřené speciály. Ten aktuální je věnovaný „úspěchům a prohrám éry raketoplánů“: 26 článků (některé již dříve publikované, jiné původní) mapují různé méně známé kapitoly éry raketoplánů (pod všemi jsem přitom podepsaný). Historické projekty Dyna Soar nebo X-15, nikdy nepoužitou rampu SLC-6 na kosmodromu Vandenberg nebo používaná zařízení v Kennedyho kosmickém středisku, sovětský Buran, záchranné procedury při letech raketoplánů, význační astronauti, samozřejmě havárie Challengeru a Columbie i aktuální či budoucí projekty: X-37B, SpaceShipTwo, Lynx, Dream Chaser či superraketa SLS. Dohromady sto stran raketoplánového počtení – a pokoukání.

  Čtvrtek 12. září 2013

  Švédská kosmická agentura Swedish Space Corporation bez dalších podrobností uvedla, že probíhají jednání o přeměně základny ESRANGE v Kiruně na kosmodrom. Dosud odtud probíhají jen starty sondážních raket a je tu stanice pro komunikaci s družicemi: do konce desetiletí by přitom odtud mohly startovat i mise na oběžnou dráhu. „Jednání s partnery“ (představit se pod tím dá ledacos) prý již probíhají.

  Americká meziplanetární sonda Deep Impact (později přejmenovaná na Epoxi) se odmlčela a podle všeho je ztracená. Je to škoda (prý je na vině blíže neupřesněný softwarový problém), ale nikoliv tragédie: sonda byla vypuštěna v roce 2005 s cílem zasáhnout pomocí téměř půltunového projektilu jádro komety 9P/Tempel. Což se podařilo, a protože byla sonda v dobrém stavu a s dostatečnou zásobou pohonných látek, bylo rozhodnuto ji nadále používat k průzkumu těles ve sluneční soustavě. V listopadu 2010 se tak přiblížila na 700 km ke kometě Hartley 2 (dříve 103P/Hartley) a v lednu 2020 se počítalo s průletem u planetky 2002 GT. K tomu ale už nejspíše nedojde, protože od 8. srpna se nepodařilo s automatem navázat spojení (počítá se jen s jednou relací týdně). Každopádně 8,5 roku práce na sondu, která měla fungovat šest měsíců, není úplně marný výkon.

  Do nejnovějšího vydání Tajemství vesmíru jsem přispěl články „Voyager 2: na hranice sluneční soustavy“ (původně měl být cestě sond Voyager věnovaný jeden článek, nakonec z tématu vznikla trilogie a stejně mám pocit, že se prakticky nic nevešlo) a „Čína dobývá vesmír“ (minulost, současnost a budoucnost čínské pilotované kosmonautiky).

  Středa 11. září 2013

  Ruský kosmonaut Gennadij Padalka stále ještě nemá místo v lodi Sojuz TMA-16M jisté (viz blog 3. září 2013): kromě něj je ve hře ještě Anatolij Ivanišin (veterán z letu Sojuz TMA-22/2012). Ze hry vypadli další zvažovaní kandidáti Andrej Borisenko, Sergej Revin a nejnověji také Jurij Malenčenko (dočasně zdravotně nezpůsobilý letu). Minimálně ale získáváme představu o žhavých kandidátech pro nominace do dalších misí. – Pikantní je, že ve výběru náhradníka za Jurije Lončakova (dal prý přednost mnohonásobně lépe placenému místu – ve srovnání s oddílem kosmonautů - u společnosti Gazprom) bude mít hlavní slovo ředitel Hvězdného městečka Sergej Krikaljov, který by případnou nominací Padalky přišel o první místo v historických tabulkách v době strávené ve vesmíru.

  Mimochodem, není to poprvé, co se v Rusku rozhodl neletět kosmonaut nominovaný do posádky. Z hlavy si vzpomínám hned na dva případy (oba se dokonce týkaly provozu ISS): Jelena Kondakovová měla letět na Expedici 5 (ale dala přednost kandidatuře do ruské Dumy) a Maksim Surajev. Ten byl nominovaný jako velitel lodi Sojuz TMA-09M, která je shodou okolností aktuálně na oběžné dráze (viz blog 24. února 2012): také Surajev kandidoval do Dumy, ale neúspěšně. Nakonec se pokorně vrátil do oddílu, odprosil, byl vzat na milost a nyní se chystá na start v lodi Sojuz TMA-13M (28. května 2014), kdy bude i velitelem 41. základní posádky ISS.

  První raketa Falcon 9 v1.1 byla dopravena na rampu a má dnes absolvovat krátký zkušební zážeh motorů. Na twitterovém účtu Elona Muska (zakladatel společnosti SpaceX) se zatím objevila zpráva, že „následující demonstrační Falcon 9 má mnoho nových technologií, takže pravděpodobnost selhání je významná“. To o technologiích je pravda: nové motory, jejich nové uspořádání, nový profil letu, neodzkoušený aerodynamický kryt, nová avionika, zcela jiné (větší) proporce rakety, nová vypouštěcí rampa... A to o selhání asi taky: osobně je mi sympatický posun v rétorice SpaceX, která bývala kdysi nesmírně nabubřelá.

  Úterý 10. září 2013

  „Co byste chtěli poslat na Mezinárodní kosmickou stanici,“ ptá se středisko CASIS (Center for the Advancement of Science in Space), do jehož kompetence spadá řízení výzkumných programů na ISS. A nejlepší odpovědi nabízí docela solidní prémii 10 000 dolarů, k tomu proplacení cesty na Floridu, jednodenní vstup do Walt Disney Worldu a možnost osobního sledování startu předmětu, jehož vynesení na ISS navrhnete. (Druhé až páté místo bude oceněno „jen“ pěti tisíci dolary.) Samozřejmě, že můžete navrhnout poslat na ISS svého „oblíbeného“ souseda nebo tchýni, ale v takovém případě není šance na úspěch vysoká: CASIS hledá nápady, které mají širší záběr. A to vědecký, komerční nebo společenský. Nápad je samozřejmě třeba odpovídajícím způsobem popsat (existuje i možnost vytvořit prezentační video na YouTube). Uzávěrka pro podávání námětů na webu CASIS je 16. září 2013.

  V souvislosti s plánem NASA na zachycení a přesměrování (dosud nevybraného) asteroidu se objevily hlasy, že jde – z hlediska Smlouva o zásadách činnosti států při výzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných těles (zkráceně Kosmické smlouvy) z roku 1967 – o nelegální aktivitu. Inu, žijeme ve zvláštní době: a buďme rádi, že se k objevitelským výpravám Kryštofa Kolumba, Sira Francise Drakea nebo třeba Jamese Cooka nevyjadřovali právníci. Dosud bychom měli zemi placatou a na hřbetech velkých bílých slonů.

  Seznamte se: posádky pro nejbližší tři starty lodí Sojuz. Postupně to jsou Sojuz TMA-10M (zleva Michael Hopkins, Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij, start 25. září 2013), TMA-11M (Kojči Wakata, Michail Tjurin a Richard Mastracchio, start 7. listopadu 2013) a TMA-12M (Steven Swanson, Alexandr Skvorcov a Oleg Atěmjev, start 26. března 2014).

  Pondělí 9. září 2013

  Americký astronaut Leroy Chiao (Columbia STS-65/1994, Endeavour STS-72/1996, Discovery STS-92/2000 a Sojuz TMA-5/2004) oznámil na svém účtu na Twitteru: „Připravte se na nový a vzrušující kosmický podnik!“ Detaily neuvedl. Tak uvidíme, zdali nás čeká něco „nového a vzrušujícího“, nebo zdali půjde o další z mnoha kosmických slibotechen, kterými je historie průzkumu vesmíru hustě lemována.

  Japonská agentura JAXA oznámila, že nová raketa Epsilon se pokusí o nový start 14. září. – V Kalifornii mezitím prošel technickou přejímkou nosič Falcon 9 v1.1, v úterý 10. září jej čeká zkušební zážeh motorů na rampě, pak revize připravenosti na start – a pokud vše dopadne dobře, pak (také) v sobotu 14. září start.

  Nová americká lunární sonda LADEE odstartovala podle plánu, ale když se oddělila od nosné rakety Minotaur V (mimochodem, byla to její premiéra), selhaly jí stabilizační gyroskopy. Po několika hodinách boje se je ale podařilo „nahodit“ a NASA hlásí, že je sonda ve stoprocentní kondici a na letovém řádu počítajícím s navedením na dráhu kolem Měsíce 6. října. – Zvoníci telefon v sobotu o půl osmé ráno je opravdu příjemným začátkem víkendu. A prý, jestli bych mohl za půl hodiny do živého vysílání. To se nakonec odložilo kvůli kolapsu počítačů v televizi, leč posléze přece jen proběhlo.

  Pátek 6. září 2013

  Společnost Orbital Sciences Corp. oznámila, že přejmenovala svoji první loď Cygnus mířící k ISS na „G. David Low“ (start této demonstrační mise je zatím pláovaný na 17. září 2013). Stalo se tak na počest trojnásobného astronauta (veterána z letů Columbia STS-32/1990, Atlantis STS-43/1991 a Endeavour STS-57/1993), který u firmy od roku 1996 pracoval. David Low zemřel před pěti lety na rakovinu tlustého střeva (viz blog 17. března 2008). – Jen pro zajímavost: pokud by Orbital Sciences Corp. chtěla tradici pojmenovávání lodí po astronautech ve svých službách držet, pak v ní pracovali či ještě pracují Frank Culbertson, Ronald Grabe, Harrison Schmitt, Dan Tani, Pierre Thuot a Janice Vossová. Stejnou podmínku jako David Low - tedy získat pojmenování in memoriam - ovšem splňuje jen posledně jmenovaná.

  Na 30. září plánovaný start rakety Sojuz z Francouzské Guayany se zhruba o měsíc odkládá: dle agentury Interfax z důvodu nepřipravenosti vynášeného nákladu (tím je kvarteto družic O3b). Což bude mít nejspíše za následek posunů v dalších startech: společnost Arianespace plánovala na letošní rok ještě 20. listopadu start rakety Sojuz s observatoří Gaia a 13. prosince start Ariane 5 s dvojicí telekomunikačních satelitů Astra 5B a Amazonas 4A. Jenže pokud se Sojuz zdrží o měsíc, zdrží se (možná ne o měsíc, ale o pár týdnů jistě) i listopadový start: ten by se ale posunul nebezpečně blízko prosincovému startu (pokud je mi známo, musí být mezi dvěma vzlety ve Francouzské Guayně kvůli překalibrování a přezkoušení sledovacích stanic nejméně dvoutýdenní rozestupy). Sázím, že Arianespace nebude chtít odkládat start Ariane 5 do příštího roku (nosič by letos měl jen čtyři starty; přičemž třeba loni jich bylo sedm), takže asi dojde na přesun vypuštění observatoře Gaia (má mapovat přesnou polohu jedné miliardy hvězd v Mléčné dráze) na počátek příštího roku. Což asi nikomu vadit nebude, protože se šušká, že do Jižní Ameriky byla odeslána s nedokončenými testy jen proto, aby si udržela slot na další raketě Sojuz (viz blog 21. června 2013).

  Série prázdninových vycházek kosmonautů z Mezinárodní kosmické stanice (včetně problémů s nimi spojených) neunikla pozornost České televize, která si mě při příležitosti uskutečnění poslední z nich (tedy čtvrté; první dvě absolvovali Chris Cassidy a Luca Parmitano v amerických skafandrech z modulu Quest, druhé dvě Fjodor Jurčichin a Alexandr Misurkin v ruských skafandrech z modulu Pirs) pozvala do vysílání.

  Čtvrtek 5. září 2013

  V noci z pátku na sobotu má z kosmodromu MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) na ostrově Wallops odstartovat raketa Minotaur V, která ponese sondu LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Jejím úkolem bude během sto dní trvající nominální mise zkoumat hustotu, složení a proměnlivost extrémně řídké lunární atmosféry (před tím, než bude nevratně narušena plánovaným průzkumem v příštích letech). – Sonda LADEE využívá nově vyvinutou konstrukci, která má umožňovat lety k různým cílům ve sluneční soustavě a dokonce i přistání na nich (mj. ji chtěla využívat organizace Odyssey Moon jako základ pro svoji sondu chystanou pro přistání na Měsíci v rámci projektu Google Lunar X-Prize; koncept je ale podle všeho mrtvý). Dnes ale neexistuje žádná konkrétní mise, která by tuto konstrukci měla využívat.

  V červnu vyzvala NASA odbornou i laickou veřejnost k předložení nápadů a námětů, které by mohly pomoci realizovat „odtažení“ vybraného asteroidu do soustavy Země-Měsíc a jeho následný průzkum astronauty v lodi Orion. Nyní zveřejnila seznam 96 nejzajímavějších nápadů, které budou podrobně představeny a oponovány na workshopu na přelomu září a října. Zbývajících cca tři sta nápadů není zavrženo definitivně; dle NASA je podle finálního scénáře mise možné se k nim kdykoliv vrátit.

  ESA zkouší na raketové střelnici ve Walesu prototypy penetrátorů: sond, které mají přečkat tvrdé dopady vysokou rychlostí (např. přímo z meziplanetární nebo minimálně oběžné dráhy) na povrch cílového tělesa (Měsíc, asteroidy, komety, planety, jejich měsíce...) a zde provést základní průzkum. Dvacetikilogramové penetrátory jsou urychlovány svazkem dvanácti motorů na tuhá paliva a rychlostí téměř 350 m/s dopadají proti blokům ledu nebo písku (video z dopadu je na webu ESA). Při tom na ně působí přetížení 24 tisíc g! Zatím se testuje jen skořepina penetrátoru, na řadu pak přijde komunikační a přístrojové vybavení nebo baterie. Aktuálně nemá ESA penetrátory zařazené do programu žádné výzkumné sondy, ale to by měl právě probíhající program změnit.

  Středa 4. září 2013

  NASA zúžila výběr kandidátských míst pro přistání sondy InSight (start březen 2016, přistání v září téhož roku) na Marsu na čtyři: všechny se přitom nacházejí v oblasti Elysium Planitia. (No, ono se v této oblasti nacházelo všech 22 míst, z nichž se vybíralo, protože jako jediná na Rudé planetě splňuje všechny vědecké i technické podmínky.) Každá oblast má tvar elipsy o délce 130 a šířce 27 km.

  Americký astronaut John „Danny“ Olivas (veterán z letů Atlantis STS-117/2007 a Discovery STS-128/2009) se nově stal ředitelem kosmických aktivit na University of Texas v El Pasu. Kromě jiného povede nově ustanovené oddělení CASSMAR (Center for the Advancement of Space Safety and Mission Assurance Research).

  NASA zveřejnila několik nových snímků představujících zachycení a přesměrování asteroidu v rámci mise ARV (Asteroid Redirect Vehicle) a jeho následný průzkum astronauty z lodi Orion (viz blog 29. března 2013). Toto jsou některé z nich.

  Úterý 3. září 2013

  Ruský kosmonaut Gennadij Padalka se chystá přepisovat historii. Dosud uskutečnil čtyři dlouhodobé výpravy (jednu na stanici Mir, zbývající na ISS) – a nyní se začal připravovat na pátou. (Podle dostupných informací by měl nahradit Jurije Lončakova v lodi Sojuz TMA-16M, která odstartuje v březnu 2015.) Gennadij Padalka (je veterán z letů Sojuz TM-28/1999, Sojuz TMA-4/2004, Sojuz TMA-14/2009 a Sojuz TMA-04M/2012) dosud strávil ve vesmíru 710 dní, což mu dnes zajišťuje čtvrté místo v historických tabulkách. Pokud skutečně poletí popáté do vesmíru, vyšvihne se na první příčku: let totiž bude trvat 194 dní. (Rekord dosud drží Sergej Krikaljov výkonem 803 dní, Padalka by měl nově mít 904 dní!)

  Několik nově dostupných dokumentů (např. FY 2013 Congressional Budget Justification) týkajících se amerického zpravodajského rozpočtu na rok 2013 (součást balíku informací, které zveřejnil Edward Snowden) nám ukázalo, jak se některé satelitní programy skutečně jmenují (nebo Spojené státy důsledně tají i jejich skutečné názvy). Dokumenty navíc ukazují, kam a kolik finančních prostředků putuje, takže se z nich dá odvozovat, který program kvete a který zachází na úbytě. Jejich rozbor by ale byl na dlouho, takže pro tuto chvíli jen jména programů: prostředky elektro-optického průzkumu jsou Evolved Enhanced CRYSTAL System, radarové družice TOPAZ, odposlouchávací družice na nízké dráze INTRUDER, odposlouchávací na vysoké dráze NEMESIS, ORION a RAVEN a komunikační QUASAR.

  Po představení oddílu astronautů 2013 zveřejnila NASA i první oficiální fotografie (tedy nikoliv ony předběžné snímky z rodinných alb „každý pes, jiná ves“ – viz blog 18. června 2013) jeho členů. Zleva doprava (každý kandidát má dvojici snímků): Josh Cassada, Victor Glover, Nick Hague, Christina Hammocková, Nicole Mannová, Anne McClainová, Jessica Meirová a Andrew Morgan.

  Pondělí 2. září 2013

  Velitel Mezinárodní kosmické stanice Pavel Vinogradov oslavil v sobotu v plné síle a svěžesti šedesáté narozeniny. Díky tomu sbírá rekordy jak na běžícím pásu: je nejstarším ruským kosmonautem ve vesmíru, nejstarším velitelem kosmické lodi i stanice, nejstarším kosmonautem, který podnikl kosmickou vycházku (v dubnu letošního roku), prvním, kdo přímo ve vesmíru „přivítal“ šedesátku... Na Zemi se má vrátit příští týden, 11. září v lodi Sojuz TMA-08M.

  Japonská raketa Epsilon zatím nemá po odkladu jen několik sekund před startem minulý týden stanovený přesný termín startu: ten je aktuálně „ne dříve, než 3. září“. Spíše ale později, což ale nic nemění na skutečnosti, že nás v kosmonautice čeká mimořádně zajímavé září. Po Epsilonu z Japonska má z USA vzlétnou nosič Minotaur V s lunární sondou LADEE, následovat má samostatný let prototypu raketoplánu Dream Chaser (7. září), Falcon 9 v1.1 o několik dní později (přitom Epsilon, Minotaur-V i Falcon 9 v1.1 jsou dosud za letu nezkoušené rakety, takže tři premiéry rychle po sobě) nebo první mise lodi Cygnus k ISS (start 17. září). A to jsem určitě ještě na mnohé zapomněl...

  Několika podepsanými materiály se vracím k úmrtí amerického astronauta Gordona Fullertona (viz blog 22. srpna 2013). Na snímcích je litografie s osobním věnováním, Fullerton u lunárního vozidla LRV z doby programu Apollo a letoun B-52B s registrací NASA 008, který Fullerton pilotoval (např. při vypouštění raket Pegasus). Jde o snímek, který jsem osobně pořídil na základně Edwards AFB v roce 1994. Na druhém řádku pak část osobního dopisu a detail autogramu. - Mimochodem, s Fullertonem jsme se osobně setkali v rámci kongresu ASE ve skotském Edinburgu v roce 2007: bohužel šlo jen o letmé setkání v hotelovém lobby bez možnosti pořídit si společnou nebo jakoukoliv jinou fotografii.

  TOPlist