Ing. Tomáš PŘIBYL: blog (nejen) o kosmonautice

E-mail: tp.pribyl@seznam.cz; poštovní kontakt: Teyschlova 23, Brno 63500, Czech Republic; GSM 728769966. Skype status

Pátek 28. června 2013

Člen posádky legendárního Apolla 11 a druhý člověk, který se prošel po Měsíci, Buzz Aldrin je velkým podporovatelem soukromých kosmických letů a stejně tak velkým advokátem kosmické turistiky. Nyní mu jistá firma (v úvahu připadají jen dvě: Virgin Galactic s raketoplánem SpaceShipTwo a XCOR Aerospace s letounem Lynx) nabídla zdarma suborbitální let – leč Aldrin překvapivě odmítl (a velkorysého dárce nejmenoval). I když jeho zdůvodnění je celkem logické: „Kdo získá největší díl publicity, když poletím v nějaké lodi? A kdo podstupuje riziko?“

Americké letectvo objednalo sedm nových raket Atlas V a Delta 4. Kontrakt má hodnotu 1,1 mld. dolarů (průměrná cena za nosič je tak 157 mil. dolarů (otázkou ale je, co všechno kontrakt obsahuje, protože dost podstatnou část ceny za vypuštění tvoří také předstartovní příprava nákladu, jeho integrace apod.). Jde o čtyři rakety Atlas V (dvě přímo pro letectvo a dvě pro NRO) a tři rakety Delta 4 (dvě pro letectvo a jedna pro NRO). Na tuto zakázku (resp. alespoň její část) si brousila zuby i společnost SpaceX, ale prozatím na ni nedosáhla.

V sobotu 29. června se uskuteční velkolepé a slavnostní otevření nové expozice s raketoplánem Atlantis v návštěvnickém centru Kennedyho kosmického střediska. Události se má zúčastnit i cca čtyřicet astronautů, kteří budou reprezentovat všechny americké pilotované kosmické programy: Mercury, Gemini, Apollo i raketoplán.

Čtvrtek 27. června 2013

Čínská kosmická loď Shenzhou-10 včera bezpečně přistála po rekordním letu (14 dní 14 hodin 29 minut), po kterém ve vesmíru osiřela laboratoř Tiangong-1. Ta bude nyní odeslána na „dlouhodobou pracovní dráhu“, na níž bude i nadále monitorována. Jak dlouho nebo zdali se po nějaké době počítá s řízeným zánikem v hustých vrstvách atmosféry, nebylo uvedeno. Jisté je jen to, že s dalším letem na Tiangong-1 se už nepočítá.

Indie oznámila, že podepsala dohodu se Spojenými státy o využití americké sledovací sítě DSN (Deep Space Network) při misi své sondy Mangalyaan k Marsu (plánovaný start 22. října 2013). Americké zdroje mají být využity především ve chvíli, kdy sonda nebude přímo viditelná z indického území: druhá nejlidnatější země světa totiž nemá celosvětovou sledovací síť.

Italský kosmonaut Luca Parmitano, t.č. na Mezinárodní kosmické stanici, prý nacvičuje jakousi píseň – a na několika fotografiích se po patřičném zvětšení dal rozeznat i její text (resp. část, protože podle všeho jde o součást něčeho delšího). Velmi volně přeloženo:

Nejsem Chris Hadfield, není žádná škola
Která by nesla mé jméno, i když by to bylo prima
Chtěl bych umět hovořit tak jako on
A Tweetovat skvělé obrázky, ale nejsem jako ten chlap

Je něco co byste měli vědět, nikdy nebudu [zakrytý papír]
Snažím se jen jít s davem, protože nejsem Chris Hadfield

Společně s celou posádkou bychom vám rádi [zase zakrytý papír]
Ale nejsme schopni držet krok s jeho tempem, protože nejsme Chris Hadfield.

Úterý 25. června 2013

Už tak napnutý program vývoje evropského servisního modulu pro novou loď Orion se zdrží nejméně o tři měsíce: důvodem je skutečnost, že v aktuální konfiguraci trpí modul nadváhou. Jde asi o půl tuny, kterou bude muset urychleně „shodit“. – Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně bude odkládat premiérový let superrakety SLS (viz blog 31. května 2013), není to zase až tak zásadní problém. Ale pořád jsme na hraně...

Aktuálně pobývá v Česku ruský kosmonaut Roman Romaněnko (Sojuz TMA-15/2009 a Sojuz TMA-07M/2012), který se minulý měsíc vrátil z druhého půlročního pobytu na Mezinárodní kosmické stanici. Nyní se „dává dohromady“ (podobně jako většina vesmírných cestovatelů z Ruska po svém letu) v českých lázních. Rehabilitaci dokončuje v pátek a následně se vrací do Hvězdného městečka.

Dnes několik emblémů kosmických: jednak zásobovací mise lodi Dragon CRS-2 z letošního března, jednak aktuálně probíhající čínské výpravy Shenzhou-10 a jednak chystaného staru lodi Sojuz TMA-10M v září letošního roku.

Pondělí 24. června 2013

Ač se Rusko ústy svých představitelů opakovaně dušovalo, že soustavně odkládané vypuštění modulu MLM Nauka (původně plánované na rok 2007) se za každou cenu stihne před koncem letošního roku, všechno je jinak. Aktuálně se hovoří o odkladu nejméně o tři až čtyři měsíce na duben 2014 – a prý ještě není všem dnům konec.

Rovných 83 kosmonautů a kosmonautek z šestnácti zemí světa se už příští týden sejde v Kolíně nad Rýnem na 24. kongresu ASE (Association of Space Explorers).

Americký kosmonaut Chris Cassidy, t.č. pracující na Mezinárodní kosmické stanici, se dočasně stal řidičem: přímo z oběžné dráhy ovládal mobilního robota K10 v Amesově výzkumném středisku (Kalifornie). Vzhledem ke vzdálenosti reagoval robot s jistou prodlevou, a tak Cassidy musel hodně předvídat. Navíc se zjišťovalo, jak bude ovládání zvládat, když je přímo ve stavu beztíže. – Nebylo to poprvé, co kosmonauti z ISS řídili na dálku mobilního robota: loni v listopadu ovládala Sunita Williamsová evropského robota MOCUP (mimochodem, vyrobeného se stavebnice LEGO Mindstorm) umístěného ve středisku ESA ESOC v německém Darmstadtu.

Pátek 21. června 2013

Ve Spojených státech vychází kniha „The Astronaut Wives Club“ (volně Klub manželek astronautů) autorky Lily Koppelové. V ní se věnuje ženám astronautů z programu Mercury, Gemini a Apollo, což je téma opředené mnoha mýty a legendami. Uvidíme, jak bude téma zpracované, ale pokud dobře, myslím, že se máme opravdu na co těšit.

O místa na čtyřech raketách Sojuz, jejichž start se připravuje na letošní rok z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayně, bojovalo celkem šest různých nákladů. Zdá se, že je dobojováno, neboť dva náklady mají skluz v přípravě. A tak 24. června poletí na první raketě kvarteto družic O3b Networks - a pak i na další nejspíše v září. Na podzim bude vypuštěna raketa s evropským astronomickým satelitem Gaia a na konci roku s dvojicí družic Galileo. Zařízení, která se letos nedočkají, jsou druhá dvojice družic Galileo a satelit Sentinel 1A.

Pro červnové vydání Letectví + kosmonautiky jsem napsal následující články: „NASA se chystá zajmout asteroid“, „Divoké jaro na ISS“ (včetně fotografie kosmonautky Samanthy Cristoforettiové v bazénu – znalci jistě vědí…), „Herschel i Kepler na konci cesty“, „První motorický let SpaceShipTwo“ a „Kosmonauti u Marsu už za pět let?“

Čtvrtek 20. června 2013

Devatenáctého července, tedy za měsíc, pořídí meziplanetární sonda Cassini, t.č. na oběžné dráze planety Saturn, fotografii planety Země. Naše domovská planeta se bude jevit jen jako jeden pixel nacházející se mezi prstenci planety Saturn: bude totiž nějakých 1,44 mld. kilometrů vzdálena. NASA vyzývá všechny, kdo mohou, aby na snímku zamávali: expozice proběhne od 21:27 h UTC a bude trvat patnáct minut. Má však jeden háček: Země bude v okamžiku expozice natočena k sondě (především) Severní Amerikou a částí Atlantiku. My v Evropě tak budeme moci mávat, jak chceme, ale budeme zkrátka na odvrácené straně onoho pixelu.

Phil Green z massachusettského Amesbury prý našel v řece Merromack artefakt, u kterého mu NASA potvrdila, že jde „s 87procentní pravděpodobností“ o úlomek ze stanice Mir. Alespoň toto hlásala média v minulých dnech. Mňo… Celá zpráva je jakási prapodivná. Mir zanikl víceméně na opačné straně zeměkoule, než leží řeka Merromack. Těžko se prokazuje, že nějaký sežehnutý úlomek patří k určitému tělesu, pokud neobsahuje jakékoliv identifikační znaky (výrobní číslo apod.). A nakonec: jediný George Leussis, který v NASA pracuje a který údajně autenticitu artefaktu potvrdil, se od něj absolutně distancoval. Krom toho, že nespadá do jeho ranku, tak prý žádný takovýto artefakt v životě neměl v ruce, a tudíž k němu nemohl vystavit dobrozdání. Evidentně jde o jednu velkou bublinu, která si ve zpravodajství žije svým vlastním životem…

Několika fotografiemi si připomeňme probíhající misi čínské lodi Shenzhou s jubilejním číslem deset. Zachycují přípravu nosné rakety CZ-2F a její vypuštění.

Úterý 18. června 2013

ESA přinesla zajímavou zprávu („Družice SMOS zaznamenala před povodněmi rekordní vlhkost půdy“) týkající se nedávných povodní. Podle ní zaznamenala těsně před nimi družice SMOS rekordní vlhkost v půdě. Což znamenalo, že když přišly vydatné několikadenní deště, půda je nebyla voda schopná přijmout a „pustila“ ji dále. Jinými slovy: povodně nebyly důsledkem toliko jednorázové události (dešťů), ale také kromobyčejně vlhkého jara, které pro ně připravily živnou půdu.

Společnost SpaceX oznámila, že její raketa Falcon Heavy si svoji premiéru odbude nejdříve v roce 2015: když by její vývoj oznamovaný, počítalo se s rokem 2013. Ten se elegantně proměnil na 2014 – a nyní jsme tedy v roce 2015.

V pátek 14. června 2013 jsem na blogu psal, že prý „budeme překvapeni“ ohledně nového oddílu amerických astronautů. Informace o jeho složení je venku: oddíl se skládá z osmi členů, přičemž plnou polovinu z něho tvoří ženy! Opravdu si nevzpomínám, kdy by se regulérně (tedy nikoliv účelově – např. výběr pro první sovětskou kosmonautku) vybraný oddíl skládal z poloviny mužů a poloviny žen. V novém oddíle jsou (první řádek fotografií) muži Josh Cassada, Victor Glover, Nick Hague a Andrew Morgan a ženy (druhý řádek) Christina Hammocková, Nicole Mannová, Anne McClainová a Jessica Meirová.

Pátek 14. června 2013

První čínská kosmonautka Liu Yang, která loni v červnu navštívila orbitální laboratoř Tiangong-1, oznámila, že společně se svými kolegy zanechala na její palubě dárky pro následující posádku (ta se se stanicí spojila a na její palubu přestoupila včera). Odmítla prozradit, cože je to za prezenty: uvedla jen, že jsou dva, že jeden připravila sama a druhý se svými kolegy a že charakter dárků se dozvíme v nejbližších dvou dnech.

V pondělí NASA oznámí jména členů nového oddílu astronautů. Prý „budeme překvapeni“ (jak uvedl jeden člen z výběrové komise), kolik v něm bude žen. Aneb nyní tvoří astronautky cca čtvrtinu oddílu amerických astronautů a po pondělním oznámení tento poměr vzroste.

V neděli si připomeneme padesáté výročí startu první kosmonautky světa Valentiny Těreškovové v lodi Vostok-6. Při této příležitosti se včera konalo ve Vídni v Naturhistorisches Museum setkání „Celebrating 50 years of woman in space“ (Oslava padesáti let žen ve vesmíru). Ač byla přislíbena i účast Těreškovové, ta se na ni tradičně vybodla a odletěla předčasně do Moskvy. Jinak se ale zajímavého setkání zúčastnily Roberta Bondarová (Kanada, Discovery STS-42/1992, první kanadská kosmonautka), Janet Kavandiová (USA, Discovery STS-91/1998, Endeavour STS-99/2000 a Atlantis STS-104/2001), Čiaki Mukaiová (Japonsko, Columbia STS-65/1994 a Discovery STS-95/1998, první japonská kosmonautka a jediná, která letěla dvakrát) a Liu Yang (Čína, Shenzhou-9/2012, první čínská kosmonautka). Moderátorem akce byl další kosmonaut Dorin Prunariu (Sojuz-40/1981) a v sále seděl ještě Takao Doi (Columbia STS-87/1997 a Endeavour STS-123/2008).

Čtvrtek 13. června 2013

Jedna ze dvou špionážních družic, které agentura NRO darovala NASA (viz blog 22. června 2012), by mohla být přestavěna na observatoř WFIRST (Wide-Field Infrared Survey Telescope) pro hledání exoplanet a projevů temné hmoty. Interní studie NASA ukázala, že přestavba družice se zrcadlem o průměru 2,4 metru vyjde na 1,5 až 1,7 mld. dolarů, což by mělo být nepatrně méně, než vývoj a výroba satelitu „na zelené louce“. Jisté ale je, že k tomu nedojde v dohledné době, že projekt ještě není schválený a že se hledá využití pro druhou darovanou družici (to je kapku omezeno podmínkou dárce, že mise nesmí být zaměřena na průzkum Země). Zatím je obě zařízení nutné skladovat, což ročně vyjde na 75 až 100 tisíc dolarů.

Už v pondělí se otevřou brány tradičního pařížského aerosalónu. ESA slibuje návštěvníkům „předhodit“ dva kosmonauty: budou to Jean-François Clervoy (Atlantis STS-66/1994, Atlantis STS-84/1997 a Discovery STS-103/1999) a Léopold Eyharts (Sojuz TM-27/1998 a Atlantis STS-122/2008). Zpoza oceánu pak do amerického pavilónu dorazí hvězda první třídy: exastronaut Buzz Aldrin (Gemini-12/1966 a Apollo-11/1969). Tedy druhý Pozemšťan, který stanul na Měsíci.

Červnové číslo Tajemství vesmíru přináší můj článek „Velká cesta Sluneční soustavou“ – o genezi programu Voyager (vlastní popis mise přijde na řadu v čísle následujícím).

Středa 12. června 2013

Chris Hadfield (Atlantis STS-74/1995, Endeavour STS-100/2001 a Sojuz TMA-07M/2012) oznámil, že 4. července 2013 opouští oddíl kosmonautů i kanadskou CSA. Je to velmi, velmi neobvyklý krok: bude to totiž pouhých padesát dní po návratu z dlouhodobého pobytu na Mezinárodní kosmické stanici. Nějak si nedovedu představit, že by během oněch padesáti dní proběhla jeho kompletní aklimatizace (včetně odpovídajících lékařských pozorování) nebo všechna zhodnocení techniky či experimentů. Nevím, nevím – tady něco není v pořádku.

Čína včera úspěšně vypustila do vesmíru svoji pátou pilotovanou loď Shenzhou-10, která zamířila ke kosmické laboratoři Tiangong-1. Potvrdilo se zároveň složení posádky, které se objevilo již dříve (viz blog 3. června 2013) – zajímavostí ale je, že ČLR oficiálně nezveřejnila jména členů posádky záložní. Tiangong-1 na oběžné dráze krouží od září 2011, takže jde o skutečnou zatěžkávací zkoušku této laboratoře (osídlení po téměř dvou letech ve vesmíru). – Čína zároveň oznámila, že před plnohodnotnou orbitální stanicí nevypustí dva další moduly Tiangong (jak ještě nedávno plánovala – viz blog 6. června 2013), ale už jen jednu. Tiangong-2 ponese dva stykovací uzly (tedy něco, co měla nést až „trojka“).

Na webové stránce LEGO® Satellite Models nabízí jistá kalifornská firma modely různých amerických družic a sond (např. Milstar, Navstar, TDRS nebo Voyager). Jeden model stojí 30 až 50 dolarů: zájemce za své peníze dostane vytištěný návod plus balíček dílů potřebných na výrobu družice a stojánku.

Pondělí 10. června 2013

Když do vesmíru startoval v květnu 2009 oslavovaný raketoplán Atlantis STS-125 k poslední servisní misi k Hubbleovu kosmickému teleskopu, počítalo se s tím, že dojde k prodloužení životnosti observatoře nejméně do roku 2013. Systémy teleskopu jsou čtyři roky po misi ve zcela bezvadném stavu, a tak NASA odvážně hovoří o jeho fungování do roku 2020 (třicet let po startu). Donekonečna se ale prodlužovat nebude: někdy mezi lety 2030 a 40 vstoupí do hustých vrstev atmosféry, kde zanikne.

Nový šéf společnosti Arianespace Stephane Israel prohlásil v rozhovoru pro agenturu AFP, že má dvě priority. První je rychlé zvýšení nosnosti Ariane-5: podle něj toho jde dosáhnout během dvou let vývoje a nákladem několika desítek miliónů eur (řeč tedy není o rozsáhlé modernizaci ME, Midlife Evolution). Druhou prioritou je podle něj zkrátit čas potřebný na závěrečnou předstartovní přípravu v Kourou ze tří na dva týdny. – Šťastný to člověk: co kdyby se raději snažil zlepšit finanční výsledky u „komerční“ společnosti, v jejímž stojí čele? Arianespace dostává ročně dotaci ve výši 150 mil. euro na „zajištění evropského přístupu do vesmíru“ od ESA (přitom ESA využije typicky jeden start Ariane-5) a další peníze jdou jinými cestami (obnova nebo budování infrastruktury v Kourou skrze peníze CNES nebo ESA apod.). Není přitom až tak podstatné, o jak vysoké částky jde (počítají se v desítkách až stovkách eur). Jo to se to komerčně podniká, když investice a část nákladů hradí (a tedy de facto dotuje každý let) někdo jiný.

Ve schránce přistál další srdečný pozdrav z Ruska: tentokrát od kosmonauta Jurije Usačova (Sojuz TM-18/1994, Sojuz TM-23/1996, Atlantis STS-101/2000 a Discovery STS-102/2001) , který podepsal fotografie z osobního setkání na kongresu ASE v Praze.

Pátek 7. června 2013

Společnost StratoLaunch oznámila, že jako dodavatele rakety pro svůj kosmický dopravní systém vybrala firmu Orbital Sciences Corp. (to je překvapení!). Původně měla být dodavatelem rakety společnost SpaceX (viz blog 15. prosince 2011), ale ta od projektu loni na podzim odstoupila (viz blog 6. prosince 2012). Nová raketa společnosti Orbital Sciences Corp. pracovně nazvaná Pegasus II přitom byla představena už před časem: viz blog 24. května 2013. Detaily kontraktu nebyly zveřejněny kromě toho, že se premiérový let očekává v roce 2018.

Raketa Falcon-9 v1.1 (v posledních týdnech označovaná jako 9-R) se dostala do potíží. (Ač by její název mohl svádět k tomu, že jde pouze o upravený původní Falcon-9, který má za sebou pět úspěšných startů z pěti, není tomu tak. Raketa v1.1/9-R je prakticky nové konstrukce: od uspořádání motorů, jejich typu, rozměrů, letového profilu apod.) Nejprve se opakovaně odkládaly zkušební zážehy kompletní motorové sestavy prvního stupně na polygonu McGregor Test Facility (naše návštěva viz blog 23. června 2010), následně byly testy dvakrát předčasně zastaveny a firma SpaceX poté informovala, že všechny na letošní rok plánované starty budou mít nové termíny (zatím poslední platný rozpis startů viz blog 21. května 2013). Nejbližší raketa Falcon by podle nového rozpisu mohla vzlétnout 14. srpna s družicí Cassiope.

Máme tu kvarteto nových emblémů základních posádek ISS (Expedice-40 až -43). Tedy všech Expedic, které budou začínat v roce příštím.

Čtvrtek 6. června 2013

Čína oznámila, že její druhá orbitální laboratoř Tiangong-2 bude vypuštěna „za dva roky“ – dá se tedy předpokládat, že kolem poloviny roku 2015. Dosud se přitom hovořilo o roce příštím a o startu navazující laboratoře Tiangong-3 (de facto modernizovaná „jednička“ a „dvojka“, jen se dvěma stykovacími uzly) v roce 2017.

Francouzská Air & Space Academy (založená před třiceti lety jako Académie de l´Air et de l´Espace, ale v roce 2006 přejmenovaná) vzbudila rozruch, když v otevřeném dopise řediteli ESA nahlas řekla to, o čem se už dlouho šušká. A to, že koncept navrhované rakety Ariane-6 se dvěma prvními stupni na tuhá paliva je nešťastný a nekonkurenceschopný. Pod dopisem jsou podepsáni bývalí ředitelé ESA nebo zástupci evropského kosmického průmyslu: požadují, aby se otázka konfigurace Ariane-6 znovu otevřela. Podle nich zvolené uspořádání nemá perspektivu, není pružné, nepřináší nové technologie, náklady na vývoj (4 mld. euro) jsou neospravedlnitelné a je (doslova) „špatnou volbou“. Kromě jiného tvrdí, že slibovaná cena 70 mil. euro (viz blog 30. května 2013) za start je nesmysl a že při zvolené konfiguraci a technologiích bude nejméně 98 mil. euro.

V návštěvnickém centru Kennedyho kosmického střediska byla nedávno otevřena nová atrakce: Angry Birds Space Encounter (viz fotografie) na základě spolupráce s finskou společností Rovio. – Nyní NASA oznámila, že společně s dánskou firmou LEGO vyhlašují soutěž o návrh budoucích leteckých a kosmických strojů. - Co mají obě akce společné? Jde o zábavu? Jde o popularizaci? Oslovují především mladší generaci? Taky, ale... Rovio i LEGO jsou evropské firmy: ale když chtějí svůj (už tak populární) produkt ještě více zpopularizovat, jdou přes oceán. Nikoliv do „domácí“ ESA. Škoda.

Středa 5. června 2013

Dnes ve 23:52 h středoevropského času má z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně odstartovat raketa Ariane-5 s evropským „kosmickým náklaďákem“ ATV-4 Albert Einstein. Jeho pevný náklad čítá rekordních 1400 položek. Mezi nimi je i krabice na nářadí (tedy nikoliv samotné nářadí!), která byla vyrobena technologií 3D tisku firmou Thales Alenia Space v Turíně. Jde zřejmě o první použití předmětu vytvořeného 3D tiskem na oběžné dráze.

Když už jsme u 3D tisku: na páté operační zásobovací lodi Dragon, s jejímž startem se předběžně (ale opravdu předběžně, už třetí se totiž posouvá z konce letošního roku nejméně na počátek toho příštího) počítá v srpnu 2014, bude i první 3D tiskárna, která má pracovat ve vesmíru. Vyrábí ji kalifornská firma Made In Space (hezký název!), která její prototyp odzkoušela v rámci parabolických letů na stroji Zero G už v roce 2011. Firma tvrdí, že zhruba třicet procent náhradních dílů na ISS je možné vyrobit s pomocí 3D tisku. Pokud má alespoň z poloviny pravdu, byl by to docela solidní skok kupředu: do vesmíru by se totiž posílal jen materiál a až podle potřeby by z něj vznikaly přesné náhradní díly.

Jak jsem již uvedl na blogu 14. května 2013, prototyp ETA (Engineering Test Article) raketoplánu Dream Chaser dorazil do Drydenova výzkumného střediska NASA. Na fotografiích je jeho transport, vybalování a představování administrátorovi NASA (tím je čtyřnásobný astronaut Charles Bolden). Nyní se stroj připravuje na „pojezdové“ zkoušky (vzhledem k tomu, že má namísto přední podvozkové nohy lyžinu, tak by možná bylo lepší napsat „vláčecí“) na základně: tahač Ford ho má roztáhnout na rychlost 10 mil za hodinu, pak na 20 a po desítkách až do šedesáti (což zhruba odpovídá naší stovce; nebudu blb, který zaokrouhlené jednotky převádí s přesností na dvě desetinná místa, abych psal, že se pojede rychlostí 96,54 km/h). Snad v srpnu by pak měl přijít i první samostatný let po shozu z podvěsu pod helikoptérou.

Úterý 4. června 2013

Společnost Planetary Resources Inc., za kterou stojí investoři v celkové ekonomické síle přes třicet miliard dolarů (viz blog 26. června 2013), se rozhodla peníze pro svůj teleskop Arkyd shromáždit formou crowdsourcingu: tedy získáváním finančních prostředků od velkého množství drobných dárců. K dispozici jsou různé odměny odstupňované dle výše příspěvku: např. za 25 dolarů bude fotografie dárce nahraná na monitor na teleskopu a následně zabraná kamerou, za 99 dolarů získá přispěvatel pět minut pozorovacího času a za 10 tisíc slibuje pojmenování jednoho nově objeveného asteroidu po přispěvateli (no, tak to chci vidět – když Mezinárodní astronomická unie zastává stanovisko, že jen ona může o jménech rozhodnout a že se pojmenování kosmického objektu nedá koupit). Na jedné straně je iniciativa společnost Planetary Resources Inc. sympatická, na straně druhé bych ji ale spíše viděl jako něco navíc k hlavnímu programu. Mám ale takovou obavu, že se právě dívám na hlavní program...

Od 7. do 23. února 2014 se v Soči uskuteční XXII. zimní olympijské hry. Pro Rusko půjde o velmi prestižní událost (naposledy hostilo olympiádu v roce 1980 v Moskvě), a tak tomu odpovídá i organizační zázemí: olympijská pochodeň vyrazí 7. října 2013 z Moskvy a postupně navštíví 83 měst. A dokonce si „střihne“ odbočku na ISS, kvůli níž byl předsunutý start lodi Sojuz TMA-09M z původně plánovaného 25. už na 7. listopadu (posádka Michail Tjurin/Rusko, Richard Mastracchio/USA a Kojči Wakata/Japonsko) a pevně stanovený odlet evropského „kosmického náklaďáku“ ATV-4 na 4. listopadu. Aktuální scénář počítá se startem lodi Sojuz TMA-09M s olympijskou pochodní (z pochopitelných bezpečnostních důvodů pouze s imitací ohně) 7. listopadu, s jejím předáním v otevřeném prostoru během výstupu kosmonautů Olega Kotova a Sergeje Rjazanského 9. listopadu a návratem na Zemi v lodi Sojuz TMA-07M (posádka Fjodor Jurčichin/Rusko, Karen Nybergová/USA a Luca Parmitano/Itálie) 11. listopadu 2013.

Před čtyřmi lety jsme v California Science Center zvedali na páce třítunový automobil Toyota Tundra: stačila k tomu síla pouhých 25 kg (naše tehdejší cesta po západní části USA viz blog říjen a listopad 2009). Tehdy jsme samozřejmě netušili (a asi nikdo), že Toyota Tundra (jiný exemplář) potáhne na podzim 2012 raketoplán Endeavour do jeho nového (přechodného) bydliště. Onen „tahač raketoplánů“ nyní na páce Giant Lever nahradil původní vozidlo.

Pondělí 3. června 2013

Společnost Bigelow Aerospace, která se dlouhodobě pokouší prorazit na poli nafukovacích kosmických modulů (mj. dva vyslala na zkušební mise do vesmíru v červenci 2006 a červnu 2007 a nyní připravuje modul BEAM pro test s astronauty na ISS - viz blog 17. ledna 2013) oznámila, že pracuje na zkušebním modulu Guide. Má jít o prototyp nafukovacího modulu, který by firma ráda jednou viděla na Měsíci. Zatím plánuje jeho pozemní test, který začne v lednu či únoru 2014 a který se uskuteční na dně blíže neupřesněného vyschlého solného jezera u Las Vegas. Co přesně bude test obnášet (jen nafouknutí modulu?, pobyt posádky?) ale oznámeno nebylo.

Na čínské Wikipedii se objevila informace o hlavní a záložní posádce lodi Shenzhou-10. Hlavní tvoří dle očekávání záložní posádka loňského letu Shenzhou-9: veterán Nie Haisheng (absolvoval už let Shenzhou-6/2005), operátor Zhang Xiaoguan a asistent(ka) laboratoře Wang Yaping. Záložní pak velitel Liu Boming (veterán z mise Shenzhou-7/2008), operátor Pan Zhanchun a asistent laboratoře Deng Qingming.

Švejk to označoval jako „hnutí mysli v šestinedělí“. A tuto diagnózu má nyní zřejmě někdo v ESA: tato agentura sice spustila svůj oficiální webový obchod (což je neskutečně chvályhodné a srdce mi v první chvíli zaplesalo, neb něco podobného nemá snad žádná jiná světová kosmická organizace). Ale ve druhé chvíli mi spadla brada. A to když jsem spatřil ceny: mikina za 174 nebo tričko s krátkým rukávem za 90 europeněz. To snad nemůže být míněno vážně: za tři mikiny se dá koupit letenka do Ameriky a následně vybírat z mnohem levnější kosmické garderóby. – Ač jde o vizuálně vydařenou kolekci, dávám obchodu rok, maximálně dva...

TOPlist