Tomáš PŘIBYL – blog (nejen) o kosmonautice
www.kosmonaut.cz

Pátek 29. května 2009

NASA prodloužila kontrakt s Ruskou kosmickou agenturou ohledně dopravy kosmonautů na Mezinárodní kosmickou stanici v době po ukončení provozu raketoplánů. Nyní zakoupila šest "letenek" ve čtyřech lodích Sojuz v roce 2012. Hodnota kontraktu je 306 mil. USD, cena za každého astronauta (podotýkám, že jde o půlroční pobyt na stanici včetně všech souvisejících služeb) je tak přes padesát miliónů dolarů.

Čína "zvažuje" proveditelnost pilotované výpravy na Měsíc mezi lety 2025 až 30. Uvedla to agentura Xinhua. Jde o jedno z prvních veřejných čínských přiznání o tom, že tato země uvažuje o lidské výpravě na naši jedinou přirozenou družici.

Letectví+kosmonautika květen 2009, několik článků z mé laboratoře. "Vše, co létá u vody, najdete v Pensacole" (reportáž z National Naval Aviation Museum, viz blog 17. října 2008), "Porcování flotily raketoplánů začalo" a "Na stanici bude šest statečných".

Středa 27. května 2009

Robot Opportunity na Marsu překonal hranici deseti najetých mil (16,09 km). Srovnejte s původním plánem NASA: 600 metrů. Naproti tomu sesterská stanice Spirit před několika dny uvízla v písku a panují obavy, zdali se ji podaří vysvobodit. Uidíme a držíme palce, ať se současná lokalita nestane místem posledního odpočinku!

NASA oznámila, že příští robot na Marsu, dosud známý pod zkratkou MSL (Mars Science Laboratory), se bude jmenovat Curiosity (Zvědavost). Pojmenovala ho dvanáctiletá Clara Ma z Kansasu. Původně měl startovat již letos na podzim, ale NASA start přenesla až na příští startovací okno v roce 2011. (Viz blog 4. prosince 2008.)

Dnes odstartovala do vesmíru kosmická loď Sojuz TMA-15, jejíž posádku tvoří nováček Roman Romaněnko (Rusko, jinak syn kosmonauta Jurije Romaněnka), Frank De Winne (ESA/Belgie, veterán z letu Sojuz TMA-1/2002) a Robert Thirsk (Kanada, Columbia STS-78/1996). Jejím příletem k Mezinárodní kosmické stanici za dva dny se tato stane skutečně mezinárodní: jednak bude její stálá posádka poprvé v historii šestičlenná, jednak na její palubě bude mít každá z participujících stran svého zástupce (Rusko dva kosmonauty, po jednom USA, Japonsko, Evropa a Kanada). Toto je jednak emblém mise Sojuz TMA-15, jednak emblém její evropské části OasISS.

Úterý 26. května 2009

Bývalý americký astronaut Scott Parazynski (veterán z letů Atlantis STS-66/1994, Atlantis STS-86/1997, Discovery STS-95/1998, Endeavour STS-100/2001 a Discovery STS-120/2007) loni na Mount Everest vystoupit nedokázal - ale letos se mu to podařilo. Stal se tak prvním astronautem, který nejvyšší horu světa zdolal: jako první se o to pokusil v roce 1993 Karl Henize (Challenger STS-51F/1985), ale při pokusu zahynul. Parazynski si při svém výstupu připomněl jak Henizeho, tak další "padlé" kosmonauty a na vrcholu hory zanechal zrnko lunárního prachu: coby připomínku nadcházejícího čtyřicátého výročí přistání Apolla-11 na Měsíci.

Jen pro úplnost doplňuji informaci na blogu ze dne 25. května 2009 ohledně nového administrátora NASA: Charles Bolden je prvním afro-američanem (jak se politicky korektně říká v USA černochům) v čele této agentury a teprve druhým exastronautem (po Richardu Trulym, veteránovi z letů Columbia STS-2/1981 a Challenger STS-8/1983, vedl NASA v letech 1989 až 92), který na tento post dosáhl). Boldenovým zástupcem byla jmenována Lori Garverová, která proslula především svým pokusem dostat se do ruské lodi Sojuz pod heslem "americká máma letí do vesmíru" a konflikty s předchozím administrátorem NASA Michaelem Griffinem. Jsem opravdu zvědavý na budoucí směrování NASA - i na příští spolupráci této dvojice (Garverová se mj. netajila svým negativním stanoviskem k programu Ares/Orion).

Tento měsíc si připomínáme čtyřicáté výročí letu Apolla-10 (18. až 26. května 1969), které se stalo "generálkou" pro první lunární přistání Apollo-11. S dovolením si Apollo-10 připomenu i zde: a to prezentací dvou návrhů emblémů mise, které nakonec nebyly vybrané a skončily "v šuplíku". Jako oficiální emblém se do historie zapsal ten na třetím místě.

Pondělí 25. května 2009

Tak už ho známe - jméno nového "muže číslo jedna v NASA", tedy administrátora. Stal se jím Charles Bolden, mj. bývalý astronaut a veterán z letů Columbia STS-61C/1986, Discovery STS-31/1990, Atlantis STS-45/1992 a Discovery STS-60/1994. K budoucímu směřování kosmické agentury se zatím nevyjádřil, vyjádřili se ale různí prorokové: Bolden je podle nich zastáncem silného pilotovaného průzkumu vesmíru, je také příznivcem konfigurace Ares/Orion a je schopným lobbyistou. Takže uvidíme, zdali nám to vydrží...

Astronaut John Grunsfeld (veterán z letů Endeavour STS-67/1995, Atlantis STS-81/1997, Discovery STS-103/1999, Columbia STS-109/2002 a Atlantis STS-125/2009) byl jmenovaný přidreuženým profesorem na University of Colorado v Boulderu. Dá se tedy předpokládat, že velmi brzy pověsí skafandr na hřebík a odejde z oddílu astronautů NASA. Zajímavé je, že univerzita jeho jmenování oznámila ještě v době, kdy kroužil na oběžné dráze coby člen posádky raketoplánu Atlantis STS-125. To je asi stejně obvyklé, jako kdyby se přestup fotbalisty oznamoval v průběhu rozehraného utkání...

Od neděle je raketoplán Atlantis bezpečně zpátky na Zemi - nakonec po více než dvou dnech odkladů přistál v Kalifornii (čemuž chtěla NASA zabránit, protože to s sebou nese "domino-efekt" v podobě skluzu přípravy k dalším startům, a to nejen tohoto raketoplánu - leč jinak to tentokrát nešlo). Pro mě osobně představovalo ovšem symbolickou tečku za touto misí páteční vystoupení v ranním pořadu Studio 6 České televize, kdy jsem cca deset minut hovořil o cestě na start i o probíhajícím letu raketoplánu. Pro věrné čtenáře tohoto blogu nejsou níže prezentované fotografie žádnou novinkou, jde jen o modifikované verze "propasírované" přes vysílání České televize...

Pátek 22. května 2009

Takže od informování o rodinné dovolené (které si mimochodem všimlo i Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze!) se dnes vracím zpět ke klasickému obsahu blogu - mám co dohánět. Kanada oznámila jména dvou nových kandidátů na kosmonauty (viz blog 18. března 2009): vítězové se jmenují Jeremy Hansen a David St-Jacques.

Také Evropská kosmická agentura oznámila jména šesti kandidátů na kosmonauty. Jsou to Samantha Cristoforetti(ová) (Itálie), Alexander Gerst (Německo), Andreas Mogensen (Dánsko), Luca Parmitano (Itálie), Timothy Peake (Velká Británie) a Thomas Pesquet (Francie). Pak jsou ještě dva kandidáti, jejichž jména nebyla zveřejněna a kteří budou zařazeni do výcviku v příštích letech (teď aktuálně jich není potřeba). Podobné to bylo při posledním evropském výběru v roce 1992: bylo vybráno deset kandidátů, ale oznámena jména jen šesti. Další členové pak byli postupně přidáni - např. Frank De Winne nebo André Kuipers.

Protože dnes v 16:01 hod našeho času by měl (pokud počasí dovolí) přistát v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě raketoplán Atlantis z poslední servisní výpravy k Hubbleovu kosmickému teleskopu a protože mám dnes večer od 19:30 přednášku "Pacient na oběžné dráze" na hvězdárně v Uherském Brodě (ve stejném městě se přitom v 17:00 koná vernisáž výstavy připomínající vypuštění první československé družice MAGION), neodpustím si ještě pár "amerických" obrázků. Všechny byly pořízené přesně před týdnem, minulý pátek. Na prvních čtyřech je startovací komplex 39A (odkud Atlantis vzlétnul), na zbývajících dvou z mysu Canaveral jsou pomocné motory použité právě při startu Atlantisu STS-125 po vylovení z moře a při provádění první poletové údržby.

Čtvrtek 21. května 2009

Tak jsme zase doma z desetidenní cesty za sluníčkem, mořem a startem raketoplánu. Zbyly fantastické vzpomínky, které nám nikdy nikdo nevezme... Něco málo statistik: máme za sebou 2016 mil v USA (což je 3244 km - plus dalších cca 1400 km autem po Evropě), 16871 (!) kostek Lego v několika desítkách krabic, přes tři tisíce fotografií... A víte, co se mi na celé cestě snad nejvíce líbilo (kromě startu raketoplánu, pochopitelně)? Fakt, že jsme celou rodinnou dovolenou vymysleli v pondělí - a v pátek stejného týdne (!) jsme přistávali v Atlantě. Ale o tom třeba příští rok na Kosmos News Party 2010, přednáška "Putování po Amečice II".

Středa 20. května 2009

Bráškové v "Amečice" (ne, nejde o překlep - viz blog 5. května 2009).

Úterý 19. května 2009

A jak vypadá Vaše fotoalbum z rodinné dovolené?

Pondělí 18. května 2009

Dnes několik momentek z návštěvy Kennedyho kosmického střediska: na třetí až šesté fotce je hardware připravující se k letu na Mezinárodní kosmickou stanici.

Neděle 17. května 2009 (EDT)

Co si skutečný fajnšmekr nemůže nechat při návštěvě Floridy a jejích kosmických zařízení ujít, je autobusový okruh "Cape Canaveral then and now" (Mys Canaveral tehdy a nyní). Cesta trvající dle informačních materiálů 2,5 až 3 hodiny (v našem případě čtyřhodinová) nás zavedla do všech možných a nemožných zákoutí mysu Canaveral: k historických i aktivním startovacím rampám. Stanuli jsme na místě, odkud vzlétla první americká družice Explorer, šli jsme ve stopách Sheparda, byli přímo na rampě 37, kde našla smrt posádka Apolla-1, viděli předstartovní přípravu raket Atlas-5 (17. června 2009, sondy LRO a LCOSS), Delta-4 (26. června 2009, GOES-O) a Delta-2 (plán startu srpen 2009, družice STSS Demo). A ještě mnoho dalšího... Štípněte mě, ať se probudím...

Sobota 16. května 2009 (EDT)

Dnes se půjdeme projít na "Space Walk of Fame" ve městě Titusville, což by se dalo přeložit jako "Kosmický chodník slávy". Jeho součástí jsou zatím dva monumenty: astronautům z programu Mercury a Gemini, připravuje se (plánované otevření letos v létě) třetí astronautům z Apolla. U památníku Mercury jsou i v brozu provedené otisky rukou šesti ze sedmi astronautů z tohoto programu (chybí z pochopitelných důvodů Grissom, který tragicky zahynul již v roce 1967). Ve druhé řadě snímků dvě legendy největší: Alan Shepard a John Glenn. U otisku Slayton (poslední snímek) mě zaujal nekompletní prsteníček levé ruky...

Čtvrtek 14. května 2009 (EDT)

Ještě jednou se vracím k pondělnímu úžasnému zážitku jménem "start raketoplánu Atlantis na vlastní oči"... (Poslední dvojice fotografií byla pořízena jeden den PŘED startem a druhá jeden den PO startu - na obou je, krom naší výpravy, startovací komplex 39A, z něhož Atlantis vzlétl.)

Středa 13. května 2009 (EDT)

Jo tááák... Ty děti jsou tady se mnou hned dvě... Určit místo jistě nebude problém se vzorkovníkem z loňského října. (Na druhém snímku je časopis Svět - viz blog 30. dubna 2009.)

Úterý 12. května 2009 (EDT)

Stejné místo - stejná země - stejné, ehm, tričko - jiné dítě. Bližší identifikaci (místa, země) lze provést dle blogu z října 2008.

Pondělí 11. května 2009 (EDT)

Je to dobrý, v Americe se (asi...) nekrade. Minulý rok na podzim jsme na Floridě "odložili" raketoplán Atlantis STS-125 - a letos na jaře jsme ho tady našli. A dokonce ještě (tentokrát...) fungoval!

Čtvrtek 7. května 2009

Severní Korea začala urychlovat výstavbu svého "druhého kosmodromu" Kilju v provincii Severní Hamgyong. Dosud se počítalo s dokončením této druhé raketové základny na přelomu letošního a příštího roku, ale výrazný nárůst konstrukčních prací v poslední době znamená, že nyní se s dokončením počítá o několik měsíců dříve. Výstavba komplexu začala před osmi lety a loni na podzim byla hotová z osmdesáti procent. A pro zajímavost: upřesněné informace týkající se dubnového severokorejského startu rakety Unha-2 (viz blog 6. dubna 2009) hovoří o tom, že nosič letěl úspěšně dále, než se plánovalo. Dosud bylo bráno za to, že uletěl cca 3000 km, nyní to vypadá, že dopadl ve vzdálenosti 3800 km od místa startu.

Dnes bude veřejně představený návrh rozpočtu NASA na rok 2010: mělo by jít o 18,7 mld. USD. Bude to vlastně první kloudný signál toho, jakže to Obama s kosmonautikou vůbec myslí. Tedy uvidíme, jaké kapitoly budou posílené a které oslabené, které zachované a které nikoliv. Bílý dům zároveň zadal vypracování nové studie týkající se možnosti použití raket Delta-4 a Atlas-5 pro vynášení nových lodí Orion namísto dosud zvažovaného Aresu-1 (viz např. blog 22. dubna 2009).

Raketoplány končí - a prvních 900 zaměstnanců dostalo "padáka". Zároveň panuje snaha dostat v posledních startech do vesmíru na Mezinárodní kosmickou stanici co nejvíce nákladu. Proto se uvažuje (opět, neb už to tu jednou bylo) o vynesení evropského modulu MPLM ke stanici při letu STS-134 - a jeho trvalé připojení zde (modul existující ve třech exemplářích je dosud používaný pouze coby dopravní "bandaska" nahoru a dolů). Zároveň se uvažuje o snížení členů posádek výprav STS-133 a -134 (dosud nejmenovány) na pět osob, aby bylo možné vynést do vesmíru co nejvíce nákladu. Vedení oddílu astronautů naproti tomu požaduje posádky nejméně šestičlenné - kvůli možnostem "záskoku" množství výcviku apod. U posádky STS-132 (poslední start raketoplánu Atlantis, plán květen 2010) se to podařilo a šestičlenná bude. Velitelem je Kenneth Ham (veterán z letu Discovery STS-124/2008), pilotem Dominic Antonelli (Discovery STS-119/2009), letovými specialisty Karen Nybergová (Discovery STS-124/2008), Piers Sellers (Atlantis STS-112/2002 a Discovery STS-121/2006), Stephen Bowen (Endeavour STS-126/2008) a Garrett Reisman (Endeavour STS-123/2008). Jak vidno, Reisman nakonec podlehl volání vesmíru a v oddíle astronautů zůstal (viz blog 20. dubna 2009). Jinak je zajímavé, že kromě Sellerse jde ve všech případech o "čerstvé" astronauty, kteří si svůj křest vesmírem odbyli loni a letos...

Na VELMI zvláštním místě se objevila moje kniha "Den, kdy se nevrátila Columbia" - našel jsem ji ve výprodeji pozůstalosti amerického astronauta Waltera Schirry (veterán z letů Mercury Sigma-7/1962, Gemini-6A/1965 a Apollo-7/1968), který zemřel 3. května 2007. Schirrovi jsem knihu kdysi poslal s prosbou o podpis - poslal mi jich několik a dokonce i krátký dopis (viz blog 4. května 2007). Takže pokud ji někdo postrádá (na Kosmos News Party minbulý víkend se mě asi dva lidé ptali), tak ji za 35 USD plus poštovné může vlastnit (je zhruba v polovině výše uvedené stránky). Navíc se jedná o raritu, kterou měl prokazatelně v ruce třetí Američan ve vesmíru...

Středa 6. května 2009

Ve věku 84 let zemřel minulou středu Joseph Algranti (1925 - 2009), bývalý zkušební pilot NASA - mj. se jako první proletěl na trenažéru LLTV (Lunar Landing Training Vehicle). A také přežil jeho havárii, kdy se 8. prosince 1968 stihl katapultovat pouhou sekundu před dopadem stroje. Kromě toho létal pro NASA se stroji KC-135 "Vomit Comet" nebo STA (Shuttle Training Aircraft).

Generálmajor letectva ve výslužbě James B. Armor Jr. (mj. bývalý ředitel National Security Space Office) byl jmenovaný viceprezidentem pro strategii a obchodní rozvoj kosmických systémů a technických služeb (Vice President of Strategy and Business Develkopment for Spacecraft Systems and Engineering Services) ve společnosti ATK Space Systems. Proč se o něm zmiňuji? Protože v letech 1982 až 86 byl kandidátem na post palubního specialisty v raketoplánech. Ač nikdy do vesmíru neletěl a nikdy nebyl v žádné posádce oficiálně zařazený, prý se s ním počítalo pro let některým raketoplánem s vojenským nákladem v roce 1987...

Společnost Arianespace zveřejnila několik fotografií z výstavby nového startovacího komplexu pro rakety Sojuz na kosmodromu Kourou (stát Francouzská Guayana).

Úterý 5. května 2009

Dnes po 15. hodině by měl můj hlas zaznít z éteru na vlnách Českého rozhlasu Brno. Téma? Start raketoplánu Atlantis STS-125 - již za šest dní (v pondělí 11. května 2009 ve 20:02 našeho času).

Dlužím veřejnou omluvu všem těm, kdo se mi ozvali, že mám v názvu přednášky PUTOVÁNÍ PO "AMEČICE" překlep. Neb jsem k němu zapomněl uvést dovětek, který byl na stránkách s oficiálním programem "Autor si vyhrazuje právo změny názvu přednášky, jakmile vystřízliví..." Našlo tady ani tak o vystřízlivění jako o to, že název "Amečika" vymyslel dvouletý Michal po naší americké cestě loni na podzim s pětiletým Markem. Tento a další příběhy mohli slyšet všichni, kdo o víkendu dorazili na Kosmos News Party 2009 v Lázních Bohdaneč. Ještě dodatečně a na tomto místě bych chtěl před nastoupenou jednotkou poděkovat hlavnímu organizátorovi akce Milanovi Halouskovi za čas a energii vloženou do přípravy akce. Myslím, že se (už tradičně) mimořádně vydařila...

Rusko (konečně...) oficiálně potvrdilo odklad startu sondy Fobos-Grunt o dva roky. Zároveň Kanada oznámila, že financuje studii mise PRIME (Phobos Reconnaissance and International Mars Exploration), která by se měla skládat z přistávací a průletové sondy. A Glennovo výzkumné středisko NASA studuje koncepci sondy Phobos-Deimos Sample Return Mission, která by měla postupně přistát na obou měsících planety Mars, odebrat zde vzorky a vrátit se s nimi na Zemi. Na rozdíl od ruské výpravy nemají kanadská ani americká výprava žádné stanovené datum startu.

To byla rána! To to žuchlo! Ve schránce se v jeden den srazily dva dopisy z dalekého východu a z dalekého západu. Aneb z Moskvy a z Houstonu. Valerij Korzun a Gregory Chamitoff (jehož sólovou fotku jsem ve sbírce ještě neměl).

TOPlist