Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

STŘEDA 31. PROSINCE 2008

V Brazílii bylo představeno spodní prádlo, které obsahuje miniaturní přijímač družicového navigačního systému GPS. Prádlo (pravděpodobně pomocí technologie GSM, jak je to v podobných případech obvyklé - takovéto technické detaily agenturní zpráva jaksi vynechává) pak trvale předává informace o své aktuální poloze (která by měla být shodná s polohou nositele/nositelky). Prádlo s "dží-pí-eskou" je prezentováno jako vynikající bezpečnostní prvek coby ochrana před únosci nebo záletníky. No, budiž... Ostatně: taky využití kosmické technologie v záležitostech ryze pozemských.

Proklatě zajímavé čtení zveřejnila včera NASA - jedná se o čtyřsetstránkovou zprávu o smrti posádky raketoplánu Columbia (rozpadl se při pokusu o přistání 1. února 2003). Zatímco předchozí zprávy se na tragédii dívaly ryze technickým pohledem, tento rozbor se věnuje s kriminalistickou přeností aktivitám posádky a příčinám smrti astronautů. Ostatně, právě to je hlavní důvod, proč celá zpráva vznikla: maximálně se poučit z havárie a připravit budoucí záchranné systémy tak, aby zvýšily šance posádky na přežití. Zprávu "Columbia Crew Survival Investigation Report" (cca 16 MB), jedná se o nesmírně zajímavé čtení. Např. Columbia se vymkla kontrole ve 14:59:38 hod SEČ, ale raketoplán byl celistvý (= posádka žila) až do 14:00:18 hod, kdy došlo k náhlé dehermetizaci kabiny a následné smrti astronautů. Ze zprávy plyne, že jeden z astronautů neměl v době nehody nasazenou přilbu a pravděpodobně vůbec nebyl na svém místě (pokud jsem dobře pochopil, šlo o astronauta na pozici číslo 5, tedy o Michaela Andersona) - že by "coural po raketoplánu" při přistání podobně jako třeba Story Musgrave? (Viz blog 18. ledna 2008.) Podobných perel a kuriozit lze ve zprávě najít stovky (kam dopadla která část raketoplánu, co se podařilo najít z kterého křesla, skafandru či části stroje, sekundu po sekundě rozkreslená choreografie pohybu raketoplánu po ztrátě kontroly apod.). Uznávám, není to nejveselejší silvestrovské počtení - takže si ho klidně nechejte do nového roku...

ÚTERÝ 30. PROSINCE 2008

Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše. Tímto heslem se nejspíše řídily firmy Hamilton Sundstrand a Oceaneering International Inc., které ještě nedávno šly proti sobě v konkurzu NASA na vývoj a výrobu skafandrů pro program Constellation (viz blog 13. a 18. srpna 2008). Nyní oznámily, že se o prestižní zakázku v hodnotě 745 mil. USD (obsahuje výrobu 109 skafandrů, z toho 24 bude lunárních) budou ucházet společně. NASA tak nebude mít moc těžký výběr - otázkou je, nakolik bude pro program Constellation prospěšné spojenectví dvou dosavadních úhlavních konkurentů... (Anebo že by šlo o to udělit kontrakt co nejrychleji? - viz blogy 18. a 29. prosince 2008)

Kazachstán přijal velmi zajímavé opatření. Zakázal cizím státním příslušníkům (= ze "západních zemí") vstup na Bajkonur. Každá žádost nyní bude individuálně posuzována Ministerstvem vnitra a Ministerstvem zahraničí a schvalována Národní bezpečnostní radou Kazachstánu. Dekret byl přijatý 26. prosince a platí (prozatím) do roku 2015. Co to znamená pro všechny, kteří se na Bajkonur chystají (teď už se dá říct: chystali), hanba mluvit...

Všechny komponenty pro premiérový start rakety Falcon-9 společnosti SpaceX (chystá se na příští rok) by měly být do konce prosince 2008 dopravené na mys Canaveral. Jako první dorazil nejrozměrnější díl: první stupeň rakety (bez motorů). Celkem od výrobce v Kalifornii putuje na Floridu dvanáct kamiónů s letovým hardwarem. Společnost SpaceX plánuje na příští rok čtyři starty rakety Falcon-9. Pokud se podaří - klobouk dolů!

Děkuji, Ježíšku, podruhé! Podpisy posádky lodi Shen Zhou-6: Nie Haišeng (vlevo) a Fei Junlong.

PONDĚLÍ 29. PROSINCE 2008

Stále se utvrzuji v dojmu, že NASA se snaží udělat všechno možné pro to, aby komukoliv (v daném případě nové americké administrativě) zmenšila manévrovací prostor a aby program Constellation byl jedinou možnou cestou americké kosmonautiky. Ostatně viz blog 18. prosince 2008. Těsně před Štědrým dnem NASA oznámila udělení kontraktu firmám Orbital Sciences Corp. a SpaceX - aktuálně ve výši max. 1,9 a max. 1,6 mld. USD, který by měl pokrývat až dvacet bezpilotních zásobovacích letů k Mezinárodní kosmické stanici do roku 2016. Každá firma se zavázala dopravit na stanici dvacet tun nákladu - počet startů, letový harmonogram a další "detaily" budou řešeny dodatečně. Teoreticky by hodnota každého kontraktu mohla být zvýšena až na 3,5 mld. USD (v závislosti na skutečných požadavcích), nicméně dnešní projekce NASA předpokládají, že jejich kombinovaná hodnota bude 3,1 mld. USD. Společnosti Orbital Sciences Corp. i SpaceX vyvíjejí v rámci programu COTS nové lodě Cygnus a Dragon pro Mezinárodní kosmickou stanici (svoji premiérui si mají odbýt v příštích dvou letech). Jen podotýkám, že nová americká administrativa zvažovala přehodnocení programu COTS.

S odkladem meziplanetární sondy MSL (Mars Science Laboratory) na rok 2011 se na podzim 2009 "otevřel" slot pro vypuštění jiného zařízení. NASA připravenou raketu Atlas-5 hodlá po dohodě s dodavatelem, organizací United Launch Alliance, využít pro start observatoře Solar Dynamics Observatory - na ni by za normálních okolností (nabitý "jízdní řád" rakety Atlas-5) přišla řada až v polovině roku 2010. Takto se svého startu dočká o zhruba půl roku dříve.

Děkuji, Ježíšku! Podpis kosmonauta Anatolije Levčenka (vlevo dole) - jeden z nejvzácnějších podpisů sovětských kosmonautů. Ve vesmíru byl v prosinci 1987, v březnu 1988 mu lékaři diagnostikovali nádor na mozku a v srpnu téhož roku umírá. Zemřel tak dříve, než se z vesmíru stihli vrátit kolegové z jeho mise Sojuz TM-4 Vladimir Titov a Musa Manarov. Protože byl Levčenko pilotem programu Buran, nebylo jeho jméno před letem známé - a kdo mu psal po letu do Hvězdného městečka, měl smůlu. Piloti pro Buran byli totiž situováni jinde. Levčenko tak nestihl po sobě zanechat mnoho podpisů - kromě takových rarit jako je řidičský průkaz nebo podepsaná žákovská knížka tak existuje jen několik obálek a dokumentů podepsaných přímo na palubě stanice Mir (tak mě napadá: vždyť Levčenko byl poslední kosmonaut z těch, kteří pracovali na Miru a který mi chyběl - a taky díky němu mám prvních 99 sovětských/ruských kosmonautů) a několik set obálek podepsaných hned po přistání. Toto je jedna z nich (kromě Levčenka je na ní podepsaný i Jurij Romaněnko (horní podpis) a Alexandr Alexandrov (podpis vpravo) plus jeden neidentifikovaný podpis).

NEDĚLE 28. PROSINCE 2008

Ač jsem si chtěl od "blogování" přes svátky klidu, míru a pohody odpočinout, nakonec neodpočnu. S dovolením se podělím o jednu dnešní příhodu, kterou psal sám Život. S dětmi jsme dostrojili stromeček, a tak jsem si otevřel své první vánoční pivo (když je teda půst a nemá se jíst). Bernarda (jantarový speciál). V tu chvíli zapípal mobilní telefon - bratr posílal SMSku, že se mu narodil další syn. A jméno? Bernard... Tak jsem šel radostnou zvěst oznámit manželce ukazuje na půllitr, že takto se jmenuje. "Kozel? - Starobrno? - Co já vím, co dneska chlastáš..." - Takže, milý Bernarde, vítej na světě, hodně zdraví a životního elánu. A pokud funguje telepatie nebo nějaká podobná vymoženost, tak buď zatraceně rád, že jsem nesáhl o láhev vedle. Mohl ses taky docela dobře jmenoval Birell nebo Smädný Mnich...

Dne 23. prosince 2008 byla ve svém pařížském bytě nalezena první (a jediná) francouzská kosmonautka Claudie Haigneré (veteránka z letů Sojuz TM-24/1996 a Sojuz TM-33/2001) poté, co se pokusila o sebevraždu - předávkováním léky. Díky včasnému lékařskému zásahu je v tuto chvíli již mimo nebezpečí ohrožení života.

V těchto vánočně-novoročních dnech přeji co nejvíce událostí typu "Bernard" a co nejméně typu "Claudie"! A věřím, že i u Vás byl Ježíšek tak štědrý jako u nás... (A třeba ani nebyl tak monotematický...)

ÚTERÝ 23. PROSINCE 2008

Proč stále není pevné datum u startu mise Endeavour STS-127 (červen 2009)? Protože NASA řeší otázku, zdali pro předchozí let Atlantis STS-125 (12. května 2009) bude zapotřebí dvou ramp nebo jen jedné. Použití dvou ramp pro servisní misi STS-125 ke kosmickému teleskopu Hubble bylo dosud vyžadováno, ale s odkladem startu o více než půl roku nyní přechází znovu na přetřas. Důvod je prostý: blokování rampy 39B pro případný záchranný start raketoplánu totiž znamená nutnost odkladu startu zkušební rakety Ares-IX až na podzim 2009. Naproti tomu: kdyby se pro mise STS-125 a -127 použila jen jedna rampa (39A), bylo by "béčko" k dispozici pro včasné dokončení úprav a Ares-IX by mohl startovat snad již v červenci 2009. NASA uvádí, že pro přípravu rampy 39B (po odjezdu posledního raketoplánu) na start Aresu-IX potřebuje cca čtyři měsíce času.

V letovém řádu ruských lodí Sojuz na rok 2009 došlo k drobným posunům: Sojuz TMA-15 poletí 27. května 2009 (dosud 25. května) a TMA-17 dne 7. prosince 2009 (dosud 20. listopadu).

Rolničky, rolničky... Písnička vztahující se k vánočním svátkům poprvé zazněla z vesmíru - pokud je mi známo - v prosinci 1965. Na kapesní foukací harmoniku (viz vlevo snímek - před několika lety se coby drahocenná relikvie dostala do jisté dražby) ji z paluby lodi Gemini-6A (viz druhý snímek - pořízený v Oklahoma Historic Center) zahrál Walter Schirra.

PONDĚLÍ 22. PROSINCE 2008

Doplňuji informace z blogu 15. prosince 2008, 26. a 12. listopadu 2008 - astronaut Ronald Garan (veterán z letu Discovery STS-124/2008) se totiž začal připravovat k dlouhodobému pobytu na Mezinárodní kosmické stanici coby člen 27. a 28. základní posádky (start v Sojuzu TMA-02M v březnu 2011). Společně s ním se připravují ruští kosmonauti Michail Tjurin (veterán z letů Discovery STS-105/2001 a Sojuz TMA-9/2006) a Alexander Samokutiajev (nováček). Zároveň Japonsko oznámilo, že jeho poslední "nezařazený" astronaut Satoši Furukawa se zúčastní dlouhodobého letu na ISS v roce 2011.

Evropská raketa Ariane-5 uskutečnila letos již šestý start, čímž vyrovnala rekord z roku předchozího (ač se na letošek plánovalo sedm startů, kvůli problémům s dodávkami družic mohlo být realizováno právě jen šest). Start byl navíc zláštní i tím, že při něm byla vynesena dvojice družic jednoho provozovatele - společnosti Eutelsat (jde o družice HotBird-9 a W2M). Provozovatelé si zpravidla dávají podmínku, že jejich satelity budou na oběžnou dráhu vynášené při duálních startech po jednom, aby se snížilo riziko v případě havárie nosiče.

Tak jsem dnes chtěl informovat o tom, že "letoun WhiteKnightTwo (nosný prostředek - či chcete-li - první stupeň) suborbirálního letounu SpaceShipTwo by se měl dočkat v nejbližších dnech svého premiérového letu". (Viz blog 28. července 2008.) Ale už jsem to nestihl: WhiteKnightTwo má od včerejška hodinový "křest letem" za sebou.

Radostné vánoční svátky - a úspěšný (prů)let nadcházejícím rokem 2009!

PÁTEK 19. PROSINCE 2008

Na četné dotazy a přání čtenářů (z nichž mnohé mi v e-mailové poště leží už drahně týdnů) si dovoluji na tomto místě zrekapitulovat naši výpravu (nejen) za kosmickými pamětihodnostmi USA - viz blog 15. října až 6. listopadu 2008 (aneb ať nemusím odpovídat každému zvlášť). Cesta, zážitky a události totiž nebyly na blogu zaznamenávané v reálném čase a nebyla dodržena ani jejich chronologická posloupnost...
 • Pondělí 13. října - Odlet z Evropy, trasa Vídeň-Frankfurt-Washington D.C.-Orlando (ve Frankfurtu a Washingtonu D.C. přestup). Ubytování Cocoa Beach.
 • Úterý 14. října (pohybujeme se ve státě FL) - Návštěva Titusville, celý den v Kennedyho kosmickém středisku (viz blog 15. a 16. října 2008). Ubytování Cocoa Beach.
 • Středa 15. října (FL, AL, MS, LA) - Cesta z Cocoa Beach přes Orlando a Pensacolu (viz blog 17. října 2008) do Biloxi.
 • Čtvrtek 16. října (LA, TX) - Cesta do Houstonu. Návštěva Johnson Space Center (viz blog 18. října 2008). Ubytování v Houstonu.
 • Pátek 17. října (TX, OK) - Cesta do Dallasu (viz blog 19. října 2008) a dále na sever, ubytování ve městě Purcell těsně pod Oklahoma City.
 • Sobota 18. října (OK, TX) - Oklahoma City (viz blog 21. října 2008), Weatherford (viz blog 22. října 2008) a Oklahoma Spaceport. Cesta po Route 66 z Oklahoma City, ubytování v Shamrocku.
 • Neděle 19. října (TX, NM) - Cesta po (resp. kolem) Route 66, v Santa Rosa jsme zamířili přes poušť do Alamogorda, kde jsme se ubytovali.
 • Pondělí 20. října (NM, TX) - Museum of Space History (viz blog 23. října 2008), White Sands Missile Test Range a Space Murals (obé viz blog 24. října 2008). Přes Las Cruces a El Paso napříč Texasem, ubytování v Ozoně.
 • Úterý 21. října (TX, LA) - Trasa San Antonio-Houston-Beaumont a kousek za ním jsme nocovali.
 • Středa 22. října (LA, MS) - Návštěva Stennisova kosmického střediska (viz blog 25. a 26. října 2008) a Michoud Assembly Facility (viz blog 28. října 2008). Ubytování ve Slidellu (I-59 nad New Orleans).
 • Čtvrtek 23. října (LA, MS, AL) - Po I-59 do Birminghamu, potom po I-65 do Huntsville, kde jsme nocovali.
 • Pátek 24. října (AL, TN) - Návštěva Marshall Space Flight Center (viz blog 27. října 2008), výlet na hranice s Tennessee (viz blog 28. října 2008), cesta přes Bimingham - nocování na I-20 na půli cesty mezi Birminghamem a Atlantou.
 • Sobota 25. října (AL, GA, SC) - Atlanta (Fernbank Science Center, viz blog 28. října 2008), dále cesta po I-20, nocování na předměstí Columbie.
 • Neděle 26. října (SC, GA) - Cesta do Charlestonu, prohlídka letadlové lodi USS Lexington (viz blog 29. října 2008), potom cesta na jih. Ubytování za Savannahem.
 • Pondělí 27. října (GA, FL) - Cesta po I-95 do Kennedyho kosmického střediska, následovala návštěva U.S. Astronaut Hall of Fame (viz blog 30. října 2008) a přesun do Orlanda.
 • Úterý 28. října (FL) - Návštěva Walt Disney World (viz blog 3. listopadu 2008). Nocování v Orlandu.
 • Středa 29. října (FL) - Výlet do Kennedy Space Center (viz blog 31. října 2008), návrat do Orlanda, večer odlet.
 • Čtvrtek 30. října - Přílet do Frankfurtu, přestup do letadla do Vídně - a domů.
 • A pokud už jsme u "amerického" vzpomínání, pojďme se podívat na několik fotografií, které by se daly nazvat "rakety Saturn-5 tehdy a nyní" (podotýkám, že všechny jsem pořídil - tehdy i nyní - vlastnoručně). V první řadě je Saturn-5 tak, jak byl dlouhé roky uložený vedle VAB v Kennedyho kosmickém středisku, potom dnešní podoba "jeho" místa a nakonec jeho současné uložení. Ve druhé řadě totéž, jen jde o Saturn-5 v Marshallově kosmickém středisku (Huntsville, stát Alabama). Ve třetí řadě je pak Saturn-5 v Johnsonově kosmickém středisku (Houston, stát Texas), kde jsou ale jen dva snímky - stav dřívější a současný, protože s raketou nebylo pohnuto ani o píď. Jak vidno, všechny Saturny-5 se během posledních patnácti let přesunuly pod střechu (výjimkou je první stupeň Saturnu-5 před továrnou Michoud Assembly Facility, na který vesele prší dál - viz blog 28. října 2008). A propo, úplně poslední snímek ve třetí řadě zachycuje "novou" raketu Saturn-5, která se objevila v Huntsville - jde o maketu ve skutečné velikosti. Klobouk dolů před tímto počinem!

  ČTVRTEK 18. PROSINCE 2008

  Dvojnásobný sovětský kosmonaut Valentin Lebeděv (veterán z letů Sojuz-13/1973 a Sojuz T-5/1982) tvrdí, že díky dávce radiace, kterou obdržel při svém druhém kosmickém letu (211 dní na stanici Saljut-7), přišel o zrak. Lebeděv začal mít před blíže nespecifikovanou dobou problém nejprve s pravým okem a posléze i s levým - navštívil proto prominentní Kremelskou kliniku (nevím, zdali je to terminus technikus nebo jen lidové označení), kde se lékaři rozhodli pro okamžitou operaci. Zrak mu už ale zachránit nedokázali. Osobně bych - při zachování veškeré úcty k takto postiženému člověku - vyslovil pochybnosti o souvislosti mezi jeho kosmickým letem a aktuálním zdravotním stavem. Za prvé: ač nejsem specialista, nezdá se mi, že by se radiace (byť nepřímo) projevila právě takto - až po velmi dlouhé době. Za druhé: Lebeděv je jediný z kosmonautů, kdo tento problém má, takže čistě statisticky o výjimečný případ (proč nemají podobné problémy i ostatní?). Za třetí: onemocnění zraku může potkat kohokoliv (mě i vás). Ať tak či onak, alespoň touto cestou přeji Lebeděvovi hodně síly v jeho těžké životní situaci!

  Kolem budoucího amerického kosmického programu Constellation se v posledních dnech děje hodně zajímavého - tak nějak se nemohu ubránit pocitu, že těch "vyslaných signálů" je hodně, že jsou koncentrované a že mohou souviset s posledními týdny starého prezidenta USA (čti: s posledními týdny současného administrátora NASA Michaela Griffina - viz blog 12. prosince 2008).
 • Jak už jsem informoval (blog 17. prosince 2008), NASA vypsala veřejnou soutěž na studie ohledně podoby lunárního modulu Altair.
 • NASA oznámila, že vybrala programovací jazyk pro počítačové systémy lodi Orion. Půjde o jazyk Spacecraft Command Language, který zaštiťuje firma SRA.
 • NASA oznámila, že se zúčastní slavnostního průvodu při inauguraci nového prezidenta Baracka Obamy. V průvodu bude agenturu zastupovat přistávající posádka raketoplánu Endeavour STS-126 (tedy s Gregory Chamitoffem) a prototyp malého hermetizovaného lunárního vozidla, se kterým se počítá pro lunární výpravy kolem roku 2020. Evidentně jde o snahu lobbovat i před očima nového prezidenta a celého národa za zachování programu Constellation.
 • NASA oznámila podmínky, za kterých uvolní vysloužilé raketoplány (pro muzejní účely). (Dává tak jasně najevo, že jde o vysloužilou "muzeální" techniku.) Jsou poměrně tvrdé: případní zájemci musí složit částku 42 mil. dolarů (NASA upozorňuje, že jde o odhad a že se tato může změnit) na přípravu raketoplánů na vyřazení (např. vyčištění nádrží a motorů od toxických látek) a dalších 6 mil. za dopravu stroje na "nejbližší vhodné letiště". Dosud bylo běžnou praxí (nikoliv zákonnou povinností, ale de facto zvykovým právem), že "použitá a již nepotřebná kosmická technika" se předávala bezúplatně přímo Smithsonian Institution. Technika se tím stává jejím majetkem - a je dle uvážení zapůjčována různým organizacím (hlavně po USA, dříve trochu velkoryseji i po celém světě - viz třeba přehled návratových modulů lodí Apollo na blogu 11. listopadu 2008). NASA nyní nabídla Smithsonian Institution předkupní "pouze" právo na raketoplán Discovery.
 • Měsíčník Svět, leden 2009. Podařilo se mi "propašovat" kosmonautiku dvakrát na titulní stránku: v podobě anotací na články o surovinových zdrojích ve vesmíru a o desetiletém využívání Mezinárodní kosmické stanice. Kromě těchto dvou příspěvků ("Vesmír: bezedná studnice zdrojů" a "Lidé bydlí ve vesmíru už deset let") mám v časopise ještě klasickou jednu stránku s kosmickými aktualitami.

  STŘEDA 17. PROSINCE 2008

  Americký týdeník Space News přinesl seznam kandidátů na budoucího administrátora NASA, jehož jmenování se očekává od nového amerického prezidenta Baracka Obamy krátce po nástupu do funkce (20. ledna 2009). Seznam obsahuje následující jména: Charles Bolden (bývalý astronaut, jinak brigádní generál), Lori Garverová (bývalá přdružená administrátorka NASA pro politiku a plánování - a nyní vedoucí transformačního týmu NASA), Scott Hubbard (Stanford University), Wesley Huntress (Geofyzikální laboratoř při Carnegie Institute), Sally Rideová (první americká astronautka), Chris Scolese (nyní třetí muž v NASA), Steve Squyres (Cornell University, "otec" robotů Spirit a Opportunity), Alan Stern (vedoucí projektu New Horizons), Ed Weiler (vedoucí vědeckých programů NASA) a Pete Warden (ředitel Amesova střediska NASA a bývalý generál amerického letectva). V posledních dnech se k nim prý přidala i dvě jména astronautů: Russell Schweickart (Apollo-9) a Harrison Schmitt (Apollo-17). Podle zdroje blízkého Obamovi bude do čela jmenovaný někdo z vojenského prostředí s dřívějšími nebo současnými vazbami na NASA.

  NASA dnes uskuteční plánovanou tiskovou konferenci, na které seznámí se stavem projektu Constellation. Zároveň NASA vyhlásila možnost získání kontraktu na návrh lunárního modulu Altair - nemělo by jít o kontrakt na jeho výrobu, ale o studii jeho podoby. Předpokládá se udělení kontraktu několika firmám, které pomohou stanovit finální podobu modulu. Až poté se bude moci rozjet jeho vlastní vývoj. Pokud k tomuto kroku kdy dojde...

  Za pár dní si připomeneme čtyřicáté výročí startu (a letu) kosmické lodi Apollo-8: první výpravy k Měsíci. Posádka Frank Borman, James Lovell a William Anders desetkrát obletěla Měsíc, čímž vytvořila mnoho prvenství - a posunula hranice lidstva ke zcela novým horizontům. Na snímku je původní návrh emblému pro misi Apollo-8, který ale nakonec nebyl realizován.

  ÚTERÝ 16. PROSINCE 2008

  Předělávka filmu "Den, kdy se zastavila Země" (česká premiéra byla 11. prosince 2008) se dočkala zajímavého marketingového tahu: film byl radioteleskopem odvysílaný směrem k trojhvězdě Alfa Centauri. Takže případní mimozemáci si jej mohou zachytit a pustit. Tedy alespoň teoreticky: pravda je taková, že vyslaný signál byl poměrně slabý, takže dříve, než dorazí k cíli, "rozplyne" se na pozadí přirozeného radiačního šumu vesmíru. Ale jako marketingový nápad chvályhodné - pokud mě paměť neklame, je to první ke hvězdám odvysílaný film. (A pro úplnost: za 299 USD může každý smrtelník odvysílat libovolnou pětiminutovou relaci ke hvězdám. Provozuje firma Deep Space Communications Network.)

  Americký astronaut Edgar Mitchell (Apollo-14/1971) nedávno navštívil Maďarsko.

  Máme tu další emblém: tentokrát dvacáté základní posádky ISS. Vlastně dva emblémy - jeden se jmény členů posádky, druhý bez nich. Mezinárodní partneři se totiž rozhodli trochu změnit politiku vydávání emblémů, kdy před každou expedicí (ročně budou čtyři) oficiálně vydají emblém "prázdný" a až PO skončení expedice bude vydána druhá verze se jmény zúčastnivších se kosmonautů (protože se v souvislosti s rozšířením počtu členů Mezinárodní kosmické stanice ze tří na šest a se zvýšením frekvence startů lodí Sojuz ze dvou na čtyři očekávají častější změny v posádkách, a to i "za pochodu"). Takže druhý obrázek je vlastně představou o budoucí podobě emblému dvacáté základní posádky - pokud vše půjde podle plánu...

  PONDĚLÍ 15. PROSINCE 2008

  NASA oficiálně potvrdila posádky STS-130 a -131 (viz blog 7., 10., 12. a 13. listopadu 2008) - s tou výjimkou, že posádka STS-130 bude jen šestičlenná a že v ní není zařazený Ron Garan (takže moje poznámka na jeho adresu na blogu nejspíše není platná). Tím jsou oficiálně nominovány všechny posádky ze schválených startů raketoplánů: mise STS-132 a -133 jsou považované za "contingency" (pohotovostní) a realizovány budou jen za předpokladu uvolnění odpovídajících prostředů v rozpočtovém roce 2010. Jsou sice pravděpodobné, ale nikoliv jisté. Podobně je na tom i mise STS-134 (viz blog 20. června 2008), která se sice plánuje, ale i její plné financování je otázkou. Čili není vyloučeno, že mise STS-131 bude historicky posledním letem raketoplánu. (Tyto informace vycházejí z toho, že provoz raketoplánů bude skutečně ukončený k 30. září 2010 - nová americká administrativa pochopitelně může toto rozhodnutí zvrátit.)

  Ode dnešního dne začíná platit nový jízdní řád Českých drah. Ač jízdné nehorázně zdražilo (nelamentuji - jak je už po staletí moderní - nad vysokými cenami, ale jen srovnávám s jinými prostředky dopravy - a přijde mi zcela absurdní, aby se mi v jednom člověku vyplatilo jezdit z Brna do Prahy autem, protože vlak mě vyjde dráž; o rychlosti a pohodlí ani nemluvě), přece jen malé plus si České dráhy připsaly: jízdní řád na trase Brno-Praha doznal změn k lepšímu. Dosud se třeba večer z Prahy do Brna nedalo vlakem dostat (nyní jezdí přímý a rychlý vlak každou hodinu až do půl desáté), stejně tak přes den byla v obou směrech "hluchá místa", která nyní prakticky zmizela.

  Letectví+kosmonautika 12/2008 je na kosmonautiku (myslím) poměrně bohatá, leč autorsky monotematická. Aneb připravil jsem články "Orion: zpoždění, a přece podle plánu", "Thomas P. Stafford Air & Space Museum", "Třetí půltucet posádek" a "Čeká raketoplány prodloužená?" Tím se mimochodem počet "kosmických" článků v letošním ročníku Letectví+kosmonautiky uzavřel na solidním čísle 54 kusů - z toho po rovnými čtyřiceti jsem byl podepsaný jako autor (a u dvou jako spoluautor pětiletý Marek Přibyl - naposledy právě v tomto vydání, kde je dokonce i zvěčněný). V LK 12/2008 se tak začala plnit "předtucha" vyslovená na blogu 13. října 2008. A to, že "něco mi říká, že reportáží této autorské dvojice už brzy vznikne mnohem více". Kdo sledoval blog v období od 14. října do 6. listopadu 2008, tak ví, že nemluvím do větru...

  PÁTEK 12. PROSINCE 2008

  Půjde program Constellation "pod kudlu"? Nebo rovnou "na špalek"? Podle mého osobního názoru se nad ním minimálně stahují mraky. Mezi současným vedením NASA a transformačním týmem nového amerického prezidenta Baracka Obamy totiž létají jiskry. Administrátor NASA Michael Griffin dokonce vedoucí transformačního týmu Lori Garverové vytknul v rozhovoru (kdy na sebe oba čtyřicet minut před svědky řvali), že "není dostatečně kvalifikovaná, aby kvalitně rozhodovala" a dožadoval se osobní schůzky přímo s Barackem Obamou. Griffin zároveň důrazně varoval své podřízené, aby nekritizovali program Constellation. Dále požádal dodavatele, aby všechny dokumenty, které vznikly pro NASA nebo na popud NASA a o které požádá transformační tým, byly neprodleně předány i NASA - nebo aby o jejich přednání byla NASA alespoň informována. Když do NASA dorazil transformační tým od Obamy, chtěl hovořit i s lidmi ze středního managementu - to jim ale jejich nadřízení zakázali. Garverová se mj. zajímala o eventuality k programu Constellation v případě, že by byl zrušený - což prý Griffina neskutečně popudilo. Šéf strategické komunikace NASA Chris Shank rozpory popřel, ale zároveň diplomaticky připustil, že "šestičlenný (transformační) tým není dostatečně technicky kvalifikovaný k vyhodnocení informací". Garverová se mezitím nechala slyšet, že "bude změna" v politice NASA a že Obama jmenuje velmi brzy (po nástupu do úřadu) nového administrátora. "Chceme se jen (programu Contellation) podívat pod pokličku," vysvětlovala Garverová. "Pokud se chcete podívat pod pokličku, nazýváte mě lhářem. Protože to znamená, že mi nevěříte," netají své rozčarování Griffin. Myslím, že příští rok bude v kosmonautice hodně zajímavý - a že na něj možná nebudeme vzpomínat rádi...

  Pro úplnost: jméno Lori Garverové není kosmické komunitě vůbec neznámé. Je to bývalá vysoká manažerka (NASA Associate Administrator of Policy and Plans, 1998 až 2001), přičemž v letech 2001 a 02 se ucházela jako "kosmická turistka" o místo v ruské lodi Sojuz. Sice neměla ani floka, ale snažila se nějakým způsobem (mě osobně nepochopitelným) postavit svůj zájem o let do vesmíru na heslech "máma do vesmíru" a "obyčejná Američanka do vesmíru". Evidentně to nestačilo, Rosavijakosmos jí zdvořile ukázal dveře. Že by poprvé v historii do čela NASA mířila žena?

  ESA zveřejnila jména čtyř svých kandidátů pro experiment Mars500 - ač původní zpráva hovořila o pěti kandidátech (viz blog 5. prosince 2008). Jmenovitě jsou to Oliver Knickel (Německo), Cedric Mabilotte, Cyrille Fournier a Arc'hanmael Gaillard (všichni Francie). Nějak vypadl avizovaný švédský kandidát...

  Od pondělí 15. prosince 2008 by se mělo na stáncích objevit první DVD z legendární série Carla Sagana "Cosmos" (Kosmos). Nemám přesné informace, kolik DVD by se postupně mělo v týdenních intervalech objevit (seriál je třináctidílný, nicméně v běžné distribuční síti se prodává na sedmi médiích).

  ČTVRTEK 11. PROSINCE 2008

  Soud s ex-astronautkou a skorovražedkyní Lisou Nowakovou pokračuje (viz např. blog 12. září 2008). Odvolací soud nyní řešil stížnost, co bude a co nebude připuštěno k jednání jako odpovídající důkaz. Porota už rozhodla, že akceptuje jako předmět doličný použitou plenu nalezenou společně s dalšími předměty v automobilu Nowakové (obhajoba tvrdí, že jde o plenu jejích dětí), nikoliv však šestihodinový výslech realizovaný krátce po zatčení (Nowaková v té době byla 24 hodin bez spánku, takže výslechu soud nemůže přikládat váhu). Termín hlavního líčení dosud nebyl stanovený. Nowaková nyní působí na vojenské základně v Corpus Christi ve státě Texas.

  NASA zveřejnila kalendář Mezinárodní kosmické stanice na rok 2009 (formát PDF, 5 MB).

  V uplynulých týdnech jsem pochopil, že ESA je zkratka nejen European Space Agency (Evropské kosmické agentury), ale také Evropské Seznamovací Agentury. Maje na svých bedrech české stránky ESA, zděsil jsem se jejich první podobou, která připomínala všechno možné, jen ne jazyk český. (A to jsem prosím několik týdnů intenzivně vyjednával s ESA o jejich podobě, obsahu apod. Vanitas vanitattum et omnia vanitas.) Když jsem se následně pokusil vysvětlit, že "Evropská Kozmická Agentura" opravdu není česky (kromě desítek dalších připomínek), měl jsem tu čest seznámit se s mnoha novými lidmi z ESTECu, ESOCu a ESRINu (vysvětlení zkratek najdete třeba právě na webu ESA). Všichni byli hrozně milí a slibovali, že to "odpoledne bude". Samozřejmě, že odpoledne plynou za sebou jak voda a zase tak moc se neděje. Nicméně české stránky ESA konečně začínají vypadat alespoň trochu k světu - byť k dokonalosti mají ještě hodně daleko. Ale vydržte, pracujeme na nich napříč celou Evropou... A možná to bude hotové už odpoledne. (Na snímcích "porodní bolesti" v podání geneze českého překladu Evropské kosmické agentury.)

  STŘEDA 10. PROSINCE 2008

  Tým budoucího amerického prezidenta Baracka Obamy zaslal NASA několik dotazů s žádostí o kalkulace určitých možných scénářů vývoje americké kosmonautiky. Jak zdůrazňuje NASA, komentátoři i Barackův tým, jde jen o dotazy, které mají novému prezidentovi USA pomoci získat přehled. Dle mého osobního názoru ale už samotné směrování a struktura těchto dotazů hodně napovídají. Otázky se týkají možného zrušení vývoje rakety Ares-I, zmenšení kosmické lodi Orion, její převod z Aresu-I na raketu Delta-4, H-2A nebo Ariane-5, možného urychlení vývoje Orionu, stavu a skutečného hodnoty programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services) aj.

  Dva plyšoví medvědi se jmény MAT a KMS se zúčastnili letu balónem do výšky nad dvacet kilometrů. Skafandry jim přitom "ušili" studenti z Cambridské univerzity. Šlo totiž o experiment místního kosmického kroužku, kdy si studenti mohli získané teoretické znalosti ověřit v praxi. Po celou dobu byl "stav" plyšáků monitorovaný pomocí senzorů, let zakončili přistáním na padáku.

  Máme tu další emblém: tentokrát mise Atlantis STS-128. Zatím se s jejím startem počítá v srpnu 2009, ale nejsou vyloučené manévry stylu "škatule-škatule-hejbejte se" (viz blog 5. prosince 2008).

  ÚTERÝ 9. PROSINCE 2008

  Čína oznámila, že její budoucí kosmonauti budou vědci - souvistí to prý s tím, že svůj kosmický program hodlá orientovat směrem k orbitálním stanicím a jejich využívání. A že příslušný výběr už byl zahájený. No, beru tuto informaci se zdravým odstupem. Ne že by nemohla být pravdivá a že by postrádala logiku, ale Čína zahájení výběru nových kosmonautů oznamuje pravidelně. Pokud mě paměť neklame, jen oddíl "kosmonautek" už vybírala nejméně třikrát.

  Indie plánuje vyslat do vesmíru dalšího (ten první letěl v roce 1984, byl to Rákeš Šarma) vlastního kosmonauta. Mělo by se tak stát v roce 2013 na palubě ruské lodi Sojuz. A o dva roky později bychom se měli dočkat premiérového letu vlastní indické dvoumístné kosmické lodi. Ta by měla vzniknout s pomocí ruských specialistů a technologií. Alespoň v tomto duchu hovoří dohoda, kterou podepsali ruský prezident Dmitrij Medveděv, ředitel Roskosmosu Anatolij Perminov a indický ředitel ISRO (stejně tak je ovšem ministrem vlády pro vesmír a předsedou vládní Kosmické komise) Madžván Nair.

  Dnes v Moskvě zemřel ve věku 69 let bývalý sovětský kosmonaut Jurij Glazkov. Členem oddílu byl od roku 1965 do roku 1982, přičemž uskutečnil jedinou kosmickou výpravu - let Sojuz-24 v roce 1977 s Viktorem Gorbatkem. Při ní strávil ve vesmíru 17 dní 17 hodin 26 minut; byl 82. kosmonautem světa. (Zleva: Jurij Glazkov s vlastnoručním podpisem a věnováním, detail věnování a obálka kompletní posádky Sojuz-24.)

  PONDĚLÍ 8. PROSINCE 2008

  Dánský podnikatel Per Wimmer podepsal jako první platící zákazník dohodu se společností Xcor Aerospace ohledně letu v suborbitálním letounu Lynx. Jeho let by se měl (osobně se domnívám, že jde o silně optimistické datum) uskutečnit v roce 2011. Oficiální cena prvních dvaceti letenek je 95 tisíc dolarů (včetně letištních poplatků), cena pro další zájemce nebyla zveřejněna. Mimochodem, Dánsko se pravděpodobně dočká i svého skutečného kosmonauta, protože je to poslední ze zakládajících zemí Evropské kosmické agentury (ESA), která dosud neměla svého zástupce ve vesmíru (a letos se konal nový konkurs - viz např. blog 25. června 2008). Nic pochopitelně nemá jisté, ale osobně bych si na Dánsko docela vsadil (zvláště, když tato země nic nepodcenila a vhodné kandidáty začala profesionálně připravovat s předstihem - viz blog 27. března 2007).

  Po šestnácti letech opouští televizní stanici CNN reportér Miles O´Brien, jehož hlavním zaměřením bylo zpravodajství z kosmických letů (zvláště pak ze startů raketoplánů). Jak nyní vychází najevo, měl absolvovat přípravu ke kosmickému letu společně s oddílem astronautů 2004 a následně se vydat do vesmíru na palubě některého raketoplánu - NASA tak chtěla po obnovení programu Učitel ve vesmíru (Teacher In Space) resuscituovat i projekt Journalist in Space (Novinář ve vesmíru). Po zkáze Columbie (1. února 2003) ale bylo od tohoto plánu ustoupeno.

  Pátého prosince 2008 zemřel ve Hvězdném městečku ve věku 82 let Sergej Nikolajevič Gajdukov. Jde o neletěného kandidáta, který byl k výcviku vybraný v roce 1967. Chystal se nejprve na pozici "navigátora" v sovětském lunárním programu, potom přešel do programu Almaz. Aktivním členem oddílu kosmonautů zůstal až do roku 1978, kdy se při parašutistickém výcviku zranil a přípravu k letům do vesmíru musel ukončit. Nikdy se tedy na oběžnou dráhu nedostal. Na památku mi od něj zůstalo několik podepsaných kartiček a fotografií...

  PÁTEK 5. PROSINCE 2008

  V letovém řádu amerických raketoplánů v roce 2009 (poslední - a dodnes platnou verzi - jsem přinesl na blogu 25. listopadu 2008 a NASA ji v tiskové zprávě včera potvrdila) nejspíše dojde k rošádám. Jedinou jakous-takou jistotu dnes představuje únorový start STS-119. Pak je ale několik možných scénářů vývoje: ponechat STS-125 v květnu a po něm by následoval buď start STS-128 a až poté STS-127 nebo odsunout STS-125 až za STS-127 (v horším případě i za STS-128). Hlavní důvod je ten, že v květnu 2009 se počet sálých členů posádky Mezinárodní kosmické stanice rozroste ze tří na šesti kosmonautů, což bude vyžadovat jednorázové vydatné zvýšení zásob na palubě stanice.

  NASA podepsala dohodu o navýšení kontraktu s ruskou Federální kosmickou agenturou o 141 mil. dolarů. Tato částka má pokrýt starty tří amerických astronautů na dvou lodích Sojuz na podzim 2011 k dlouhodobému pobytu na Mezinárodní kosmické stanici.

  Ve čtvrtek jedenáctého prosince 2008 představí ESA v Paříži pětici kandidátů pro společný evropsko-ruský experiment Mars500 (simulovaný let šesti dobrovolníků, z toho dvou Evropanů, na Mars). Z pětice jsou tři Francouzi, jeden Švéd a jeden Němec (jména přitom budou zveřejněna právě až příští týden). Celkem se přihlásilo 5600 zájemců o účast na této "misi".

  Zase pár přírůstků do sbírky. První řada: třikrát dvojice Lazarev a Makarov (letěli společně na Sojuzu-12/1973 i při pokusu o start Sojuz-18A/1975; už jsem je tu několikrát měl - viz blog 1. října, 19. srpna, 21. července a 5. května 2008). Druhá řada (zleva): Pjotr Klimuk a Valentin Lebeděv (Sojuz-13/1973), Alexej Leonov a Valerij Kubasov (Sojuz-19 alias ASTP/1975) a nakonec razítková (lepší než drátem do oka) posádka Apollo-11. (Ani v těchto případech nejde o novinky, ale když už jdou kolem, tak je přece nenechám putovat neřízeně po světě... Viz např. blog 2. října i 21. července 2008 a dále 2. února 2007.)

  ČTVRTEK 4. PROSINCE 2008

  Astronaut Carl Walz (veterán z letů Discovery STS-51/1993, Columbia STS-65/1994, Atlantis STS-79/1996 a Endeavour STS-108/2001) odešel od NASA (kde nyní působil v Office of Space Science v ústředí NASA) a bude nadále působit v soukromém průmyslu (blíže neupřesněná pozice v informačních technologiích).

  NASA se nakonec přece jen rozhodla odložit start sondy Mars Science Laboratory z roku 2009 o dva roky (viz blog 9. a 13. října 2008). Důvodem jsou "technické výzvy" spojené s jejím testováním.

  Další dílko z vlastní zahrádky: týdeník Respekt 49/2008, článek "Projektil z kosmu".

  STŘEDA 3. PROSINCE 2008

  Irán plánuje na svých suborbitálních raketách Kavoshgar-3 a -4 (vypuštění oznamuje na "blízkou dobu"; Kavishagar-2 viz blog 1. prosince) vyslat na práh vesmíru živá zvířata. Jaká, blíže neupřesnil. Údajně má jít o přípravu pro pilotované kosmické lety.

  NASA ukončila naslouchání, zdali se nakonec přece jen ještě neozve sonda Phoenix, se kterou není od počátku listopadu možné ustanovit spojení (viz blog 12. listopadu 2008). Tím padla i poslední teoretická šance, že by mohlo být spojení se sondou obnoveno.

  Jak už jsem psal na blogu 19. listopadu 2008, americký astronaut Kevin Ford navštívil mé rodné Brno. Bohužel již v roce 2004...

  ÚTERÝ 2. PROSINCE 2008

  Indie bude schopná poslat svého kosmonauta na misi k Měsíci do roku 2020 - pokud všechno půjde podle plánu. Uvedl to ředitel ISRO Mažaván Nair. Podle jakého plánu už ale neuvedl (nebo to alespoň agentury nezmiňují).

  Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) představil plošinu vlastní výroby, která by měla být schopná přistát na Měsíci a dopravit na jeho povrch 20 kilogramů nákladu. Prototyp plošiny váží 25 kg a je vybavený jedním raketovým motorem o tahu 350 N. Jak uvedl vedoucí projektu Kwon Se-jin, cílem je poslat toto (nebo jemu podobné) zařízení na Měsíc v roce 2013. Zároveň bylo toto zařízení nabídnuto NASA, která vyvíjí přistávací moduly pro program International Lunar Network.

  Především pro obyvatele Kraje Vysočina: dnes od 18:00 přednáším v Jihlavě na téma "Buran - příběh zbytečného raketoplánu".

  PONDĚLÍ 1. PROSINCE 2008

  Nová nákladní loď Progress M-01M úspěšně dosáhla oběžné dráhy. V předpokládaném okamžiku se ale nevyklopila ani jedna anténa automatického přibližovacího systému Kurs. Jurij Lončakov dostal příkaz začít trénovat manuální navigaci pomocí záložního systému TORU. Po několikahodinovém boji to ale obě antény vzdaly a vyklopily se... Nicméně nakonec se k Mezinárodní kosmické stanici přece jen (úspěšně) připojila pomocí záložního systému TORU, když Kurs selhal.

  Irán minulý týden provedl - tentokrát prakticky bez jakéhokoliv zájmu médií (nejsem si jist, jestli není nebezpečné zvykat si na iránské rakety) - další test své sondážní rakety "Kavoshgar 2" (Průzkumník 2). První test této rakety byl provedený v únoru letošního roku - viz blog 15. února 2008. Pro úplnost dodávám, že mezitím došlo ještě k jinému pokusu - viz blog 18. srpna 2008.

  V pátek 28. listopadu 2008 jsme se dočkali historického okamžiku - byla spuštěna česká verze stránek ESA. (Ano, má své "mouchy", ale buďme rádi, že vůbec je - nedostatky by mely zmizet v nejbližších hodinách.) Zatím ve velmi skromném režimu, ale pokud (mi) vše vyjde tak, jak by mělo, brzy bude výrazně bohatší.