Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

ÚTERÝ 30. ZÁŘÍ 2008

Po osmnácti letech bezproblémové práce náhle a bez jakýchkoliv předchozích varování selhal o víkendu komunikační systém pro vysílání vědeckých dat z teleskopu Hubble. K dispozici je sice záložní systém, ale NASA se rozhodla neplánovaně provést výměnu hlavního systému při nejbližší servisní misi Atlantis STS-125 (jedná se o klíčové komponenty, bez nichž nemůže teleskop vysílat data). Důsledek? Odklad startu raketoplánu na únor 2009...

Ještě jednou se vracím k letu čínské lodi Shen Zhou-7 (viz např. blog 28. září 2008). Dnes mi jde o to, jaké funkce měli jednotliví členové posádky. Zhai Zhigang to měl jednoduché - i čínská média ho označovala jako "velitele". Liu Boming (jako kolega z kosmické vycházky) byl označený jako "astronaut orbitálního modulu" (dle zvyklostí z dřívějších amerických letů byl to přeložil volně jako "pilot orbitálního modulu"). A "třetí do mariáše" Jing Haipeng se těšil titulu "astronaut návratové modulu" (volně "pilot návratového modulu"). Protože jeho označení v originále bylo složitější, šlo jej přeložit i jako "astronaut, který je na službě v návratovém modulu, když jsou ostatní mimo návratový modul". Uf, to opravdu precizně pojmenovaná funkce, která se na vizitce musí báječně vyjímat.

V rámci akce "Send Your Name Around the Earth" (Pošli své jméno kolem Země) může kdokoliv vyplnit webový formulář na stránkách NASA, čímž zajistí uložení svého jména na speciálním mikročipu na palubě družice Glory (studium částic v atmosféře a proměnlivosti slunečního záření na klima Země). Akce trvá do 1. listopadu 2008, přepokládaný start satelitu je v červnu 2009.

Vyšlo další číslo časopisu ABC s komiksem Mars-44 (viz blog 17. září 2008), potěšitelné je, že komiks je zatím možné číst na webu (a případní zájemci tak nemusí větrat svoji peněženku nákupem časopisu, který šel za posledních dvacet let s kvalitou velmi dolů a tento sestup začíná v poslední době nabírat ten správný švuňk).

PONDĚLÍ 29. ZÁŘÍ 2008

Dnes krátce po půl čtvrté odpoledne našeho času bude zahájená řízená likvidace zánikem v hustých vrstvách atmosféry evropské nákladní lodi ATV-1 alias Jules Verne. K zániku dojde nad Tichým oceánem a měl by se stát symbolickou tečkou za mimořádně úspěšnou misí. Start ATV-2 je prozatím plánovaný na první polovinu roku 2010.

V jinak perfetkně zvládnuté choreografii prezentace letu Shen Zhou-7 (viz blog 28. září 2008) bylo možné najít několik drobných nedostatků. Ty samozřejmě celou misi nikterak neshazují, jen dávají nahlédnout do zákulisí jejího mediálního obrazu. Největší lapsus nastal několik hodin před startem, kdy národní tisková agentura Xinhua zveřejnila na svém webu zprávu datovou dnem 27. září 2008 (připomínáme, že loď startovala 24. září), která obsahovala informace o letu lodi včetně dialogů posádky s kontrolním střediskem na lodi Changjiang-1. Několik úryvků ze zprávy: "Teď, cíl jsme zachytili o dvanáct sekund dříve, než jsme předpokládali." "Tlak v kabině je normální." (Hlášení kosmonautů) "O deset minut později loď zmizela za horizontem. Nadšený potlesk a vzrušené výkřiky se nesly jinak klidnou nocí nad hladinou Tichého oceánu..." (Konspirátoři nepochybně budou zvedat ruce nad hlavu. Jen připomínám, že podobný problém se čas od času stane jakémukoliv médiu - kolik nekrologů bylo oficiálně uvolněno ohledně smrti některých významných osobností, a to i mnoho let před tím, než se rozhodly skutečně zemřít. Každý jen trochu prozíravý novinář má holt v šuplíku napsané nekrology do zásoby...)

V souvislosti s čínským letem se objevily nadšené hlasy, jak se "lepší" čínská komunikace. Jistě, ale... Nesmíme zapomínat, že horší než to bylo ještě nedávno, už to být nemůže. A že zatímco u všech ostatních kosmických velmocí ZNÁME plány na deset let dopředu (viz např. datum návratu amerických astronautů na Měsíc - není přitom podstatné, zdali bude dodrženo, podstatné je, že vůbec existuje), u Číny pouze HÁDÁME, co nás čeká za půl roku. Pak samozřejmě různí fantasmagorové nemají problém vybásnit si v rekordně krátké době oblet Měsíce či přímo cestu na jeho povrch. Ale myslím, že je silně krátkozraké stavět proti sobě fakta a fantazii...

Byla to dlouhá cesta - rozhodně delší, než se čekalo - ale společnost SpaceX dnes krátce po půlnoci našeho času dorazila do vítězného cíle. Po třech haváriích ((březen 2006, březen 2007 a srpen 2008) slavila úspěch a její čtvrtá raketa Falcon dosáhla oběžné dráhy. Myslím, že tři nehody a dlouhé roky nejistoty jsou pro SpaceX lekcí k dostatečné pokoře před kosmickými technologiemi - a že je firma hned tak nezapomene, což by se mělo podepsat na kvalitě budoucích projektů.

Aktuální číslo týdeníku Respekt, článek Hubble v servisu, autor já...

NEDĚLE 28. ZÁŘÍ 2008

Třetí čínská pilotovaná kosmická loď Shen Zhou-7 je bezpečně doma po letu trvajícím 2 dny 20 hodin 28 minut. Během něj došlo k prvnímu čínskému výstupu do otevřeného prostoru: trval 21 minut, realizoval jej Zhai Zhigang v čínském skafandru Feitian a z orbitálního modulu lodi Shen Zhou-7 ho zajišťoval jeho kolega Liu Boming v ruském skafandru Orlan (Boming se sice lehce vyklonil ven, ale nebyl mimo bezpečí lodi více než do pasu). Horní řada snímků zachycuje historickou čínskou vycházku, prostřední pak můj podíl na jejím komentování (vlevo a uprostřed páteční Události a komentáře v České televizi, vpravo pak Televizní noviny na Nově v sobotu). Dolní řada snímků zachycuje dva záběry lodi Shen Zhou-7 pořízené uvolněnou minidružicí Bei Xing a poslední pak kabinu s kosmonauty těsně po přistání. Kromě blahopřání čínské kosmonautice musím hluboce smeknout před bravurním zvládnutím letu z propagandistického hlediska. Spousta obrázků, kvalitní přímé přenosy i na internetu - ale skutečných informací pomálu a uvolňované až na opravdu nejposlednější chvíli (a jen, když už nebylo zbytí: např. ani den po startu Čína nezveřejnila, zda se vycházky zúčastní jeden nebo dva kosmonauti). Přesto bohatství obrázkových materiálů poutalo velkou pozornost, což je z hlediska kosmonautiky pochopitelně jen dobře.

PÁTEK 26. ZÁŘÍ 2008

Start třetí čínské pilotované lodi Shen Zhou-7 (podrobnosti viz blog 25. září 2008) se vydařil a trojice kosmonautů (je úžasné, jak se ujal lingvistický paskvil taikonaut - byť samotná Čína své hvězdné letce označuje termínem jü-chang-jüan, anglicky yuhangyuan) krouží na oběžné dráze.

Iránský prezident Mahmúh Ahmidneřád včera oznámil, že jeho země v nejbližší době vyšle do vesmíru svoji vlastní družici na palubě vlastní rakety na kruhovou oběžnou dráhu ve výšce cca 700 km (viz např. blog 18. srpna 2008).

Z 8413 zájemců o práci evropského kosmonauta (viz blog 24. června 2008) bylo 918 vybráno pro první kolo psychologických testů. Přes ně do druhého kola prošlo 192 mužů a žen, kteří do prosince letošního roku projdou dalšími testy. Zhruba osmdesát z nich pak má počátkem příštího roku projít důkladnými lékařskými testy - a z nich bude vybráno maximálně osm finalistů.

Start americké sondy LRO byl opět odložen (viz blog 4. srpna 2008), tentokrát na 24. dubna 2009.

Na stáncích je ode dneška DVD "Tajné dějiny kosmických projektů" - slibuje 120 minut informací o tom, že prvním kosmonautem světa nebyl Jurij Gagarin, ale Vladimír Iljušin. Prý je to dokument, ale podle všeho půjde spíše o pohádku.

ČTVRTEK 25. ZÁŘÍ 2008

Další odklad pro Atlantis STS-125: podle posledních oficiálních informací se bude startovat až 14. října 2008 ve 22:09 hod místního času. Podle neoficiálních dokonce ještě o den později, tedy 15. října ve 21:38 hod. (Což bude znamenat odklad následující mise STS-126 na ne dříve než 16. listopadu 2008.)

Jinak se ale teď hodlám věnovat čínské kosmonautice a především letu Shen Zhou-7 - není divu, startuje se již dnes a jistě půjde o jednu z kosmických událostí roku. Dobrou zprávou rozhodně je, že za poplatek 2200 dolarů je možné zakoupit výlet z Pekingu na start Shen Zhou-7. Nebylo sice oznámeno, zdali se tato nabídka týká i cizinců, ale dobrou zprávou je, že se podobné výlety vůbec konají. Pokud o tyto výdělečné akce bude zájem, bezpochyby v nich bude pokračováno - a bezpochyby jednoho dne budeme jezdit na starty čínských kosmonautů stejně (relativně) jednoduše jako na starty amerických raketoplánů...

Čína oznámila, že provádí výběr druhého oddílu kosmonautů. Ten by měl čítat maximálně čtrnáct pilotů. Pro úplnost: první oddíl (vybraný v letech 1996 a 98) má právě 14 členů. Z nich dosud byli ve vesmíru tři a další trojice odstartuje dnes; zůstane tak osm nováčků - je otázkou, jestli budou "použiti" všichni. Minimálně tři místa budou k dispozici na lodi Shen Zhou-10 ("osmička" a "devítka" budou nepilotované), která poletí v roce 2010 - a kdy určitě nebudou k dispozici kandidáti z nového oddílu. Otázkou ale je, zdali v desítce poletí jen nováčci...

ČLR zveřejnila i své další plány v oblasti pilotované kosmonautiky. Kromě bezpilotních lodí Shen Zhou-8 a -9 plánuje do roku 2015 vyslat do vesmíru ještě tři další bezpilotní Tiangong-1, -2 a -3, přičemž "jednička" bude setkávací cíl pro pilotované mise (upravená orbitální sekce Shen Zhou) a další dvě budou představovat osmitunovou ministanici. V letech 2010 až 15 se pak má uskutečnit celkem pět pilotovaných startů (Shen Zhou-10 až -14) k výše uvedeným tělesům. (Což při plné tříčlenné obsazenosti znamená patnáct míst v kosmických lodích.)

Ač má kosmonaut z lodi Shen Zhou-7 vystoupit ve skafandru čínské výroby Feitian, bude na palubě ještě jeden skafandr - ruský Orlan. Ten byl do Číny dodaný jako součást kontraktu z dubna 2004. Smlouva byla podepsána na dodání devíti kusů skafandru: tří letových, čtyř výcvikových do bazénu a dvou výcvikových pro trénink v podmínkách nízkého tlaku.

Již včera byla oficiálně představena posádka (zleva) lodi Shen Zhou-7: operátorem bude Jing Haipen, velitelem (a zároveň prvním čínským kosmonautem, který má vystoupit ve skafandru do otevřeného prostoru) bude Zhai Zhigang a druhým operátorem (pomůže veliteli s oblékáním skafandru a podle některých zdrojů bude sám oblečený ve druhém skafandru v přechodové komoře, podle jiných bude výstup sledovat společně s prvním operátorem) Liu Boming. Srovnejte si finální posádku s konfronatcí všech možných zdrojů, kterou jsem přinesl na blogu 16. září 2008 (nejpřesnější byly čínské filatelistické zdroje). Pro úplnost: záložní posádku tvoří Chen Quan, Fei Junlong a Nie Hasheng.

STŘEDA 24. ZÁŘÍ 2008

"Zprávou roku" by se dala označit informace, že se kongres ASE (viz např. blog 15. září 2008) bude příští rok konat v Praze. To znamená, že se můžeme těšit na nějakých šedesát až osmdesát kosmonautů volně pobíhajících po Matičce stověžaté.

Start raketoplánu Atlantis STS-125 bude nejspíše odložený na 12. října 2008, vzlétnout by se mělo ve 23:06 hod místního času. Oficiální to zatím není - NASA už měla potvrdit datum startu, ale protože tak neučinila, evidentně se s nějakým odkladem počítá. Žádají o něj technici (příprava má skluz) i astronauti (týdenní výpadek ve výcviku kvůli uzavření Johnsonova kosmického střediska díky hurikánu Ike).

Poté, co robot Opportunity na Marsu vyjel z kráteru Victoria (viz blog 28. srpna 2008), tak NASA oznámila, že jej nasměruje ke kráteru Endeavour. Ten má průměr přes dvacet kilometrů, robot by k němu měl cestovat zhruba dva roky (vzdálenost je cca 12 km). Je ale pravděpodobné, že Opportunity (pracovat měl tři měsíce, v lednu 2009 přitom oslaví páté narozeniny) ke svému cíli nedorazí a během cesty "uhyne". Ovšem rád bych se mýlil.

Byla publikována oficiální fotografie posádky Sojuz TMA-13 (start 12. října 2008). Zleva: Richard Garriott (viz blog 1. října 2007), Jurij Lončakov (viz blog 14. a 15. května 2008) a Edward Fincke.

ÚTERÝ 23. ZÁŘÍ 2008

NASA předpokládá (vyplývá to i z interního e-mailu ředitele Michaela Griffina, který nějaká dobrá duše pustila do světa a který agentura následně musela uvádět na pravou míru dokonce v oficiální tiskové zprávě), že nová americká administrativa (ať vyhraje prezidentské volby v USA kdokoliv) bude požadovat prodloužení letů raketoplánů do roku 2015 (byť v omezeném režimu). NASA proto nyní zpracovává plán, jak v letech 2011 až 15 přidat 13 dalších startů. Ty by realizovaly dva raketoplány (Discovery a Endeavour, Atlantis by byl odstavený kvůli nutnosti náročné údržby a byl by používaný jako zásobárna náhradních dílů). Problémů s prodloužením letů raketoplánů je každopádně celá dlouhá řada...

Společnost SpaceX oznámila, že pro drobnou technickou závadu odkládá start čtvrté rakety Falcon-1 (viz blog 22. září 2008) na náhradní okno od 28. září do 1. října 2008.

Rusko oznámilo zveřejnilo podrobný plán využití ISS do konce roku 2010. V podstatě potvrdilo plán obsazení lodí Sojuz, jak jsem jej přinesl na blogu 21. července 2008. Drobné změny jsou následující:
 • Sojuz TMA-14: třetím členem posádky by se měl stát "kosmický turista" Nik Halik (Austrálie).
 • Sojuz TMA-16: třetím členem záložní posádky se stal Oleg Skripočka (Rusko, 1).
 • Sojuz TMA-21: velitelem letu nebude Fjodor Jurčichin, ale Andrej Borisenko (Rusko, 1).
 • Toto je nově zveřejněný emblém devatenácté základní posádky ISS (start příští rok v březnu v lodi Sojuzu TMA-14).

  PONDĚLÍ 22. ZÁŘÍ 2008

  Dle vyjádření společnosti SpaceX by se čtvrtý pokus o úspěšný start rakety Falcon-1 (viz blog 15. září 2008) mohl uskutečnit už 23. září, tedy zítra.

  Start raketoplánu Atlantis STS-125 bude s vysokou pravděpodobností odložený o 48 hodin, protože příprava se především kvůli problémům s nákladem dostala za kritickou cestu.

  Zajímavé informace pustil do světa Steven Lindsey, šéf oddílu amerických astronautů (= osoba zodpovědná za výběr posádek). Uvedl, že skupina, která bude vybraná v roce příštím, by měla čítat 10 až 15 osob. Zároveň prohlásil, že šest posledních neletěných astronautů čeká na nominaci a že jeho cílem je, aby VŠICHNI letěli do vesmíru před koncem roku 2009. Prohlásil to před oficiálním nominací posádky STS-129 (neoficiální viz 4. září 2008), ve které jsou tři nováčci. To by znamenalo, že poslední misi roku 2009 (STS-130) absolvují kromě veteránů tři nováčci: Terry Virts, Dorothy Metcalf-Lindenburger(ová) a James Dutton. Zároveň uvedl, že počítá, že v roce 2010 klesne počet členů oddílu z 90 na 60 (v souvislosti s ukončením provozu raketoplánů).

  V červnovém vydání britského měsíčníku Spaceflight nedávno vyšel moc pěkný článek pojednávající o návrzích emblémů pro různé kosmické mise v rámci programu Apollo. Dnes přináším návrhy týkající se letu Apollo-204 (vešel do historie jako Apollo-1). Poslední je oficiální.

  PÁTEK 19. ZÁŘÍ 2008

  Zdravotní stav kosmonauta Alexeje Leonova je stále vážný (viz blog 9. září 2008), nicméně mimo ohrožení života. Má ale problémy s řečí a s koordinací pohybů: vypadá to, že poslední srdeční příhoda se na něm velmi podepsala a že bude trvalým invalidou...

  Start indické sondy Chandrayaan-1 k Měsíci byl stanoven/upřesněn (viz blog 18. června 2008) na 19. října 2008.

  NASA oznámila, že v roce 2013 pošle k Marsu sondu MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) za 485 mil. dolarů, která má zkoumat atmosféru planetu s důrazem na pátrání po stopách vody.

  Evropský kosmický program GMES (Global Monitoring for Environment and Security) se bude pro příště jmenovat Kopernikus. Jde o komplexní program pozorování a monitorování Země, který probíhá pod hlavičkou Evropské unie.

  V Moskvě začala demontáž letadel v okolí kdysi legendárního pavilónu Kosmos. Mají uvolnit prostor pro nové "Město pro vědu, vzdělání a inovace", které má postupně vzniknout ve třech fázích. V první fázi vznikne výstava "Park vědeckých objevů", ve druhé a třetí fázi bude výstava rozšířena o jejich aplikace v oblasti průmyslu. Zpráva z Moskvy nic neříká o budoucím osudu rakety Vostok ve skutečné velikosti a dalších raket, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti "pavilónu Kosmos" (část rakety Vostok je vidět na prvním snímku v levém horním rohu). Nicméně zveřejněná ilustrace záměru "Města pro vědu, vzdělání a inovace" je nezachycuje...

  STŘEDA 17. ZÁŘÍ 2008

  Plány společnosti SpaceX (vyrábí rakety řady Falcon a kabinu Dragon) jsou čím dál ambicióznější. Vůbec je přitom nebrzdí série nezdarů, kdy ani jeden ze tří zkušebních startů (březen 2006, březen 2007 a srpen 2008) nebyl úspěšný. Nyní oznámila, že hodlá zvýšit výkon svých nosičů vývojem nového horního stupně na kapalný vodík a kapalný kyslík (půjde o raketu Falcon 9 Heavy H). Vývoj má začít počátkem příštího roku, má trvat zhruba pět let a vyjít na jednu až dvě miliardy dolarů. Společnost SpaceX tak přichází s novými nápady s takovou kadencí rychleji, než ty staré stačí dozrát (např. poslední havárii Falconu-1 způsobilo nasazení nové verze motoru - viz blog 11. srpna 2008). Aneb nestálo by za to soustředit se na vybroušení existujícího před proklamováním světlých zítřků? Nemohu se zbavit dojmu, že poutání pozornosti do budoucnosti má odvrátit pozornost od současných problémů.

  Jsem rád, že nejsem na světě jediný, kdo má problémy s přepočty časových pásem, letními časy a dalšími podobnými lahůdkami. Aneb převzatá informace v blogu 12. září 2008 ohledně času startu lodi Shen Zhou-7 se ukázala jako nesprávně přepočítaná - přesné je (by mělo být...), že start se uskuteční 25. září 2008 v 15:10 hod středoevropského letního času. S výstupem do otevřeného prostoru se počítá druhý nebo třetí den letu, s přistáním pak den čtvrtý.

  Připomínám, že dnes vychází na DVD film Kozoroh 1 (viz blog 25. srpna 2008).

  Kdysi kultovní a podpultovní, dnes velice slabý a silně komerční časopis ABC přichází od nejnovějšího čísla (19/2008) s kresleným seriálem (alias komiksem) "Mars 44" o pilotované výpravě na planetu Mars. Pochopitelně nemohu hodnotit něco, co ještě nevyšly celé a z čeho jsem viděl jen střípek, takže jen informuji.

  ÚTERÝ 16. ZÁŘÍ 2008

  Během posledních desítek hodin se vynořila celá řada informací o tom, kdo bude tvořit posádku lodi Shen Zhou-7 (start 25. září 2008). Polský web Loty Kosmiczne uvádí složení hlavní posádky Zhai Zhigang, Wu Jie a Zhao Chuandong, záložní pak Liu Buoming, Jing Haipeng a Pan Zhanchun. Další zdroje zdroje uvádí posádku ve složení Zhai Zhigang, Wu Jie a Fei Junlong (který má údajně vystoupit jako první do otevřeného prostoru). Jiné zdroje zase tvrdí, že získaly přístup k již vytištěným filatelistickým materiálům, které budou zveřejněné po letu a na nichž je zobrazena jako hlavní posádka trojice Zhai Zhigang, Liu Buoming a Wu Jie nebo Jing Haipeng.

  Pokud si tyto čtyři oznámené varianty posádky (tři hlavní a jednu záložní) srovnáme, vychází nám jako velitel Zhai Zhigang (ve všech třech hlavních - ostatně byl náhradníkem pro předchozí lety Shen Zhou-5 a -6). Třikrát je v hlavních posádkách uvedený i Wu Jie (i když v jednom případě není jisté, zdali je to on nebo Jing Haipeng). Jednou jsou pak v hlavní posádce uvedeni Zhao Chuandong, Fei Junlong, Liu Buoming a Jing Haipeng. Posledně dva jmenovaní jsou pak zmíněni i v souvislosti se záložní posádkou. Hodně pravděpodobná každopádně vypadá dvojice Zhai Zhigang a Wu Jie (mj. společně tvořili záložní posádku pro Shen Zhou-6, takže sehraní budou). Wu Jie je navíc perfektním kandidátem na druhého kosmonauta pro výstup do otevřeného prostoru (spekuluje se, že bude v orbitálním modulu ve skafandru Orlan ruské výroby), protože absolvoval výcvik ve Hvězdném městečku. Zbývá tak vyřešit otázku třetího člena posádky (a pravděpodobně toho, kdo jako první čínský kosmonaut vystoupí do otevřeného prostoru). Logicky bych sázel na Fei Junlonga: má za sebou už jeden kosmický let a navíc je ze jmenované čtveřice nejvhodnější. Zhao Chuandong se zatím v žádné posádce neobjevil, takže by byla překvapením jeho "katapultáž" rovnou do letové a rovnou na tak důležitý post. A Liu Buoming plus Jing Haipeng tvořili zálohu pro Shen Zhou-6, takže by bylo škoda je rozdělit - ale spíše ponechat v záložní posádce a připravit pro příští pilotovaný let. Na druhé straně ale nepostrádá svoji logiku ani posádka Zhai Zhigang doplněná právě o dvojici Liu Buoming plus Jing Haipeng, protože tito jsou secvičení a mohou tedy kosmický výstup absolvovat společně (připomínám, že jeden kosmonaut má vystoupit do otevřeného prostoru, zatímco druhý jej bude zajišťovat ve skafandru z orbitálního modulu lodi Shen Zhou). Ale možná hledám logiku tam, kde není...

  Takto vypadá emblém letu lodi Sojuz TMA-13 (plánovaný start 12. října 2008) - ona stovka znamená, že půjde o stou pilotovanou misi lodi Sojuz.

  PONDĚLÍ 15. ZÁŘÍ 2008

  Jak už jsem psal v blogu 13. srpna 2008? "...na tradiční zářijové setkání kosmonautů v německém Neubrandenburgu nedorazí tři kosmonauti, ale spíše jen dva. A možná ani to ne..." Zákulisní informace a obava se nyní potvrdila; dosud nejistá účast Olega Kotova se změnila v jistou neúčast. Zkrátka: nedostal dovolenou od nadřízených, protože se připravuje na další kosmický start (Sojuz TMA-01M v listopadu 2009) a má jiné úkoly, než se věnovat novinářům a útočícím smečkám lovců podpisů.

  Možná už 19. září 2008 se společnost SpaceX pokusí o čtvrtý start (zatím má bilanci tří havárií) své kosmické rakety Falcon-1. Kéž by vyšlo "do čtvrtice všeho dobrého..."

  Tento týden se v Seattle (stát Washington) koná 21. kongres organizace ASE (Association of Space Explorers), která sdružuje výhradně letěné (= použité) kosmonauty. Se slzou v oku vzpomínám na loňský ročník v Edinburgu, kam jsem se vpašoval... (Viz blog září 2007 - každý den od 14. do 28. září... A pak ještě pár zmínek v říjnu 2007...)

  Ode dneška až do čtvrtka 18. září 2008 je možné se se mnou setkat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde budu mít vždy v 11:00 a v 15:00 hod v pavilonu V na stánku 107 (společnost Uzimex) přednášku o novinkách v průzkumu Marsu s důrazem na sondu Phoenix.

  PÁTEK 12. ZÁŘÍ 2008

  Start čínské kosmické lodi Shen Zhou-7 byl podle oficiálních zdrojů stanovený na 25. září 2008 v 16:10 hod středoevropského letního času.

  Soud s astronautkou Lisou Nowakovou (viz blog 7. února 2007) se bude konat 21. října 2008.

  Na internetu se pomalu rozbíhají stránky Mezinárodního astronautického kongresu v roce 2010 v Praze: www.iac2010.cz.

  Letectví + kosmonautika 9/2008, něco málo mých příspěvků k popularizaci kosmonautiky: "Směr: kosmický teleskop" (zde je uvedeno staré datum plánovaného startu STS-125 - viz blog 8. září 2008 - a navíc špatně posádka záchranné mise STS-400, kdy jsem čerpal z neaktuálních zdrojů - viz blog 2. září 2008), "Raketa Ares V roste", "Kosmická expozice Deutsches Museum" a "Čína chystá třetí pilotovaný start" (opět neaktuální datum startu - viz dnešní blog).

  ČTVRTEK 11. ZÁŘÍ 2008

  Bývalý americký astronaut Frank Culbertson (veterán z letů Atlantis STS-38/1990, Discovery STS-51/1993 a Discovery STS-105/2001) změnil zaměstnavatele: přešel z firmy Science Applications International Corp. do společnosti Orbital Sciences Corp.

  Další odchod z oddílu amerických astronautů: Joe Tanner (veterán z letů Atlantis STS-66/1994, Discovery STS-82/1997, Endeavour STS-97/2000 a Atlantis STS-115/2006). Dále bude působit na University of Colorado.

  Start evropské družice GOCE (plánovaný na včerejšek) byl odložený pro závadu na naváděcím systému posledního stupně rakety Rockot zhruba o čtyři týdny. Nyní se s ním počítá 5. října 2008.

  Tak už i mise Endeavour STS-126 má (po misích STS-124 a -125 - viz blogy 25. a 31. března 2008) svůj vlastní plakát.

  ÚTERÝ 9. ZÁŘÍ 2008

  Zatímco kosmonaut Alexej Leonov bojuje v nemocnici o život (viz blog 3. září 2008; byl sem převezený s vážnými srdečními potéžemi, přičemž jeho stav se zhoršil poté, co se nedopatřením dozvěděl zprávy o smrti své milované sestry Rajsy, která zemřela ve věku 87 let - Leonov tak zůstává naživu jako poslední z devíti sourozenců), jeho dača se stala terčem nezvané návštěvy lapků. Zloději z ní o víkendu odnesli umělecké předměty a další cennosti v ceně až 100 tisíc dolarů (jejich skutečná hodnota ale bude zřejmě mnohem větší). Leonov byl na závěr minulého týdne operovaný a poté byl mimo ohrožení života - uvidíme ovšem, jaký bude další běh událostí po výše uvedené krádeži...

  V pátek 5. září 2008 se po půlroční misi u Mezinárodní kosmické stanice odpojila evropská zásobovací loď ATV-1/Jules Verne. Ta nyní bude létat až do konce září na samostatné dráze - a pak bude navedena do hustých vrstev atmosféry, kde zanikne. S tímto manévrem se počítá 29. září 2008.

  V červenci 2008 byl na počítačích Mezinárodní kosmické stanice nalezený červ W32.Gammima.AG (lze se setkat i s jinými názvy označujícími stejný program, např. Worm.Win32.AutoRun.bhx), jehož úkolem je odcizovat přihlašovací jména a hesla k on-line hrám (známý je od srpna 2007). Na palubní počítače (které mimochodem nevyužívají žádný bezpečnostní program, protože jsou považované za zcela izolované prostředí) se dostal nejspíše „pomocí“ nějaké kompaktní karty nebo USB flash disku, který si přivezl některý z astronautů.

  NASA vydala oficiální fotografii posádky Discovery STS-119 (plánovaný start 12. února 2009).

  PONDĚLÍ 8. ZÁŘÍ 2008

  Čínská tisková agentura Xinhua oznámila, že start lodi Shen Zhou-7 (viz 2. září 2008) se uskuteční v rozmezí od 25. do 30. září 2008. Je zajémavé, že tato zpráva byla oficiálními čínskými zdroji zveřejněna již počátkem září, ale vzápětí poté byla jinými oficiálními zdroji dementována. Inu, nená nad oficiální zdroje ("Nevěřím žádné zprávě, která by nebyla oficiálně dementována" - ze seriálu Jistě, pane ministře).

  Souběžně s přípravou raketoplánu Atlantis STS-125 (od čtvrtka 4. září 2008 stojí na startovacím komplexu 39A Kennedyho kosmického střediska na Floridě) se k letu do vesmíru chystá i sesterský stroj Endeavour - ten se buď vydá na misi STS-400 zachraňovat posádku raketoplánu Atlantis (viz blog úterý 2. září 2008) nebo na řadnou misi STS-126 k Mezinárodní kosmické stanici. Technici NASA nyní ale řeší otázku, cože bylo důvodem tupé rány, která ze ozvala z hlavní nádrže ET pro misi STS-126, když docházelo k jejímu přesunu z horizontální do vertikální polohy.

  NASA v pátek 5. září 2008 (konečně...) oznámila změny v datech startů raketoplánů Atlantis STS-125 a Endeavour STS-126. Po provedeném transportu raketoplánu Atlantis na rampu se počítá se zhodnocením přípravy stroje k letu (Flight Readiness Review) ve dnech 22. a 23. září. Zkoušební odpočítávání "na sucho" má proběhnout ve dnech 22. až 24. září. A ve stejné době se má chysta přesun raketoplánu Endeavour STS-126 na rampu 39B - jeho příprava k letu bude zhodnocena 30. září. Start STS-125 se plánuje na 10. října, start STS-126 pak na 12. listopadu.

  V trafikách se v těchto dnech objevuje nízkonákladové CD (38 Kč) "Medvěd Míša ve vesmíru". Přebal slibuje Medvěda Míšu na výletě ve vesmíru, kde ho malí zelení mužíčci požádali o pomoc proti svým věznitelům, robo-krabům. Nevím, jaká je kvalita této hry, zápletky, grafiky apod. - a ani nemám čas a chuť to zkoumat. Nicméně považuji za svoji občanskou povinnost na existenci CD alespoň upozornit...

  ČTVRTEK 4. ZÁŘÍ 2008

  Nebezpečí pominulo (viz blog 3. září 2008), raketoplán Atlantis by se měl v rámci příprav na misi STS-125 vydat ještě dnes. Zajímavé ovšem je, že NASA stále oficiálně počítá se startem 8. října (jak je uvedeno v tiskové zprávě oznamující dnešní přesun), i když všude a všichni ostatní počítají s datem 11. října 2008.

  Máme tu "novou" (a asi i pravděpodobnější) posádku STS-129 (viz blog 7. července 2008). Misi má absolvovat raketoplán Discovery, se startem se zatím počítá 15. října 2009. Velitelem by měl být Charles Hobaugh (veterán z letů Atlantis STS-104/2001 a Endeavour STS-118/2007), pilotem Barry Wilmore (nováček), letovými specialisty Michael Foreman (Endeavour STS-123/2008), Robert Satcher, Randolf Bresnik (oba nováčci) a Leland Melvin (Atlantis STS-122/2008). Při cestě "dolů" je doplní ještě Kanaďan Robert Thirsk z devatenácté základní posádky Mezinárodní kosmické stanice (startovat má v květnu 2009 lodí Sojuz TMA-15).

  Několik poznámek k této posádce:
 • Randolf Bresnik byl vybraný jako pilot, přesto letí na pozici letového specialisty (kvůli "získání zkušeností").
 • V oddíle astronautů NASA je nyní posledních pět (!) astronautů nezařazených do některé z posádek! Jsou to piloti James Dutton a Terry Virts a letoví specialisté Yvonne Cagle(ová), Fernando Caldeiro a Dorothy Metcalf-Lindenburger(ová). Vzhledem k tomu, že Cagle(ová) a Caldeiro už de facto přišli o šanci letět do vesmíru, zbývají jen tři nezařazení astronauti. Dutton, Virts a Metcalf-Lindenburgerová. A zbývá nominovat posádky pro mise STS-130, -131, -132 a -133 (pokud nebude přidána mise STS-134)... Takže evidentně poletí každý.
 • A na závěr: při čtení jmen posádky STS-129 jen naprázdno polykám. Jeden méně ochotný astronaut k podepisování než druhý. Už teď můžu říct (a rád bych se mýlil), že získání podpisů této kompletní posádky bude skutečným výstupem na sběratelský Olymp...
 • Zase něco málo podpisů v manilových obálkách z Houstonu (viz blog 12. února 2008). Zleva doprava: Thomas Marshburn, Stephen Bowen, Clayton Anderson a Terry Virts.

  STŘEDA 3. ZÁŘÍ 2008

  Zdravotní stav kosmonauta Alexeje Leonova (veterán z letů Voschod-2/1965 a Sojuz-Apollo/1975; viz blog 17. června 2008) se opět dramaticky zhoršil. Pro vážné srdeční potíže musel být převezen na jednotku intenzivní péče. Lékaři zakázali návštěvy - dokonce i příbuzných, protože srdce Leonova je na tom opravdu špatně a každá návštěva ho rozrušuje. Budoucí prognóza je velmi nejistá...

  Novým prezidentem Kanadské kosmické agentury (Canadian Space Agency, CSA) se stal bývalý astronaut Steve MacLean (veterán z letů Columbia STS-52/1992 a Atlantis STS-115/2006).

  Přesun raketoplánu Atlantis STS-125 na startovací rampu byl opět odložen (viz blog 29. srpna 2008). Uskutečnit se měl včera, ale nyní se s ním počítá ne dříve než v sobotu 6. září 2008. Důvodem je obava z hurikánu Hanna, který může ohrozit Floridu (a tedy i Kennedyho kosmické středisko). Podle dostupných informací by ale nemělo být dotčeno datum startu (nyní se počítá s jedenáctým říjnem 2008).

  Včera uplynulo sto let od narození raketového konstruktéra Valentina Gluška. Rusko při této příležitosti vydalo pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 2 rubly a v nákladu 7500 kusů.

  ÚTERÝ 2. ZÁŘÍ 2008

  Podle některých informací bude start lodi Shen Zhou-7 (viz např. blog 23. července 2008) uspíšen a uskuteční se již před koncem tohoto měsíce...

  Naopak start amerického raketoplánu Atlantis k misi STS-125 bude s největší pravděpodobností odložený na 10. nebo 11. října 2008 (viz např. blog 29. srpna 2008).

  Zveřejněny byly dva emblémy případné záchranné výpravy Endeavou STS-400, která by vyrazila v případě potíží na pomoc posádce raketoplánu Atlantis STS-125. Zajímavé je, že její jádro tvoří čtyři astronauti (Dominic Gorie, Gregory H. Johnson, Robert Behnken a Michael Foreman), kteří už letos ve vesmíru společně byli: v rámci letu Endeavour STS-123. Proč je to zajímavé? Protože na záchrannou misi se vždy počítalo se čtveřicí astronautů (velitel plus pilot plus dva letoví specialisté) z následující mise (což by v daném případě byl let Endeavour STS-126).