Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PÁTEK 29. SRPNA 2008

Letí to, letí... Právě dnes tento blog na svém pomyslném narozeninovém dortu sfoukává druhou svíčku (viz 29. srpna 2006).

Doprava raketoplánu Atlantis STS-125 na startovací rampu byla opět odložena. Nyní se s ní počítá v úterý 2. září 2008 - což ale znamená, že disponibilních osm rezervních dní (viz blog 20. srpna 2008) v předstartovní přípravě je pryč. Případný další skluz by nemusel nutně vést k odkladu startu plánovaného zatím na 8. října 2008, termín už by ale pomalu začínal být "nahnutý".

V Morgenröthe-Rautenkranz se tento týden konala velká oslava třicátého výročí letu prvního (východo)německého kosmonauta Sigmunda Jähna, který pozval podle některých informací plus minus deset "kosmických letců" z Německa i Ruska. Němečtí organizátoři se po špatných zkušenostech s českými "nájezdníky" neschopnými respektovat základní pravidla slušného chování (např. zaplacení vstupného nebo korektního chování k hostům-kosmonautům) rozhodli o akci informovat (s patřičným vysvětlením) pouze německé účastníky. Věru škoda - na druhé straně: tak už máme, co jsme chtěli (a zasloužili si). "Děkuji" tímto všem (a myslím, že mluvím ze srdce i oné slušné většině, kterou rodiče učili alespoň pozdravit), kdo se neúnavně snaží šířit špatné jméno českých sběratelů ve světě...

Vyšlo druhé letošní číslo časopisu Kosmos (informační bulletin [filatelistické] sekce Kosmos).

ČTVRTEK 28. SRPNA 2008

Robot Opportunity neúnavně pracující na Marsu se v nejbližší době pokusí vyjet z kráteru Victoria, do kterého sjel před rokem (v září 2007). Kromě toho, že dokončil základní průzkum kráteru totiž panuje obava, že později by nemusel být vyjetí schopen: jedno z elektromotorů na jeho kolech začal vykazovat stejné anomálie jako motor u sesterského robota Spirit krátce předtím, než "odešel". Technici se domnívají, že s pouhými pěti funkčními koly by se Opportunity nemusel z kráteru Victoria vydrápat...

Slavnostní otevření nového pavilonu v německém technickém muzeu ve Speyeru, jehož součástí bude i prototyp kosmoplánu Buran BTS-002 (viz např. blog 13. května 2008), se plánuje na 2. října letošního roku. Sláva to má být převeliká, dorazit má i MNOHO kosmonautů zvučných a ještě zvučnějších jmen...

Pro mladé (no, nakonec i pro ty ostatní...) studenty angličtiny tu mám jeden zajímavý tip: nové (zářijové) číslo měsíčníku Sunny English je tematicky orientované na rakety a lety do vesmíru. Časopis obsahuje nejen obvyklé roboty a "ufony", ale i docela solidní základy kosmické terminologie.

ÚTERÝ 26. SRPNA 2008

V pátek 22. srpna 2008 musela být 27 sekund po startu ze základny Wallops ve Virginii zničena nová (= šlo o premiérový start) sondážní suborbitální raketa ALV X-1 o výšce 16 metrů. Při havárii byly zničeny i experimenty HYBOLT (Hypersonic Boundary Layer Transition) a SOAREX (Sub-Orbital Aerodynamic Re-entry Experiment), které se měly zabývat výzkumem hypersonických rychlostí. Záznam havárie je k vidění na serveru YouTube.

Raketoplán Atlantis by se měl "dostavit" na startovací komplex 39A v sobotu 30. srpna 2008. Tropická bouře Fay (viz blog 18. srpna 2008) tak v přípravách k poslední misi k teleskopu Hubble znamenala jen malý odklad a plánovaný start 8. října není v ohrožení.

NASA před několika dny zveřejnila videosekvenci a fotografie ze selhání padákového systému lodi Orion (viz blog 15. srpna 2008). Situace se nakonec ukázala mnohem horší, než stálo v původních zprávách - a systém rozhodně nefungoval "bezvadně", jak jsem uváděl (čerpal jsem přitom právě z oněch původních a evidentně ne zcela přesných zpráv). Selhání jednoho z pomocných padáků vedlo k naprosté ztrátě stability makety lodi a následnému selhání celého padákového systému. Kabina pak víceméně nebržděná dopadla na povrch zemský. Viz snímek.

PONDĚLÍ 25. SRPNA 2008

Na "neurčito" byl odložený start rakety Dněpr s družicí THEOS (Thailad Earth Observation Satellite). Původně byl plánovaný již na 6. srpna 2008, ale tehdy byl odsunutý na konec tohoto měsíce. Důvod odkladu je přitom neobvyklý: Uzbekistán i Kazachstán odmítly vydat k povolení k dopadu odhozeného prvního stupně rakety na své území. Problém je v tom, že raketa Dněpr využívá toxické pohonné látky, jejichž významné zbytky v prvním stupni zůstávají. Raketa Dněpr měla původně startovat na polární dráhu jižním směrem přes Uzbekistán, ten ale už loni vyloučil, že by vydal příslušný souhlas. Proto se měl Dněpr vydat směrem přímo na sever - ale tady start zablokoval Kazachstán. Jak celá situace dopadne, uvidíme - problém je buď navěky neřešitelný, nebo k jeho řešení dojde ze dne na den po uzavření dohody o "kompenzacích".

Ve středu 17. září 2008 vyjde nízkonákladové DVD s filmem Kozoroh 1. S filmem o fingovaném letu na Mars, na který (ač jde o fikci...) se odvolávají zastánci konspiračních teorií. Zvláště pak zpochybňovači pilotovaného letu na Měsíc. Ostatně, i v oficiálním textu distributora stojí "Navíc si po něm už nikdo nemůže být jistý, jak to opravdu bylo s tím prvním přistáním na Měsíci."

Tento týden (přesněji ve čtvrtek 28. srpna) přichází do českých kin film Vesmírní opičáci (v originále Space Chimps). Nebudu unavovat dějem, jedná se o kreslený příběh opičích astronautů, v němž "hraje" i vnuk opičáka Hama - ten se v roce 1961 stal prvním "Američanem" ve vesmíru. Film se holedbá tím, že je od tvůrců legendární řady Shrek - "opičáky" už jsem měl možnost vidět a musím říct, že Shrekovi nesahají ani po kotníky (a to jsem ještě hodně velkorysý). Přesto by si příznivci kosmonautiky neměli nechat film ujít: je v něm několik momentů, které (dle mého osobního názoru) pochopí právě jen oni a nikoliv běžné publikum. Bude to ale návštěva z nutnosti a asi jen opravdový masochista by chtěl film vidět dvakrát... Největším přínosem tak je popularizace kosmonautiky, čímž ale do dějin kinematografie rozhodně nevstoupí. Oficiální stránky filmu jsou k dispozici v češtině i angličtině (i když i na českém webu je převaha anglických materiálů).

ČTVRTEK 21. SRPNA 2008

Na částku 30,6 mld. dolarů je odhadována investice všech států světa do zpravodajských družic během příštích deseti let. V tomto období se předpokládá vypuštění zhruba jedné stovky zpravodajských zařízení do vesmíru.

Irán chce do deseti let poslat do vesmíru člověka, a to vlastními silami. Ve středu to oznámil ředitel Iran Aerospace Organization Réza Taghipour, který zároveň tento plán označil za jednu z národních priorit příštích deseti let.

Měsíčník Svět, číslo 9/2008: kromě drobných kosmických aktualit také dvoustránkový superrozhovor s posádkou raketoplánu Discovery STS-120.

STŘEDA 20. SRPNA 2008

Oprava: Raketoplán Atlantis neměl být v pondělí 18. srpna 2008 dopravený na startovací rampu (jak jsem v inkriminovaný den uváděl), ale pouze přesunutý z přípravného hangáru OPF do montážní haly VAB. Na startovací rampu měl odjet až příští týden. Zatím tedy zůstává v OPF a přesun do VAB je plánovaný nejdříve na čtvrtek 21. srpna. (Datum startu 8. října 2008 by každopádně nemělo být ohroženo, protože Atlantis měl ještě v pondělí na kritické cestě do data uložení nákladu do jeho nákladového prostoru rezervu jedenácti dní. Jinými slovy: tři dny zpoždění v dopravě do VAB znamenají, že se tato rezerva mírně ztenčí na osm dní.)

Těsně před tím, než byla malajská družice MEASAT-3A zapouzdřena do aerodynamického krytu, aby mohla být na palubě rakety Zenit Land Launch 3SLB ve čtvrtek 21. srpna 2008 vypuštěna do vesmíru, ji poškodil portálový jeřáb v montážní hale kosmodromu Bajkonur. Družice se tak v nejbližší době do vesmíru nevydá: nejspíše bude dopravena zpět k výrobci (společnost Orbital Sciences Corp. v Dullesu, stát Virginia) k opravám a testům. Což znamená několikaměsíční odklad startu...

Bývalá astronautka Rhea Seddonová (Discovery STS-51D/1985, Columbia STS-40/1991 a Columbia STS-58/1993) žaluje svého posledního zaměstnavatele (Vanderbilt University Medical Center) z diskriminace kvůli pohlaví. Seddonová např. uvádí, že nedostávala prémie srovnatelné se svými mužskýmki kolegy a stejně tak byla vyhozena ze zaměstnání po "restrukturalizaci" (která se ovšem týkala pouze jí). Dále si stěžuje, že musela pracovat v nedůstojných podmínkách - v kanceláři o rozměru 2 krát 2 metry bez oken.

Rusko dodalo do Jižní Koreje premiérový exemplář prvního stupně nosné rakety KSLV (viz blog 24. července 2008). Na zveřejněných fotografiích (první stupeň je modrém pytli vpravo od letadla) toho ale moc vidět není, takže stav a podoba jihokorejského nosiče zůstávají velkou neznámou...

ÚTERÝ 19. SRPNA 2008

Ve Spojených státech se zrodila zajímavá myšlenka: využít některý z kosmických objektů zalétavající na straně jedné blízko ke Slunci a na straně druhé až k Oortovu oblaku k "dopravě" automatické sondy daleko za hranice sluneční soustavy. Takováto sonda by musela být nesmírně robustní a trvanlivá, stejně tak by musela být schopna pracovat v opravdu extrémních podmínkách (už "přistání" na tělese pohybujícím se vysokou rychlostí by znamenalo spíše nutnost přežít opravdu pořádný náraz), nicméně by nám nabídla pohled do míst, která zatím halí závoj tajemství. Jako termín realizace (= startu) jsou opatrně uváděny roky 2030 až 35, jako nosná raketa pak obří Ares-V.

NASA nalezla molekuly vody na Měsíci - v horninách, které dopravila na Zemi posádky lodí Apollo. Zajímavé je, že dřívějšími metodami byla voda (v naprosto stopovém množství) v lunárním regolitu neodhalitelná. Podle všeho jde o pozůstatky vody ze Země z doby, kdy Měsíc vznikl coby důsledek kolize naší planety s obřím asteroidem.

Dokončení doplnění čtvrtečních přírůstků do sbírky (viz blog 14. srpna 2008); dnes kompletní posádky. Zleva: Sojuz-10, Sojuz-12 a nikdy neletěná záloha Sojuzu-19 (loď pro mezinárodní Apollo-Sojuz).

PONDĚLÍ 18. SRPNA 2008

NASA oznámila, že na základě protestu společnosti Hamilton Sundstrand zrušila kontrakt na vývoj a výrobu skafandrů, který uzavřela se společností Oceaneering International Inc. Viz blog 13. srpna 2008.

Dnes měl být na startovací komplex 39A Kennedyho kosmického střediska dopravený raketoplán Atlantis v rámci příprav k letu STS-125 (plánovaný start 8. října 2008). Tropická bouře Fay však způsobila, že přeprava byla odložena na neurčito (= o několik dní). Zamýšleného startu by se to ale nemělo dotknout.

Včera se objevila zpráva, že Irán dokázal vyslat do vesmíru vlastní družici. Pro úplnost dodávám, že tato země se svými kosmickými ambicemi netají a už dlouho slibuje vlastní družici na vlastní raketě (v Letectví+kosmonautice 3/2005 jsem psal o tom, že slibuje svůj kosmický start na konec března 2005). Včera to už-už vypadalo, že byl slib naplněn. Někdo gratuloval, někdo bědoval, někdo se tvářil zasvěceně, někdo překvapeně... Nicméně vše nasvědčuje tomu, že informace byla - řekněme - zavádějící a že šlo pouze o test rakety, která by v budoucnu měla/mohla posloužit k vynesení vlastní družici. Poslední informace (které se nicméně nepochybně budou zpřesňovat, upravovat a doplňovat) hovoří dokonce o tom, že druhý stupeň rakety selhal a vymknul se kontrole. Důsledkem pak byla havárie: ať šlo či nešlo o orbitální pokus...

PÁTEK 15. SRPNA 2008

Padákový systém nově vyvíjené americké kosmické lodi Orion selhal při testech! No, není to tak hrozné, jak některé titulky straší. Je pravdou, že test padákového systému proběhl a že jeden z padáků skuteně selhal. Ale to je asi tak všechno, co je pravdou. Aneb při inkriminovaném testu poslední červencový den bylo použito celkem 18 padáků: osm coby součást systému modelu lodi Orion, zbývajících deset bylo pomocných. Těchto deset pomocných posloužilo po vyhození kabiny z letounu k tomu, aby se dostala do polohy a rychlosti jakoby při návratu z vesmíru. No, a právě jeden z těchto deseti padáků selhal. Loď se tak pohybovala vyšší rychlostí, než měla, přesto vlastní padákový systém Orionu fungoval bezvadně. Test nicméně bylo nutné označit za neúspěšný (přestože došlo k úspěšnému odzkoušení systému za složitějších podmínek, než jaké jsou očekávané), protože nebyla získána žádná data o funkčnosti systému za běžných provozních podmínek - což bylo cílem zkoušky.

Nová data startů raketoplánů nebyla schválena (viz blog 30. července 2008). Takže si lze zapsat do diáře, že Atlantis STS-125 vzlétne 8. října 2008 a Endeavour STS-126 pak 10. listopadu 2008 (místního času).

Ve věku 73 let zemřel 11. srpna 2008 v USA bývalý kandidát na astronauta John Bull. Byl členem pátého oddílu astronautů NASA (výběr 1966), přičemž měl velkou šanci letět jako jeden z prvních pilotů lunárního modulu na Měsíc (z tohoto oddílu vzešli piloti lunárních modulů pro Apollo-13, -14, -15, -16 i -17 - při posledně jmenované misi byl nakonec pilot Engle nahrazen geologem Schmittem). O tom ostatně píše v knize "Deke!" i tehdejší šéfastronaut Donald Slayton (zodpovídal za přípravu a výběr posádek): "Byl to skvělý chlapík a byl by jedním z prvních, koho bych vybral na post lunárního modulu." Pro úplnost: Bull testoval lunární modulu společně s Irwinem, který pak letěl na Měsíc na Apollu-15. Byl i v podpůrné posádce pro druhý pilotovaný start rakety Saturn-5 (který se nakonec po rošádě Apollo-8/9 stal prvním) - šlo o legendární Apollo-8 (z jehož zálohy pak vznikla ještě legendárnější posádka Apollo-11). Všechno ale bylo jinak: lékaři u Bulla diagnostikovali vzácnou plicní nemoc, která jej vyřadila z letového stavu - a v červenci 1968 musel odejít i z oddílu astronautů NASA, aniž by se podíval do vesmíru.

ČTVRTEK 14. SRPNA 2008

Dnes má NASA rozhodnout o tom, kdy přesně odstartují dva letošní podzimní raketoplány na mise Atlantis STS-125 a Endeavour STS-126 (viz blog 30. července 2008).

Bývalý americký astronaut John Herrington (veterán z letu Endeavour STS-113/2002; jinak první astronaut se skutečně americkými předky - potomek indiánského kmene Čikašů) se rozhodl vydat na jízdním kole přes celé Spojené státy - cestou bude vzdělávat, přednášet a inspirovat. Sledovat jej můžete i Vy - na webu Rocketrek.

Několik nových "obálkových podpisů" v mé sbírce - okurkové sezóně navzdory. Horní řada (autopeny): Walter Schirra a Alan Shepard. Spodní řada (vlastnoruční podpisy): German Titov, Georgioj Šonin a Nikolaj Rukavišnikov.

STŘEDA 13. SRPNA 2008

"Válka je vůl" aneb současný rusko-gruzínský konflikt velmi zhoršil vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy. Což má nejeden nepříjemný důsledek - mj. i pro NASA. Americká kosmická agentura totiž pro zajištění přístupu na Mezinárodní kosmickou stanici mezi ukončením provozu raketoplánů (v roce 2010) a zahájením letů lodi Orion (testovací let nejdříve 2014, pravidelný provoz nejdříve o rok později) nutně potřebuje nakoupit místa v ruských pilotovaných lodích Sojuz a nákladních družicích Progress. Jenže... K tomu potřebuje výjimku ze zákona Iran-Syria Non-Proliferation Act, který zakazuje investovat americké státní finance do zemí, které podporují syrský nebo iránský jaderný program. Mezi ně přitom Rusko patří. Kongres USA dosud povolil výjimku pro NASA do konce roku 2011 - ale díky zhoršeným vztahům v posledních dnech je prakticky jisté, že výjimka prodloužena nebude. Co bude dál? Těžko říct. Jednou ze zvažovaných možností je nákup potřebné kapacity Evropou, Japonskem a Kanadou - a následný "barter" s NASA za jiné služby. (Někdy zvažovaný návrh, že by NASA uzavřela kontrakt se soukromou americkou firmou, která by následně kontrakt v Rusku podepsala, je nerealizovatelný. V USA se totiž nehledí - na rozdíl od Česka - jen na přesné dodržování litery zákona, ale také na to, zdali se někdo nepokouší obejít jeho smysl. K tomu by v daném případě jednoznačně došlo.)

Někdy tam-tamy zaťukají dobré zprávy, jindy horší. Jako třeba dnes: na tradiční zářijové setkání kosmonautů v německém Neubrandenburgu nedorazí tři kosmonauti, ale spíše jen dva. A možná ani to ne...

Možná trochu překvapivě získala kontrakt v ceně 183,8 mil. USD na vývoj, výrobu a testování nových skafandrů pro projekt Orion společnost Oceaneering International Inc. Je pravděpodobné, že tato firma získá i další dvě následné zakázky v hodnotě 302,1 mil. USD a 260 mil. USD na vývoj lunární verze tohoto skafandru a následnou produkci skafandrů do roku 2018. Proč je vítězství této společnosti překvapivé? Protože dosud skafandry pro NASA dodávala společnost Hamilton Sundstrand, která v konkurzu byla favoritem - přesto prohrála. Nicméně (jak už to bývá), ihned se ozvala a odvolala se...

ÚTERÝ 12. SRPNA 2008

Sto tisíc - přesně tolik oběhů Země má od včerejška na svém "tachometru" Hubbleův kosmický teleskop. Každé kulaté výročí je důvodem k nějaké bilanci, takže teď alespoň malou: teleskop urazil vesmírem 2,72 miliardy kilometrů, což by znamenalo 5700 zpátečních výletů na Měsíc.

Na třicet let přerušil studium astrofyziky, aby si mohl "trochu zahrát na kytaru". Nyní studia dokončil a v nejbližší době by měl obhájit závěrečnou práci. Jmenuje se Brian May a hrál ve skupině Queen.

"Okno příležitosti k urychlení vývoje lodi Orion [na rok 2013] se uzavřelo," prohlásil dnes manažer programu Orion Jeff Hanley. NASA dosud doufala, že se podaří zrealizovat první misi Orionu už v září 2013. Důvodem jsou potíže technické i rozpočtové.

Doma řádil bacil - tak jsme si dlouhou chvíli zkrátili stavbou Eiffelovy věže ze stavebnice LEGO. Přesně 3428 kostek, výška zhruba 110 cm.

PONDĚLÍ 11. SRPNA 2008

Společnost SpaceX zveřejnila předběžné závěry příčin havárie třetí rakety Falcon (viz blog 4. srpna 2008). Hlavním "viníkem" je podle ní nový motor Merlin-1C, který měl vyšší než očekávaný zbytkový tah. Když došlo k oddělení prvního a druhého stupně, tak první stupeň se díky tomuto zbytkovému tahu "vrátil" a narazil do ještě nezapáleného stupně druhého. Jaké přesně měla tato kolize následky, nebylo dosud zveřejněno. Každopádně ale nemilosrdně ukončila do té doby nadějně probíhající pokus. SpaceX zároveň oznámila, že další pokus o start by mohla provést "již příští měsíc".

O olympijské medaile bojuje v těchto dnech v Pekingu i jistý Justin Spring. Je to syn bývalého amerického astronauta Sherwooda Springa (veterán z letu Atlantis STS-61B/1985).

Indie odložila start své první lunární sondy Chandrayaan-1 (viz blog 18. června 2008) ze září na polovinu října letošního roku.

Letectví+kosmonautika 8/2008 a pětkrát můj příspěvek: Svět pod asijským Měsícem, Raketa Ares - start již za rok, I jednoduché věci jsou těžké (rozhovor s astronautem Claytonem Andersonem), Česká republika míří do ESA a Šíp míří na oběžnou dráhu (před startem družice GOCE). Aneb dva články s "mířením" (ESA + GOCE) v titulku na jedné dvoustránce - to se moc nepovedlo...

ČTVRTEK 7. SRPNA 2008

Čtyřnásobný americký astronaut James Newman (Discovery STS-51/1993, Endeavour STS-69/1995, Endeavour STS-88/1998 a Columbia STS-109/2002) se stal bývalým astronautem: resp. změnil zaměstnavatele, ale nikoliv zaměstnání. Od března 2006 působil v Naval Postgraduate School (NPS) v Monterey (stát Kalifornie). Byl zde dislokován coby astronaut NASA - nyní tedy americkou kosmickou agenturu opustil, ale svoji pracovní pozici si ponechal.

Kdo nezažil, neuvěří. Už dlouho se mi nestalo, abych našel v jeden den v poštovním kastlíku tři manilové obálky z Houstonu. Snad nikdy se mi nestalo, aby ve všech třech byla kompletně podepsaná fotografie posádky raketoplánu. A rozhodně nikdy se mi nestalo, že by ty tři fotografie byly stejné... (A ač mám posádku STS-125 ve sbírce už z minulosti - viz blog 29. ledna 2008 - rozhodně si nestěžuji.)

STŘEDA 6. SRPNA 2008

Ha, stopa! Aneb nepoužitá kabina Mercury, která se (mi) "ztratila" ze švýcarského Muzea dopravy v Luzernu (viz blog 3. července 2008), byla objevena! Nachází se bohužel za Velkou louží: v Saint Louis Science Center Planetária Jamese S. McDonnella ve státě Missouri. Což je pro našince přece jen krapet z ruky - Švýcarsko bylo blíž...

Blíží se americké prezidentské volby: není čas na populismus, je nutné sázet na jistotu. Aneb demokratický kandidát Barack Obama dramaticky otočil své "kosmické kormidlo". Ještě nedávno sliboval/vyhrožoval (nehodící se škrtněte), že kosmonautika nebude prioritou, že ji oškube, že takto ušetřené peníze nasype do školství a že odloží první start zbytečné lodi Orion o pět let. Když už má nominaci prakticky v kapse, tak najednou hovoří úplně jinak: kosmonautika je klíčová, škrtat se nebude, naopak se bude přidávat a osobně se zasadí o to, aby byla důležitá loď Orion plně provouschopná výrazně dříve, než v roce 2015... Logicky vyvstává otázka: bude mít po případných vítězných prezidentských volbách pravdu Obama nebo Obama?

Osobní emblém příštího "kosmického turisty", Richarda Garriotta. Coby syn amerického astronauta Owena Garriotta (veterán z letů Skylab SL-3/1973 a Columbia STS-9/1983) je druhým z "druhé generace" kosmonautů (tím prvním je Sergej Volkov, syn trojnásobného sovětského kosmonauta Alexandra Volkova). Řízením osudu se oba premianti z "druhé generace" potkají letos v říjnu na Mezinárodní kosmické stanici a mají společně přistávat v lodi Sojuz TMA-12.

PONDĚLÍ 4. SRPNA 2008

Takže start třetí rakety Falcon-1 (viz blog 1. srpna 2008) byl nakonec oznámený pouhých šest hodin před startem v noci ze soboty na neděli našeho času. Start byl stejně několikrát posunutý - s minimem informací ze strany společnosti SpaceX, cože se vlastně děje. Když pak raketa odstartovala, byl v čase 2 minuty 20 sekund vypnut přímý přenos (vzhledem k tomu, že internetový přenos byl o nějakých plus mínus dvacet sekund opožděný, raketa měla v tu chvíli zhruba o tuto dobu naletěno více). Prý kvůli "anomálii" - až později se společnosti SpaceX obtěžovala oznámit, že nejspíše došlo k problémům s oddělením prvního a druhého stupně. Třetí havárie Falconu v řadě mě mrzí, ale aspoň se ukazuje, že "raketa z garáže" k dobývání vesmíru opravdu nestačí a stejně tak nestačí pomlouvat jen "klasické" rakety, ale slova je třeba podložit činy. Tři starty (všechny s cílem vypustit družici), ani jeden kilogram nákladu na oběžné dráze - přes všechny "úžasné" úspěchy s fungujícím motorem apod. je to dosti bídná statistika... Aneb budeme opět dodatečně předefinovávat start s "živými" družicemi na "demonstrační" stejně jako v uplynulých dvou případech?

Start americké měsíční sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) byl odložený na 27. února 2009. Podle původních záměrů měl startovat již v říjnu letošního roku, pak v listopadu - ale již dříve se ozývaly hlasy, že jeho "kritická cesta" příprav neposkytuje prakticky žádnou rezervu (viz blog 17. prosince 2007). Navíc vojenské zařízení X-37B (jakýsi miniraketoplán schopný automatického návratu na Zemi) je připraveno už nyní - takže si s LRO "prohodilo" startovací okna (nikoliv ale rakety Atlas).

Nejnovější vydání časopisu Kozmos (4/2008) a můj článek "Phoenix dobyl sever Marsu".

PÁTEK 1. SRPNA 2008

Prezident Ruské federace Dmitrij Medvěděv vyhlásil rok 2011 "Rokem ruské kosmonautiky". Na inkriminovaný rok totiž připadá padesáté výročí letu prvního kosmonauta světa, Jurije Gagarina.

Z extrému do extrému. Velkohubství americké společnosti SpaceX pokoušející se vyvinout kosmickou raketu Falcon (které provázelo zvláště první start končící nakonec po několika desítkách sekund katastrofou - v o něco menší míře pak i druhý start; oba byly přitom DODATEČNĚ prohlášené za testovací) vystřídalo nyní naprosté mlčení. Ač se možné "startovací okno" otevíralo již 29. července 2008 (trvá do 6. srpna: pokud nedošlo k nějaké změně, kterou jsem nezaregistroval - viz blog 1. července 2008), chybí absolutně jakékoliv informace o tom, kdy a zda vůbec se start uskuteční. Poslední aktualita na webu firmy SpaceX je z 10. července a hovoří o jmenování nové viceprezidenty pro marketing a komunikaci. Firma od té doby nekomunikuje...

Rusko připravuje "na základě skutečných událostí" kreslený velkofilm "Hvězdní psi" o prvních dvou tvorech, kteří přežili cestu vesmírem: psech Bělce a Strelce. Premiéru má mít před koncem příštího roku, nicméně už dnes se lze podívat na upoutávku, která krom jiného jasně napovídá, že půjde o cokoliv jiného - jen ne o dokument.