Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

ČTVRTEK 28. ÚNORA 2008

"Jeden den na oběžné dráze" budu dnes přednášet od 16:00 hod v Klubu zdravotně postižených v Břeclavi.

I tak se dá dozvědět o tom, že jste nominováni do posádky raketoplánu. V oddíle astronautů se šíří šuškanda, že je nominována nová posádka a/nebo že jsou provedeny nějaké změny v těch stávajících. Všichni čekají, zdali jsou pozváni na pohovor - protože potom se oznámení týká i jich. Čekal i John Olivas, ale nedočkal se. No, a potom je velká porada astronautů a nominace jsou oficiálně oznámeny. "Z posádky STS-117 byl do STS-118 přeřazen Richard Mastracchio, aby mohl využít své zkušenosti a stát se velitelem kosmické vycházky," oznamuje šéf kanceláře astronautů kent Rominger. "Jeho místo v posádce STS-117 zaujme John Olivas." Tomu v tu chvíli spadla brada, protože to opravdu nečekal. Rominger pochopil, že něco není v pořádku a obrátil se na velitele mise STS-117 Richarda Sturckowa: "Tys mu to ještě neřekl?" "No, nejdřív jsem ho nemohl sehnat, a pak už jsem na to neměl čas..."

Březnové vydání Světa: kromě sbírky "kosmických aktualit" (jejich astronomickou část píše František Martinek z Hvězdárny Valašské Meziříčí) jsem pro tento měsíčním napsal i materiál o kosmické turistice.

STŘEDA 27. ÚNORA 2008

Start premiérové indické lunární sondy Chandrayaan-1 (viz blog 14. února 2008) byl odložený až na první červencový týden letošního roku.

Pětinásobná astronautka Marsha Ivinsová (Columbia STS-32/1990, Atlantis STS-46/1991, Columbia STS-62/1994, Atlantis STS-81/1997 a Atlantis STS-98/2001; při jejím startu STS-81 jsem byl osobně přítomný na Floridě) přešla z oddílu aktivních astronautů na manažerský post v Johnson Space Ceneter. Dnes tak zastává pozici "Chief, Exploration Branch, Astronaut Office".

Včera vystoupili v pořadu ČT24 Milénium kromě jiných hostů také Antonín Vítek a astronaut Donald Pettit. No, a taky trochu já... Aneb zase jsem jednou byl v dobré společnosti. Záznam pořadu o základnách na Měsíci najete zde.

ÚTERÝ 26. ÚNORA 2008

Mise sondy Ulysses se chýlí ke konci - "umírá" přirozenou smrtí. Tato sonda byla vypuštěna na podzim 1990 z paluby raketoplánu Discovery, přičemž se stala prvním automatem vyrobeným lidskou rukou, který opustil rovinu ekliptiky a měl možnost sledovat severní a jižní pól Slunce. Po téměř sedmnácti letech práce (skoro čtyřikrát tolik, co se očekávalo) poklesla dodávka energie z radioizotopového generátoru pod úroveň, která je nezbytná pro udržování chodu přístrojů, vysílačky i vyhřívání sondy. Proto byla sonda převedena do úsporného módu a vysílá jen občas - ale ani to nezabrání, aby během několika týdnů palivo nezamrzlo v potrubí, čímž se sonda stane neovladatelnou a v důsledku toho s ní bude ztraceno spojení.

V neděli jsem si do počítače nainstaloval aplikaci WinOMeter - měří vzdálenost ujetou myší (ve skutečnosti kurzorem po monitoru a navíc nebere v potaz rozdíly mezi velikostmi), počet stisknutí pravého a levého tlačítka myši (taky nesmyslná ptákovina), ale především denní počet stisknutí klávesnice. To je to, oč tu běží! A tak mohu konstatovat, že na obou pracovních počítačích jsem za první den plného provozu zaznamenal 57 tisíc úhozů do klávesnice (tedy přes třicet stran strojopisu). Pochopitelně, že jeden den není statisticky směrodatný - o to více jsem zvědavý na dny a týdny příští...

A zase ty podepsané obálky - ještě, že je filatelisté považují za "pomalovaný" materiál. Tentokrát s podpisy obou účastníků letu lodí vostok-5 a -6 (Valerij Bykovskij a Valentina Těreškovová).

PONDĚLÍ 25. ÚNORA 2008

Čína oznámila, že provedla úspěšné testy skafandru a přechodové komory pro loď Shen Zhou-7, která by se měla vydat do vesmíru v říjnu 2008. Obě zařízení jsou nezbytně potřebná ke splnění hlavního úkolu celé mise, kterým bude půlhodinový výstup do otevřeného prostoru ve skafandru. Zpráva přitom hovoří (pokud nejde o nepřesný překlad, což je v případě čínské kosmonautiky spíše pravidlo než výjimka) o tom, že "přechodová komora bude připojená k vnějšímu plášti lodi". Že by nás čekalo něco jako zopakování mise Voschod-2 z března 1965 s nafukovací komorou? Nechme se překvapit, ještě letos budeme moudřejší.

Druhá čínská lunární sonda Chang´e-2 bude vypuštěna do vesmíru v roce 2009. S největší pravděpodobností půjde o technickou kopii prvního automatu, který kolem naší přirozené družice krouží od loňského podzimu.

Tak jsem si v pátečním Deníku přečetl (v podtitulku), že "Se dvěma tunami vážící družicí ztratila NASA spojení již v roce 2006" (článek se týkal "sestřelu" družice USA-193, viz blog 21. února 2008). Háček je v tom, že civilní NASA neměla s družicí ABSOLUTNĚ nic společného - šlo o zpravodajský satelit patřící NRO (National Reconnaissance Office, Národní průzkumný úřad). Nejvíc mě ovšem mrzelo, že pod článkem jsem byl podepsaný já... Pochopitelně jsem tam podobnou ptákovinu nedal - šlo o kreativní práci redakce. Ach jo, to až zase na mě někdo jednou vytáhne...

Dvě podepsané obálky - české a hezké.

PÁTEK 22. ÚNORA 2008

Nenápadně a v tichosti se přesunul z prvního na druhé čtvrtletí třetí 2008 třetí zkušební start rakety Falcon-1. Jak tato tichost a nenápadnost kontrastuje s původními velkolepými oznámeními společnosti SpaceX! (Aby bylo jasno: tvůrcům této rakety moc držím palce. Jen mi vadila původní nabubřelá prohlášení avizující nejspolehlivější raketu na světě a nejnižší cenu dopravy nákladů do vesmíru. Ale když mělo dojít na činy, jsou zatím vidět jen dvě havárie nosiče. Tak napotřetí všeho dobrého!)

Odložený start japonské družice Kizuna (viz blog 14. února 2008), která by měla experimentálně zkoumat možnosti přenosu vysokorychlostního internetu z vesmíru, by se měl uskutečnit v sobotu 23. února 2008.

Britové a Američané zkoumají možnost společné robotické mise MoonLITE (Moon Lightweight Interior and Telecoms Experiment) k Měsíci. Ta by měla nést tři až čtyři penetrátory: moduly tvaru torpéda, které budou shozené z oběžné dráhy a mají přežít tvrdý nebržděný (nebo bržděný jen minimálně) dopad na lunární povrch. (Nejsem si jistý, zdali není řeč o misi Magnolia - viz blog blog 21. srpna 2007 - nebo zda jde o další projekt. Vzhledem k minimu zveřejňovaných informací to bohužel nemohu posoudit...)

Velká Británie představila svůj projekt na výrobu dvou obytných modulů HEM (Habitat Extension Module) pro stanici ISS. Každý by měl tvar válce o průměru 3,8 a délce 5,7 m. Do vesmíru by je v roce 2011 vynesla dvojice ruských raket Sojuz/Fregat - k ISS by se pak dopravily vlastními silami. Vývoj, výroba, starty a první čtyři roky operací dvojmodulu by měly vyjít zhruba na 530 miliónů liber. Nápad zajímavý, ale osobně se domnívám, že jeho časový rozpis je absolutně nereálný (pokud pominu, že jde opravdu jen o projekt, pro nějž není přislíbena jediná pence). Ale na druhé straně: alespoň dokáží v Británii generovat zajímavé nápady, které se tváří jako by byly myšlené vážně a zajišťují kosmonautice publicitu.

ČTVRTEK 21. ÚNORA 2008

Ač se raketoplán Atlantis včera bezpečně vrátil z mise STS-122 (přistání jsem si odkomentoval na slovenské televizní stanici TA3), program letů dalších kosmických letounů nebude pokračovat podle plánu. Aneb NASA oznámila, že problémy s přípravou hlavní nádrže povedou k odkladu startu Discovery STS-123 z 24. dubna na 25. května 2008. Další letový řád raketoplánů by dle NASA neměl být tímto posunem ohrožen.

Zásah! Upravená antiraketová raketa systému Aegis vypuštěná z lodi USS Lake Erie se dnes v časných ranních hodinách našeho času zcela plánovaně připletla do cesty selhavší družici USA-193, kterou zničila (viz blog 15. února 2008) V době psaní těchto řádků není známý výsledek srážky, nicméně Pentagon zveřejnil, že většina úlomků zanikne od 24 do 48 hodin po střetu, ostatní pak nejpozději do čtyřiceti dnů. Likvidace družice vyšla na 60 mil. USD. Nevím, stále se zdráhám věřit oficiální verzi, že "provořadým cílem byla ochrana lidí (před hydrazinem z titanové nádrže". Protože (a) je pravděpodobné, že hydrazin by z nádrže unikl již při průletu atmosférou (tato je sice titanová, ale co její ventily apod. - navíc by se její obsah ohřál), (b) pravděpodobnost dopadu do obydlených oblastí je extrémně malá a případně zasažená plocha by měla rozlohu maximálně dvou hektarů, (c) mnoho jiných podobných událostí v minulosti prošlo nepovšimnuto (jen v loňském roce bylo 42 vstupů velkých objektů do atmosféry, z toho šlo o devět družic a nejméně jedna nesla na své palubě významné množství jedné z forem hydrazinu, asymetrického dimetylhydrazinu). Tak proč najednou ten zájem. Spíše se kloním k vysvětlení, že šlo o demonstraci "je to tak jednoduché" (aby nebyl přeceňovaný loňský čínský test) nebo "zvládneme to taky" (aby bylo vidět, že USA nezaostávají).

Taková malá autopenová vzpomínka na Apollo-11 - aneb co nového u nás doma...

STŘEDA 20. ÚNORA 2008

Dnes se z vesmíru vrací americký raketoplán Atlantis z mise STS-122 s laboratoří Columbus, která se stala součástí Mezinárodní kosmické stanice. Držíme palce, ať vše dobře dopadne! (Aneb jak píše ve své autobiografické knize Sky Walking astronaut Thomas Jones: "To jsme se při přistání ještě smáli. To bylo ještě před Columbií...")

Na 22. února 2008 se chystá další průlet sondy Cassini nad saturnovým měsícem Titan, přičemž tentokrát bude zkoumána oblast, do které dosedl v lednu 2005 evropský výsadkový modul Huygens. NASA a ESA přitom oznámily, že na Titanu je mnohonásobně více uhlovodíků než na Zemi. (Jen podotýkám, že ropa je také směsí uhlovodíků.) Známé zásoby uhlovodíků na Zemi se odhadují na 130 miliard tun (což by pokrylo spotřebu USA na 300 let), zásoby na Titanu by měly být "mnohasetkrát větší".

V pondělí 14. ledna 2008 jsem si v blogu stěžoval, že mi ve sbírce chybí podpis Christophera Cassidyho. Beru zpět, už nechybí.

PONDĚLÍ 18. ÚNORA 2008

Devatenáctého února 2008 chce NASA oznámit, jak dopadlo klání o náhradní vítěznou firmu v programu dopravy nákladů (a později snad i posádek) na ISS namísto společnosti Rocketplane, která loni na podzim dostala pro neplnění závazků kopačky (viz blog 19. října 2007).

Prozatím neoficiálně je "venku" emblém pátého letošního startu raketoplánu - mise Endeavour STS-126 (plánovaný start 16. října 2008). Nevím, jak vám, ale mě se docela zamlouvá...

PÁTEK 15. ÚNORA 2008

Neovladatelná americká vojenská družice s kódovým označením USA-193 (viz blog 6. února 2008) by mohla být v nejbližších dnech zničena americkou antiraketou. Oficiálně půl tuny toxického hydrazinu, což je ale s největší pravděpodobností jen zámika. Asi by bylo lepší hledat jiný důvod. Likvidace zpravodajské technologie? (Družice roztříštěná na menší kousky zaniká postupně, jednotlivé úlomky se hůře hledají.) Odpověď na loňský čínský test protidužicové zbraně? (Amerika sice něco podobného dokázala už v roce 1985, ale dnes žádnou protidružicovou raketou nedisponuje. Takže nefunkční družice může být buď dobrou záminkou to technicky vyzkoušet nebo politicky vzkázat "umíme to taky" či "je to vlastně jednoduché".) Nebo je prohlášení pouze "lakmusovým papírkem" majícím za cíl zjistit, jak bude reagovat veřejnost a svět (protože se od něj kdykoliv dá ustoupit - ale hodně napoví o tom, co si USA mohou dovolit)? Nebo je za tím nějaký jiný důvod? Osobně se domnívám, že oficiální verze tentokrát nepatří mezi nejpravděpodobnější.

Malá změna v programu letů raketoplánů (viz blog 23. ledna 2008): Atlantis STS-125 by měl startovat už 28. srpna 2008 (dosud platilo 5. září). Jinak NASA potvrdila všechna ostatní letošní data startů.

Minulý týden Irán vyzkoušel svoji první sondážní raketu, čímž slavnostně otevřel "kosmodrom". Zároveň jeho představitelé oznámili, že v dohledné době uskuteční ještě dva starty sondážních raket, po nichž bude následovat pokus o vypuštění vlastní družice Safir (kterou také představili). Starty sondážních raket slouží mj. k ověření technologie právě pro kosmický program. Dejme tomu, že budeme věřit...

A zase obálky podepsané Germanem Titovem... Viz blog 18. prosince, 29. listopadu, 7. září a 30. března (vše 2007).

ČTVRTEK 14. ÚNORA 2008

V oddíle amerických astronautů došlo ke dvěma změnám. Astronaut Carlos Noriega (Atlantis STS-84/1997 a Endeavour STS-97/2000) změnil svoji manažerskou pozici na "Director, Safety, Reliability & Quality Assurance Office Constellation Program, Johnson Space Center" (ředitel bezpečnosti, spolehlivosti a kontroly kvality v kanceláři programu Constellation v Johnsonově kosmickém středisku). Což je ale jen přechod z jedné manažerské pozice do druhé. Mnohem zajímavější je konstatování, že pětinásobná astronautka Janice Vossová (Endeavour STS-57/1993, Discovery STS-63/1995, Columbia STS-83/19997, Columbia STS-94/1997 a Endeavour STS-99/2000) přestala být vědeckou ředitelkou programu družice Kepler - a zařadila se zpět mezi letové specialisty oddílu astronautů (cesta z manažerského postu zpět do aktivní činnosti není tak docela obvyklá...). Že by měla šanci stát se první ženou na světě, která absolvuje šest kosmických letů?

Ve znamení odkladů:
 • Start japonské rakety H-2A s družicí Kizuna plánovaný na pátek 15. února 2008 byl odložený na neuričto pro blíže nespecifikované technické problémy s nosičem.
 • Start indické sondy Chandrayaan-1 k Měsíci byl nejméně o dva týdny odložen. Dosud byl plánovaný na 9. dubna 2008 (viz blog 3. prosince 2007), náhradní termín ještě nebyl stanovený.
 • Odkládá se také návrat raketoplánu Atlantis STS-122 na Zemi, což je ale veskrze pozitivní zpráva, protože spojené posádky raketoplánu a stanice stihnout udělat více práce. Atlantis by měl podle nynějších plánů dosednout zpět na Zemi 20. února 2008.
 • Firma Boeing přišla se zajímavým nápadem: s vytvořením kosmické "tankovací stanice". Podstata myšlenky je jednoduchá, a přitom prostá. Ve vesmíru by se vyvtořilo skladiště pohonných hmot - a zajistil by se jakýsi trvalý provoz mezi Zemí a Měsícem. Boeing vychází z myšlenku, že kontejnery s palivem by bylo možné posílat do vesmíru pomocí výrazně méně spolehlivých, leč o to levnějších, nosičů (uvádí jako příklad raketu Falcon společnosti SpaceX, přičemž zařazení do kategorie méně nespolehlivých asi její tvůrce příliš nepotěší - nicméně dosavadní nulová úspěšnost rakety ani jinou klasifikaci neumožňuje). Drahé (= spolehlivé) rakety by pak byly použité toliko k vynášení nejcennějších zařízení - tato by pak u "kosmické benzinky" jen vzala "plnou" a pokračovala třeba v cestě na Měsíc...

  STŘEDA 13. ÚNORA 2008

  Světová kosmonautika je zase o jednu osobnost chudší. Zemřel Gaj Severin, legendární ruský konstruktér kosmických skafandrů a záchranných systémů. Mezi největší díla, pod kterými je podepsaný, je nafukovací výstupní průlez lodi Voschod-2, s jehož pomocí se Alexej Leonov stal v roce 1965 prvním člověkem pracujícím ve skafandru ve volném prostoru. A příčina smrti Gaje Severina? Zabil se při lyžování... Bylo mu 81 let.

  Americké úřady v pondělí zatkly Dongfana "Grega" Čunga (72) a obratem ho obvinily ze špionáže pro Čínu. Od roku 1973 pracoval u firmy Rockwell International, která se v roce 1996 stala součástí koncernu Boeing. Zde pracoval až do roku 2002 na plný úvazek - nicméně až do podzimu 2006 jako kontraktor. Obvinění se týká toho, že soustavně předával Číně tajné informace o leteckých a kosmických programech. Např. o raketoplánech nebo raketách Delta-IV.

  Raketoplánostroj jede na plný plyn. Zatímco Atlantis je stále ještě ve vesmíru (kde má zůstat do 19. února 2008), sesterský Endeavour bude v příštích dnech (kokrétně 18. února) dopravený na startovací rampu, ze které právě Atlantis před několika dny odstartoval. A hurá chystat se na březnový start - aby se uvolnilo místo pro Discovery a dubnový start...

  Týdeník Respekt z tohoto týdne - další kosmický článek "Made in Přibyl". Tentokrát na téma evropská pilotovaná kosmická loď a její (ne)potřebnost.

  ÚTERÝ 12. ÚNORA 2008

  Bylo zajímavé v minulých dnech sledovat vývoj kauzy nemocného kosmonauta na palubě raketoplánu Atlantis. NASA oznámila, že jeden člen posádky má zdravotní potíže, ale odmítla upřesnit, který člen posádky to je a jakého charakteru jsou jeho potíže. Jen zveřejnila, že tyto potíže jej neohrožují na životě. Vzápětí oznámila, že evropského kosmonauta Hanse Schlegela z Německa nahradí při kosmické vycházce jeho americký kolega Stanley Love. (Člověk asi nemusí být Sherlock Holmes, aby se dovtípil, komu bylo šoufl.) Naproti tomu ESA neoznámila, že je někomu špatně, ale v neděli vydala zprávu, že Hansi Schlegelovi se už daří výtečně - nicméně stejně bude pro první kosmický výstup přece jen nahrazen... A tak se i stalo. Druhou vycházku plánovanou nyní na středu by už měl absolvovat. (Schlegel není ve vesmíru poprvé - ale protože letěl před čtrnácti lety, prohlašoval před startem, že sám je zvědavý, jak se po mnoha letech bude se stavem beztíže srovnávat. Teď už víme, že s obtížemi...)

  Několik "úlovků" podpisů z Houstonu v posledních dnech (zleva): Mark Kelly, Garrett Reisman, Ronald Garan, Stanley Love a Christopher Cassidy (v blogu 14. ledna 2008 jsem si stěžoval, že mi jeho podpis chybí - takže už nechybí - a krom toho NASA včera oficiálně potvrdila posádku STS-127, o které jsem psal na blogu stejný den).

  PONDĚLÍ 11. ÚNORA 2008

  Americká astronautka Sunita Williamsová (veteránka z více než půlročního pobytu na ISS coby členka čtrnácté základní posádky, start na Discovery STS-116 v prosinci 2006, návrat Atlantisem STS-117 v červnu 2007) začala působit na manažerské pozici v NASA, a to jako "Deputy Chief, Astronaut Office" (zástupce vedoucího oddílu astronautů). Což by mohlo i znamenat, že po jednom kosmickém letu ukončila aktivné kariéru astronauta.

  Ve čtvrtek 7. února 2008 jsem se při příležitosti startu evropského laboratorního modulu Columbus na palubě raketoplánu Atlantis exhiboval na Českém rozhlase Vltava. Tématem nebyl ani vlastní Columbus, jako spíše budoucnost ISS po ukočení provozu raketoplánů a evropská nákladní (později možná i pilotovaná loď) ATV. Záznam rozhovoru lze nalézt zde.

  Toto jsou fotografie z mnichovského Columbus Control Center, které jsem pořídil při exkurzi v říjnu loňského roku (vioz blog 23. října 2007) a které už asi (snad...) nikdy nebude tak prázdné, jako na fotografiích. Protože právě dnes by k ISS měl být připojen evropský laboratorní modul Columbus. Mělo se tak stát již o víkendu, leč vinou blíže nespecifikovaných zdravotních problémů bylo nutné kosmickou vycházku spojenou s připojením modulu plánovanou na neděli přeložit právě na pondělí a jednoho jejího člena (německého kosmonauta Hanse Schlegela) nahradit jiným (americkým astronautem Stanley Lovem).

  PÁTEK 8. ÚNORA 2008

  Takže raketoplán Atlantis se nakonec "vešel" do třicetiprocentní šance na start - a vydal se na oběžnou dráhu přesně včera ve 20:45 hod našeho času. A já jsem u sledování startu v přímém přesnosu zažíval smíšené pocity - ještě před deseti dny to vypadalo, že bych mohl Atlantis vidět startovat na vlastní oči, leč hnusná chřipka mi znemožnila vycestovat. Nu což, ještě je letos v plánu pět dalších startů raketoplánů (viz blog 23. ledna 2008), takže mám ještě několik dalších pokusů. Posádce raketoplánu každopádně přeju ničím nerušený a stoprocentně úspěšný let - a za pár týdnů se těším na setkání v Německu!

  Izrael je zřejmě maximálně spokojený s indickými službami v oblasti dopravy nákladů do vesmíru (letos v lednu si nechal vypustit na oběžnou dráhu zpravodajskou drüžici TecSAR raketou PSLV). "Máme limitovanou nosnou kapacitu, takže v této oblasti musíme hledat partnery - a Indie je přirozeným partnerem, protože s ní máme dobré vztahy," citoval deník Indian Express nejmenovaný izraelský zdroj.

  Druhé letošní vydání měsíčníku Letectví+kosmonautika jsem slušně zazásobil pestrou směsicí článků. Takže: Japonská zteč na ISS, Dvakrát půlrok ve vesmíru (rozhovor s Thomasem Reiterem), Evropský náklaďák míří na ISS a Stá vycházka pro ISS. No, když se na to koukám: třikrát "ISS" v názvu článku, to jsem se moc nevyznamenal...

  ČTVRTEK 7. ÚNORA 2008

  Podaří se? Dnes ve 20:45 hod našeho času má z Kennedyho kosmického střediska odstartovat raketoplán Atlantis s evropskou laboratoří Columbus na palubě. Start se měl uskutečnit již počátkem prosince loňského roku, ale vadná elektroinstalace mezi senzory v hlavní palivové nádrži a řídícími počítači (přesněji: chyba nejspíše byla v konektoru ve stěně nádrže) způsobila více než dvouměsíční odklad startu. Podle poslední zprávy je ale počasí na 70 procent "no-go", tedy blbé. (Drobný povzdech: a moje akreditace na novinářskou plochu vedle VAB smutně leží na přepážce tiskového oddělení Kennedyho kosmického střediska. V jejím vyzvednutí mi zabránila chřipka... Ach jo. Tak jindy...)

  Návrh amerického rozpočtu na fiskální rok 2009 (začíná 1. října 2008) je venku. NASA by si podle něj měla přijít na částku 17,614 mld. USD, což je 1,8 procentní nárůst oproti letošku. Zhruba 3,5 mld. dolarů půjde na nové pilotované programy: vývoj lodi Orion a rakety Ares-1 (zvláště pak na první zkušební start Ares 1-X v dubnu 2009). Dále na program raketoplánů přijde 2,982 mld. a kosmické stanice 2,06 mld. USD. Rozpočet umožní i zahájení vývoje jedné velké meziplanetární sondy k vnějším planetám sluneční soustavy: buď k průzkumu Jupiterova měsíce Europa nebo přistávací modul pro výsadek na Saturnově měsíci Titan.

  První letošní vydání časopisu Kozmos - a předlouhý článek o pilotované kosmonautice v roce 2009, který jsem napsal. Pochvala putuje na Slovensko (mě) neznámému grafikovi, který článek moc hezky zpracoval.

  STŘEDA 6. ÚNORA 2008

  Minulý pátek jsme si připomněli páté výročí zkázy raketoplánu Columbia. Při této příležitosti jsem vystoupil na Českém rozhlase Česko - záznam rozhovoru je možné stáhnout zde.

  Americká zpravodajská družice USA-193 byla vypuštěna do vesmíru v prosinci 2006, přičemž se podle všeho neotevřely její panely slunečních baterií. Díky tomu se stala neovladatelnou - a nyní se blíží okamžik jejího zániku v hustých vrstvách atmosféry. K němu by mělo dojít koncem února nebo počátkem března letošního roku. Družice váží zhruba dvě tuny (její přesné technické parametry jsou tajné) s tím, že vstoupit do hustých vrstev atmosféry může prakticky kdekoliv mezi 58,5 stupně severní a jižní šířky. Ve stejné oblasti by měly na Zemi dopadnout její trosky - půjde ale o relativně malé úlomky vážící kilogramy až desítky kilogramů (no, člověka by to samozřejmě spolehlivě eliminovalo - ale pravděpodobnost podobného zásahu je VELMI malá - i z minulých zkušeností můžeme konstatovat, že nejpravděpodobnější je, že se trosky družice USA-193 nikdy nepodaří nalézt).

  Co pošťák donesl - aneb když to jde, tak to jde... Kompletně podepsaná posádka Endeavouru STS-123 (start plánovaný na 13. března 2008).

  ÚTERÝ 5. ÚNORA 2008

  Kanadská kosmonautika je na dně. Nemá žádný cíl, nemá žádnou budoucnost. To není filozofická úvaha, to je bohužel smutný fakt. Ještě před několika lety přitom byla na výsluní. Slavná "kanadská ruka" RMS se stala nedílnou součástí prakticky každého letu raketoplánu. Její sofistikovější podoba SSRMS zase bezvadně funguje na kosmické stanici ISS. Družice Radarsat ("dvojka" byla vypuštěna loni v prosinci) zase patří ke světové špičce v dálkovém průzkumu Země. I kanadských astronautů letělo raketoplánem díky úzkým vazbám na USA mnohem více, než by odpocídalo podílu a významu této země. (Pro úplnost: vybráno celkem deset kosmonautů, osm z nich letělo do vesmíru třináct misí. Jeden dokonce třikrát.) Jenže to je minulost. Současnost a budoucnost? Žádný projekt na obzoru, naopak se chystá "velký výprodej". Obrazně i fyzicky: firma MacDonald Dettwiler (MDD) byla prodána americké Alliant Techsystems. Přitom MDD je tvůrce manipulátorů RMS, SSRMS i družice Radarsat-2 (navíc je i jejím provozovatelem, takže Kanada de facto ztratila úplnou kontrolu nad svým špičkovým prostředkem dálkového průzkumu, který pomáhá střežit její hranice). Na letošek se ještě chystá start kanadské družice CASSIOPE. Na příští rok krátkodobý let astronautky Julie Payettové, potom dva dlouhodobé pobyty Kanaďanů (Chris Hadfield a Robert Thirsk) na ISS. A potom? Velké smutné nic - i několikrát slibovaný nový výběr kanadských kandidátů pro lety do vesmíru je v nedohlednu. Není divu. Nejsou úkoly, které by mohli plnit...

  A máme tu oficiální fotku posádky Atlantis STS-125 (neoficiální viz blog 29. ledna 2008).