Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PÁTEK 28. PROSINCE 2007

Takže jeden výstup ze včerejší schůzky manažerů NASA (viz blog 27. prosince 2007) přece jen máme: 10. ledna 2008 raketoplán Atlantis rozhodně startovat nebude. Datum bylo z letového řádu NASA vymazáno s tím, že nové bude stanoveno později a bude se lišit "o několik dní až týdnů" (= čti bude odloženo). NASA udělá vše pro to, aby "zlobivý" senzor opravila přímo na rampě - no, a pokud to nepůjde (budeme vědět v prvním lednovém týdnu), tak se holt pojede do hangáru. A bude se odkládat, odkládat, odkládat...

V reakci na informaci, kterou jsem na tomto blogu uvedl dne 27. září 2007, se mi ozvalo několik čtenářů (díky všem!), kteří doplnili moji zprávičku o pilotovi raketoplánu, u něhož lékaři před posledním startem do vesmíru zjistili barvoslepost, a přesto ho nechali letět. Byl to Daniel Brandenstein (Challenger STS-8/1983, Discovery STS-51G/1985, Columbia STS-32/1990 a Endeavour STS-49/1992).

Podpis Ronalda McNaira (viz blog 27. prosince 2007) nebyl jediným "kosmodárečkem", který jsem našel pod vánočním stromečkem. Tím dalším byla stavebnice Lego robota MER (ve dvou exemplářích trajdá po Marsu, v lednu 2008 oslaví oba exempláře čtvrté narozeníny od přistání - a ne a na kiksnout). Stavebnice čítá skoro devět set dílků, už se na ni moc těším! (Nebylo to jediné Lego v rodině od Ježíška - kromě několika "menších" u nás přistál i vysněný Lego nákladní vlak - viz zbývající obrázky.)

ČTVRTEK 27. PROSINCE 2007

Dnes se schází manažeři NASA, aby se poradili o dalším postupu v souvislosti s odloženým startem raketoplánu Atlantis, který je prozatím plánovaný na 10. ledna 2008. Ve hře je několik variant řešení problému - včetně té, která počítá s návratem raketoplánu zpět do montážní haly VAB. Každopádně není nutné, aby datum bylo o datu startu rozhodnuto právě na dnešní schůzce (dokonce se s tím nepočítá - ale zvolený další postup může mnohé napovědět).

Při tragické nehodě (přejížděla železniční přejezd se staženými závorami a její automobil sešrotoval projíždějící vlak) zemřela ve věku 90 let matka amerického astronauta Daniela Taniho - t.č. pobývajícího na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Není to poprvé, co některý z kosmonautů přišel v průběhu dlouhodobého letu o někoho z blízkých (nicméně v americké kosmonautice to poprvé je).

Ježíšek mi zase udělal pravou a nefalšovanou "kosmickou" radost. Pod stromečkem jsem našel např. obálku podepsanou Ronaldem McNairem, který zahynul v lednu 1986 v troskách raketoplánu Challenger STS-51L.

PÁTEK 21. PROSINCE 2007

ČTVRTEK 20. PROSINCE 2007

Do vody nebo na pevninu? To je otázka, která v souvislosti s plánovanou americkou kosmickou lodí Orion (operační nasazení 2015) zatím nebyla zodpovězena. Má se tak stát v průběhu příštího roku, protože zvolená technika návratu bude zásadním způsobem ovlivňovat konstrukci lodi. NASA by raději uvítala "suchou" variantu, a to z důvodu "jednoduché záchrany a její minimální ceny, bezpečnosti po přistání a znovupoužitelnosti lodi" (v případě kontaktu s mořskou vodou na nějakou znovupoužitelnost nejspíše budeme moci zapomenout). Má to ale jeden háček: Orion by s sebou musel "vláčet" na lunární výpravy a zpět zhruba 700 kilogramů zátěže v podobě brzdících airbagů, do kterých by na pevnině dosedal. A to je hodně...

Po úterním zkušebním tankování hlavní palivové nádrže mohla NASA konstatovat, že nalezla závadu na senzorech, která způsobila odklad startu raketoplánu Atlantis s laboratoří Columbus na leden příštího roku. Na vině je vadný konektor, který zajišťuje propojení elektroinstalace přes plášť nádrže. Vyhráno ale není: konektor se nedá prostě a jednoduše vyměnit. Zatím není přesně jasné, co je na konektoru špatného. Kdyby to byly části přístupné z vnějšku nádrže, mohla by oprava trvat deset dní a start plánovaný na 10. ledna 2008 by se v pohodě stihnul. Horší situace by ale nastala, kdyby byla závada na části konektoru přístupné toliko z vnitřní části nádrže. Raketoplán by nejspíše putoval ze startovací rampy do montážní haly - a se startem před polovinou ledna bychom se mohli rozloučit...

Šestkrát první kosmonautka světa, Valentina Těreškovová (Vostok-6/1963). Aneb sbírka podpisů se mi utěšeně rozrůstá...

STŘEDA 19. PROSINCE 2007

Rusko a Indie zahájily jednání o společné realizaci lunární sondy Chandrayaan-II ("jednička" bude vypuštěna příští rok v dubnu), která by mohla startovat v letech 2011 nebo 12. Mělo by přitom jít o sondu schopnou na povrch Měsíce dopravit malého průzkumného robota. Příprava mise Chandrayaan-II není novinkou, Indie se jí už dříve netajila - novinkou je plánované zapojení Ruska do programu.

V průběhu prosince hodlá NASA rozjet testy nového raketového motoru J-2X, který by měl být použit nejprve ve druhém stupni nosiče Ares-I, posléze i ve třetím stupni Aresu-V. Testy budou trvat dva měsíce a má při nich být dosaženo doby hoření v rozmezí 12 až 550 sekund. Nejzajímavější ovšem je, že použit má být kromě nových součástí také původního hardware (např. spalovací komora) z motorů J-2 ze šedesátých let... Trochu mi to připomíná pasáž z jedné povídky Šimka a Grossmana: "Bydleli jsme ve vyřazené tramvaji, a to až do roku 1950, kdy vůz musel znovu na trať."

A zase třikrát první člověk, který vystoupil do otevřeného prostoru ve skafandru - Alexej Leonov. Viz blog 5. prosince 2007.

ÚTERÝ 18. PROSINCE 2007

Dnes se uskuteční "vycházka" Peggy Whitsonové a Daniela Taniho z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Půjde o jubilejní stou vycházku při jejím budování a zároveň celkově 23. v roce 2007 (což je absolutní historický rekord).

Stejně tak je na dnešní den plánováno zkušební tankování hlavní nádrže raketoplánu Atlantis, které má pomoci odhalit závadu na senzorech množství paliva. Na tom, zdali se závadu podaří identifikovat pak bude záležet mj. i to, kdy dojde k pokusu o vypuštění raketoplánu. Zatím se s ním počítá na 10. ledna 2008.

Sliby se maj plnit o Vánocích... A tak včera nastala situace, o které jsem už ani nedoufal, že nastane. Dostal jsem slíbenou věcnou odměnu za to, že jsem se v červenci skoro náhodou stal padesátitisícím návštěvníkem stránek Kosmos News (viz blog 30. července 2007). Jde o sadu kalendáříků s kosmickou tématikou - tímto děkuji do Pardubic!

A zase třikrát druhý kosmonaut světa German Titov. Viz blog 29. listopadu 2007 a 7. září 2007.

PONDĚLÍ 17. PROSINCE 2007

Několik perliček z meziplanetárních cest:
 • NASA oznámila, že vyčerpala zásobu "rezervních dní" pro start sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) k Měsíci příští rok v říjnu. Jinými slovy: pokud se vyskytnou ještě nějaké problémy při přípravě (je velmi nepravděpodobné, že by se tak nestalo), musí se start plánovaný na 28. října 2008 odložit. Cena sondy je 700 mil. USD. Společně s ní poletí zařízení LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite), které má ještě dvacet rezervních dní k dobru. Ale i to je podle představitelů NASA dost málo.
 • Nová americká lunární mise se jmenuje GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory), bude stát 375 mil. USD, je součástí programu Discovery a startovat má v roce 2011. Půjde o dvojici družic, které poletí v tandemu nad Měsícem a budou zkoumat jeho gravitační pole plus vnitřní strukturu.
 • Sonda Deep Impact dostala v rámci projektu Epoxi nový úkol. Namísto ke kometě Boethin zamíří k vlasatici Hartley 2, kterou 11. října 2010 mine o nějakých 1600 km. Důvodem změny letového plánu je skutečnost, že kometa Boethin náhle "zmizela". Pravděpodobně se "rozsypala" na mnoho malých kousků, které jsou ovšem z původně zamýšlené průletové vzdálenosti (700 km) nepozorovatelné.
 • Ve vánočním dvojčísle Respektu je třístránkový článek "Nesmrtelní roboti" o výpravě Spirit a Opportunity (v lednu 2008 oslaví čtvrté výročí od přistání) na Mars. Na článku jsem se autorsky (spolu)podílel.

  A když už jsme u kosmických článků: vyšlo Letectví+kosmonautika 12/2008. Jednak je tam rozhovor, který jsem spáchal s Veronikou Šímovou (viz blog 10. července 2007) a jednak článek o návštěvě Columbus Control Center v německém Oberpfaffenhofenu (viz blog 23. října 2007). Zároveň jsem opět s potěšením konstatoval, že z letošních 37mi článků (kde seriály nebo článek rozpytlíkovaný do několika čísel počítám jako jeden článek) bylo 29 podepsáno mým jménem. To představuje 78 procent (loni jsem byl podepsaný pod 85ti procenty kosmických články - viz blog 17. prosince 2006).

  ČTVRTEK 13. PROSINCE 2007

  Ne dříve než 10. ledna 2008 - to je nové datum startu raketoplánu Atlantis STS-122 s evropskou laboratoří Columbus na palubě. NASA se rozhodla pro odklad oproti původně zamýšlenému termínu (ne dříve než 2. ledna) proto, aby měli všichni zainteresovaní pracovníci klidné vánoční a novoroční svátky. Podmínkou startu k uvedenému datu je ovšem úspěšné odhalení (a odstranění) závady na čidlech v hlavní palivové nádrži. Pomoci k tomu by mělo i zkušební tankování nádrže plánované na 18. prosince. Nechme se překvapit, jaký dopad bude mít odklad startu na další mise raketoplánů (následující dva vzlety byly plánované na 14. února a 24. dubna 2008).

  Astronaut (palubní specialista) Jay Buckey (veterán z letu Columbia STS-90/1998) se rozhodl ucházet o kandidaturu do Senátu USA za demokraty ve státě New Hampshire.

  Šest projektů nové pilotované kosmické lodi rozpracovává ruská konstrukční kancelář NPO Eněrgija - dva nejlepší z nich (detaily se jako obvykle neobtěžovala zveřejnit, a to přesně v duchu hesla "něco děláme, ale neřekneme, co") brzy předloží Ruské kosmické agentuře.

  NASA oznámila, že nový lunární modul se bude jmenovat Altair. Jeho logo viz první snímek (inspirace v emblému prvního lunárního přistání provedeného Apollem-11, viz druhý snímek, je evidentní). Na třetím snímku je pak celá "rodinka" současné nové Vize americké kosmonautiky: program Constellation (kódové označení celé Vize), Ares (nosné rakety), Orion (pilotovaná loď) a Altair (lunární modul). Všechna tato loga navrhl výtvarník Michael Okuda, který je známý především svou prací pro ságu Star Trek.

  ÚTERÝ 11. PROSINCE 2007

  Republikánský kongresman David Weldon (Florida) vyvíjí osobní iniciativu směřující k tomu, aby raketoplány létaly (byť třeba v omezeném režimu) až do roku 2015 a zároveň aby se urychlil vývoj lodi Orion. No, osobně myslím, že na jednoho kongresmana je to docela velké sousto (velmi hrubě odhaduji někde mezi deseti a dvaceti miliardami dolarů) a že jde spíše o vzkaz voličské základně na Floridě ("snažím se něco pro vás dělat") než o reálný plán.

  Ještě ke včera avizovanému odchodu trojnásobného astronauta Roberta Curbeama z oddílu astronautů NASA. Několikrát navštívil Evropu (kde jsem se s ním osobně setkal, ale to není podstatné). Při jedné evropské cestě vznikl rozhovor publikovaný před několika lety (tuším) v britském měsíčníku Spaceflight. Ten rozhovor si pamatuji dodnes. Nesl se v duchu: "Já jsem vlastně ani nechtěl být astronautem. Viděl jsem ale inzerát NASA, tak jsem se přihlásil. No, a když mě vybrali, tak jsem si řekl, že zůstanu a zkusím, jaké to je. Pak jsem letěl do vesmíru. Pak jsem letěl ještě jednou. A jestli chci letět znovu? Já nevím, teď je mi to jedno, hlavně, že mám práci..." Absolutně žádné nadšení, prostě rozhovor jako se zedníkem, tesařem nebo dlaždičem. "Prostě jsem skončil u NASA. A co s tím mám dělat?"

  Tak jsem se konečně dostal k ceníku poštovného do zahraničí po prvním lednu 2008. Lze konstatovat, že menší zásilky výrazně podraží (nejmenší dopisy o více než padesát procent), větší naopak výrazně zlevní (až o třetinu). Na vysvětlenou: ceny "Evropa" jsou platné i mimo Evropu, pokud nepožadujete prioritní dopravu (což dnes požaduje asi už jen blázen). Co z toho vyplývá především pro sběratele podpisů? Malé žádosti poslat před koncem roku, velké ještě tři týdny počkají...

  PONDĚLÍ 10. PROSINCE 2007

  Další dvě nová čísla (říjen + listopad) měsíčníku Kosmický kurýr (vydává Česká kosmická kancelář) jsou ke stažení na webu. "Předplatitelé" (či spíše "objednatelé", protože Kurýr je rozesílaný zdarma) je samozřejmě dostali ihned po vydání e-mailem.

  Z oddílu amerických astronautů odešel Robert Curbeam (veterán z letů Discovery STS-85/1997, Atlantis STS-98/2001 a Discovery STS-116/2006). (Děkuji předem za všechny dotazy "kam odešel", "kam se mu dá napsat" či "jaká je jeho nová adresa". Nebudu na ně reflektovat. Platí to i do budoucna pro jakékoliv žádosti o adresy. Děkuji za pochopení!)

  "Cože? To je fakt ten dědek?" reagovala moje manželka (na prvním snímku vpravo) na zprávu, že německý kosmonaut Hans Schlegel (na prvním snímku vlevo) je členem posádky raketoplánu Atlantis. Svým způsobem má pravdu: Schlegel je nejstarším členem evropského oddílu kosmonautů. "Dědek" si ale na svůj druhý kosmický start bude muset počkat až do roku 2008, protože Atlantis bude kvůli závadě na senzorech v hlavní palivové nádrži muset počkat až na lednové startovací okno. Na svoji kosmickou odyseu se tak vydá nejdříve 2. ledna 2008. (Odklad mě mrzí hlavně kvůli jednomu kamarádovi, který se jel už poněkolikáté podívat na start - a pokaždé se vracel s tím, že došlo k odkladu. Moje bilance je trochu lepší: dvě cesty na start, dva shlédnuté starty.)

  PÁTEK 7. PROSINCE 2007

  Z důvodu problémů s palivovými čidly v hlavní nádrži raketoplánu Atlantis byl včerejší pokus o start zrušený - a opakovaný bude nejdříve v sobotu 8. prosince 2007 ve 21:15 hod našeho času. Čekání si můžete zkrátit třeba čtením článku, který o nadcházejícím letu vyšel včera v Deníku.

  Rusko dalo souhlas s tím, aby byl Malajsii prodaný návratový modul lodi Sojuz TMA-10, v němž se na Zemi vrátil Šejch Mušafar Šuchor, první kosmonaut Malajsie. Zajímavé na této zprávě je, že Rusko prodej povolilo - zatímco dříve použité sojuzy rozdávalo jako na běžícím pásu (viz "Remkův" Sojuz-28 v Praze-Kbelích), později od této praxe ustoupilo. A dokonce je odmítalo i prodat. Takže třeba druhý kosmický turista Mark Shuttleworth si nemohl jako "suvenýr" svoji kosmickou loď Sojuz TM-33 koupit, i když nabízel velmi kularou částku, a musel se spokojit pouze se skafandrem Sokol.

  Blbé zprávy se šíří rychle, takže pro Vás asi nebude žádnou novinkou, že ve středu večer podlehl krátké těžké nemoci Zdeněk Pokorný, ředitel brněnské hvězdárny. Kromě astronomie se věnoval také kosmonautice (jak je u pracovníků hvězdáren obvyklé), které ovšem navíc docela obstojně rozuměl (což u pracovníků hvězdáren zase tak obvyklé není). Měl jsem tu čest s ním začínat svoji přednáškovou kariéru právě na brněnské hvězdárně - stejně jako jsme se potkávali ve stejné době v nakladatelství Rovnost. On už coby zkušený matador, já coby začátečník zelený jako brčál. Tehdy mi také daroval svoji knihu Příběhy nesmrtelných poutníků... Věnujte mu prosím alespoň malou tichou vzpomínku.

  ČTVRTEK 6. PROSINCE 2007

  Pokud se dnes ve 22:31:44 hod. našeho času podaří vyslat do vesmíru raketoplán Atlantis s evropskou laboratoří Columbus (a dvojicí euronautů, Hansem Schlegelem z Německa a Leopoldem Eyhartsem z Francie) na palubě, bude to během půl roku už čtvrtý start kosmického letounu USA do vesmíru (misi STS-120 předcházely starty STS-117, -118 a -120). Což je úplně stejně startů jako se uskutečnilo za předchozího 4,5 roku (od zkázy Columbie do letošního června: šlo o mise STS-114, -121, -115 a -116). Jistě, po Columbii se dlouho nelétalo - ale nyní dosažená kadence čtyř startů v šesti měsících by byla velmi solidní, ne?

  Plánované připojení laboratoře Columbus k Mezinárodní kosmické stanici vyvolává kromě technických a technologických také legislativní aspekty. Aneb jaké právo bude na palubě které části ISS aplikováno? Třeba v případě spáchání zločinu (nakolik je tato možnost teoretická či reálná nechci vůbec spekulovat), v případě způsobení škody třetí straně (také nechci o reálnosti spekulovat) či v případě porušování duševního vlastnictví vycházejícího z výsledků provedených experimentů (což je dnes asi nejreálnější). Každopádně i v této oblasti je ISS průkopníkem pro budoucí kosmické komplexy, kdy inkriminované problémy bezesporu vzniknou. Obecně se uvádí, že na palubě modulu Columbus bude platit evropské právo - jenže něco takového neexistuje. Primárně se počítá, že ač je Columbus považovaný za území Evropské unie, ruské moduly za území Ruska, americké za území USA či japonský za území Japonska, bude případný provinilý kosmonaut souzen dle zákonů vlastní země. Otázkou ale pak je, co když spáchá čin, který bude trestný na území majitele modulu, ale nikoliv v jeho rodné zemi... A takto bychom mohli donekonečna bloudit ve změti právnických kliček a slepých uliček. Asi nejlepší bude počkat na precedenty. No, úplně nejlepší by asi bylo, kdybychom se jich vůbec nedočkali...

  A máme tady nový emblém: dnes letu raketoplánu STS-125, který by měl v srpnu příštího roku zajistit poslední servisní misi k teleskopu Hubble. Výprava má být svěřena raketoplánu Atlantis, pro nějž by to měl být poslední start do vesmíru (dnes se tedy vydává na předposlední) a následně bude v souvislosti s ukončováním provozu flotily raketoplánů "kanibalizovaný" na náhradní díly pro zbývající dva stroje (Discovery a Endeavour). Ale je docela dobře možné, že manažeři NASA své rozhodnutí změní a Atlantis "dostane" ještě nějaké lety k Mezinárodní kosmické stanici...

  STŘEDA 5. PROSINCE 2007

  Pokud jste se nezúčastnili letošního "kosmonautického" semináře ve Valašském Meziříčí, můžete jednak litovat a jednak můžete stáhnout sborník z webových stránek hvězdárny.

  Čína zveřejnila první snímek ze své sondy Chang´e-1 a okamžitě se v internetové komunitě objevily názory pochybovačů, které prohlásily, že ve skutečnosti jde o americký snímek povrchu našeho přirozeného souputníka, který byl zveřejněný v roce 2005. Představitelé čínské kosmonautiky něco podobného ovšem velmi ostře odmítají s tím, že jde o stejnou oblast a nikoliv stejný snímek. Pravdou je, že inkriminovné záběry se v detailech skutečně liší: americký snímek je ostřejší, ovšem čínský navzdory tomu obsahuje několik nových detailů.

  A další novinky mezi podpisy v mé sbírce - tentokrát kosmonaut Alexej Leonov (Voschod-2, Sojuz-Apollo) třikrát jinak.

  ÚTERÝ 4. PROSINCE 2007

  A supi už se slétají... Nad mršinou společnosti Kistler Aerospace (viz blog 19. října 2007) už krouží ti, kdo by ze z částky 175 mil. USD zůstavších po podílu této firmy na programu COTS, urvali co největší díl. Je mezi nimi i firma PlanetSpace, Inc. se svým projektem Modular Cargo Container. No, nevím. Ač bych nováčkovi úspěch přál, přece jen si myslím, že pro nízkorozpočtový vývoj dopravní lodi nějaké zkušenosti nutné jsou (i když si nováček do týmu pozval společnosti Lockheed Martin a ATK). Více bych si tak vsadil na projekt ARCTUS společnosti Spacehab (má využívat drahých, leč existujících raket Delta-4 a Atlas-5).

  No, pravé podpisy to nejsou - jde o autopeny. Ale jsou na československých obálkách, tak přece kolem nich neprojdu bez povšimnutí...

  PONDĚLÍ 3. PROSINCE 2007

  Takže přesně, jak jsem ve čtvrtek 29. listopadu prorokoval, tak mi v pátek odpoledne přišla obálka z USA s katalogem k víkendové aukci Aurora Galleries. Mýlil jsem se jen v tom, že zásilku nedovezlo DHL, ale FedEx. Podrobná prohlídka katalogu ukázala, že jsem se nemýlili a že celá aukce tentokrát proběhne (a proběhla) bez účasti mé maličkosti...

  V Deníku mi vyšel článek "Mars je stále daleko, ale začíná se blížit" (je k nalezení i on-line). Jen drobnost - "Autor pracuje pro Českou vesmírnou agenturu". Autor nepracuje, ale spolupracuje. A nikoliv pro vesmírnou agenturu, ale pro kosmickou kancelář. Z pěti slov jen tři špatně, slušný výkon.

  Datum vypuštění první indické lunární sondy Chandrayaan-1 byl oficiálně stanoven na 9. dubna 2008.

  Máme tady jeden krásný emblém - tentokrát evropské laboratoře Columbus. Startuje už za tři dny...

  ČTVRTEK 29. LISTOPADU 2007

  NASA studuje malý únik vzduchu z modulu Harmony připojeného k ISS. Bližší informace zatím nejsou k dispozici - kromě té, že jde o "únik mírně nad povolenou tolerancí" (jde o únik ve výši 1,3 kg za den). Dokonce je možné, že k žádnému úniku nedochází, neb jde o tak malou hodnotu, která se ještě dá tolerovat v rámci chyby měření. Nicméně protože jde o několik dní po sobě trvající trend, rozhodla se jej NASA nepřehlížet a podrobně analyzovat. Každopádně to zatím nevypadá, že by problém ohrozil start raketoplánu Atlantis plánovaný na 6. prosince 2007 (tedy přesně za týden).

  O víkendu se bude konat podzimní letecko-kosmická aukce Aurora Galleries. Už několik let se jí pravidelně zúčastňují (a získal jsem tu několik poměrně zajímavých věcí), ale tentokrát asi proběhne beze mne. Právě dnes byly na internetu zveřejněné její katalogy - sobotní a (17 MB) nedělní (11 MB). Musím ovšem s politováním konstatovat, že jde o nejslabší katalogy, jaké jsem kdy historicky viděl. Málo kuriozit i klasických věcí (např. posádky raketoplánů či ISS). Stejně tak ceny (resp. v katalogu jen odhady cen) se mi zdá, že se vydaly nesprávným směrem (z hlediska nakupujícího). Projdu je ještě jednou a důkladně (a pravděpodobně mi dorazí i pomocí DHL), ale první dojem z katalogů je - ehm - rozpačitý.

  Sedmého září 2007 jsem v blogu informoval o tom, že se mým vlastnictvím stala čtveřice obálek s podpisy druhého kosmonauta světa Germana Titova. A protože historických rarit není nikdy dost, doplnil jsem nyní svoji sbírku o tři další podpisy téhož kosmonauta...

  STŘEDA 28. LISTOPADU 2007

  Kdysi dávno jsem se rozhodl praštit přes kapsu a koupit si FANTASTICKOU tisícistránkovou knihu "Challenge to Apollo" (autor Asif Siddiqui). Podotýkám, že loni ji Wall Street Journal zařadil mezi pět nejlepších kosmických knih historie! Stála mě tehdy zhruba čtyři tisíce korun českých (!), čímž se stala nejdražší knihou, kterou jsem si kdy pořídil. A pokud jsem nad tímto extrémním výdajem váhal, tak jsem veškeré pochynosti ztratil v okamžiku, kdy jsem knihu poprvé držel v ruce. Celé dílo "Challenge to Apollo" bylo později v plném znění zveřejněno na webu NASA, odkud si ho lze zcela ZDARMA stáhnout (a ušetřit tak ony zmiňované čtyři tisíce korun - přesto absolutně nelituji, že jsem si knihu koupil a kdybych měl možnost, učiním tak znovu). Takže pokud má někdo zájem, ke stažení je ZDE (pozor, má cca 64 MB).

  Pokud už je řeč o "pěti nejlepších kosmických knihách historie", pak kompletní žebříček dle Wall Street Journal má následující podobu:
 • 1) A Man on The Moon (Andrew Chaikin).
 • 2) Challenge to Apollo (Asif Siddiqui).
 • 3) Lost Moon (James Lovell a Jeffrey Kluger).
 • 4) Sky Walking (Thomas Jones).
 • 5) Bad Astronomy (Philip Plait).
 • Potěšilo mne, že ač jsem se o existenci žebříčku (i když je trochu diskutabilní, protože vždy záleží na tom, kdo ho sestavuje a podle jakých kritérií hodnotí) dozvěděl teprve nedávno, mám knihy z prvních čtyř míst ve své knihovničce...

  A další obálka z USA v mé poštovní schránce. (V rámci objektivity dodávám, že nejde o součást padesátikusové série žádostí, o níž jsem psal včera - ale i tak udělala radost.) Bývalý astronaut Paul Richards (Discovery STS-102/2001, později se připravoval ještě k dlouhodobému pobytu na ISS, ale z disciplinárních důvodů byl vyřazen) podepsal čtyři fotky - tři z nich přikládám...

  ÚTERÝ 27. LISTOPADU 2007

  Tak další "kosmický turista" Richard Garriott už prý má svého náhradníka (viz blog 16. listopadu 2007). Je jím Nik Halik (38), podnikatel a obchodník s akciemi z Austrálie (mj. majitel Financial Freedom Institute nebo distributor Falconer Bellomo & Company Limited). Už dříve absolvoval v Rusku kosmický výcvik, chystá se letět na suborbitální dráhu v některé "turistickém" stroji (SpaceShipTwo?). Jeho snem je jednou letět i na ISS - není mi známá jeho finanční situace, zdali jsou tři milióny za "náhradnictví" Garriotta jeho stropem nebo zdali jde neobvykle systematicky a před nominací do posádky hlavní se chce připravovat i v záloze.

  Na několik let předem avizovanou návštěvu Prahy dorazil vietnamský kosmonaut Pham Tuan. Škoda jen, že napůl ilegálně. Takový je život...

  Od počátku listopadu jsem do poštovních schránek (a tedy do úžasných služeb České pošty - viz blog 23. listopadu 2007) naházel přes pět desítek žádostí o podpis. A včera dorazila první odpověď, když americký astronaut Mark Lee podepsal sólovou litografii, dále litografii a FDC letu STS-64 (obálka už byla podepsaná Jerry Linengerem). Mám cukání pokusit se tu litografii a FDC zkompletovat... Kdo nic nedělá, nic nepokazí - a štěstí přeje odvážným...

  PONDĚLÍ 26. LISTOPADU 2007

  O víkendu proběhl tradiční listopadový seminář "Kosmonautika a raketová technika" ve Valašském Meziříčí. Docela mě mrzelo, že jsem z pracovních důvodů musel na poslední chvíli posunout svůj příjezd z pátku na sobotu, ale i tak to stálo za to! Prima program, prima lidi, prima setkání. Myslím, že velký dík patří organizátorům i účastníkům!

  Čína s největší pravděpodobností uzavřela svůj letošní "kosmický" rok. Stalo se tak 11. listopadu 2007 startem rakety CZ-4C s družicí Yaogan-3. A můžeme se směle podívat vstříc světlým zítřkům, protože na příští rok chystá Říše středu možná až 17 (!) kosmických startů. Prosté sčítání kvantiny pochopitelně nic nevypovídá o kvalitě, ale na druhou stranu jde o důkaz, že to nejlidnatější země světa myslí s kosmonautikou docela vážně.
 • Leden - družice FY-3A Feng Yun-3A (raketa CZ-4B).
 • Únor - HJ-1A Huan Jing-1A; HJ-1B Huan Jing-1B (CZ-2C).
 • Únor - ZX-9 ZhongXing-9 alias Chinasat-9 (CZ-3B).
 • Březen - TL-1 Tian Lian-1 alias CTDRS-1 (CZ-3C).
 • Březen - PS-2 (KT-2).
 • Duben - Apstar-6B (CZ-3B).
 • Červen - XinNuo-3B alias SinoSat-3B (CZ-3B).
 • Červenec - Simon Bolivar alias VENESAT-1 (CZ-3B).
 • Říjen - ShenZhou-7 (CZ-2F).
 • ? - HJ-1C Huan Jing-1C (CZ-2C).
 • ? - XinNuo-4 alias Sinosat-4 (CZ-3B).
 • ? - SJ-9 Shi Jian 9 (CZ-2D/2).
 • ? - Ji Shu Shi Yan-1 alias NewTec-1 (?).
 • ? - Beidou (CZ-3A).
 • ? - Beidou (CZ-3A).
 • ? - TianHui-1 (?).
 • ? - Jian Bing-7 (?).
 • Poslední letošní vydání časopisu Svět je na kosmonautiku extrémně slabé (alespoň na tu podepsanou mým jménem). Přesto je zde příspěvek, který stojí za zmínku. Je to krátký článek o české "skorokosmonautce" Veronice Šímové, která v rámci letošního Světového kosmického týdne absolvovala (vý)let strojem Boeing-727 do stavu beztíže. A náramně si to pochvalovala! Bodejť by ne... (V textu je uvedeno "na skupinové fotografii druhá zleva" - inu, ke článku byly původně připojeny tři fotky, ale do tisku šla jen jediná. Ale i tak, myslím, nebude problém Veroniku najít...)

  PÁTEK 23. LISTOPADU 2007

  Právě dnes se na celý víkend stalo středobodem veškeré české kosmonautiky Valašské Meziříčí. Tak jako ostatně každý rok poslední listopadový víkend...

  Prý že se nový americký lunární program nehýbe kupředu (kdo to tvrdí, nevidí si na špičku nosu - srovnání s šedesátými lety je zavádějící, protože tehdy šlo "všechno na Měsíc", nebylo třeba financovat raketoplány, kosmickou stanici a desítky dalších rozběhlých programů):
 • Společnost Boeing dokončila výrobu prvního prototypu tepelného štítu pro kosmickou loď Orion. Prototyp ve skutečné velikosti (průměr 5 m) bude nyní převezený do Kennedyho kosmického střediska na Floridě k dalším testům.
 • NASA provedla druhý úspěšný test hlavního padáku, který byl měl sloužit k hladkému návratu prvního stupně rakety Ares-I (nosič budoucí americké pilotované lodi Orion). Přesněji: první stupeň bude potřebovat trojici těchto padáků (a to ještě před nimi dojde k vytažení brzdícího a stabilizačního).
 • Na základně White Sands Missile Range v Novém Mexiku byla zahájena výstavba startovací rampy pro testy záchranného systému lodi Orion. První z pěti testů je připravovaný na září 2008, přičemž v jeho průběhu má být během dvousekundového zážehu záchranné věžičky maketa Orionu dopravena do dvou- až tříkilometrové výšky, odkud se má snést zpět na trojici padáků.
 • Ředitel NASA Michael Griffin požádal Kongres USA o dvě miliardy dolarů mimořádné injekce, která by program Orion urychlila tak, aby byl operační už v roce 2012. Měla by tak být snížena americká závislost na dopravních prostředcích druhých stran a zminimalizována prodleva mezi ukončením provozu raketoplánů (2010) a operačním nasazením Orionu (nyní plánováno 2015). Jen podotýkáme, že celkem má být do vývoje v rámci programu Constellation (Orion, Ares-I a Ares-V) má být investováno celkem 23 mld. USD, pět miliard už "spolykal".

  Když na poštu, tak s plamenometem. "Ano, máte tady ten oznámený balík, ale my vám ho nedáme, protože ho máme špatně zavedený v počítači." Tak mi zavolejte vedoucí, pokud to není moje chyba, bez balíku neodejdu. Po půlhodinové blokádě přepážky jsem balík dostal. Ať žijí úžasné služby ještě úžasnější České pošty! V balíku byly tři PARÁDNÍ knihy: Fallen Astronauts, Into the Silent Sea (kosmonauti z let 1961 až 65) a In the Shadow of the Moon (kosmonauti z let 1965 až 69). Díky výbornému kurzu dolaru (exportéři pláčí...) mě každá z nich vyšla asi na šest stovek včetně poštovného (více než třetina z ceny - inu, kvalitní služby si žádají své...) a DPH.

  PONDĚLÍ 19. LISTOPADU 2007

  Dnes hrst perliček a aktualit z meziplanetárního prostoru:
 • Dne 13. listopadu prosvištěla kolem Země evropská meziplanetární sodna Rosetta, t.č. na cestě ke kometě P67/Čurjumov-Gerasimenko. K největšímu přiblížení došlo na vzdáleost 5295 km nad Pacifikem. Byl to již druhý gravitační manévr u Země. Na 13. listopadu 2009 se přitom chystá třetí. Mezitím ale v září 2008 čeká Rosettu průlet u asteroidu Stenis.
 • Německá vláda potvrdila, že je připravena vlastní lunární sondu Lunar Exploration Orbiter za 350 mil. euro (plán startu 2012). Německo si tak chce vytvořit svoji vůdčí roli v evropských kosmických programech. Velkou radost z toho, že by jedna země měla udávat tón ovšem nemá EVropská kosmická agentura ESA, které od členských zemí chybí např. právě 350 mil. euro pro realizaci sondy ExoMars (viz dále). Ostatně, vlastní sondu k Měsíci zvažuje i Velká Británie.
 • Připravovaná evropská sonda ExoMars (plánovaný start prosinec 2013) možná bude možná vybavena jadernými články pro vyhřívání. Což ovšem předpokládá jednak spolupráci s Ruskem (žádná evropská země touto technologií nedisponuje) a jednak start na palubě rakety Proton. Protože investice do bezpečnosti ve Francouzské Guayaně v případě startu rakety Ariane-5 se sondou s jaderným materiálem na palubě, by byly enormní. Inu, Kazachstán je přece jen trochu z ruky...
 • Mise solární sondy Ulysses (vypuštěna v říjnu 1990 z paluby raketoplánu Discovery) byla už počtvrté prodloužena, tentokáte až do března 2009.
 • Rusko a Indie zvažují společnou výpravu k Měsíci. Mělo by jít o orbitální sondu postavenou "k mírovým účelům". Zdali jde o "zmezinárodnění" nějakého existujícího projektu (Chandrayaan-2?, Luna Glob?) nebo o plán zcela nový, agentura nesdělily. Stejně jako technické podrobnosti či časový plán realizace.
 • Vyšlo další číslo měsíčníku Letectví+kosmonautika. Kromě článku "Laboratoř pod vlajkou ESA" v něm mám i reportáž z německého Morgenröthe-Rautenkranz, kde je muzeum Deutsche Raumfahrtausstellung (Německá kosmická výstava). Jako zajímavost dodávám, že na titulní fotografii k reportáži z muzea se to jen hemží českými "kosmickými turisty". Červeně označený vlevo je Julius Cacka senior, uprostřed junior a zcela vpravo Milan Halousek sedící, bdící. (Jinak ve článku došlo u dvou fotek k prohození popisků. Nevím, jestli vinou mou nebo redakce. Ale to je jedno. Prostě se stane.)

  PÁTEK 16. LISTOPADU 2007

  První raketa Sojuz-ST bude z kosmodromu Kourou vypuštěna v roce 2009. Potvrdilo to Rusko. Tímto zároveň opravuji svoji informaci z blogu ze dne 24. srpna 2007, kdy jsem tvrdil, že to bude o rok dříve. Nejde o odklad, ale o použití nedůvěryhodného zdroje (což moji vinu pochopitelně nesnižuje - jen vysvětluji, že tentokrát jsou v tom Rusové nevinně).

  Evropská raketa Ariane-5 překonala svůj vlastní rekord z letošního roku (v květnu dopravila na dráhu přechodovou ke stacionární 9300 kg nákladu - dvě družice včetně spojovacího adaptéru). S jídlem roste chuť, a tak v noci ze středy na čtvrtek svůj výkon zlepšila na 9535 kg. Šlo o pátý letošní start Ariane-5 z plánovaných šesti, příští rok by jich mělo být už sedm. Arianespace zkrátka nestíhá vyřizovat objednávky. Pro představu: letos se do vesmíru dostalo dvanáct velkých komerčních družic, deset z nich letělo právě na Ariane-5.

  V dnešním Deníku (pozor, ne ve všech mutacích - základní verze ho má a lokální verze si dle potřeby jako je rozsah inzertní plochy nebo počet stránek následně tuto verzi upravují k obrazu svému) můžete najít článek "Verne se chystá do vesmíru". On-line verzi lze nalézt na webu Deníku. (Jen podotýkám, že původní verze byla o trochu delší, redakce si ji potřebovala upravit k obrazu svému.)

  Firma Space Adventures nabízí místo v záložní posádce lodi Sojuz TMA-13 (start říjen 2008). Tedy místo náhradníka Richarda Garriotta (viz např. blog 25. října 2007). Náhradník projde kompletním kosmickým výcvikem (shodným jako hlavní posádka) a bude se připravovat ve všech kosmických střediscích (Hvězdné městečko, Houston, Kolín nad Rýnem...). Bude zkrátka společně s kosmonauty Jurijem Lončakovem a Michaelem Barrattem oficiálně členem záložní posádky. Cena této "legrace" byla stanovena přesně na tři milióny dolarů.

  Zápletka s problematickým skafandrem použitým při pozemních testech (viz blog 15. listopadu 2007) se začíná rozplétat. Šlo o jednorázovou záležitost - sice se zatím s určitostí nepodařilo zjistit přesnou příčinu zápachu, ale to je podle NASA sekundární záležitost. Primární je, že zevrbuná prohlídka skafandru nenašla žádný problém a že bylo zrušeno moratorium na kosmické vycházky...

  No to je zase jednou informací... Tak ještě jednu perličku a pro dnešek stačí. Na přiložené dvojici snímků vidíte dva skafandry vyskytující se ve dvou muzejích ve Velké Británii (vlevo Science Museum v Londýně, vpravo National Space Center v Leicestru), ve kterých údajně letěla do vesmíru Helen Sharmanová v roce 1991. Vzhledem k tomu, že každý kosmonaut používá (pochopitelně...) toliko jeden skafandr, tak či člověk může hodí mincí, který je který. Pro úplnost: pro kosmonauty se skutečně vyrábí dva skafandry. Jeden výcvikový, druhý letový. Takže existence dvou není nelogická: nelogické je, že by Sharmanová letěla s oběma do vesmíru. Jako žena si zřejmě na garderóbu trochu potrpí, ale dva stejné kostýmy s sebou rozhodně netahala...

  ČTVRTEK 15. LISTOPADU 2007

  NASA vyhlásila s okamžitou platností stop-stav na kosmické vycházky. Přitom na 20. a 24. listopadu byly plánované hned dvě, které měli uskutečnit kosmonauti Peggy Whitsonová a Jurij Malenčenko z paluby ISS. Důvodem stop-stavu je skutečnost, že kosmonaut-kandidát Michail Kornijenko při pozemních testech v jednom z amerických skafandrů ucítil "zápach kouře" (a podle některých zdrojů i "teplo v zádech"). Inkriminovaný skafandr je nyní podrobován důkladné prohlídce - a do vyšetření příčin se nesmí používat. Důsledky? Budou-li skutečně odložené obvě výše plánované kosmické vycházky, není možné připravit dle plánu stanici ISS na přijetí evropské laboratoře Columbus. Ta by pak nemohla startovat v původně zamýšleném okně od 6. do 13. prosince 2007 a mohla by "jít nahoru" nejdříve počátkem příštího roku.

  Třetí místa v ruských lodích Sojuz nebudou od roku 2010 na prodej. Ruská kosmická agentura oznámila, že je hodlá obsazovat vědeckými pracovníky, nikoliv platícími zájemci (nejen tzv. kosmičtí turisté, ale i kosmonauti z Brazílie, Malajsie, Jižní Koreje apod.).

  V této souvislosti bych jen doplnil, že "kosmické šílenství" v Malajsii pokračuje. Prý se bude kupovat kosmická loď Sojuz, v níž přistával první malajský kosmonaut. A prý už existuje návrh prohlásit 10. říjen (den startu prvního malajského kosmonauta) za státní svátek...

  "My zde máme jenom odborníky." Na tento zvláštní překlad (výklad?) jednoho z astrologických znamení jsem narazil u autora jistého anglického blogu... Že by to něco mimochodem symbolicky vypovídalo i o astrologii?

  PÁTEK 9. LISTOPADU 2007

  Čtyřikrát Čína kosmická:
 • První čínská sonda Chang´e-1 ještě není na finální oběžné dráze kolem Měsíce - a už tady máme první dobrou zprávu. Díky perfektní práci nosné rakety i preciznímu navádění se podařilo ušetřit tolik pohonných látek, že mise bude trvat namísto jednoho nejméně dva roky. Měsíc je totiž geologicky velmi nevyvážený (= jeho podpovrchové hmoty jsou rozložené nerovnoměrně), takže tělesa na jeho oběžné dráze rychle mění svoji oběžnou dráhu a záhy dopadají na povrch. Aby se tomu předešlo, jsou zapotřebí časté korekční manévry vyžadující cenné pohonné látky.
 • Nejlidnatější země světa uvažuje, že by se o vyslání další lunární sondy Chang´e-2 pokusila pomocí rakety CZ-3B. Má jít o pokus o vysazení 200 kg těžkého robota na měsíční povrch. Původně se počítalo s tím, že tento úkol bude svěřený nově vyvíjené raketě CZ-5, ale... Jednak není jasné, zda bude včas dokončena, jednak by šlo o jeden z jejích prvních startů. Naproti tomu CZ-3B je prověřená a pokud by zvládla vynesení sondy Chang´e-2 z hlediska kapacity, tak nejspíše tento úkol dostane.
 • Mise Chang´e-2 by měla být zajímavá jednou novinkou: Čína vyhlásí na část přístrojového vybavení veřejný tendr. Zatím není jasné, zdali se do něj budou moci přihlásit i nečínské subjekty, ale i pokud by šlo pouze o výzvu čínským firmám a institucím, znamenalo by to docela revoluční změnu v koncepci vědeckých experimetů ve vesmíru. Čína by udělala krok od plánovaných pokusů k soutěžnímu prostředí.
 • Čína poprvé oficiálně připustila (a vzápětí nato popřela s tím, že "neexistuje pevné datum"), že by ráda disponovala do roku 2020 na oběžé dráze orbitální "dílnou" (= stanicí) o hmotnosti dvacet tun. Jen pro úplnost dodáváme, že první experimentální ministanici složenou z lodí Shen Zhou-8, -9 a -10 (první dvě bezpilotní, třetí pilotovaná) chce Čína sestavit ve vesmíru v roce 2010.
 • No, a Čína kosmická popáté. A stokorunačka (virtuální, pochopitelně) dnes putuje do Pardubic, protože odtamtud mi přišlo upozornění na úterní článek v Lidových novinách, kde by citovaný tento blog. Samozřejmě mi to udělalo velkou radost! (Internet je internet, ale papír je prostě papír - ať si kdo chce co chce říká.)

  ČTVRTEK 8. LISTOPADU 2007

  Sláva nazdar výletu - raketoplán Discovery už je bezpečně doma! (Přistání jsem "zásluhou" Českých drah a 150minutového zpoždění vlaku sledoval na notebooku v přeplněné tramvaji.) Teď už nic nebrání přípravám dalšího startu (Atlantis STS-122 dne 6. prosince 2007) ani připravované (doufám...) cestě posádky Discovery STS-120 do Itálie. Jdu pomalu balit kufry - cítím v kostech, že toto bude akce "na písknutí" (dnes se to dozvím - a zítra buď budu v Taliánsku nebo mám smůlu).

  Dnes začíná v Berlíně dvoudenní konference International Space Exploration Conference 2007. Mj. se jí zúčastní sedm kosmonautů (Jean-François Clervoy, Jean-Jacques Favier, Christer Fuglesang, Jean-Pierre Haigneré, Umberto Guidoni, Claude Nicollier, Thomas Reiter). Mrzí mě, že mi časové zaneprázdnění neumožňuje se do Berlína vypravit (a přitom to není tak daleko). Na konferenci se budou probírat moc zajímavé otázky: třeba možnosti přístupu evropských kosmonautů do vesmíru po skončení provozu raketoplánů.

  A pak že nechodí... Chodí... Ve schránce mi přistála litografie podepsaná kompletní posádkou Atlantis STS-115 (letěla před více než rokem!). Radost mi jen malinko (ale opravdu jen malinko) kazí skutečnost, že je to už čtvrtá podepsaná fotka touto posádkou, co jsem dostal. Pamětníci si možná ještě vzpomenou, že právě podepsaná STS-115 byla první fotka, která se historicky objevila na tomto blogu (viz 29. srpna 2006).

  STŘEDA 7. LISTOPADU 2007

  Dnes večer našeho času přistává z patnáctidenní výpravy raketoplán Discovery. Poprvé od zkázy Columbie (únor 2003) povede trasa přistávajícího raketoplánu přes pevninskou část Spojených států. Tak ať vše dobře vyjde! A pro úplnost dodávám, že na palubě raketoplánu se nachází i Scott Parazynski, který se díky čtyřem "kosmickým vycházkám" absolvovaným v uplynulých dnech dostal na čtvrté místo kosmonautů nejpoužívanějších kosmonautů k práci ve skafndru. Žebříček první desítky je následující (ta čísla představují počet výstup a dobu při nich strávenou v kosmu):
 • 1) Anatolij Solovjov (Rusko) - 16 - 78 hod 32 min
 • 2) Jerry Ross (USA) - 9 - 58 hod 32 min
 • 3) Steven Smith (USA) - 7 - 49 hod 48 min
 • 4) Scott Parazynski (USA) - 7 - 47 hod 5 min
 • 5) Joe Tanner (USA) - 7 - 46 hod 29 min
 • 6) Nikolaj Budarin (Rusko) - 8 - 44 hod 25 min
 • 7) James Newman (USA) - 6 - 43 hod 13 min
 • 8) Jurij Onufrijenko (Rusko) - 8 - 42 hod 33 min
 • 9) Talgat Musabajev (Rusko/Kazachstán) - 7 - 41 hod 13 min
 • 10) Piers Sellers (USA) - 6 - 41 hod 10 min
 • Byla potvrzena hlavní a záložní posádka kosmické lodi Sojuz TMA-12, která má startovat v dubnu 2008. Hlavní posádka má složení Sergej Volkov (Rusko, velitel, první let), Oleg Kononěnko (Rusko, palubní inženýr, první let) a Ko San (Jižní Korea, účastník kosmického letu, první let). Záložní posádka Maksim Surajev (Rusko, velitel, první let), Oleg Skripočka (Rusko, palubní inženýr, první let) a Yi So-yeon (Jižní Korea, účastník kosmického letu, první let). Opravdu si nemůžu vzpomenout, kdy naposledy v kosmonautice byla hlavní i záložní posádka složena ze samých "zelenáčů". Napadá mě sovětský Sojuz-25, což bylo v roce 1977...

  Přišel dopis z Hvězdného městečka. Odepsali Valerij Tokarev (to je poprvé co jsem slyšel, že odepisuje poštou - a jse rád, že jsem to objevil já), Jurij Glazkov a Jurij Šargin (to je ta spodní řada fotek a posádka z horní - byla už podepsaná Šaripovem).

  ÚTERÝ 6. LISTOPADU 2007

  Jak už jsem uvedl (viz blog 25. října 2007), Joan Higginbothamová odchází z NASA (oficiálně ke 30. listopadu 2007), a to navzdory skutečnosti, že už byla zařazená v posádce STS-126. Při troše pátrání člověk zjistí, že nejde o první případ svého druhu v historii a že už dříve někteří kosmonauti rezignovali na kosmický let poté, co byli zařazeni do posádky.

 • Jon McBRIDE (Challenger STS-41G/1984) odmítl velení mise STS-35 (původní označení STS-61E). Původně měl raketoplán Columbia s astronomickou laboratoří ASTRO-1 startovat v březnu 1986, ale po zkáze Challengeru v lednu téhož roku byl start odkládaný až na prosinec 1990. V roce 1989 se ovšem velitel McBride rozhodl odejít od NASA, a tak ho nahradil Vance Brand.
 • Robert STEVENSON požádal v roce 1984 jen několik týdnů před startem o vyřazení z posádky Challengeru STS-41G, protože mu umírala manželka na rakovinu a on s ní chtěl být ve chvílích nejtěžších. Přestože byl nominovaný do pozdějšího letu, do vesmíru se nakonec nikdy nepodíval.
 • Terry HART (Challenger STS-41C/1984) dostal po svém prvním kosmickém letu nabídku letět podruhé na Challengeru STS-61A (německá laboratoř Spacelab D-1) a dokonce se začal připravovat s posádkou, ale dříve než byla tato oficiálně jmenována, rozhodl se od NASA odejít.
 • John FABIAN (Challenger STS-7/1983 a Discovery STS-51G/1985) byl po dvou kosmických startech jmenovaný do posádky Atlantis STS-61G (plán květen 1986), ale ještě v průběhu výcviku se rohodl ke konci roku 1985 odejít z NASA.
 • James van HOFTEN (Challenger STS-41C/1984 a Discovery STS-51I/1985) se připravoval na let STS-61G (plán květen 1986), ale nakonec požádal o vyřazení z posádky. Existuje dokonce i oficiální fotografie posádky s ním. Náhradník nebyl jmenován: NASA to nestihla, protože přišla zkáza Challengeru a pozastavení letů raketoplánů.
 • A pak tady máme celou řadu kosmonautů, kteří odmítli nabízený let ještě dříve, než byli zařazeni do posádky: Frank Borman velení Apolla-11, James McDivitt místo pilota lunárního modulu Apolla-14, Michael Collins velení Apolla-17, Mary Cleaveové nabídli místo na Discovery STS-42, Duane Carey odmítl pilotovat Endeavour STS-113... A nepočítám astronauty, kteří odešli z NASA krátce po zkáze Challengeru (podotýkám, že výše uvedený McBride odešel až po několika letech, kdy se stále připravoval ke startu!), přestože se již připravovali v konkrétních posádkách a nejspíše by v nich i letěli: např. Roy Bridges, Robert Crippen, Donald Williams, Owen Garriott...
 • Vyšlo letošní třetí číslo čtvrtletníku Kosmos - filatelistického informačního bulletinu.

  PONDĚLÍ 5. LISTOPADU 2007

  Podařilo se! Při sobotním výstupu do otevřeného prostoru (trval 7 hodin 19 minut) dokázali astronauti Scott Parazynski a Douglas Wheelock opravit "potrhaný" panel slunečních baterií, který nešel ani vysunout ani zasunout. Protože vodicí lanko bylo zamotané více, než by bylo zdrávo, bylo nutné ho přestřihnout a panel vyztužit pěti speciálními "podomácku vyrobenými" planžetami. Vodicí lanko se následně navinulo zpět na samočinný naviják (jeho pohyb brzdil kleštěmi astronauti Wheelock, Parazynski prováděl celou "chirurgickou operaci" - dostal se při ní až na absolutní hranici možné vzdálenosti od ISS, když byl několikrát upozorněn, že už ho nemůžou pomocí manipulátoru posunout ani o centimetr a že už je to jen na něm). Dnes raketoplán odlétá od ISS, pozítří přistává.

  Čínská lidová republika dokázala dnes navést na oběžnou dráhu kolem Měsíce (s vydatnou pomocí evropských komunikačních zařízení - podotýkám pro ty, kdož se chystají opěvovat technologickou dokonalost a soběstačnost Číny) svoji první průzkumnou sondu. Kromě dalších úkolů (snímkování Měsíce s rozlišením 160metrových detailů apod.) bude Chang´e-1 vysílat i tři desítky písní, které vybrala na základě veřejného konkurzu Komise pro vědu, techniku a obranný průmysl (abychom si dělali iluze: v rámci veřejného konkurzu si veřejnost svobodně vybírala z předpřipraveného seznamu písní...): např. Mé krásné rodné město, Miluji Čínu, Píseň Žluté řeky či Písní uctívám rodnou zemi. Ať tak či onak, rozhodně jde o další zajímavou kapitolu v historii kosmonautiky. (A proto o ní píšu v dnešním Deníku - plnou verzi článku si můžete přečíst i na jeho internetových stránkách.)

  Člověka vždy potěší, když je "tam nahoře" někdo, s kým se osobně setkal a poznal. Ze současného osazenstva kosmické stanice ISS se mohu pochlubit setkání hned s dvojicí "nautů": italským Paolem Nespolim (vlevo) a americkým Danielem Tanim (vpravo). Že šlo o setkání milá, družná a veselá snad netřeba zdůrazňovat...

  PÁTEK 2. LISTOPADU 2007

  Poté, co Čína oznámila zahájení výstavby nového kosmodromu na ostrově Hainan (viz blog 30. října 2007), následovalo další oznámení: zahájení montážních hal pro novou raketu CZ-5. Ta by měla primárně startovat do vesmíru právě z Hainanu, její maximální nosnost bude 25 tun (pro srovnání: dnešní nejvyšší kapacita čínských nosičů je 9 t nákladu). Jednotlivé stupně rakety budou mít průměr 5 metrů, což neumožňuje dopravu po silnici nebo železnicí, takže se počítá s lodním transportem. Nový montážní závod stojí ve městě Tianjin. Premiéra CZ-5 se očekává v roce 2013.

  Zítra nás pravděpodobně čeká jedna z nejdramatičtějších kosmických vycházek v historii. Astronaut Scott Parazynski bude stát na konci tyče OBSS (použvané primárně pro inspekci tepelného štítu raketoplánu - jejím druhotným úkolem je poskytnout astronautovi možnost dosáhnout vzdálených míst v případě potřeby štít opravit), kterou bude uprostřed držet manipulátor SSRMS. A tato celá sestava bude na mobilním transportéru MT an příhradovém nosníku kosmické stanice. Parazynski (na prvním snímku zvýrazněný - a neodpustil jsem si ani jeden jeho osobní portrét) se má pokusit uvolnit "vykolejené" vodící lanko panelu slunečních baterií. Pokud se ho nepodaří nasadit zpátky, kam patří - má ho přestřihnout a oba konce zajistit svorkami. Uf, to bude drama!

  ČTVRTEK 1. LISTOPADU 2007

  Po problémech s panelem slunečních baterií na ISS (viz blog 31. října 2007) se pro NASA stala jejich oprava nejvyšší prioritou - všechno ostatní jde stranou. Čtvrtá kosmická vycházka astronautů z raketoplánu Discovery byla odložena o jeden den (čas na přípravu), další vycházka byla odložena (měla se uskutečnit ještě v době připojení raketoplánu ke stanici, ale provedou ji kosmonauti dlouhodobě pracující na ISS - takže to není problém). Držíme palce!

  Hola, hola, Valmez volá. Dnes začíná listopad - a to je měsíc, jehož poslední víkend se nese tradičně ve znamení semináře o kosmonautice ve Valašském Meziříčí. Letošního program je mnohoslibný (podrobnosti najdete na webu valašsko-meziříčské hvězdárny), takže jen stručně:
 • Příběh první družice (Jiří Kroulík)
 • Tajuplný Spiral - známý i neznámý (Jiří Kroulík)
 • Mezinárodní kosmická stanice ISS 2006 až 07 (Antonín Vítek)
 • Určení hmotnosti a rozměrů nosné rakety z dílčích údajů o oběžné dráze a hmotnosti užitečného zatížení (Jan Kusák)
 • Jak jsme kdysi poznávali kosmonautiku (Bedřich Růžička)
 • Europa - zajímavý cíl pro kosmické sondy (František Martinek)
 • Jak číst letové plány STS (Antonín Vítek)
 • Pozor, padá raketa (Tomáš Přibyl)
 • Máme tady nový emblém, tentokrát mise Discovery STS-124 (start v dubnu 2008). Pěkná grafika, pěkný (a originální) nápad...

  STŘEDA 31. ŘÍJNA 2007

  Víte, že čínská lunární sonda Chang´e je řízena i pomocí evropské sítě antén pro komunikaci s meziplanetárními zařízeními? Konkrétně jde o obří parabolické antény ve Španělsku, Francouzské Guayaně a americkou anténu Deep Space v Austrálii. Z území Číny není možné sledovat sondu při kritikých manévrech (celý přelet a následné navádění na dráhu kolem Měsíce ve dnech 5. až 7. listopadu 2007). Inu, Čína zkrátka na meziplanetární lety ještě není úplně připravena. Cože? Že by mohla, kdyby chtěla? No jo. Tak bych mohl vyhrát olympiádu, kdybych chtěl. Taky bych mohl dostat Nobelovu cenu, kdybych chtěl... Řeči nepodložené činy zatím nikdy nic nedokázaly.

  ESA zveřejnila plány svých kosmických misí na rok 2015 až 25 (upozorňujeme, že jde o mise kandidátské - tedy takové, o nichž se ještě bude jednat, a nikoliv o mise definitivně a neodvolateln schválené): Laplace (dlouhodobé studium Jupitera a jeho měsíců), Tandem (průzkum saturnových měsíců Titan a Enceladus z oběžné dráhy i z povrchu), Cross-scale (dvanáct sond křižujících v relativní blízkosti Země), Marco Polo (návrat vzorků z asteroidu) a čtyři astronomické družice (Dune, Plato, Spica a XEUS). Zajímavé je, že v této době bychom už (snad...) měli být členy ESA a že by se na těchto výpravách tedy mohli nemalou měrou podílet i vědci z Česka...

  Mezinárodní kosmická stanice se dostala do vážných problémů poté, co se jeden z jejích panelů slunečních baterií při pokusu o rozložení rozthl. Jde o panel dopravený na stanici už v prosinci 2000, který byl umístěný na provizorním místě - zde byl postupně v prosinci 2006 (křídlo 4B) a v červnu 2007 (křídlo 2B) složený, aby mohl být dopravený na finální místo. Nicméně při opětovném rozkládání panelu 4B (už loni v prosinci byl problém s jeho skládáním a astronauti mu museli "pomoci" ručně - otázkou je, zdali mu "nepomohli" i jinak) zjistila současná posádka, že je panel "roztržený". Zůstává tak v polovysunuté poloze, což je problém. Nemá plánovanou konstrukční pevnost, takže s ním nelze natáčet. Navíc je poškození nešťastně umístěně - příliš daleko od příhradového nosníku na kraji stanice, takže i oprava astronauty by byla obtížná až riskantní (ne-li přímo nemožná). S panelem se zatím nedá ani hýbat, protože existuje obava, že by se mohl čím dál více trhat. Vývoj situace budeme sledovat - už proto, že tento polofunkční panel může mít zásadní vliv na budoucí provozování kosmické stanice.

  ÚTERÝ 30. ŘÍJNA 2007

  Pokud byste měli cestovatelské choutky, pak si poznamenejte do diáře několik následujících dat, míst a jmen:
 • 2. a 3. listopadu 2007 bude ve švýcarském Luzernu čtyřnásobný astronaut Claude Nicollier (Atlantis STS-46/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-75/1996 a Discovery STS-103/1999).
 • 3. listopadu 2007 bude v M-R ruský kosmonaut Valerij Tokarev (Discovery STS-96/1999 a Sojuz TMA-7/2005).
 • 7. listopadu 2007 v německé Mittweidě pětinásobný ruský kosmonaut Anatolij Solovjov (Sojuz TM-5/1988, Sojuz TM-9/1990, Sojuz TM-15/1992, Atlantis STS-71/1995 a Sojuz TM-26/1997).
 • Současný let raketoplánu Discovery byl prodloužený o jeden den. Hlavním důvodem je získat více času na nezbytně nutné práce - hlavně na inspekci "neposlušného" kloubu SARJ na příhradové nosníkové konstrukci S3 (dopravena na stanici v červnu 2007, problémy se objevily v září 2007).

  Šest tisíc osob má být na čínském ostrově Hainan přesídleno v souvislosti se stavbou nového kosmodromu z vesnic Longlou (Lung-lou) a Dongjiao (Tung-ťiao). Ten by měl být vybudovaný do roku 2012, v roce následujícím se pak odtud očekává premiérový start. Hainan by se měl/mohl stát domovským přístavem nové rodiny raket CZ-5 s nosnou kapacitou až dvacet tun nákladu. A tedy s možností vynést do vesmíru těžké meziplanetární sondy (např. plánovanou misi kolem roku 2017 pro odběr vzorků z Měsíce), komunikační družice či orbitální stanici.

  Po řeckých požárech tady máme stejnou přírodní katastrofu v americké Kalifornii. Družicové snímky z evropského satelitu Envisat ukazují rozsah této přírodní katastrofy. Mezi nejvíce postiřené oblasti patří i Rancho Santa Fé, kde dlouhé roky až do své smrti letos v květnu žil americký astronaut Walter Schirra. A ještě jedna drobnost: kvůli požárům byla odložena listopadová aukce kosmických pamětihodností Aurora Auctions z poloviny listopadu na prvního a a druhého prosince letošního roku.

  ČTVRTEK 25. ŘÍJNA 2007

  Čínská sonda Chang´e-1 se včera dle plánu úspěšně vydala k Měsíci. A když už jsme u čínské kosmonautiky: minulý týden nejlidnatější země světa oznámila, že plánuje na palubě své budoucí kosmické stanice zřídit první nepozemskou pobočku komunistické strany. To je opravdu něco, co tady ještě nebylo...

  Došlo k nenápadné události, která ovšem bezesporu vejde do dějin kosmonautiky. Astronaut již nominovaný do posádky kosmické lodi se rozhodl (prý) dobrovolně odejít z aktivního oddílu a připravil se tak o šanci letět (znovu) do vesmíru. Přesněji: astronautka Joan Higginbothamová (veteránka z letu Discovery STS-116/2006) se rozhodla rezignovat na svoji pozici v posádce raketoplánu Endeavour STS-126 (plánovaný start září 2008). Nahradit ji má Donald Pettit (veterán Endeavour STS-113/2002, kdy začal dlouhodobě pracovat na ISS coby člen šesté základní posádky). Přitom posádka STS-126 byla zformována nedávno - neoficálně o ní informoval blog 6. září 2007, oficiálně pak 2. října 2007. Okolnosti odchodu Higginbothamové zůstávají prozatím nejasné - v kloubech cítím, že o něm ještě uslyšíme.

  A máme tady další informace o ambiciózním pilotovaném programu Malajsie. Podle ruských představitelů by se pro jejího druhého kosmonauta místo v některé lodi Sojuz v roce 2010 nebo 11 rozhdoně našlo - Malajsie má podle nich čas do konce roku 2009, aby se rozhodla. Dříve se hovořilo o tom, že by měl šanci dostat Dr, Faíz Chálíd, náhradník prvního kosmonauta z Malajsie, Šejcha Šuchora al Masrie. Jenomže ten se nechal po návratu z vesmíru slyšet, že to bylo prima (navzdory více než 8 G přetížení při přistání) a že chce letět znovu. A že už nechce létat jen dvanáct dní, ale příště má zájem o půlroční expedici. A že věří, že do roku 2020 bude mít Malajsie vlastní pilotovanou kosmickou loď. Tak mě napadá citát z filmu Tři veteráni: "Zblbnul."

  V pondělí 1. října 2007 jsem v blogu přinesl informaci o tom, že jako další "kosmický turista" poletí do vesmíru Richard Garriott (syn amerického astronauta Owena Garriotta). Protože se o jeho zájmu o kosmickou letenku zcela vážně hovoří už od přelomu let 2004/05, tak jsem si dovolil mu už před dvěma lety napsat o podpis. Odpověděl, podepsal fotky a napsal i osobní dopis...

  STŘEDA 24. ŘÍJNA 2007

  Dnes v poledne "našeho" času startuje do vesmíru první čínská automatická sonda mířící k Měsíci, Chang´e. Držíme palce!

  V nejnovějším vydání časopisu ABC (kdysi "mladých techniků a přírodovědců" - pamětníci vědí) vyšel celostránkový vystřihovací model české družice MIMOSA. Pěkné, jen houšť a častěji!

  Po startu evropské rakety Ariane-5 dne 5. října 2007 byl úspěšně provedený experiment s restartem horního stupně - a to za stejných podmínek, za jakých dojde k jeho restartu při vypouštění evropské nákladní družice ATV Jules Verne počátkem příštího roku. Padla tak další bariéra před tímto startem.

  Raketoplán Discovery včera hladce odstartoval k misi STS-120. Ladný vzlet jsem sledoval se slzou v oku: podle plánu z letošního jara jsem se na něj měl jet podívat. Jenomže určené finanční zajištění akce jsem přesměroval na výlet do Skotska. Inu, nedá se být vždy a všude. A tak se k tomuto startu vracím jedním netradičním snímkem (předávání meče rytířů řádu Jedi v Houstonu, který je součástí nákladu - viz blog 23. řína 2007).

  ÚTERÝ 23. ŘÍJNA 2007

  Takže vše nasvědčuje tomu, že Rusko skutečně obnoví lety raket Proton už 25. října - necelé dva měsíce po nehodě (viz blog 11. října 2007 a 6. září 2007). Vyšetřovací komise už sice stanovila příčinu havárie (poškození jednoho z kabel elektroinstalace, které vedlo k tomu, že pyrotechnika nedostala správné příkazy a že se první a druhý stupeň nosiče neoddělily), ale Kazachstán zatím neodvolal zákaz startů těchto raket z kosmodromu Bajkonur (= ze svého území). Rusko přesto oznámilo dosud neodvolaný zákaz Kazachstánu za "formalitu". Znáte nějakou demokratickou zemi na světě, která by jasně deklarovaná stanoviska suverénní země (navíc po "ekologickém incidentu" způsobeném zemí první) byla označována za pouhou formalitu?

  Dnes v 17:38 hod by měl do vesmíru odstartovat raketoplán Discovery k misi STS-120. Potřetí v historii mu bude velet žena (Pamela Melroyová, i když ta je teprve druhou velitelkou, protože její předchůdkyně ve velitelském křesle stroje Eileen Collinsová si pro velký úspěch dala "repete"), přičemž jejím úkolem je dovést Discovery k Mezinárodní kosmické stanici, které velí žena poprvé v historii (Peggy Whitsonová). O této misi toho už bylo (a bezpochyby ještě bude) napsáno hodně, tak přidávám jako zajímavost fakt, že na palubě raketoplánu bude mezi oficiálními suvenýry umístěný i jeden exemplář svítícího meče Jedi z filmové ságy Star Wars.

  Tak jsme včera byli v německem Oberpfaffenhofen. Měli jsme možnost seznámit se s činností tohoto střediska a k čemu je to dobré - ovšem zlatým hřebem výletu bylo shlédnutí několika řídících sálů, odkud je korigovaný provoz německých družic pro dálkový průzkum a odkud bude řízena činnost laboratoře Columbus u ISS (po startu v prosinci 2007). Na snímcích zleva pohled do jednoho z řídících sálů, dále Milan H. a nakonec naše devítičlenná výprava v celé své kráse. A abych nezapomněl: všem organizátorům akce patří velký DÍK!

  PONDĚLÍ 22. ŘÍJNA 2007

  Včera se z vesmíru vrátila kosmická loď Sojuz TMA-10 s tříčlennou posádkou (Fjodor Jurčichin, Oleg Kotov a Šejch Šuchor al Masrie). A dlužno podotknouti, že za značně dramatických okolností. Kvůli dosud neupřesněné anomálii došlo ke změně přistávací trajektorie ze vztlakové na balistickou. To znamenalo přistání cca 400 km před (= západně) přistávací oblastí a především náročnější sestup, kdy na posádku i loď působilo přetížení přes 8 G namísto normálních čtyř. Pokud mě paměť neklame, šlo teprve o pátý balistický sestup ruské kosmické lodi v historii...

  Vzhůru na západ! Dnes se Columbus Control Center v německém Oberpfaffenhofen těší na návštěvu skupinky českých "kosmických turistů". Zdali jsme dojeli, zdali se nám líbilo, zdali návštěvu doporučíme dalším zájemcům - o tom budeme v příštích dnech informovat.

  Mise robotů Spirit a Opportunity na planetě Mars byla opět (již popáté!) prodloužena. Tentokrát až do září 2009. Spirit dosud na povrchu rudé planety najezdil 7,26 km a odvysílal přes 102 tisíc snímků, Opportunity urazil 11,57 km a odvysílal 94 tisíc snímků. Na záběrech jsou aktuální polohy obou robotů (Spirit vlevo).

  PÁTEK 19. ŘÍJNA 2007

  Dle obecného očekávání dostala firma Kistler Aerospace od NASA kopačky. Loni sice získala kontrakt 206,8 mil. USD na vývoj nového dopravního systému pro osoby a náklady na stanici ISS, ale nějak se jí dlouhodobě nedařilo dodržovat termíny a kvalitu práce. NASA proto firmu před měsícem varovala, že pokud nedá své vnitřní záležitosti do pořádku, bude jí kontrakt vypovězen. Včera se tak stalo. Kistler z celkové částky dosud dostal 32,1 mil. USD, o zbývajících 174,7 mil. USD je nyní vypsaný nový konkurz.

  NASA potvrdila start raketoplánu Discovery na 23. října 2007. Pro zajímavost: posedmé poletí raketoplán s modernizovaným počítačovým vybavením IBM ThinkPad A31p PGSC (Payload and General Support Computer). A poprvé se systémem Windows XP (to se týká ale jen laptopů na palubě).

  Tak jsem koukl na web Association of Space Explorers - a ejhle, jsou tam už fotky ze setkání sedmdesáti tří kosmonautů ze skotského Edinburgu (informacemi z něhož jsem ctěného čtenáře obtěžoval zhruba poslední měsíc). A ejhle, česká reprezentace je na nich zachycena taky. Uznávám, že zrovna portrétní fotka to není... Ale co - komu z běžných smrtelníků se na web ASE poštěstí dostat? (Ten pán u stolu s červeným ubrusem je dvojnásobný kosmonaut Jurij Baturin.)

  ÚTERÝ 16. ŘÍJNA 2007

  Jedenáctého října měl mít v Moskvě premiéru film Koroljov o hlavním konstruktérovi a muži, který držel SSSR "nad vodou" v prvních letech kosmických závodů. Zdali se premiéra konala, nevím. Každopádně silně pochybuji, že by film dorazil do českých kin. Nebo že by byla v dohledné době možnost jej u nás legálním způsobem získat. Hned bych si jej pořídil. Mám ale obavu, že budu odkázaný jen na zdroje nelegální (což sice filmový a hudební průmysl často kritizuje, ale co mám dělat, nenabídne-li jinou možnost?). Rád bych se ale mýlil...

  Causa "let druhého kosmonauta z Malajsie" pokračuje. Ministr pro vědu, vývoj a techniku Jamaluddin Jarjis Malajsie prohlásil, že Dr. Faíz Chálíd bude primárním angkasawanem pro příští expedici plánovanou na roky 2008 nebo 09. Měl by mít přitom ve vesmíru složitější úkoly: "Třeba kosmickou vycházku nebo provedení opravy kosmické lodi." No, nevím. Když už nic jiného, tak ruské sojuzy v roce příštím jsou plně obsazené stejně jako americké raketoplány. Pan Jamaluddin tedy evidentně příliš nerozumí tomu, o čem hovoří. A nadšení brzdí i náměstek premiéra Malajsie Najib Tun Razak, který prohlásil, že před jakýmkoliv rozhodnutím o další misi musí být provedeno vyhodnocení mise předchozí. Což je samozřejmě správné, ale zároveň čitelné: počkejme si, až opadne nadšení.

  Šestnáctá základní posádka se na ISS sotva zabydluje - a už tu máme emblém sedmnácté základní. Resp. hned několik emblémů, jak je v poslední době zvykem. Inu, to je tak, když dva členové posádky (Sergej Volkov a Oleg Kononěnko) mají na orbitě pracovat celou směnu, zatímco zbývající třetí člen (postupně Garrett Reisman, Gregory Chamitoff a Sanda Magnusová) se na ISS ani pořádně neohřeje. A jen taková malá spekulace: kdyby se start raketoplánu Endeavour STS-123 plánovaný na polovinu února 2008 o několik týdnů zdržel (= po startu Sojuzu TMA-12), ocitla by se ISS v rukách posádky, která bude celá neamerická...

  PONDĚLÍ 15. ŘÍJNA 2007

  Bude druhý kosmonaut z Malajsie pracovat na ISS (viz blog 14. října 2007)? K této otázce se vyjádřil i ředitel RKK Eněrgija Vitalij Lopota: "S lety zahraničním kosmonautů jsou problémy," protože se nedostává míst na lodích, kterými se do vesmíru vydávají profesionální posádky. A dodává: "Doporučil bych druhým stranám objednat si celou loď pro dva kosmonauty, velitele bez problémů dodáme." Jsem zvědavý, zdali tato nabídka padne na úrodnou půdu. Dost o tom pochybuji, protože realizace speciální výpravy by samozřejmě vyšla na mnohem více peněz, než pouhé "připsání" zahraničního kosmonauta do posádky některého z pravidelně vypouštěných sojuzů...

  Spojené státy a Rusko podepsaly v minulých dnech dohodu o letu dvou ruských přístrojů na amerických sondách dva ruské přístroje na amerických misích. Konkrétně jde o sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (start říjen 2008) pro průzkum Měsíce a Mars Science Laboratory (start říjen 2009) pro dlouhodobý průzkum povrchu Marsu. Jde o další krásný příklad kosmické spolupráce: dře to, ale jde to...

  Z páteční pošty: manilová obálka z Houstonu. A v ní fotka podepsaná celou (skoro, Anderson ještě trochu létá na ISS) posádkou STS-117. Jen houšť a častěji!

  SOBOTA 13. ŘÍJNA 2007

  Pokud to není jen prázdné tlachání, pak by i náhradník prvního kosmonauta z Malajsie, Šejcha Šuchora al Masrie, Dr. Faíz Chálíd, mohl zamířit na oběžnou dráhu. Prohlásil to premiér Malajsie Abdul Ahmad Malawi po startu lodi Sojuz TMA-11. Podle Dr. Faíz Chálíd určitě poletí, pokud Rusko nabídne Malajsii další místo v posádce na ISS. Tato politická řeč se samozřejmě dá přeložit mnoha různými způsoby...

  Pátek 26. října 2007 byl prý stanoven jako nové datum startu první čínské lunární sondy Chang´e.

  Máme tady oficiální fotografii posádky STS-123 (předpokládaný start únor 2008). Myslím, že je opravdu vydařená!

  ČTVRTEK 11. ŘÍJNA 2007

  Rusko plánuje další start rakety Proton na 25. října 2007 - navzdory tomu, že předchozí nosič z této řady se počátkem září poroučel z oblohy k zemi. Navzdory tomu, že vyšetřování dodnes nebylo uzavřeno. Navzdory tomu, že Kazachstán další starty raket tohoto typu ze svého území (na němž kosmodrom Bajkonur leží) zakázal. Navzdory tomu, že se ruská strana nemá k placení ekologických škod způsobených havárií nosiče s toxickými pohonnými látkami (vyčíslené na 60 mil. dolarů). Inu, Rusko.

  Včera odstartovala do vesmíru ruská pilotovaná kosmická loď Sojuz TMA-11. Velitelem je Jurij Malenčenko (Rusko, Sojuz TM-19/1994, Atlantis STS-106/2000 a Sojuz TMA-2/2003), palubním inženýrem Peggy Whitsonová (USA, Endeavour STS-111/2002) a účastníkem kosmického letu Šejch Šuchor al Masrie (Malajsie, nováček). Po dosažené stanice ISS si své role vymění a Whitsonová se stane její první ženou-velitelkou. Krom toho je také vůbec prvním Američanem, který se na ISS vydal na druhý dlouhodobý pobyt. Malenčenko je ještě zkušenější: dlouhodobě pracoval na stanici Mir i na ISS. "Proslavil" se především svou svatbou s pozemskou nevěstou, když ¨byl na ISS v roce 2003 naposledy. Tehdy se jeho nadřízení nechali slyšet, že dolétal. Nicméně akutní nedostatek zkušených kosmonautů vedl k jeho vzetí na milost a nynějšímu již čtvrtému startu. Přestože ani Malenčenko v této posádce nejdříve nechtěl být: ještě loni na jaře prohlašoval, že pod velením ženy nepoletí. Rok se s rokem sešel a všechno je jinak...

  V okamžiku, kdy odlétal Sojuz TMA-11 ze Země, tak v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě probíhalo zkušební odpočítávání před startem raketoplánu Discovery STS-120. Jeho start je zatím plánovaný na 23. října, ale není vyloučený až několikatýdenní odklad. Důvodem je blíže nespecifikované poškození tří panelů RCC tepelné ochrany na náběžných hranách křídla. Poškození jednoho takovéhoto panelu při startu přitom vedlo v únoru 2003 ke zkáze raketoplánu Columbia. Pokud by bylo nutné trojici panelů vyměnit, musel by raketoplán putovat zpět ze startovací rampy do montážní haly.

  Velký dík putuje do Pardubic - za doplnění fotky posádky Sojuzu TM-17 (viz blog 1. října 2007). Francouzský kosmonaut Jean-Pierre Haigneré se zkrátka minulý týden vyskytoval u našich severních sousedů (viz blog 2. října). Kterápak posádka asi bude další zkompletovanou?

  ÚTERÝ 9. ŘÍJNA 2007

  Pod svícnem je největší tma... Samozřejmě, že Kaguya není první umělá družice, která "po mnoha a mnoha" letech dosáhla oběžné dráhy Měsíce. Nějak jsem při psaní včerejšího příspěvku do blogu zapomněl na veleúspěšnou evropskou sondu SMART-1... (A děkuji do Polska za upozornění!)

  Ze stejného zdroje jsem pak dostal zprávu o sestavení posádky raketoplánu Discovery STS-119 (plánovaný start říjen 2008). Velitelem bude Lee Archambault (jen před několika málo měsíci se vrátil z mise Atlantis STS-117/2007), pilotem Dominic Antonelli (nováček). Jako letoví specialisté se připravují John Phillips (Endeavour STS-100/2001 a Sojuz TMA-6/2005), Steven Swanson (Atlantis STS-117/2007), Joseph Acaba a Richard Arnold (oba nováčci, oba z výběru 2004, čímž přeskočili mnoho služebně starších kolegů čekajících na start!). Všimněte si, že v posádce jsou mezi veterány opět dva, kteří už letěli společně: Archambault a Swanson. A abych nezapomněl: Discovery STS-119 provede ještě střídání na ISS, "nahoru" půjde japonský astronaut Kojči Wakata (veterán z letů Endeavour STS-72/1996 a Discovery STS-92/2000), "dolů" pak Američanka Sandra Magnusová (Atlantis STS-112/2002).

  Máte už plné zuby fotek ze Skotska? Ani se vám nedivím (ale snad mě pochopíte, ten výlet byl opravdu POHÁDKOVÝ - kde jinde Vám třeba bývalý americký kosmonaut prozradí, že v dohledné době přijede na dovolenou do České republiky). Nicméně u podpisů zůstaneme - toto jsou podepsané fotky, které mi v minulých dnech přišly poštou. Všimněte si hlavně datování na fotografii kubánského kosmonauta Arnaldo Tamayo-Mendéze (13. prosince 2004).

  PONDĚLÍ 8. ŘÍJNA 2007

  V minulých dnech jsem se dostal do takové časové tísně, že jsem na svém blogu nebyl schopen přinést ani zprávičku o padesátém výročí startu první družice světa, sovětského Sputniku. Toto výročí jsem každopádně neignoroval: ve čtvrtek 4. října jsem přednášel na hvězdárně v Prostějově, v pátek 5. října na hvězdárně v Uherském Brodě - a dnes mi v týdeníkU Respekt vyšel článek "Rakety a krev" o počátcích světové raketové technologie. A málem bych zapomněl na říjnové vydání měsíčníku Svět, kde se prvním družicím světa věnuji v rozsáhlém šestistránkovém článku.

  Japonská meziplanetární sonda Kaguya úspěšně dosáhla oběžné dráhy Měsíce. Stala se tak po mnoha a mnoha letech první umělou družicí, která lunární oběžné dráhy dosáhla. A stala se zároveň prvním ze série tří asijských automatů, které by měly našeho přirozeného souputníka letos a příští rok navštívit.

  Zatímco japonská sonda Kaguya krouží kolem Měsíce, start čínské Chang´e-1 byl už několikrát odložený. Jako nejnovější platný termín je uváděný konec tohoto měsíce. S tím, že Čína začala poprvé v historii nabízet turistům vstupenky na kosmodrom s možností shlédnutí tohoto "historického startu". Na kosmodromu Xichang byly vybudovány dvě vyhlídkové plošiny (pro 500 a 2000 zvědavců) s tím, že cena vstupenky je kolem jednoho sta dolarů. Je to poprvé v historii, co Čína přizvala ke sledování startu své kosmické rakety i širokou veřejnost...

  Bývalý sovětský kosmonaut Viktor Savinych (Sojuz T-4/1981, Sojuz T-13/1985 a Sojuz TM-5/1988 - přiložený snímek představuje jeho osobní kalendářík, který nám doslova vnutil na ulicích Edinburgu) prý chce znovu letět do vesmíru. Prohlásil něco v tom smyslu, že let 77letého Johna Glenna do vesmíru by se sice neměl kopírovat za každou cenu, ale že je velmi inspirativní. Savinych (67) zároveň prohlásil, že se nebojí žádných lékařských či fyzických testů. Evidentně ale jde o jeho zbožné přání, nikoliv o oficiální plán ruské kosmonautiky...

  STŘEDA 3. ŘÍJNA 2007

  Česká republika a všichni přívrženci kosmonautiky v ní dostali k padesátému výročí začátku kosmické éry krásný dárek: minulý týden se v Indii na 58. kongresu IAC rozhodlo, že 61. International Astronautical Congress (Mezinárodní astronautický kongres) se v roce 2010 bude konat v Praze. Jedná se o tradiční a každoroční akci, jednu z největších (ne-li největší) událostí svého druhu na světě... Pokud se informace potvrdí, můžeme se tedy těšit na příval špičkových odborníků, představitelů firem, kosmických agentur, kosmonautů, profesionálů i amatérů z celého světa...

  Americká Sněmovna Reprezentantů navrhuje nový roční rozpočet NASA, který obsahuje výslovný zákaz financování čehokoliv, co souvisí s lidským průzkumem Marsu. Vypadá to, že by pilotovaná výprava na Mars mohla dostat ránu pod pás dříve, než se vlastně kloudně rozběhne. (Pro úplnost: ještě před měsícem nebo dvěma prohlašoval ředitel NASA Michael Griffin, že lidé na Marsu přistanou v roce 2037, což je trochu konkrétnější datum než Bushovo "někdy kolem roku 2030".)

  Chodíte-li za kosmonauty se čtyřletým dítětem jako s fotografem, lehce se vám stane, že dítě získá několikanásobně více věnování k podpisům než vy. Zatímco já jsem ve Skotsku dostával jen strohé podpisy (ne že bych se zlobil...), tak mnozí "nauti" se ptali, zdali mohou na fotky napsat věnování mému osobnímu fotografovi Markovi. A mnozí tuto otázku vynechávali a ptali se rovnou, jak se ten vášnivý fotograf jmenuje... (Zleva Roger Crouch, Mario Runco a Reinhold Ewald.)

  ÚTERÝ 2. ŘÍJNA 2007

  Dnes jsou v polské Varšavě kosmonauti Shannon Lucidová (Discovery STS-51G/1985, Atlantis STS-34/1989, Atlantis STS-43/1991, Columbia STS-58/1993 a Atlantis STS-76/1996), Jean-Pierre Haigneré (Sojuz TM-17/1993 a Sojuz TM-29/1999) a Miroslaw Hermaszewski (Sojuz-30/1978). Bohužel mi pracovní povinnosti zabránily vydat se za nimi, takže alespoň držím palce jiné české expedici, která za nimi vyjela!

  Firma Bigelow Aerospace (snaží se prosadit s nafukovacími konstrukcemi) informovala o svých dalších plánech. Osobně mě zaujala informace, že firma musí redukovat svoje plány kvůli neúnosně rostoucím nákladům za vypouštění zařízení do vesmíru. Uvádí např. že kvůli inflaci, slábnoucímu dolaru a dalším vlivům dnes stojí zakoupení srovnatelné nosné kapacity v Rusku zhruba dvakrát až třikrát tolik, jako před několika lety (kdy se její plány rodily). Osobně mě překvapily i stesky firmy na to, že není k dispozici žádná levná, spolehlivá a dostupná nosná kapacita pro dopravu nákladů a osob na oběžnou dráhu. Toho si opravdu pan Bigelow všiml až po několika letech provozu své firmy? I superlevný ruský Sojuz (bráno kosmickými měřítky, pochopitelně) je podle Bigelowa "neživotaschopný obchodní model". Vůbec bych se nedivil, kdyby tyto nářky na nepřátelský svět a hrozné podmínky (mimochodem, už desítky let neměnné, takže jsou dnes naprosto stejné jako v době, kdy firma Bigelow Aerospace začínala fungovat - a postavit svůj koncept na čekání na zázrak snad nemůže udělat soudně uvažující člověk) byly předzvěstí zavření krámu firmy...

  NASA oficiálně jmenovala posádku raketoplánu Endeavour STS-126 (start září 2008). Shoduje se s neoficiální informací, kterou jsem přinesl na blogu 6. září 2007.

  Pokud se s nějakým kosmonautem setkáme osobně více než jednou a pokud mu dáváme podepisovat fotografie z minulých setkání, hovoříme o tzv. zacyklených kosmonautech. V uplynulých dnech se nám takto "zacyklilo" několik kosmonautů... Prostě jsme si je nechali podepsat na fotky z akcí minulých. A pro jistotu si je vyfotili znovu... (Horní řada: Jurij Baturin v Teplicích a Vladimir Aksjonov v Neubrandenburgu. Prostřední řada: Franz Viehbock ve Vídni, Alexandr Ivančenkov v Krakowě a Gerhard Thiele v Berlíně. Dolní řada: Miroslaw Hermaszewski a Geo Ivanov v Krakowě.)

  PONDĚLÍ 1. ŘÍJNA 2007

  Od dnešního dne budu celý týden k vidění na Mezinárodním strojírenském veletrhu, pavilon V, stánek 110 (firma Uzimex). Vždy v 11:00 a v 15:00 hod mám půlhodinovou přednášku na téma "Kola na Marsu se točí dál..." Firma Uzimex je totiž v ČR distributorem elektromotorů Maxon, které najdete na robotech Spirit, Opportunity či na sondě Phoenix.

  Richard Garriott (syn bývalého amerického astronauta Owena Garriotta) byl jmenovaný členem posádky Sojuzu TMA-13 (říjen 2008) coby "účastník kosmického letu" (= kosmický turista). Stane se tak šestým turistou ve vesmíru - a druhým synem kosmonauta, který se vydá na oběžnou dráhu. Tím prvním bude ruský kosmonaut Sergej Volkov (syn trojnásobného kosmonauta Alexandra), který Garriotta o jednu loď předběhne: odstartuje již na Sojuzu TMA-12. Ale vzhledem k tomu, že Volkov poletí na misi dlouhodobou a Garriott na krátkodobou, budou se z oběžné dráhy oba synátoři vracet společně.

  Tak to vypadá, že jde o oficiální zprávu: Indie chce do roku 2015 poslat do vesmíru vlastní pilotovanou kosmickou loď.

  Zatímco ve čtvrtek 27. září 2007 jsme zde přinesl devět obrázků posádek, které se mi v minulých dnech podařilo zkompletovat, nyní přináším čtyři snímky, které jsem ke kompletaci přiblížil - ale nedotáhl do konce. Snad se dříve či později zadaří... (Nahoře fotky posádky Sojuzu TM-32 a TM-17, dole ISS-13 a záložní posádka Sojuzu TM-25.)

  PÁTEK 28. ZÁŘÍ 2007

  NASA zahájila výběr kandidátů na astronauty pro oddíl 2009. Přihlášky bude přijímat do 1. července 2008, potom bude následovat výběr. Jména kandidátů budou oznámena počátkem roku 2009 - v polovině téhož roku pak začne jejich základní výcvik. Připravovat se budou pro lety na stanici ISS a také pro cesty na Měsíc.

  Ex-astronautka Ellen Ochoa (Discovery STS-56/1993, Atlantis STS-66/1994, Discovery STS-96/1999 a Atlantis STS-110/2002) se stala náměstkyní ředitele Johnsonova kosmického střediska v Houstonu. Na této pozici nahradila jiného ex-astronauta Roberta Cabanu, který odešel dělat ředitele Stennisova kosmického střediska (viz blog 15. srpna 2007).

  Díky moderní technice je možné udělat fotku s kosmonautem - a za hodinu mu ji přinést k podpisu. Což se nám ve Skotsku podařilo (zleva): Alexandr Alexandrov (Bulharsko), Miroslaw Hermaszewski a Alexej Leonov.

  ČTVRTEK 27. ZÁŘÍ 2007

  V nejnovějším (říjen 2007) vydání časopisu Spaceflight je MIMOŘÁDNĚ zajímavý dvoustránkový článek Jamese Oberga o zdravotních problémech amerických astronautů. Jen velká škoda, že v článku nejsou uvedena žádná jména (s ohledem na lékařské tajemství). Píše se v něm o úspěšném pilotovi raketoplánu, u něhož lékaři až po několika startech do vesmíru zjistili, že je barvoslepý - a stejně ho nevyřadili z poslední mise, na kterou se měl ještě vydávat. Dále o astronautovi, který měl artritidu a nemohl pořádně zvednout ruku - a přesto letěl (po přistání pak šel na operaci a musel dostat umělý kloub). O astronautovi, který měl problémy s ledvinovými kameny (což je velký problém, protože v beztíži to může natropit velkou paseku) - a nebyl vyřazený z posádky. Nebo o evropském kosmonautovi, kterého NASA vyřadila ze zdravotních důvodů z výcviku jako letového specialistu - aby jej později poslala do vesmíru jako palubního specialistu (kde jsou podmínky přece jen volnější). A zmiňuje i další případy. V některých kauzách tuším jména (třeba Rick Hauck neměl na misi STS-26 dle pravidel NASA vůbec letět - kvůli problémům s ledvinami), v jiných by bylo zajímavé je vědět.

  Dnes mezi 13:20 a 13:49 hod našeho času by měla z mysu Canaveral odstartovat do vesmíru raketa Delta-II s několikrát zrušenou a následně resuscituovanou meziplanetární sondou Dawn. Ta se postupně vydá k asteroidům Vesta (2011) a Ceres (2015). Tož šťastnou cestu!

  Na cestách minulý týden jsem si dokompletoval hned několik posádek. První řada (zleva): Sojuz-8, -26 a -32. Druhá řada: Sojuz-33, TM-16 a TM-27 (resp. její dlouhodobá část, bez návštěvnického kosmonauta Eyhartse). Třetí řada: Sojuz TM-6, TM-11 a nikdy neletěná sestava jedenácté základní posádky ISS (McArthur, Tokarev a Reiter). A moc mě mrzelo, že jsem nikde neulovil Sergeje Avdějeva - v Edinburgu byl, ale naše kroky se tak nějak nepotkaly. Protože bych měl o tři zkompletované posádky více...

  STŘEDA 26. ZÁŘÍ 2007

  Minulý týden jsme byli na kongresu ASE ve Skotsku. A celou cestu zpátky jsme se těšili na to, že si dáme za rok repete ve Švýcarsku. Dnes ovšem následovalo tvrdé přistání: kongres v příštím roce nebude dle plánu ve Švýcarsku, ale v americkém Seattle (tam se měl konat až 2009). Ach jo, to už je trochu z ruky...

  Kdo sbírá podpisy kosmonautů, ví, že jedním z nejhůře získatelných je podpis japonského novináře Tojohira Akijamy (mnohem snáze a levněji lze získat třeba i podpis Vladimira Komarova nebo Vladislava Volkova...). Akijama naštěstí minulý týden sladil své časoprostorové souřadnice s mými - a několik podpisů ochotně vytvořil. Chtěl jsem po něm tři podepsané fotky. Na jedné podpis japonsky, na druhé azbukou, na třetí "normálně". Bohužel to trochu popletl a azbukový s nomálním podpisem dal na jednu fotku... Škoda. Ale na druhou stranu: Akijama je prostě Akijama (z hlediska vzácnosti, pochopitelně).

  PONDĚLÍ 24. ZÁŘÍ 2007

  Sláva nazdar výletu, nezmokli jsem (no, jen trochu v Leicesteru) a už jsme tu. Aneb velká cesta (5700 km autem, 390 litrů nafty...) je za námi. Nejprve několik obrázků z National Space Center v Leicesteru (pátek):

  V sobotu jsme byli v Legolandu v anglickém Windosoru (věřte, nevěřte, první model je skutečně postavený z dílků Lega):

  V neděli pak v bunkru La Coupole ve Francii:

  A na závěr ještě několik momentek z cest. Večeře v Doveru, na trajektu, lůžková úprava vozidla...

  PÁTEK 21. ZÁŘÍ 2007

  Takže dnes otáčíme kormidlo a opouštíme skotský Edinburg. Prožili jsme tu tři krátké, ale intenzivní dny. Pohádka jménem "setkání s kosmonauty" pokračovala včera na University of Edinburg, kde bylo přednáškové odpoledne a kde byla většina zde přítomných kosmonautů. Ale ještě před tím několik obrázků z Edinburgu a jeho okolí (slavné Falkirské kolo). Čeká nás zhruba dvoutisíckilometrová cesta domů, ozveme se znovu příští týden.

  A nyní už slibovaní kosmonauti. Bylo úchvatné poslouchat Georgije Grečka hovořit o požáru na stanici Saljut či poslouchat astronauty z Apolla, jak cítí za svoji povinnost komentovat a vyjadřovat se naprosto ke všemu. A schválně: kolik kosmonautů napočítáte na první fotce? Počet se blíží třiceti... A od druhého snímku: Nicolas Patrick, Georgij Grečko, Mario Runco, Talgat Musabajev a Tojohiro Akijama.

  STŘEDA 19. ZÁŘÍ 2007

  Konečně na internetu... Minulý pátek jsme vyjeli na cesty - a dorazili do Legolandu asi hodinku jízdy od německého Mnichova. VŘELE DOPORUČUJI, je to snad nejlepší zábavní park, jaký jsem měl kdy možnost navštívit. Navíc nám přálo počasí a ještě byl všední den - atrakce byly volné, takže jsme stáli maximálně tři minuty...

  Sobotu jsme strávili ve švýcarském Muzeu dopravy. Opět nádhera - jak expozice, tak počasí.

  Neděle - den otevřených dveří v European Astronaut Center (Kolín nad Rýnem). Omluvte nezvyklou kompozici fotografií kosmonautů ("z podhledu"), všechny fotilo čtyřleté dítě.

  Pondělí - Londýn. Cesta přes La Manche trajektem potom Muzeum vědy, prohlídka památek a projížďka na Millenium Eye (obrovské ruské kolo).

  Úterý a středa - skotský Edinburg. Lov kosmonautů na dvacátém kongresu Association of Space Explorers. Ve středu ráno všichni kosmonauti odjeli do desítek škol po celém Skotsku, takže tady nebyla ani noha. Leč... Podařil se nám kardinální kousek: dostali jsme se k seznamu, kdy a který kosmonaut má odjíždět z hotelu. Protože nebyli odváženi autobusem, ale po jednom nebo mikrobusy po malých skupinkách. Seznam v praxi vypadal asi takto: 6:30 odjíždí kosmonaut A, 6:40 odjíždí kosmonaut B, 6:45 odjíždí kosmonauti C a D... Takže nám tři hodiny chodili jeden po druhém. Byli jsme na ně sami ve třech, takže se nám mohli plně věnovat. Podpisů (v rámci slušnosti - dva nikdo neodmítl) neomezeně, fotky bez problémů, často jsme se zapovídali... Tři hodiny osobních pohovorů s kosmonauty jsou lepší než tři roky studia literatury... Opět: omluvte prosím u některých fotek to, že byly pořizované z "podhledu". Jinak na snímcích jsou (kromě nás): Russell Schweickart, Alexej Leonov, Jane Davisová, Loren Acton, Miroslaw Hermaszewski, David Leestma, Vladimir Aksjonov, Georgi Ivanov a Thomas Jones.

  PÁTEK 14. ZÁŘÍ 2007

  Je pár minut po půlnoci a začínáme... Aneb jsme na startu mé historicky největší cesty za kosmonauty. Cílem je skotský Edinburg, kde bude příští týden kongres ASE (Association of Space Explorers), což je organizace sdružující kosmonauty z celého světa. Mělo by tady být 78 mužů a žen, kteří překročili práh vesmíru. Pravděpodobně se sem-tam dostanu k Síti sítí a budu zde informovat o tom, co zajímavého nás cestou i na místě potkalo, ale rozhodně nemůžu zaručit, že to bude každý den (spíše ne, než ano). Jen doplňuji, že společně se mnou pojedou dva společníci. Jeden se těší na návštěvu dvou legolandů (v Německu a ve Velké Británii), druhý je odhodlaný předvést, že dokáže najít stanici metra v Londýně (v Paříži mu to moc nešlo...). Držte nám palce!

  ČTVRTEK 13. ZÁŘÍ 2007

  A opět je tu myšlenka poslat ponorku na Europu, jeden z jupiterových měsíců. Jde zároveň o místo, které bývá označované jako nejpříhodnější pro vznik života v naší sluneční soustavě (kromě Země, pochopitelně). Nápad (no, spíše návrh, nápad už tu byl) představil v časopise Journal of Aerospace Engineering profesor Carl T. F. Ross z University of Portsmouth ve Velké Británii. Ross v článku řeší především technické detaily mise: jak například zajistit, aby se ponorka dokázala potopit do stokilometrových hloubek, kde panují nepředstavitelné tlaky. Zároveň připouští, že podobná mise bude nesmírně nákladná a náročná a že se jí těžko dočkáme dříve než za patnáct či dvacet let.

  V říjnu se uskuteční zájezd českých příznivců kosmonautiky do německého Oberpfaffenhofenu, kde se nachází Columbus Control Centre (Řídící středisko modulu Columbus). Pro připomenutí: Columbus je evropský laboratorní modul, který by měl být připojený ke stanici ISS letos v prosinci. Columbus Control Center nemá běžné návštěvnické středisko a dostat se za jeho brány může jen úzký okruh zájemců - v pořadníku se tak čeká předlouhé měsíce. Možná by vás mohlo zajímat, že chystaný zájezd má ještě několik míst volných. Pokud ano, ozvěte se mi - jedeme v pondělí 22. října.

  Při příležitosti padesátého výročí začátku kosmické éry chystá pamětní minci nejen Česko (viz blog středa 12. září 2007), ale také Austrálie a Rusko. Zvláště australská mince stojí za pozornost, protože zeměkoule v jejím středu bude otočná! Půjde tak o světový unikát, o jakousi mechanickou minci...

  STŘEDA 12. ZÁŘÍ 2007

  Kosmická loď Dragon společnosti SpaceX (vyvíjí kosmickou raketu Falcon, která zatím má za sebou dva nezdary) prošla bez jakýchkoliv potíží bezpečnostním hodnocením od NASA. Komise zkoumala projekt z hlediska 23 různých nebezpečí, přičemž speciální pozornost věnovala otázkám kolize: Dragon by totiž měl operovat v bezprostřední blízkosti ISS. Před prvním zkušebním startem (2009?) bude následovat ještě několik revizí projektu.

  Pátrání po zmizelém dobrodruhovi Steve Fossettovi se může zúčastnit prakticky kdokoliv: na internetu jsou k dispozici aktuální družicové snímky oblasti, kde se pohyboval - můžete si tak zahrát na zpravodajce, pročesávat oblast metr po metru a hledat něco neobvyklého. Komu se podaří "něco" najít, má pravděpodobně místo v historii jisté. A ještě jedna drobnost: nutnost zapojit do anbalýzy družicových snímků lidské pozorovatele je dokazuje to, jak nedokonalá je v případě analýzy obrazu naše současná výpočetní technika. I když nevíme, co vlastně přesně hledáme, není schopná alespoň vytipovat anomálie pro snadnější následný rozbor lidskými zdroji...

  Už za týden vydá Česká národní banka stříbrnou pamětní minci připomínající padesáté výročí startu první družice světa - a vlastně i začátku kosmické éry.

  PONDĚLÍ 10. ZÁŘÍ 2007

  Prvním zástupcem Jižní Koreje ve vesmíru se stane třicetiletý Ko San, bývalý boxer, nyní pracovník Samsung Advanced Institute of Technology zabývající se umělou inteligencí. Náhradníka mu bude dělat Yi Soyeon (29letá výzkumnice Korea Advanced Institute of Science and Technology). Dle oficiální zprávy prokázal Ko San lepší předpoklady při studiu ruštiny, při výcviku a při řešení technických problémů.

  Tam-tamy mi zní v uších a říkají, že kromě Shannon Lucidové (viz blog 28. srpna 2007) a Miroslawa Hermaszewského (toho jsem úplně zatloukl...) by se v Polsku počátkem října měli objevit ještě další dva kosmonauti.

  Japonská kosmická agentura JAXA zveřejnila trio emblémů plus jeden megaemblém týkající se plánovaného vypuštění jejího vědeckého modulu Kibo na palubách amerických raketoplánů. K tomu má dojít při letech Endeavour STS-123 (únor 2008), Discovery STS-124 (duben 2008) a Endeavour STS-127 (leden 2009).

  PÁTEK 7. ZÁŘÍ 2007

  Astronauti v pohybu: Michael McCulley (pilot Atlantis STS-34/1989) skončil na pozici prezidenta a CEO v United Space Alliance, nahradí Richard Covery (Discovery STS-51I/1985, Discovery STS-26/1988, Atlantis STS-38/1990 a Endeavour STS-61/1993). Daniel Brandenstein (Challenger STS-8/1983, Discovery STS-51G/1985, Columbia STS-32/1990 a Endeavour STS-49/1992) pak začíná ve stejné firmě pracovat jako Chief Operating Officer.

  Dnes začínají v německém Neubrandenburgu další kosmické dny. Moc pěkná akce, sám jsem se na ni chystal - ale když jsem se dozvěděl, že všichni tři zdejší kosmonauti (Bertalan Farkas, Vladimir Šatalov a Pavel Vinogradov) budou za dva týdny na jiné akci, které se hodlám zúčastnit, tak jsem cestu do Německa oželel. Nicméně nejméně jedna výprava tam z Česka zamířila, takže o zprávu z cesty nejspíše nebudete ochuzeni.

  Podpis druhého kosmonauta světa Germana Titova se neztratí. Ani když je čtyřikrát - aneb další přírůstek do sbírky.

  ČTVRTEK 6. ZÁŘÍ 2007

  Rusko by se mělo dočkat vlastního kosmického turisty: stát se jím má 40letý podnikatel a politik Vladimir Gruzděv. Pokud se s ruskou kosmickou agenturou dohodne, odstartuje do vesmíru na palubě lodi Sojuz TMA-14 v březnu 2009.

  Tak už máme první jména kosmonautů, kteří se zúčastní příští neděli (16. září) dne otevřených dveří v European Astronaut Center v Kolíně nad Rýnem (viz blog 20. srpna 2007). Jsou to Reinhold Ewald, Thomas Reiter a Gerhard Thiele. Přesně, jak se dalo čekat... Doufám, že na akci nebudou osamoceni...

  Dnes krátce po půlnoci našeho času selhaly pouhých 139 sekund po startu řídící trysky druhého stupně rakety Proton, což vedlo k vypojení motorů druhého stupně a následnému zřícení nosiče do kazašské stepi. Zničena tak byla japonská družice JCSAT-11 (naštěstí pojištěná na 330 mil. USD). Kazachstán zakázal až do odvolání další starty raket Proton ze svého území (jediné místo, odkud je možné je vypouštět), a to až do vyšetření přesných příčin nehody.

  Prý už brzy bychom se měli dočkat jmenování další posádky raketoplánu, tentokráte mise Discovery STS-126. Velitelem by měl být Christopher Ferguson (veterán z letu Atlantis STS-115/2006), pilotem Eric Boe (nováček). Jako letoví specialisté byli nominováni Stephen Bowen (nováček), Heidemarie Stefanyshin-Piperová (Atlantis STS-115/2006), Joan Higginbothamová (Discovery STS-116/2006) a Robert Kimbrough (nováček). Kromě toho s nimi poletí členové sedmnácté základní posádky ISS: nahoru Sandra Magnusová (Atlantis STS-112/2002), dolů Gregory Chamitoff (přiletí na ISS na Discovery STS-124). Robert Kimbrough se stal prvním astronautem z oddílu 2004, který dostal letovou nominaci. Je zajímavé, že bez letové nominace jsou dva členové oddílu 1996, dva členové oddílu 1998 a pět členů oddílu 2000. Tyhle všechny Kimbrough přeskočil - evidentně není žádné ořezávátko. Stephen Bowen byl přeřazen z posádky Discovery STS-124 (viz blog 28. srpna 2007), kde uvolňoval místo Gregory Chamitoffovi. A Stefanyshin-Piperové evidentně v další kariéře astronautky neuškodila nečekaná poletová indispozice - viz blog 23. září 2006. A taky si všimněte, že NASA drží pravidlo a opět nominuje do posádek astronauty, kteří už letěli spolu (viz blog 19. prosince 2006).

  V úterý byla v Jihlavě na bráně Matky Boží slavnostně otevřena výstava "50 let kosmické éry". Ta přivítala první návštěvníky už minulý týden na neveřjné premiéře. (Jen podotýkáme, že v Jihlavě a příští měsíc v Prostějově bude výstava umístěna v poloze vertikální, nikoliv horizontální.) Výstava v Jihlavě bude otevřena do konce září, podrobnosti jsou na stránkách Jihlavské astronomické společnosti. Na prostředním snímku jsou zleva: moje maličkost, Jiří Prudký (ředitel hvězdárny v Prostějově a duchovní otec výstavy), Miroslav Viktora (v jehož hlavě se zrodil nápad výstavu teleportovat z Prostějova do Jihlavy) a Miloš Podařil (velitel jihlavské hvězdárny).

  PONDĚLÍ 3. ZÁŘÍ 2007

  Indická kosmická raketa GSLV složila úspěšný reparát. Po loňské havárii se včera vrátila úspěšným startem do operačního provozu, když na oběžnou dráhu dopravila družici Insat-4CR.

  Napěti na rusko-gruzínské hranici trvá. Gruzínští pohraničníci zahájili palbu na něco, o čem se domnívali, že je to ruské letadlo. Podle některých informací (upozorňuji, že příbeh má i jiné verze) ale nešlo o vojenský letoun, nýbržo trosky družice Kosmos-2427 zanikající v zemské atmosféře...

  Ve dnech 10. a 11. října 2007 by se měl ve slovensých Piešťanech konat první ročník přehlídky filmové tvorby o kosmonautice Astrofilm.

  Dětskou hru "najdi iks rozdílů" připomínají tři příležitostné obálky (vydané k sovětskému skupinovému letu Sojuz-6/7/8), které rozšířily moji sbírku podpisů...

  PÁTEK 31. SRPNA 2007

  Třídenní konference v chorvatském Splitu se v těchto dnech účastní kosmonauti Valerij Tokarev (Rusko), Ed Lu a Gregory Olsen (oba USA). Proč se o takovýchto akcích nemůžu dozvědět s předstihem?

  Byl odvolaný pověřený šéf kosmodromu Pleseck Konstantin Čmarov a podplukovník Jurij Kozik (šéf praporu zabezpečujícího technické zázemí základny) společně s mnoha dalšími vysokými představiteli této základny. Důvodem byla smrt vojína Sergeje Sinkonena, který podlehl těžkým zraněním hlavy způsobeným mu bezdůvodným zmlácením dvojicí důstojníků.

  Řecko - už dohořívá... Po ničivých požárech (viz blog 28. srpna 2007) zůstávají ohromné kusy spálené země - na družicovém snímku jsou označené šipkami.

  ČTVRTEK 30. SRPNA 2007

  Dnes se v německém Erfurtu mají vyskytovat kosmonauti Anatolij Solovjov z Ruska (veterán z letů Sojuz TM-5/1988, Sojuz TM-9/1990, Sojuz TM-15/1992, Atlantis STS-71/1995 a Sojuz TM-26/1997) a Leonid Kadenjuk z Ukrajiny (Columbia STS-87/1997). Původně s nimi měl být i Reinhold Ewald (Sojuz TM-25/1997), ale nakonec nebude. Dlouho jsem plánoval, že se tam podívám - ale nakonec jsem se rozhodl, že zaměřím veškerou svoji pozornost na jinou akci v jiné zemi v jiném termínu s jiným počtem kosmonautů. Je to sice až ve Skotsku, ale 78 kosmonautů (ano, čtete dobře) je 78 kosmonautů...

  Ruská pilotovaná loď nepoletí na Mars dříve než v roce 2035. Uvedl to ředitel ruské Federální kosmické agentury Anatolij Perminov. Tomu tedy říkám závazek!

  Pro časopis Svět září/2007 jsem vyprodukoval téma čísla - materiál o UFO. Neděste se, neklesl jsem hluboko (nebo alespoň si to myslím). Ač je UFO vnímáno jako produkt mimozemšťanů a spojování s létajícími talíř, nemá s nimi mnoho společného (s první kategorií prakticky nic). UFO je prostě "neidentifikovatelný létající objekt", ale v našich myslích je zažité a vnímané trochu jinak. Tak proč se mu nepokusit věnovat alespoň trochu seriózně a s nadhledem? (Ostatně, ignorovat přání redakce na toto atraktivní téma by znamenalo, že to napíše někdo jiný, nejlépe zarytě-zaslepený - leč důkazy předložit neschopný - příznivec každodenních návštěv mimozemských civilizací a konspiračních teorií. Nic proti podobným přívržencům a svobodě jejich názoru, ale je prostě nutné rozlišovat věci pevně prokázané a věci, které jsou pouze domněnkami nebo hypotézami.)

  STŘEDA 29. SRPNA 2007

  Víte, že tomuto blogu je na den přesně jeden rok? Za tu dobu jsem pro něj připravil 145 stran strojopisu textů - což představuje menší knihu. Dnes blog navštěvuje denně průměrně přes sto osob ("magickou" hranici jste prolomili právě tento měsíc). Jsem si přitom dobře vědom všech nedostatků, které projekt má - od nepravidelnosti doplňování (někdy ráno, někdy večer, někdy s neplánovanou několikadenní odstávkou vinou zoufalého nedostatku času) přes předpotopní grafiku (kterou mi někdo haní - ale věřte nevěřte, jsou i lidé tímto stylem nadšení, protože mohou stránky číst bez problémů a bez zbytečného marastu v mobilu). Rád bych na jedné straně vyšel všem vstříc - na straně druhé tento projekt dělám v posledních zbytcích svého volného času. A buď bude takový, jaký je, nebo nebude. Věřím, že obsah je v daném případě nad formou. Držte mi palce, pokud chcete, abychom se tady zase za rok sešli!

  Malý skoroseriál o nových nominací posádek ISS (viz blog 27. a 28. srpna 2007) pokračuje. Dnes přináším seznam všech astronautů plus jejich náhradníků, kteří budou tvořit posádky ISS a kteří se do vesmíru vydají na palubách raketoplánů. Jen podotýkám, že Nicole Stottová bude poslední, kdo využije služeb raketoplánů - několik dalších let budou astronauti střídání jen pomocí ruských lodí Sojuz. A že dosud nebylo rozhodnuto, zdali se bude vracet raketoplánem nebo ruským sojuzem.
 • STS-120 (říjen 2007) - Daniel Tani (Sandra Magnusová)
 • STS-122 (prosinec 2007) - Leopold Eyharts, ESA/Francie (Frank DeWinne, ESA/Belgie)
 • STS-123 (únor 2008) - Garrett Reisman (Timothy Kopra)
 • STS-124 (duben 2008) - Gregory Chamitoff (Timothy Kopra)
 • STS-126 (říjen 2008) - Sandra Magnusová (Nicole Stottová)
 • STS-119 (listopad 2008) - Kojči Wakata, Japonsko (Sojči Noguči, Japonsko)
 • STS-127 (leden 2009) - Timothy Kopra (Timothy Creamer)
 • STS-128 (duben 2009) - Nicole Stottová (Cady Colemanová)
 • Má-li blog narozeniny, musím si pořídit dárek. A abychom nebyli troškaři: jde o dárky dva. Aneb má sbírka podpisů se rozrostla o prvního kosmonauta světa Jurije Gagarina a prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga.

  ÚTERÝ 28. SRPNA 2007

  Takže avizovaným "velkým jménem" (viz blog 16. srpna 2007) bude americká astronautka Shannon Lucidová (veteránka z letů Discovery STS-51G/1985, Atlantis STS-34/1989, Atlantis STS-43/1991, Columbia STS-58/1993 a Atlantis STS-76/1996). Navštíví počátkem října Polsko.

  Exastronautka Lisa Nowaková čekající na svobodě na soud nechce nosit sledovací náramek. Ten sleduje její pohyb poté, co se počátkem letošního roku napadla svoji sokyni v lásce Coleen Shipmanovou (viz blog 9. února 2007). Požadavek na odložení sledovacího náramku sleduje jednak tím, že jí brání při plavání (a že se potřebuje udržovat v kondici) a že v něm musí dvakrát denně měnit baterie, což je nákladné. Státní zástupce jí odpověděl, že plavání není jediné cvičení a že pokud nemá peníze na baterie, má propustit mediálního poradce, kterého si platí...

  Z obvykle dobře informovaných zdrojů přiletěla zpráva, že první český dobrodruh prý už podepsal smlouvu a zakoupil místenku na letounu SpaceShipTwo, který se má vydávat do nadstokilometrových výšek. Se zahájením komerčních letů se po nedávné tragédii (viz blog 27. července 2007) v továrně počítá v roce 2009 nebo 10.

  Jen doplnění ke včerejší informaci ohledně nominace devatenácté základní posádky ISS. Sojuz TMA-15 má startovat až v červenci 2009, nikoliv už v dubnu téhož roku. A když už doplnění, tak doplnění: posádku Sojuzu TMA-16 má tvořit Jeffrey Williams (USA), Roman Romaněnko a Michail Kornijenko (oba Rusko; osobně bych si vsadil, že Kornijenko nakonec nepoletí a Rusko opět podlehne pokušení třetí místo v lodi prodat). Jejich náhardníky jsou Alexandr Skorcov a Oleg Skripočka (oba Rusko), americký dosud nebyl stanoven. Sojuz TMA-16 má startovat v září 2009, o dva měsíce později má vzlétnout i Sojuz TMA-17. Z něj bylo předběžně nominováno jedno jméno: velitel Sergej Krikaljov (hle, jeho hvězdná kariéra asi pokračuje - viz včerejší blog). Doprovodí dva americké astronauty - nikdo z nich ani z náhradníků zatím nebyl jmenovaný. Známe ale jméno velitele Sojuzu TMA-18 (březen 2010): bude to Alexandr Kaleri.

  V souvislosti s nominacemi posádek ISS: z mise Discovery STS-124 (plánovaný start duben 2008) byl vyřazen Stephen Bowen - uvolnilo se tak místo pro Gregory Chamitoffa, který bude členem sedmnácté základní posádky. Bowen by měl být přeřazen do některého z pozdějších letů.

  Velitelem letu Discovery STS-126 (předpokládaný start říjen 2008) by se měl stát Christopher Ferguson (veterán z mise Atlantis STS-115/2006).

  Řecko sužují požáry. V horní řadě satelitních snímků vidíte jejich vývoj, v dolní řadě nesatelitních snímků jsem si neodpustil osobní vzpomínku na starověké město Olympie, které jsem několikrát navštívil. Poprvé v roce 1988, zatím naposledy v r. 2002.

  PONDĚLÍ 27. SRPNA 2007

  (Už dlouho se mi nestalo, abych slyšel opravdu dobrý a naprosto originální politický vtip. Proto považuji za občanskou povinnost se o následující podělit...) Přijde chlápek do baru, obsluhuje tam robot. "Jaké máte IQ, pane," ptá se. "150," odpoví chlápek. Robot si s ním začně povídat o nanotechnologiích, jaderných zařízeních, kosmickém výzkumu... Chlápkovi to nedá a přijde druhý den znovu. "Jaké máte IQ, pane?" "100," odpoví chlápek. Robot okamžitě začne mluvit o ženských a o fotbale. Chlápkovi to nedá a přijde třetí den. "Jaké máte IQ, pane?" "50," odpoví chlápek. Robot se k němu nakloní a spiklenecky se pousměje: "Ten Paroubek je ale pašák, co?"

  Byly zformovány dva týmy, které vytvoří v roce 2009 devatenáctou hlavní a záložní posádku stanice ISS - ta bude první, která se bude skládat z šesti kosmonautů. Posádku 19A tvoří Gennadij Padalka (Rusko), Michael Barratt (USA) a Nicole Stottová (USA). Jejich záložníci jsou Maxim Surjajev (Rusko), Shannon Walkerová a Cady Colemanová (obě USA). Posádku 19B tvoří Jurij Lončakov (Rusko), Frank DeWinne (ESA/Belgie) a Robert Thirsk (Kanada). Jejich háhradníci jsou Dmitrij Kondratěv (Rusko), André Kuipers (ESA/Nizozemí) a Chris Hadfield (Kanada). Posádka 19A odstartuje v březnu 2009 na Sojuzu TMA-14 (ale jen ve složení Padalka-Barratt, protože třetím místo v lodi Rusko prodalo dosud nejmenovanému "kosmickému turistovi" a protože Stottová přiletí na ISS při misi raketoplánu STS-128 v dubnu 2007), 19B v dubnu 2009 na Sojuzu TMA-15. Jen zajímavost: velitelem první šestičlenné posádky ISS měl být podle původních plánů zkušený kosmonaut Sergej Krikaljov (viz blog 15. února 2007), ale evidentně mu neprospěly nedávné rošády v konstrukční kanceláři Eněrgija (viz blog 26. června 2007; zde Krikaljov dělal viceprezidenta pro pilotované lety). A ještě jedna drobnost: Shannon Walkerová je první astronautkou z výběru 2004 (nepočítáme-li Japonce Akihiko Hoshide, který poletí v dubnu 2008 na Discovery STS-124 a který byl ale vybraný k letu do vesmíru o pět let dříve - se skupinou 2004 se pouize cvičil v Houstonu), která dostala nominaci (i když zatím jen v záložní posádce, určitě nedostala místo jen pro svoje krásné oči a dá se předpokládat, že brzy bude následovat i nominace letová).

  Raketplán Endeavour minulý týden úspěšně přistál - přitom před tímto manévrem vzbuzoval obavy stav jeho tepelného štítu. Jak ale ukazují přiložené fotografie (vlevo pořízená ve vesmíru, vpravo po přistání), obavy byly liché. Tepelný štít raketoplánu už po několikáté prokázal navzdory své křehkosti a zranitelnosti svoji odolnost - bohužel, do historie se navěky zapíše svým jediným "kiksem", kterým byla zkáza Columbie v únoru 2003.

  PÁTEK 24. SRPNA 2007

  První start ruské kosmické rakety Sojuz-ST z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně se uskuteční v březnu či dubnu 2008. Před koncem téhož roku se má odtud uskutečnit i premiéra nové evropské rakety Vega. Když k tomu připočítáme plánovaný lednový start rakety Ariane-5 s družicí ATV/Jules Verne, vychází z toho, že Kourou bude příští rok jedním z nejdůležitějších center kosmického dění.

  Evropská meziplanetární sonda ExoMars asi poletí do vesmíru na ruské raketě Proton (dříve se uvažovalo o drahé Ariane-5 nebo nevýkonném Sojuzu - Proton je relativně levný a velmi silný). Startovat by měla v roce 2013.

  Dvě ruské rakety Proton by měly před koncem letošního roku dopravit do vesmíru dvě trojice družic pro navigační systém Glonass. Vypuštění je předběžně plánováno na 25. října a 25. prosince. Po mnoha letech tak půjde o skutečné doplnění systému, jeden start nestačil nahrazovat ani odumírající družice. Že by se u Glonassu blýskalo na lepší časy?

  Simulovaný pětisetdenní evropsko-ruský experiment Mars 500 bude možná prodloužený. Objevily se úvahy o tom, že by mohl trvat až 700 dní...

  V úterý jsem si zakomentoval na ČT24 přistání raketoplánu Endeavour. Až na bídný střih (nevím, co je na mém obličeji tak zajímavé v okamžiku, kdy dochází ke kritickým operacím při přistání...) se pořad celkem povedl... Snad... (Za zkomolený název raketoplánu - viz prostřední obrázek - jsem opravdu nemohl.)

  ÚTERÝ 21. SRPNA 2007

  Kdo bude prvním astronautem na Měsíci ve chvíli, kdy na něj budou lety obnovené? To asi dnes těžko s určitostí řekneme, nicméně je zde jeden člověk, který má o tuto nominaci enormní zájem - a netají se tím. A na rozdíl od jiných velkohubých prohlášení asi má šanci. Je to astronautka Pamela Melroyová, veteránka z letů Discovery STS-92/2000 a Atlantis STS-112 (nyní se chystá jako velitelka mise Discovery STS-120 v říjnu 2007). Už po letu STS-92 jí byl nabídnut návrat k americkému letectvu, z něhož k NASA přišla. Odmítla. Po letu STS-112 byla tato nabídka zopakována. Melroyová opět odmítla. Po letu STS-120 podobná nabídka už přijít nemůže - Melroyová americké letectvo oficiálně letos opustila. Protože chce pokračovat v kariéře astronauta a podívat se na Měsíc. Jediným problémem může být v jejím případě věk: v roce 2020 jí bude 59 let.

  Britská firma SSTL (Surrey Satellite Technology Ltd.) získala od americké NASA zakázku na vypracování studie společné britsko-americké sondy s pracovním názvem Magnolia pro dálkový průzkum Měsíce. Výsledky studie budou předány NASA v květnu 2008. Pokud budou dostatečně atraktivní, mohla by sonda Magnolia startovat do konce 2010.

  Zvoní telefon, ČT24. Zdali bych byl ochoten komentovat dnešní přistání raketoplánu Endeavour. Zvoní telefon, slovenská TA3. Zdali bych byl ochoten komentovat dnešní přistání raketoplánu Endeavour. Asi o pět minut vyhrála ČT24. Musím končit, zvoní mi telefon...

  PONDĚLÍ 20. SRPNA 2007

  V neděli 16. září bude v Kolíně nad Rýnem v EAC (European Astronaut Center) Den otevřených dveří. Sám jsem zvědavý, kdo tam tentokráte bude - aktivních evropských kosmonautů je jaksi málo. Přesněji osm (abecedně): De Winne (Belgie), Duque (Španělsko), Ewald (Německo), Eyharts (Francie), Fuglesang (Švédsko), Kuipers (Nizozemí), Nespoli (Itálie), Schlegel (Německo) a Vittori (Itálie). Jenomže... Nespoli bude mít zhruba měsíc před startem na Discovery STS-120. Schlegel a Eyharts budou mít tři měsíce před startem na Atlantis STS-122 s tím, že je čeká náročný výcvik (Eyharts poletí na střednědobý let na ISS, Schlegel zase má v plánu dvě "kosmické vycházky"). Eyhartsovým náhradníkem navíc je De Winne - takže možná i on bude vázaný náročným výcvikem. Zbývají tak Duque, Ewald, Fuglesang, Kuipers a Vittori (účast kohokoliv jiného z aktivních kosmonautů by asi byla příjemným překvapením). Přítomní asi budou i ex-kosmonauti Thiele (Německo) a Tognini (Francie). Ti aby někde nechyběli... Doufám, že se na místě také ukáže Thomas Reiter, ač nedávno opustil oddíl ESA. A pak asi nějací zahraniční kosmonauti t.č. cvičící v Evropě.

  Raketoplán Endeavour opustil ISS a chystá se na úterní přistání. Odstartoval 9. srpna (našeho času). Mise byla původně plánována jako jedenáctidenní s tím, že pokud se podaří zprovoznit propojení energetických systémů raketoplánu a stanice, bude prodloužena na čtrnáct dní. Když se objevilo poškození tepelného štítu stroje, začala NASA zvažovat prodloužení přidání jedné kosmické vycházky ("opravářské") a prodloužení letu (hovořilo se údajně až o devatenácti dnech, ale 17 dní bylo pravděpodobnějších). Nyní se ale ze čtrnácti dnů jeden škrtl - kvůli hurikánu Dean, který původně mířil na Texas, kde se nachází řídící středisko letu (to sice jde improvizovaně udělat na Floridě, ale ústředí je ústředí). Dean se Teaxsu nejspíše vyhne, ale Endeavour je už na cestě domů...

  Snad málokdy bylo za posledních dvacet let tolikrát vzpomenuto jméno Christy McAuliffeové, učitelky zahynuvší na palubě raketoplánu Challenger (leden 1986), než je tomu v těchto dnech. Důvodem je přítomnost její náhradnice, Barbary Morganové, na palubě raketoplánu Endeavour, který kolem naší planety krouží v těchto dnech. Morganová byla náhradnicí McAuliffeové a moc se poslední dvě desetiletí snažila, aby i ona dostala v raketoplánu šanci. Nyní se jí tedy životní sen splnil. Na snímku smutná připomínka osudu Christy McAuliffeové - její náhrobní kámen...

  PÁTEK 17. SRPNA 2007

  Na rozvíjející se (byť zatím neexistující) trh kosmické turistiky vstupuje další firma: Galactic Suite. Slibuje v roce 2012 orbitální hotel s obrovskými pokoji, letenku ve vlastním raketoplánu za čtyři milióny dolarů, třídenní výlet... No nevím, dobře se to čte - ale když jsem se díval na web dotyčné firmy, tak mi celý přišel tak trochu barnumský (Phineas Barnum, zakladatel cirkusu, který proslul tím, jak dokázal kolem své firmy a své osoby vyvolávat jednu senzaci za druhou). Technické detaily žádné, zkušenosti žádné, finance žádné - je ten web a pár futuristických obrázků.

  Misi raketoplánu Endeavour STS-118 provázejí problémy. Po poškození tepelné ochrany stroje při startu (viz blog 16. srpna; NASA se nakonec po různých simulacích rozhodla, že inkriminované místo nebude opravovat, protože riziko poškození okolí bylo vyšší než možný přínos akce) musel být ve středu předčasně ukončený výstup kosmonautů Mastrachia a Andersona, protože na rukavici prvně jmenovaného se objevil škrábanec - z dosud neznámého důvodu došlo k proříznutí dvou horních vrstev rukavice. Bezprostřední nebezpečí sice nehrozilo, ale prevence je prevence. A na okně raketoplánu Endeavour bylo zaregistrováno drobné poškození o velikosti asi 1 mm - vzniklo nejspíše zásahem mikrometeoritu nebo kosmického smetí. Ani tato událost nemá na bezpečnost vliv.

  Oficiální fotografie posádky raketoplánu Atlantis STS-122 (start plánovaný na letošní prosinec).

  ČTVRTEK 16. SRPNA 2007

  Raketě Delta-2 zvoní umíráček, po armádě od ní dá ruce pryč i NASA. Důvod je jednoduchý: peníze. Armáda USA chce v rámci optimalizace a úspor pro příště používat jen rakety Delta-4 a Atlas-5, poslední "vojenská" Delta-2 poletí v září 2008 (s družicí GPS). Přitom armáda je největším zákazníkem této rakety. Pokud by ji chtěla NASA udržovat pro sebe, musela by kompletní infrastrukturu platit sama. Přitom dnes je cena jednoho startu zhruba 65 mil. USD, po odchodu armády z programu Delta-2 má narůst na nejméně 120 mil. USD. NASA totiž potřebuje jen 1,5 startu této rakety ročně, přičemž nízkou cenu se dařilo držet vysokou frekvencí startů. NASA proto plánuje tento nosič do roku 2010 zcela opustit.

  Astronautka a bývalá učitelka Barbara Morganová uskutečnila z paluby raketoplánu Endeavour první televizní přednášky pro školy. Inu, učitel učitelem zůstane, i kdybyste z něj astronauta udělali...

  Tam-tamy zabubnovaly, že se v příštích měsících objeví někde v oblasti střední Evropy americký astronaut. Protože nesmíme (resp. slušnost nám velí zachovat mlčenlivost, aby byl pod autorstvím informace podepsaný ten, kdo s ní přišel) nic prozrazovat, tak naznačíme jen, že půjde o skutečnou legendu a "velké jméno".

  Raketoplán Endeavour je poškozený, astronautům hrozí smrt, NASA si neví rady a prodlužuje let na maximální možnou míru... To se v těchto dnech můžeme dočíst - ale jak je to doopravdy? Ano, tepelný štít je skutečně poškozený (vioz snímek), ale v místě, kde se tak stalo už mnohokrát - a v rozsahu menším, než se tak stalo jindy. Všechny simulace ukazují, že toto poškození nebude mít nejmenší vliv na bezpečnost stroje či posádky. (Někdo může ohrnout nos, že toto zde bylo už před zkázou Columbie - nebylo. Tehdy jsme neměli data a stav odhadovali na základě logiky "nikdy se nic nestalo, nestane se ani teď".) Problém je pouze v tom, že by mohlo dojít k mírnému poškození draku raketoplánu, což by si mohlo vyžádat až sedm týdnů oprav navíc - a nemusel by se stihnout příští plánovaný start (únor 2008). NASA proto zvažuje opravu poškození - jednak z důvodů preventivních, jednak z důvodu nácviku. V tuto chvíli není vyloučeno přidání pátého výstupu do programu a prodloužení letu až na 19 dní. A propo, mise byla původně plánovaná jako jedenáctidenní s tím, že pokud se podaří (poprvé v historii) propojit (víceméně se s tím na 99 procent počítalo) energetické systémy raketoplánu a stanice, bude o tři až čtyři dny prodloužena. To je tedy hlavní důvod prodloužení letu raketoplánu.

  STŘEDA 15. SRPNA 2007

  Čína prý oficiálně přiznala, že jejímu prvnímu kosmonautovi (stal se jím Jang Li-wej v říjnu 2003) hrozila při přistání smrt kvůli ztrátě spojení. Při přistávání ztratila jeho kabina Shen Zhou-5 kontakt s řídícím střediskem (což je ale při průletu atmosférou zcela normální). Navíc ale došlo ke ztrátě radarového signálu. Ať se snažím, jak se snažím, pořád v tomto scénáři onen prvek ohrožení nevidím... No nic, okurky.

  Bývalý astronaut Robert Cabana (veterán z letů Discovery STS-41/1990, Discovery STS-53/1992, Columbia STS-65/1994 a Endeavour STS-88/1998) se stal ředitelem Stennisova kosmického střediska v Mississippi.

  A máme tady další nový emblém letu raketoplánu, tentokrát mise STS-123 (start prozatím plánovaný na 14. února 2008).

  ÚTERÝ 14. SRPNA 2007

  V souvislosti se startem raketoplánu Endeavour oznámil ředitel NASA Michael Griffin, že interní vyšetřování v NASA přes maximální úsilí nezjistilo žádné indicie, že by astronauti před startem popíjeli alkohol (jak se uvádí, ovšem bez doložení, v nedávno zveřejněné vyšetřovací zprávě). Viz blog 27. července 2007.

  Třikrát hurá! Dramaticky narostla inteligence naší rodiny - koupili jsme si dva pořádné (opravdu pořádné!) počítače. Už se těším na rychlejší, pohodlnější a jednodušší práci. Můj stávající výpočetní výkon slabého notebooku za pár korun z Makra mě neuspokojoval - navíc jsem trnul hrůzou, zdali nevydechne naposledy, neb jsem neměl žádou rezervní výpočetní kapacitu. Vzhůru do práce, myslím, že by to chtělo napsat nějakou knihu...¨

  Třikrát hurá podruhé! O víkendu jsem dokončil práci na skoro třiceti panelech, které budou tvořit několik výstav uspořádaných k nadcházejícímu padesátému výročí Sputniku. První běh výstavy bude v září v Jihlavě, druhý v říjnu v Prostějově... Kdyby měl někdo zájem o zapůjčení výstavy, nechť se mi prosím ozve.

  PÁTEK 10. SRPNA 2007

  Dle NASA byl start raketoplánu Endeavour hladký "jak jen to je možné" (viz včerejší blog). Takže dnešnímu připojení k ISS snad nic nestojí v cestě. Plánováno je na 19:50 hod.

  Několik článků o kosmonautice "Made in Přibyl": v Kozmosu 4/2007 je to "Ruku v ruce nad Venuší" (společná aktivita sond MESSENGER a Venus Express), v Letectví+kosmonautice 8/2007 "Japonská cesta na Měsíc" (japonská sonda Kaguya), "Kosmonautika na pařížském aerosalónu" (komentovati snad netřeba) a "Pod taktovkou učitelky" (krátká informace o letu raketoplánu Endeavour STS-118).

  Tento týden slavil čtvrté narozeniny syn Marek (s nímž jsem na rodičovské dovolené strávil dva nejúžasnější a nejpoučnější roky svého života). Všechno nejlepší!

  ČTVRTEK 9. SRPNA 2007

  Raketoplán Endeavour je na cestě! Tři (Tracy Caldwellová, Barbara Morganová a Alvin Drew) ze sedmi členů posádky se do vesmíru vydali poprvé, čímž zvýšili počet mužů a žen, kteří kdy absolvovali kosmický let na rovných 460.

  Máme tady další emblém: tentokrát nikoliv pilotované mise, nýbrž prvního zkušebního startu rakety Ares-I. Jde o vývojový let Ares-I-X připravovaný na rok 2009 (se čtyřsegmentovým prvním stupněm - později bude používáno segmentů pět, druhý stupeň bude při tomto letu úplně inertní).

  STŘEDA 8. SRPNA 2007

  Jediný Evropan, který uskutečnil dvě dlouhodobé výpravy (na stanci Mir a ISS), Thomas Reiter, opouští po patnácti oddíl evropských kosmonautů a odchází na manažerský post v DLR. Něco podobného naznačoval už při našem setkání před dvěmi měsíci: říkal něco v tom smyslu, že s třetím letem do vesmíru už nepočítá (že by jej sice neodmítl, ale nevěří v něj) a že své zkušenosti chce nyní zúročit tady na Zemi.

  Co mají společného astronautky Tracy Caldwellová a Barbara Morganová, které se dnes v noci chystají na svoji první cestu do vesmíru? Spojuje je osoba Christy McAuliffeové, učitelky, která zahynula na palubě raketoplánu Challnger. Zatímco Morganová jí dělala náhradnici a po více než dvaceti letech čekání se nyní má dočkat vytoužené kosmické mise, Caldwellové bylo v době zkázy Challengeru sedmnáct - ale tehdy si řekla, že když mohou do vesmíru létat i učitelé, že to zvládne taky a rozhodla se stát astronautkou...

  Tak dnes v noci jdeme na to... Raketoplán Endeavour (mimochodem postavený na přelomu osmdesátých a devadesátých let jako náhrada za zničený Challenger) se po pěti letech odpočinku vrací do vesmíru. Na prvním snímku je netypická (ale hezká!) fotka posádky, na druhém emblém vynášeného nákladu na ISS. Jen připomínám symboliku: pochopeň a jablíčko měl ve znaku program Teacher In Space (Učitel ve vesmíru), v němž byla v lednu 1986 náhradnicí Barbara Morganová (na prvním snímku je to ta dáma úplně vlevo).

  ÚTERÝ 7. SRPNA 2007

  Dnes několik novinek z meziplanetárního soudku. Robot Opportunity na Marsu stále osciluje mezi životem a smrtí. No, možná už onu tenkou linii překročil... V těchto dnech s ním není udržována komunikace (úspora energie), přičemž jeho okolní teplota v noci kolísá kolem mínus 37 stupňů Celsia. Přitom jeho palubní elektronika je dimenzována na přežití v mínus čtyřiceti. Pokud by teplota uvnitř stroje klesla pod mínus 39 stupňů, zapnou se automaticky ohřívače bránící jejímu dalšímu poklesu. Ale - vzhledem k tomu, že tyto spotřebovávají dosti elektrické energie, mohou také způsobit naprosté vybití akumulátorů. A pak by teplota stejně poklesla pod kritickou mez, kdy už není správná funkce elektroniky garantovaná. Opportunity je nyní naprogramovaný tak, aby se sám ozval na Zemi ve chvíli, kdy se jeho energetická bilance zlepší. Zavolá ještě kdy domů?

  Na 12. března 2008 se připravoval průlet sondy Cassini ve vzdálenosti jednoho tisíce kilometrů od saturnova měsíce Enceladus. Pro zajímavost: tento měsíc má průměr 500 km a tryskají z něj vodní gejzíry do vzdálenosti větší než je jeho vlastní průměr! Protože jde o velmi zajímavé těleso a neméně zajímavý fenomén, rozhodli se vědci z NASA, že trajektorii letu Cassini modifikují. Podle současých plánů by měla sonda těmito gejzíry (pochopitelně jsou VELMI řídké) proletět. Přiblíží se totiž k povrchu na 30 až 100 kilometrů! (Prozatím se počítá se vzdáleností 23 km, ale ta se ještě může změnit.) Bezesporu půjde o riskantní manévr, ale sonda Cassini beztak končí 30. června 2008 svoji primární čtyřletou misi u Saturnu (i když se zvažuje její dvouleté prodloužení), ale průlet vodním gejzírem může mít ohromný přínos, takže kvůli němu stojí za to riskovat...

  Japonská kosmická agentura JAXA má (neoficiálně) datum startu své lunární sondy Kaguya (viz blog 24. července 2007). Zatím je pracovně stanoveno na 13. září 2007.

  PONDĚLÍ 6. SRPNA 2007

  Po explozi (viz blog pátek 27. července) při vývoji nové turistické kosmické lodi (či spíše výškového letounu) zůstávají v nemocnici stále tři zaměstanci společnosti Scaled Composites: Jason Kramb, Keith Fitzsinger a Gene Gisin. Zatímco první se rychle zotavuje, oba posledně zůstávají v kómatu a jejich stav je stále kritický...

  Dva prominentní sovětští ex-kosmonauti momentálně tráví čas v nemocnici kvůli zdravotním problémům. Jeden z nich je Alexej Leonov, první člověk, který vystoupil ve skafandru do otevřeného prostoru, druhým Valentina Těreškovová, první žena ve vesmíru. Přejeme brzké uzdravení!

  Meziplanetární sonda Mars Phoenix v sobotu 3. srpna úspěšně odstartovala a míří k rudé planetě. Přistání je plánováno na 25. května 2008. Přitom ještě v pátek se k programu na ČT24 ve 12:20 vyjadřoval Tonda Vítek - asi z toho musel být hodně špatný, když mu na plazmové televizi stále donekonečna pouštěli animaci německého raketoplánu Phoenix (inu, shoda jmen evidentně nikomu v ČT24 nevadila, aneb "my jsme všichni Gogo") nebo moji maličkost. Inu, život je tvrdý...

  Start raketoplánu Endeavour k misi STS-118 byl o 24 hodin odložen. Vzlétnout by měl ve středu 8. srpna místního času - u nás bude už skoro 37 minut po půlnoci 9. srpna. Držíme palce!

  Bruce Willis zanotoval mezi raketami. Aneb minulý čtvrtek měl koncert v návštěvnickém středisku Kennedyho kosmického střediska na Floridě...

  STŘEDA 1. SRPNA 2007

  V nejbližších měsících se chystá odchod většího množství aktivních astronautů od NASA. (Osobně se domnívám, že mnoho z nich vidí malou šanci dostat se do posledních sedmi až devíti zbývajících posádek raketoplánů, v nichž dostávají přednost nováčci - čekatelů je nyní skoro 25, naproti tomu veteránů cca 45. Přitom na raketoplánech nebude více než nějakých 60 míst s tím, že část musí dostat zahraniční kosmonauti. A těch pár míst na ISS situaci taky nevytrhne.) Jako první z nich dali vale kosmické agentuře čtyřnásobný astronaut Donald Thomas (veterán z letů Columbia STS-65/1994, Discovery STS-70/1995, Columbia STS-83/1997 a Columbia STS-94/1997), později vyřazený uz šesté základní posádky ISS ze zdravotních důvodů) a trojnásobný kosmoletec Edward Lu (Atlantis STS-84/1997, Atlantis STS-106/2000 a Sojuz TMA-2/2003/ISS-7). K Thomasovi mám trochu osobní vztah - viz blog 3. ledna 2007, a tak doufám, že se dříve či později dozvím místo jeho nového působiště. Zatím ho neznám, naproti tomu Lu jde pracovat ke Googlu.

  Včera běžel v televizi první díl hraného dokumentu "Závody v dobývání vesmíru". No, je to více hrané, s dokumentem to nemá prakticky nic společného. Dá se říci, že autoři si vypůjčili z historie pouze jména osob a míst. Zbytek si udělali po svém. Kdyby to bylo prezentováno jako "natočeno podle skutečných událostí", neřeknu ani popel - ale když je to prezentováno jako dokument (hraný nehraný, to je buřt - je to dokument), tak to asi není v pořádku.

  Start meziplanetární sondy Mars Phoenix plánovaný na 3. srpna byl o nejméně 24 hodin odložen. Důvodem je nepříznivé počasí na Floridě, které komplikuje tankování druhého stupně nosné rakety.

  Italský astronaut Paolo Nespoli by měl letět do vesmíru po mnohaletém čekání na konci října (je mimochodem posledním ze současného oddílu evropských kosmonautů, který se zatím do vesmíru nepodíval). ESA nyní představila emblém jeho mise Esperia (starořecké označení italského poloostrova).

  ÚTERÝ 31. ČERVENCE 2007

  Taxikáři v New Yorku se bouří proti zvažovanému nařízení vybavit každý vůz taxislužby zařízením na principu GPS pro sledování své polohy. Zařízení má pomoci informovat Taxi and Limousine Commission o počtu výjezdů, jejich délce, ceně apod. Oficiálně se ovšem taxikáři bouří proto, že by toto zařízení dle jejich mínění mělo mít možnost sledovat, kam jezdí s rodinami na výlety (protože jim vozidla většinou patří). No, osobně si myslím, že řidičům taxislužby o žádné rodinné výlety nejde...

  Alkohol na palubách kosmických lodí - to je teď téma číslo jedna okurkové sezóny. Američané vyšetřují, Rusové samozřejmě vše popírají. Tak přidávám k dobru volně převyprávěnou pasáž z knihy "Off the planet" amerického astronauta Jerryho Linengera. Když na stanici Mir přivezla nákladní loď Progress M-34 (tatáž, která o několik týdnů později stanici při kolizi vážně poškodila) dva nové skafandry typu Orlan-M, Linenger je začal vybalovat. V tu chvíli zjistil, že v rukávech skafandru něco je. V jednom byla láhev brandy, ve druhém vodky. Šel a nahlásil to veliteli (Vasilij Ciblijev). Ten zamumlal něco v tom smyslu "úplně jsem zapomněl, že čekáme zásilku" a láhve si hned odnesl...

  První návrh amerického rozpočtu na rok 2008 počítá s částkou 17,4 mld. USD pro NASA - což je 1,4 mld. USD více, než byl letošní příděl. Vypadá to dobře. Ale vzhledem k tomu, že jde o první návrh, tak si neodpustím poznámku: "Alespoň bude z čeho škrtat..." Každopádně jde o částku dokonce o 0,3 mld. USD vyšší než požadoval prezident George Bush Jr. Bílý dům zároveň varoval, že tento návrh prezident nepodepíše. Důvodem není jeho výše, ale jeho složení, protože k navýšení by došlo v oblastech, které by znamenaly nutné vyšší výdaje i v letech příštích.

  Zase jsem se v pátek procpal do televize - tentokrát do hlavního zpravodajství ČT. Hovořil jsem o průšvihu číslo jedna (viz blog pátek 27. července) a o tom, že nikdo nemůže nahlédnout do nejniternějších zákoutí lidské duše...

  PONDĚLÍ 30. ČERVENCE 2007

  Čína bude prodávat své jídlo vyvinuté pro kosmonauty v maloobchodě. Těžko si stravu v tubách koupí někdo na rodinnou oslavu nebo gril-párty, ale uplatnění najde třeba mezi horolezci, polárníky a dalšími vrcholovými sportovci, kteří nemohou nosit velkou zátěž, a zároveň potřebují vysokou nutriční hodnotu potravy.

  Indie plánuje zdvojnásobit počet svých kosmických startů v průběhu příštích pěti let. Cílem je dosáhnout frekvence čtyř až pěti startů ročně proti současným průměrným dvěma. Do března 2012, kdy bude končit jedenáctá pětiletka, potřebuje Indie vypustit vlastními silam 15 telekomunikačních družic (toto číslo se mi krapet nezdá, ale jak jsem koupil, tak prodávám - myslím, že jsou v něm započítány i starty indických komunikačních satelitů na raketách druých zemí) a osm až deset satelitů pro dálkový průzkum Země. Cena výroby a vypuštění těchto 25ti zařízení by měla být 2 až 2,25 mld. dolarů.

  V pátek 27. července jsem přinesl informaci o výbuchu v zařízení patřícímu společnosti Scaled Composites v Mojavské poušti. Hovořila o dvou mrtvých a čtyřech těžce zraněných. Z nich bohužel svým zraněním podlehl další člověk. Dosavadní bilance tak hovoří o třech obětech. Jsou to Eric Dean Blackwell (38), Charles Glenn May (45) a Todd Ivens (33). Charles Glenn May pracoval už na vývoji letounu SpaceShipOne, potom na rok odešel od Scaled Composites, aby se minulé pondělí k tomuto zaměstnavateli vrátil a podíleli se na vývoji SpaceShipTwo.

  Dovolím si zde zopakovat seznam posledních dvanácti letěných kosmonautů, kteří mi chybí ve sbírce. Proč? To je pro případ, že by si vyhlašovatel soutěže na skorokonkurenčním blogu nevěděl rady s tím, jakou cenu šťastnému výherci poslat. Samozřejmě, že budu čtenáře informovat, zdali je provozovatel dotyčného blogu Pan Velkorysý či Pan Hamoun...
 • Bowersox Kenneth (USA)
 • Fei Junlong (Čína)
 • Grissom Virgil (USA)+
 • Kotov Oleg (Rusko)
 • Levčenko Anatolij (Rusko)+
 • McNair Ronald (USA)+
 • Nie Haisheng (Čína)
 • Onizuka Ellison (USA)+
 • Resnik(ová) Judith (USA)+
 • Roosa Stuart (USA)+
 • Swanson Steven (USA)
 • White Edward (USA)+
 • A zde ještě přikládám obrázek jako důkaz... (Samozřejmě, že mám i screenshot v plném rozlišení, který jsem připravený na vyžádání předložit.)

  PÁTEK 27. ČERVENCE 2007

  To je zase den... To je zase o čem psát... Kdyby měl můj blog titulky, mohl by ten dnešní znít "Trio amerických kosmických průšvihů".

  Průšvih první: časopis Aviation Week and Space Technology přinesl zprávu, že američtí astronauti před startem konzumují ve zvýšené míře alkohol. V nejméně dvou případech přitom dokonce usedli do raketoplán pod vlivem alkoholu, a to v takové míře, že mohli přímo hrozit bezpečnost letu. Jména hříšníků zatím neznáme (že by to byli ti, kdo prošli výcvikem v Rusku?), zpráva by měla být zveřejněna v pátek.

  Průšvih druhý: NASA odhalila, že někdo úmyslně přeřezal kabeláž v jednom počítači, který má být dopravený na ISS na palubě raketoplánu Endeavour po startu 7. srpna (mimochodem, alespoň jedna pozitivní zpráva: NASA schválila datum tohoto startu). Podle prvotních informací sabotáž provedl zatím nezjištěný pracovník jednoho ze subdodavatelů.

  Průšvih třetí: výbuch rakety v Mojavské poušti zabil nejméně dvě osoby, další čtyři osoby zranil těžce a jednu lehce. K nehodě prý došlo v zařízení patřícímu společnosti Scaled Composites LLC, která v současnosti vyvíjí nový turistický dopravní prostředek pro výlety nad sto kilometrů SpaceShipTwo (létat by měl začít v příštím roce). Přesná příčina exploze a další okolnosti se zatím vyšetřují.

  Hezký bezprůšvihový víkend!

  STŘEDA 25. ČERVENCE 2007

  Je či není na motorech SRB raketoplánu Endeavour čekajícím v Kennedyho kosmickém středisku na srpnový start použito kvalitní těsnění? Zjistilo se totiž, že jistá várka hmoty, ze které se těsnící kroužky v motorech SRB vyrábí obsahuje neobvykle vysoký počet malých nerozmíchaných částeček gumy. Podle představitelů NASA není pravděpodobné, že by motory raketoplánu Endeavour obsahovaly hmotu z této várky, ale jistota je jistota... Špatná funkce těsnících kroužků vedla v lednu 1986 ke zkáze raketoplánu Challenger. Jen pro zajímavost: členem posádky Endeavouru je i Barbara Morganová, která dělala náhradnici Christě McAuliffeové zahynuvší právě na Challengeru...

  Krásný příklad aplikované kosmonautiky přišel z Argentiny. Zdejší zaměstnanci finančních úřadů využívají aplikaci Google Maps k jednoduchému ověření rozloh pozemků - tedy zdali jsou správně přiznávané jejich rozměry kvůli placení pozemkové daně. Přesnost pochopitelně není kdovíjak závratná, ale dokáže eliminovat alespoň nejkřiklavější případy. A ti ostatní si pak dají pozor...

  Okurkové sezóně navzdory se mi rozrůstá sbírka podpisů. Nejnověji v ní přistál podpis sovětského kosmonauta Vladimira Komarova (Voschod-1/1964, Sojuz-1/1967).

  ÚTERÝ 24. ČERVENCE 2007

  Už ani na ty Japonce není spoleh... Start lunární sondy Kaguya plánovaný na 16. srpna 2007 byl odložený na neurčito. Důvodem jsou technické problémy nalezené na jiném kosmickém zařízení (družici WINDS), o nichž se manažeři domnívali, že by se mohl vyskytnout i na subsatelitech sondy Kaguya (dříve SELENE). Tato obava se potvrdila, na obou subsatelitech tak musí dojít k výměně špatně polarizovaných kondenzátorů.

  Firma Northrop Grumman koupila firmu Scaled Composites, která vyvinula první soukromý letoun schopný překonat stokilometrovou hranici SpaceShipOne a nyní vyvíjí turistický dopravní prostředek SpaceShipTwo.

  Robot Opportunity stále ještě žije! V pondělí se ozval řídícímu středisko - což je signál, že by se jeho energetická bilance mohla začít lepšit. viz blog 23. července 2007.

  Tak jsem se těch Reportérů ČT konečně dočkal (viz včerejší blog). Myslím, že pěkně a zajímavě udělaná reportáž ke kosmické turistice (i když vylepšovat lze pochopitelně vždy, tak tady šlo o celkem solidní úroveň). A dokonce jsem byl odpoledne i v ČT24. Mimořádně plodný den...

  PONDĚLÍ 23. ČERVENCE 2007

  Najednou to jde. Ač první čínský kosmonaut Jang Li-wej (výkonný ředitel China Astronaut Research and Training Center) před několika týdny oznámil, že výstup kosmonautů z lodi Shen Zhou-7 je v září 2008 "velmi nepravděpodobný" kvůli absenci odpovídajících trenažérů, nyní náhle prohlásil, že příprava na výstup byla zahájena. Jednou bude MOC zajímavé sledovat, až (zda...) dojde ke zveřejnění zákulisních informací z čínské kosmonautiky. Proč Jang Li-wej učinil v tak krátké době dvě zcela protichůdná prohlášení? Chtěl tím někomu něco vzkázat? Nebo po tom prvním "dostal po prstech" a musel se opravit (je příliš významnou osobností na to, aby byl umlčen nebo zlikvidován)? Těžko říct, to jsou jen spekulace...

  Tak jsem se dostal do upoutávky na dnešní pořad Reportéři ČT (viz blog 16. července 2007). Řeč bude o kosmické turistice.

  Robot Opportunity na Marsu umírá? Na povrchu planety zuří extrémně silná prachová bouře. Ta blokuje 99 procent přímého slunečního světla, které tvoří jediný zdroj energie pro robota. Dne 17. července dodaly sluneční baterie jen 148 Wh, o den později už jen 128 Wh - normální stav je přitom kolem 700 Wh. Pro minimální provoz přitom potřebuje něco pod 300 Wh. Chybějící energii tak bere z palubních akumulátorů, což samozřejmě není možné praktikovat donekonečna. Řidící středisko se proto rozhodlo snížit energetickou náročnost stroje tím, že s ním několik dní nebude komunikovat. Jeho provozní nároky by měly klesnout na zhruba 130 Wh, méně už to není možné. Kdyby bouře zuřila dostatečně dlouho (současné odhady hovoří o dnech či týdnech), tak by byly palubní akumulátory postupně vybité - což by znamenalo pro Opportunity rozsudek smrti. Jeho palubní elektronika totiž potřebuje v noci zahřívání, jinak bude zničena. Každopádně: Opportunity měl na Marsu pracovat tři měsíce, planiny Marsu už brázdí 3,5 roku.

  Ještě jednou oficiální portréty ISS-16 - jinak viz blog 28. května 2007. Zleva Peggy Whitsonová plus Jurij Malenčenko, kteří budou tvořit šestnáctou základní posádku ISS. Na druhém snímku Clayton Anderson, Daniel Tani, Leopold Eyharts a Garrett Reisman, kteří se s nimi budou na stanici postupně pracovat. Na třetím snímku pak všichni společně (i když se takto nikdy na oběžné dráze nepotkají). Když k tomu připočtu i čtyři předchozí fotografie, musím s politováním konstatovat, že být sběratelem podpisů posádek je čím dál těžší...

  NEDĚLE 22. ČERVENCE 2007

  Nebývá mým zvykem aktualizovat blog v neděli, ale mimořádná situace si žádá mimořádné činy. Dnes jsme přijeli domů z výletu pod stanem, vystupujeme z auta - a v ústrety nám běží dělník, ať zavoláme hasiče. Že dělali ipu na střeše výměníku a že jim začala hořet. Tak jsem zavolal - a pak už jsme jenom se čtyřletým synem (který mimochodem chce být hasičem a s nímž jsme zrovna včera byli v hasičském muzeu v Oslavanech) počítali přijíždějící zásahová vozidla... (A když jsme si je šli po zásahu nafotit, dokonce Marka pustili za volant - alespoň tímto DĚKUJEME MOC!)

  PÁTEK 20. ČERVENCE 2007

  První čínský kosmonaut Jang Li-wej (nemohu se zbavit pocitu, že se stal mluvčím čínské kosmonautiky - pod každým významnějším prohlášením z poslední doby najdete jeho jméno - jinak je výkonným ředitelem China Astronaut Research and Training Center) oznámil, že byla zahájena příprava k výběru nového oddílu kosmonautů v nejlidnatější zemi světa. Současný čínský oddíl má 14 kandidátů (z nich se už tři podívali do vesmíru), nový oddíl by měl mít "ne více než 14 kandidátů". Jang Li-wej zároveň prohlásil, že zatímco dříve se kladl důraz především na fyzickou a psychickou odolnost, u nových kandidátů bude zohledňováno více parametrů jako třeba komunikační schopnosti. Zároveň nepřímo potvrdil, že v roce 2008 odstartuje loď ShenZhou-7 (viz blog 30. května 2007).

  Francouzský exastronaut Jean-Francois Clervoy (veterán letů Atlantis STS-66/1994, Atlantis STS-84/1997 a Discovery STS-103/1999) je v poslední době velmi aktivní a hodně veřejně viditelný (nebo se mi to jen zdá?). Nechybí na prakticky žádné kosmické akci - nejnověji míří do Rakouska, kde se bude vyskytovat v Kärntenu dne 28. července na Kosmickém kempu ESA.

  Doplňuji svoji včerejší zprávu ohledně společnosti Space Adventures a její rezervace míst v lodích Sojuz TMA-13 a -14. Pro velký zájem o kosmickou turistiku (no, trochu bych s tím polemizoval, evidentně je více Ruskem nabízených volných míst na sojuzech než zájemců o výlet na oběžnou dráhu) a pro slábnoucí dolar (to už je něco jiného, na tom něco bude) by měly pro příště letenky stát 25 až 40 mil. USD. Pro výše uvedené rezervace jsou prý již vybráni dva kandidáti, jejichž jména budou zveřejněna v příštích týdnech. Jeden je z USA, druhý z "asijské země".

  Sonda Cassini kroužící kolem Saturnu objevila jubilejní šedesátý měsíc této planety.

  ČTVRTEK 19. ČERVENCE 2007

  Český kosmický internet je zase o bohatší. Věhlasný Milan Halousek z Pardubic si otevřel svůj blog a slibuje záplaVu kosmických i nekosmických zajímavostí. Hledejte na http://halmil.blog.cz/.

  Společnost Space Adventures dojednala s ruskou stranou nákup dalších dvou míst na lodích Sojuz pro "účastníky kosmického letu" (= kosmické turisty). Jde o místa v lodích Sojuz TMA-13 (podzim 2008) a TMA-14 (jaro 2009).

  Paříž je krásné město. A když se k tomu přidá ještě tlupa ruských, amerických a evropských kosmonautů, nemá chybu. Snímek je starý zhruba měsíc a vznikl v průběhu pařížského aerosalónu. Jediné, co mi kazí radost je, že jsem ho nepořídil osobně...

  ÚTERÝ 17. ČERVENCE 2007

  Takže včerejší Reportéři ČT byli monotematičtí, hledala se rakev. Díky tomu nebyla vysílaná reportáž s mou maličkostí. No, taky dobře.

  Minulý týden (viz blog 10. července) jsem doporučoval "všem, kdo cítí neodolatelnou potřebu se zasvěceně vyjadřovat k rusko-americké kosmické spolupráci v devadesátých letech" knihu amerického exastronauta Jerry Linengera "Off the planet". Dnes bych ji chtěl doporučit KAŽDÉMU! Vůbec není technická či faktografická, ale nesmírně lidská a upřímná. Opravdu parádní počtení pro každého příznivce kosmonautiky. Při líčení některých příhod jsem se od srdce zasmál, jinde si zase uvědomil některé souvislosti a lidské rozměry kosmických letů. Opravdu DOST zajímavá knížka!

  Už to sice nějaký ten pátek je, ale zde jsem zatím neinformoval. Po mnoha letech mlčení mi odepsal kandidát na astronauta (v současnosti se připravující na misi STS-125 k teleskopu HST) Gregory C. Johnson... Sláva!

  PONDĚLÍ 16. ČERVENCE 2007

  Podle původního plánu má být dnes večer na České televizi v Reportérech ČT reportáž o kosmické turistice a České republice. Zdali jsou tyto plány stále ještě platné, opravdu netuším. Pokud ano, pak bych se v pořadu měla mihnout i moje maličkost.

  NASA zvažuje pilotovanou misi k měsícům Marsu (Phobos a Deimos). Jedná se jen o nápad z kategorie "co by, kdyby...", takže nemá žádné pevnější kontury (technické, finanční, časové...). Nicméně na druhé straně je dobře, že se v těchto relacích uvažuje, neb bez podobných úvah těžko vznikne něco nového. Podobná mise by nejspíše byla generálkou pro pilotovanou výpravu na Mars.

  Další astronaut dává vale NASA. Po Michaelu Horowitzovi (viz blog 13. července, odchází proto, aby měl více času na rodinu) je na odchodu také Michael Bloomfield (veterán z letů Atlantis STS-86/1997, Endeavour STS-97/2000 a Atlantis STS-110/2002). V poslední době působil ve funkci "Deputy Director, Flight Crew Operations, Johnson Space Center".

  V minulých dnech bylo možné - byť jen krátce - pořídit v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě fotografii, která asi vejde do dějin. Aneb bylo možné vidět povzbuzující nápis před startem kosmického raketoplánu - se špatně napsaným jménem. A tak zatímco raketoplán se jmenuje Endeavour, transparent povzbuzoval raketoplán neexistující stroj Endeavor.

  PÁTEK 13. ČERVENCE 2007

  Bývalý americký astronaut nyní působící na manažerské pozici v NASA (Associate Administrator, Exploration Systems Mission Directorate) Scott Horowitz opustí americkou kosmickou agenturu k 1. říjnu 2007.

  Po katastrofickém selhání při startu by měly rakety SeaLaunch znovu začít létat v průběhu letošního října. Tak praví předběžný plán.

  Společnost Virgin Galactic jmenovala první tři piloty, kteří budou vést letoun SpaceShipTwo na cestách do stokilometrových výšek. Jsou to:
 • Steve Johnston (kapitán výcviku Virgin Atlantic, bývalý pilot Red Arrows): bude šéfpilot-astronaut.
 • Alistair Hoy (kapitán výcviku Virgin Atlantic training captain, ex-Red Arrows pilot): šéf výcviku-astronaut.
 • David McKay (linkový kapitán Virgin Atlantic): bude mít titul zkušební pilot.
 • A máme tady krásnou novou fotku posádky raketoplánu, tentokráte Discovery STS-120.

  ČTVRTEK 12. ČERVENCE 2007

  Na stránkách České kosmické kanceláře lze zase nalézt několik nově vydaných Kosmických kurýrů (měsíčník o české kosmonautice). Stahujte zde.

  Raketoplán Endeavour je na rampě a chystá se na svůj první start po pěti letech. Předpokládaný termín vypuštění je 7. srpna 2007. Spíše než náklad bude poutat pozornost posádka. Bez nadsázky se dá říci, že co jméno, to perla. Nejvíce mezi nimi ovšem září Barbara Morganová (55), která dělala v lednu 1986 náhradnici Christě McAuliffeové - středoškolské profesorce tragicky zahynuvší při zkáze raketoplánu Challenger. S havárií raketoplánu je spojen i pilot raketoplánu Charles Hobaugh: právě on byl spojařem v řídícím středisku, když se prvního února 2003 rozpadl a následně shořel při přistávacím manévru raketoplán Columbia.

  Aplikace Google Earth skrývá mnohá překvapení. Satelit Quickbird např. koncem loňského roku víceméně nedopatřeím vyfotografoval novou (a tajnou) čínskou ponorku třídy Jin a nyní je ji možné nalézt na koordinátech 38°49'4.40" severní šířky a 121°29'39.82" východní délky. Délka atomové ponorky je 133 metrů a může nést dvanáct raket Julang-2 s nukleárními hlavicemi.

  STŘEDA 11. ČERVENCE 2007

  Využívám ne zrovna letního počasí a louskám knihu "The first space race" - První kosmické závody. Je to velmi zajímavě a obšírně popsané pozadí vzniku projektů prvních umělých družic. Docela mě pobavia příhoda s raketou V-2 z 19. května 1947, která se vymkla kontrole a dopadla na hřbitov mexického města Juarez. Nikomu se nic nestalo (nebožtíky v to nepočítaje), ale politické dopady incidentu byly enormní. Aby americká strana napětí uklidnila, nabídla místním obyvatelům, že od nich trosky rakety vykoupí. Přestože raketa vážila při startu zhruba čtyři tuny, místní obyvatelé dodali americké straně téměř patnáct tun trosek rakety...

  Cesta robota Opportunity do kráteru Victoria (viz blog 2. července) je ohrožena. Sestup ohrožuje prachová bouře, která nyní zuří na Marsu.

  Čína (opět) představila své zamýšlené lunární vozidlo, které hodlá vysadit na Měsíc v roce 2012 (plus minus).

  ÚTERÝ 10. ČERVENCE 2007

  Všem, kdo cítí neodolatelnou potřebu se zasvěceně vyjadřovat k rusko-americké kosmické spolupráci v devadesátých letech vřele doporučuji knihu exastronauta Jerryho Linengera "Off the planet" (Mimo planetu). Zvláště pak první část - život ve Hvězdném městečku a spolupráci s Ruskem. Jak ze střeženého vojenského objektu mizely automobily NASA, jak si ruská strana řekla za fotografování starých plakátů systémů sojuzu ze sedmdesátých let o pětimístnou částku v dolarech, jak ruská strana přijímala peníze za věci, které nikdy nedodala, proč Rusové nevedou dokumentaci v psané podobě (protože kdyby po sobě nechali zápisky, mohli by se stát nepotřebnými a přijít o místo) atd. Věru zajímavé čtení a pohled od člověka, který prožil ve Hvězdném městečku půldruhého roku. V rámci objektivity: pokud si Linenger stěžuje, že musel vystát na letišti v Moskvě frontu více než čtyřiceti lidí než dostal razítko do pasu, pak mu vřele doporučuji zavítat někdy do USA coby neameričan (sám jsem tam byl před šesti týdny).

  Aby nevznikl dojem, že v Rusku je všechno špatné: NASA koupila ruskou kosmickou toaletu za 19 mil. USD a v průběhu příštího roku ji dopraví raketoplánem na stanici ISS. Holt je zapotřebí rozlišovat kvalitu techniky a chování lidí...

  Rusko dementovalo zprávy z nedávné doby i z let minulých o zamýšleném turistickém obletu Měsíce pomocí modernizované lodi Sojuz a dvou platících pasažérů plus jednoho profesionálního kosmonauta na palubě (cena letenky měla být 100 mil. USD). Skoro bych si tipl, že jde o pokračování změn v konstrukční kanceláři Eněrgija (viz blog 26. června), kde si bývalý ředitel Sevasťjanov dělal vlastní "stát ve státě". Tedy vlastní kosmickou politiku bez ohledu na pokyny a zaslané finanční prostředky od nadřízených institucí a organizací.

  Možná se právě teď díváte do tváře budoucí české kosmonautky... Aneb Veronika Šímová ze Stříbra úspěšně prošla konkursem uspořádaným společností World Space Week a bude Česko v letošním roce reprezentovat při kampani beztížných parabolických letů. Jedná se o akci při příležitosti padesátého výročí kosmických letů, kterou pořádá organizace Světový kosmický týden a Česká kosmická kancelář. BLAHOPŘEJI! (A trošičku, ale opravdu jen trošičku závidím - nějak jsem se skoro o generaci nevešel do věkového limitu kandidátů...)

  PONDĚLÍ 9. ČERVENCE 2007

  Několik technických a dalších problémů přimělo NASA k radikálnímu kroku: k odkladu startu meziplanetární sondy Dawn na září letošního roku. Jedná se o ryze pragmatické rozhodnutí, protože v srpnu se otevírá třítýdenní startovací okno pro vypuštění jiné meziplanetární sondy (Mars Phoenix). A s ní se moc hýbat nedá. Zato Dawn může startovat až do letošního listopadu. Galantně tedy uvolňuje místo sondě k Marsu, neb obě zařízení mají startovat z vypouštěcího komplexu 17, který má sice dvě rampy, ale jeden obslužný tým. Odklad Dawnu tak vnáší klid do jejich řad před startem k Marsu.

  V dnešním vydání týdeníku Respekt naleznete můj článek o družicovém navigačním systému Galileo.

  Dnes by měl můj hlas znít éterem z vln Českého rozhlasu Brno. Po 11. hodině se budu vyjadřovat k otázkám kosmické stravy.

  Otazníky se vznáší nad novým čínským kosmodromem na ostrově Hainan - problém je v tom, že zdejší startovací rampy by nebyly (ač jde o ostrov) dostupné přímo po vodě. Což je vzhledem k zamýšleným rozměrům budoucích raket (CZ-5 má mít průměr hlavního stupně 5 metrů) základní podmínka. Uvidíme, jak se s ní Čína vypořádá - nový kosmodrom potřebovat rozhodně bude, otevřenou otázkou tak zůstává, kde vznikne...

  Další astronaut poctivě vyřizoval po mnoha letech poštu. Byl to čtyřnásobný kosmický veterán James Newman...

  ČTVRTEK 5. ČERVENCE 2007

  Intenzivní lobbování kosmonautů Jurčichina a Kotova z paluby ISS pomohlo: zimní olympijské hry v roce 2014 budou v ruské Soči.

  Dnes oznámil Richard Branson, že na prvním operačním letu letounu SpaceShipTwo poletí on sám, jeho syn, dcera a rodiče (91letý otec a 88letá matka). A propo, v nejbližších dnech se i v České republice začnou prodávat letenky na SpaceShipTwo.

  Dorazilo mi nějaké čtení na dlouhé letní dny k vodě - aneb balíček se sedmi kosmickými knihami. Na ukázku některé z nich...

  PONDĚLÍ 2. ČERVENCE 2007

  Dva zajímavé ruské kosmické starty se uskutečnily v těchto dnech (třetí neméně zajímavý - start rakety Kosmos-3M s německou družicí pro radarový průzkum SAR-Lupe - byl odložený kvůli nepříznivému počasí). Prvním z nich bylo vypuštění konvertované vojenské střely Dněpr s prototypem nafukovací družice Genesis PF-2 americké firmy Bigelow Aerospace. Jedná se o druhý prototyp podobného zařízení, první startoval v loňském roce. Bigelow Aerospace hodlá vybudovat do roku 2015 ve vesmíru vlastní "nafukovací" hotel. Druhý start představovala raketa Zenit ve verzi 2M. Tentokrát nebyl zajímavý její náklad (vojenská družice), ale samotný nosič: předchozí téměř identická raketa ve variantně SeaLaunch SL-3 totiž katastroficky selhala při pokusu o vzlet 31. ledna 2007 (viz blog stejného dne).

  Vzhůru dolů - do dalšího kráteru. Tak by se dal stručně nazvat další "jízdní řád" robota Opportunity na Marsu, který už několik kráterů navštívil - a který měl pracovat tři měsíce. Na rudé planetě byl vysazený už před 3,5 lety... Vědci netuší, zdali sestup do dosud největšího kráteru Victoria nebude posledním, protože cesta z něj může být mimořádně obtížná. Na druhé straně: robot si své odpracoval a dvoukilometrový kráter je z geologického hlediska úžasným pokladem.

  Dalších 35 kusů rakety Ariane-5 v hodnotě 3,5 mld. USD si objednala evropská firma Arianespace. Pokud mě paměť neklame, jde už o čtvrtou objednanou sérii těchto nosičů: první čítala 14 kusů (1995), druhá 20 ks (1999), třetí 30 ks (2003) a nynější 35 ks (2007). V tomto objednávkovém listě přitom nejsou započítány první dva prototypy (takže celkem už bylo objednáno 101 raket). Dosud byla Ariane-5 vypuštěna 32krát. Arianespace nyní počítá s frekvencí sedm startů ročně.

  ÚTERÝ 26. ČERVNA 2007

  Takže špatné počasí "dalo" raketoplánu Atlantis jeden den pobytu na oběžné dráze navíc. Bezpečně tak přistál v pátek.

  Tento čtvrtek se bude v nizozemském Noordwijku veřejně představovat evropský "kosmický náklaďák" ATV, který by se měl na svoji vesmírnou odyseu vydat počátkem roku 2008.

  Z postu ředitele ruského letecko-kosmického výrobního sdružení RKK Eněrgija byl odvolaný Nikolaj Sevasťjanov. Důvodem byla především skutečnost, že se snažil dělat "stát ve státě" - snažil se o vlastní kosmický program (ambiciózní pilotované lety, cesty na Měsíc apod.) bez ohledu na finanční možnosti a reálné potřeby ruské kosmonautiky. Na tento rozpor jsem upozorňoval už dříve: konstrukční kancelář Eněrgija se snažila představovat vlastní "oficiální" programy a projekty, které vydávala za jedinou možnou budoucí cestu ruské kosmonautiky. Bohužel, kdekdo tento přístup "baštil", a tak soukromé plány jedné (byť extrémně významné) konstrukční kanceláře byly považovány za oficiální ruskou kosmickou politiku.

  Opět drobnost ve sbírce podpisů: autogram pilota lunárního modulu Apolla-15 Jamese Irwina.

  ČTVRTEK 21. ČERVNA 2007

  Pokud se dnes nestane nic nečekaného, na Zemi se vrátí raketoplán Atlantis z dramatické výpravy na ISS (takové jsou ostatně v poslední době snad všechny...). Astronauti uskutečnili čtyři vycházky do kosmického prostoru, "zašívali" poškozenou žáruvzdornou tkaninu na povrchu stroje, asistovali při oživovávání stanice se zkolabovaným počítačovým systémem. Inu, kosmonautika zkrátka stále není a hned tak nebude rutina.

  Navštívil jsem pařížský aerosalón (dle mého osobního dojmu to je z hlediska kosmonautiky asi nejslabší ročník v historii), cestou do Paříže potom i Německé muzeum v Mnichově a Muzeum dopravy ve švýcarském Luzernu. Obě instituce obsahují i kosmickou expozici, a zvláště ta mnichovská je úžasná. Vřele doporučuji navštívit!

  Cestou v zahraničí jsem měl slzy na krajíčku když jsem se setkal se závanem domoviny. Poprvé to bylo ve Švýcarsku na dálničním odpočívadle, kde jako na jediném místě v celé jinak překrásné zemi jsem viděl český nápis. Co na tom, že na ceduli stálo "Udržujte pořádek!" Podruhé jsem mateřštinu zaslechl na pařížském aerosalónu, když jsem první den akce v poledne míjel českou expozici. Jeden znuděný předstírač práce pravil druhému předstírači práce "Mě už to tady nebaví." Inu, na zahraniční mise vybíráme opravdu ty nejvíce motivované a nejlépe připravené zástupce naší vlasti.

  Abych nezapomněl: dnes máme s manželkou desáté výročí svatby... To to letí...

  Něco pro pamětníky: pokud si vzpomenete na blog ze dne 29. prosince 2006, pak tuto fotografii jistě poznáte. Při nedávném osobním setkání s německým kosmonautem Thomasem Reiterem se mi ji podařilo zkompletovat...

  ČTVRTEK 14. ČERVNA 2007

  Jak už jsem psal na blogu 20. března, Česká republika by měla v dohledné době vstoupit do ESA. Potvrdil to na úterní návštěvě Prahy ředitel ESA Jean-Jacques Dordain. Vše nasvědčuje tomu, že se v české kosmonautice blýská na (nej)lepší časy...

  Evropský aerokosmický gigant EADS chce vstoupit na pole kosmické turistiky. Jeho divize Astrium představila projekt letounu schopného startovat z běžného letiště, který by byl schopen překonat stokilometrovou hranici a nabídnout tří- až pětiminutový zážitek ze stavu beztíže. Pokud se podaří zajistit prostředky na vývoj a začne v roce 2008, mohl by si stroj odbýt premiéru o čtyři roky později. Z dlouhodobého hlediska jde pro Evropu o zajímavou technickou iniciativu, krátkodobě pak doufám, že stroj bude představený příští týden na pařížském aerosalónu...

  Na internetu se objevily informace, že meziplanetární sonda Dawn (plánovaný start 7. července) je těžce poškozena poté, co v její bezprostřední blízkosti zakopl a na ni dopadl jeden z techniků. Tato zpráva se ale nezakládá na pravdě a NASA ji důrazně popírá. Jeden z dělníků měl pouze "neadekvátní kontakt svého nástroje s rubovou stranou panelu slunečních baterií". Start Dawnu by ale neměl být ohrožen.

  V minulých dnech jsem informoval o poškození dvou kosmických lodí. Nejprve pláště stanice ISS (viz blog 7. června). A potom i pláště raketoplánu Atlantis (viz blog 11. června). Nyní obě poškození dokumentuji i fotografiemi: vlevo ISS, vpravo Atlantis.

  STŘEDA 13. ČERVNA 2007

  Japonská lunární sonda SELENE (plánovaný start v průběhu letošních prázdnin) dostane po startu jméno Kaguya. To je dle japonské legendy jméno princezny z Měsíce, která byla jako dítě nalezena v bambusovém stéble.

  Po sondě Fobos/Grunt (plánovaný start 2009, ale pravděpodobný odklad o dva roky) vyšle Rusko sondu k Venuši (Veněra-D) a následně i k Jupiteru (tuto planetu přitom dosud žádný sovětský/ruský automat nezkoumal). Časový plán je ovšem velmi vágní: sonda k Venuši by měla startovat v rozmezí letr 2015 až 25 (dosud se počítalo 2014) a sonda k Jupiteru "ne dříve než koncem dvacátých let".

  Sedmého července 2007 se bude v Portugalsku vyskytovat Neil Armstrong, bývalý astronaut, veterán z letů Gemini-8 a Apollo-11 a první člověk, který se prošel po Měsíci.

  Vychází nový Kosmos News - s "magickým" číslem 88. Obsahuje tradiční smršť zajímavostí, aktualit a postřehů. Namátkou: fotografie z Kosmos News Party, dále informace o "aukci zážitků", o otevření kosmického muzea a kosmické atrakce v USA, článek o etických problémech letu na Mars, smrti J. A. Gagarina nebo odškodnění vyplaceného pozůstalým za smrt astronautů na palubě raketoplánu Columbia. Aneb pro každého zájemce o kosmonautiku "povinné čtení".

  ÚTERÝ 12. ČERVNA 2007

  Podle NASA existuje zhruba dvoutřetinová pravděpodobnost, že se první pilotovaný start nové lodi Orion stihne v roce 2013. Ovšem za předpokladu, že veškerý vývoj bude prakticky bezproblémový - a to je právě ona dvoutřetinová pravděpodobnost. Uvidíme, nechme se překvapit.

  Současný let raketoplánu Atlantis STS-117 byl o dva dny prodloužen a do jeho programu byl přidaný čtvrtý výstup astronautů do volného prostoru ve skafandru (provede jej dvojice Forrester-Swanson). Let raketoplánu by tak měl trvat skoro 13 dní, s návratem se nyní počítá 21. června.

  V minulých dnech a týdnech mi vyšla přehršel článků o kosmonautice v různých médiích. Namátkou jmenujme časopis Svět (vřele doporučuji - osmistránkový materiál o sovětských superraketách), Kozmos (materiál o tom, že Měsíc je opět středem zájmu) a Letectví+kosmonautiku ("Tajemství prvního nákladu rakety Eněrgija" a "Semjorka slaví padesát let").

  Pařížského aerosalónu příští týden se zúčastní kosmonauti Thomas Reiter (ESA), Pavel Vinogradov a Michail Tjurin (oba Rusko), Jeffrey Williams a Michael Lopez-Alegria (oba USA).

  V neděli 10. června byla ve Flight Museum v Seattle (stát Washington) slavnostně otevřena výstava věnovaná padesáti letům kosmonautiky. Ač jsem neměl možnost se z pochopitelných důvodů jejího otevření zúčastnit, přináším alespoň několik obrázků ze zákulisí - z její přípravy. Nafoceno v polovině května skrzevá plentu...

  PONDĚLÍ 11. ČERVNA 2007

  Raketoplán Atlantis odstartoval načas s čtvrtletním zpožděním! Aneb po mnoha otaznících před startem a problémech při odpočítávání (počasí na záložních letištích v Evropě apod.) se nakonec uskutečnil vpravdě čítankový start a můžeme si připsat mezi kosmonauty hned čtyři nováčky: Lee Archambault, Steven Swanson, John Olivas a Clayton Anderson. Tož vítejte v klubu - a šťastné přistání! (Nad ním jsou trochu otazníky vzhledem k poškozené tepelné ochraně na zadní části raketoplánu. Ale upřímně: poškození není kdovíjak dramatické a nachází se na méně exponovan části tepelného štítu. V podstatě jde o to, že se odchlípla část izolační tkaniny v zadní části stroje.)

  Izrael dnes vypustil do vesmíru svoji raketu Shavit-1 s družicí Offeq-7 na palubě. Šlo o sedmý start tohoto nosiče (počítáme-li i verzi Shavit), předchozí se v roce 2004 skončil havárií.

  Francii se nelíbí, že Spojené státy zveřejňují v rámci "svobodného přístupu k informacím" parametry drah jejích špionážních satelitů. Což je nepříjemné, protože zná-li protivník časy přeletů, může se odpovídajícím způsobem připravit (s trochou nadsázky viz film Vysoká hra patriotů, kde se teroristé ve výcvikovém táboře schvávali do stanů před fotograficými družicemi vždy před jejím přeletem). Francie ovšem na americkou aroganci našla odpovídající protizbraň: vysoce citlivý systém detekce družic Graves, který stál 300 mil. euro. Ten na oběžných drahách odhalil 20 až 30 satelitů, které USA veřejně nehlásí a které jsou s vysokou pravděpodobností americkými zpravodajskými stanicemi. Americké stanovisko je sice jednoznačné: "Pokud informace o těchto tělesech nezveřejňujeme v našem katalogu, pak neexistují." Francouzi podotýkají: "Je zajímavé, že některé z těchto neexistujících objektů mají sluneční baterie." A slibují, že zveřejní podrobnosti o těchto neexistujícíách tělesech včetně snímků - pokud Američané nepřestanou publikovat parametry drah jejich satelitů. Ač Spojené státy existenci těchto tajuplných družic nepřipouštějí, náhle a nečekaně (svobodnému přístupu k informacím navzdory) jsou ochotny Francii vyjít vstříc...

  Od kosmonauta Pavla Vinogradova to byl výborný nápad! V pátek 8. června 2007 v rámci akce "Desáté kosmické dny" poskytoval v německém Morgenröthe-Rautenkranz dva rozhovory, přičemž po prvním byl požádaný o několik podpisů. Načež prohlásil, že pokud chceme ještě něco podepsat, ať mu to dáme. Že může podepisovat a zároveň odpovídat na otázky. Položil jsem před něj hromadu fotek nachystanou do zásoby pro příští dvě setkání (počítal jsem s tím, že Vinogradova potkám ještě v září v německém Neubrandenburgu - i když prý není pravděpodobné, že by tam dorazil). A Vinogradov podepisoval a odpovídal a podepisoval a odpovídal... Dal jsem si dobrý pozor, aby měl dost otázek na podepsání všeho. Takže jsem ze setkání odcházel bohatší o více než dva tucty podepsaných fotek, kartiček, poštovních obálek... Inu, když to jde, tak to jde... (Jen upozorňuji, že následující fotografie v žádném případě NENÍ nabídkovým listem. Kdo opravdu potřebuje podpis Vinogradova nebo některého ze čtyř dalších kosmonautů, kteří na akci byli přítomni, jistě si cestu do Morgenröthe-Rautenkranz vzdáleného jen pár kilometrů od českých hranic udělal.)

  ČTVRTEK 7. ČERVNA 2007

  Předně bych se chtěl moc omluvit všem, kdo zde čekají každý den příděl nových aktualit, zajímavostí a popíchnutí. Bohužel práce je hodně a času málo. Opravdu mě to mrzí - několik přednášek o kosmonautice v uplynulých dnech a následná milá setkání mě překvapily tím, jak je blog sledovaný a čtený. Moc se tedy omlouvám všem, koho nedokážu uspokojit každý den - když to ale jen trochu jde, snažím se. Věřte mi.

  V noci z 8. na 9. června 2007 by měl konečně odstartovat odložený raketoplán Atlantis k misi STS-117. Přesný okamžik vzletu je nyní plánovaný na 1:38 hod SELĆ dne 9. června. Kolem startu je - jako obvykle - spousta otazníků. Ať se to týká zamýšlené stávky části personálu externího dodavatele v Kennedy Space Center nebo otazníky kolem technických problémů s odštěpováním glazury na náběžné hraně křídla (objeveno u raketoplánu Discovery) či s netěsností vodíkového potrubí (objeveno u raketoplánu Endeavour). Ale tak to má být - v historii těžko najdeme jediný start kosmické lodi, u níž by všichni stoprocentně souhlasili a nikdo nevyslovil žádné pochybnosti. Létání do vesmíru zkrátka s sebou prvek nejistoty neslo, nese a ještě nějaký pátek ponese. To je jisté.

  Pokud už hovoříme o technických problémech raketoplánů: nesmíme zapomenout na jejich titanové kulovité nádrže (průměr 48 až 100 cm) na stlačené hélium a dusík, které údajně věkem degradovaly a mohou prakticky kdykoliv explodovat. NASA je měla certifikované do roku 1988, tehdy je recertifikovala na dalších deset let. Ale v roce 1998 už žádnou novou certifikaci přesluhujících nádrží neprovedla...

  Kosmonauti Fjodor Jurčichin a Oleg Kotov při své kosmické vycházce 6. června objevili na plášti modulu Zvezda poškození odpovídající rozměrově zhruba průstřelu kulkou, které způsobil buď malý meteorit nebo úlomek tzv. kosmického smetí. Hermetičnost modulu není poškozena, nicméně je to poprvé, co nějaký modul na ISS dostal přímý "zásah" podobného kalibru - zatím bylo vždy zaregistrováno jen poškození slunečních baterií úlomky cizího původu.

  Start meziplanetární sondy Dawn chystající se zamířit k dvojici asteroidů Vesta a Ceres bude odložen. Zatím není jasné, o jak dlouho - na vině je problém s jeřábem, který sestavu sonda-raketa kompletuje na rampě mysu Canaveral a který vypověděl službu. Problém by ale neměl být nikterak zásadní, takže start (dosud plánovaný na 30. června 2007) se má posunout maximálně v řádu dnů.

  STŘEDA 30. KVĚTNA 2007

  Očekávaný výstup čínských kosmonautů do otevřeného prostoru při letu lodi Shen Zhou-7 v září 2008 je velmi nepravděpodobný. Důvodem je skutečnost, že nebude včas dokončený trenažér této náročné a komplexní činnosti. Z prohlášení prvního čínského kosmonauta Janga Li-weje nevyplývá, zdali dojde k odkladu startu nebo zdali se poletí bez uskutečnění vycházky.

  Koupil jsem si zastřhávač vlasů. Když jsem ho rozbalil, vyděsil jsem se. Uvnitř bylo kromě přístroje CDčko. Lekl jsem se, že budu muset zastříhavač instalavat, registrovat a vlasy si krátit s notebookem na klíně. Naštěstí tam byl jen návod k použití plus nějaké tipy a triky. Nic jsem instalovat nemusel a vlasy si i tak zkrátil...

  William Oefelein odcházející kvůli své nezvládnuté touze z NASA mi naštěstí stihl podepsat ještě jednu kompletní fotku s posádkou STS-116...

  ÚTERÝ 29. KVĚTNA 2007

  Ač na plakátech brněnské hvězdárny je na dnešní den avizována moje přednáška "Neslavné pády slavných raket", konati se nebude. Resp. přesný termín přednášky se stal zdrojem nedorozumění mezi mnou a brněnskou hvězdárnou, takže jsme se po vzájemné dohodě rozhodli akci zrušit.

  James Webb Space Telescope (předpokládaný start 2013) dostane speciální přírubu pro možnost spojení s pilotovanou lodí Orion. Ač se s žádnou servisní misí nepočítá, existuje zde možnost jejího vyslání - a to zvláště v případě, že by se teleskop nepodařilo po startu rozložit tak, jak je plánováno. V takovém případě by NASA vyslala mimořádnou záchrannou výpravu, který by měla nespolušné observatoři "domluvit".

  NASA zveřejnila novou oficiální fotografii posádky Atlantis STS-117: se všemi sedmi astronauty (včetně nedávno přidaného Claytona Andersona). Ne že by astronauty znovu fotila: prostě k již existujícímu snímku pomocí počítačového programu dokomponovala právě Andersona.

  PONDĚLÍ 28. KVĚTNA 2007

  Sláva nazdar výletu... Čili už jsem zase doma, už zase platím korunama (a ne dolarama). Aneb byl jsem teď několik dní za Velkou louží ve "věčně zeleném státě" (to není označení USA, ale jednoho konkrétního státu), kde jsem se účastnil konference o ICT bezpečnosti.

  Oddíl amerických astronautů je zase o jednoho člena chudší. Oficiálně se tak stane v červnu nebo červenci, neoficiálně William Oefelein odchází s okamžitou platností (je to veterán z letu Discovery STS-116/2006 - nebývá obvyklé, aby pilot jednoho raketoplánu dostal padáka ještě před tím, než odstartuje další raketoplán). Oficiálně po vzájemné dohodě, neoficiálně letěl za svůj aktivní podíl v milostném románku s jiným členem oddílu astronautů, Lisou Nowakovou. Diplomaticky (a oficiálně) řečeno "NASA požádala námořnictvo o převelení Oefeleina, čemuž bylo vyhověno". Zanedlouho tak bude působit v Naval Network Warfare Command v Norfolk (stát Virginia).

  Plánovaná ruská meziplanetární sonda Fobos/Grunt bude s největší pravděpodobností odložena o dva roky. Dosud se předpokládal její start v říjnu 2009, nyní to vypadá, že poletí až v listopadu 2011. Důvody? Technické, finanční... Jako obvykle.

  Na rukavici astronauta Roberta Curbeama použité při letu Discovery STS-116 (prosinec 2006) byl po podrobném poletovém zkoumání (únor 2007) nalezen zhruba 2 cm dlouhý zářez - naštěstí jen ve svrchní ochranné vrstvě, takže život astronauta nebyl ohrožen. Šlo o poškození svrchní vrstvy z Vectranu, která má za úkol před odřením a škrábanci chránit ostatní vrstvy. Vectran je syntetické vlákno vyrobené z tekutých krystalů polymerů s tím, že je velmi pevný. Často je přirovnávaný ke kevlaru, materiálu, z něhož se vyrábí neprůstřelné vesty. Zářez vznikl na vnitřní straně palce, takže se ani po opakovaných analýzách videozáznamů nepodařilo zjistit, kdy přesně vznikl (Curbeam uskutečnil rekordní čtyři vycházky v sedmi dnech).

  A máme tady oficiální fotku - vlastně fotky - posádky ISS-16. Na všech snímcích jsou dvě stálice: Peggy Whitsonová (vždy uprotřed) z USA a Jurij Malenčenko (na prvních třech vpravo, na čtvrtém vlevo) z Ruska. Společně s nimi budou postupně pracovat Clayton Anderson, Daniel Tani (oba USA), Leopold Eyharts (ESA/Francie) a Garrett Reisman (USA).

  ÚTERÝ 14. KVĚTNA 2007

  Několik dní budu mimo republiku, mimo internet - a "mimo" tedy bude i blog. Aktualizace obnovím nejdříve (ale ne stoprocentně) v úterý 22. května 2007.

  Americká pošta dnes zdražuje své služby. Pěkně nám to vychází, zítra budu posílat z Washingtonu domů pohled frankovaný už dle nových tarifů...

  Neb nebudu v příštích dnech aktualizovat blog, tak už dnes bych chtěl připomenout dvě výročí, které připadají na 15. května. Obě se týkají sovětské kosmonautiky. Dne 15. května 1957 byla poprvé odzkoušena (byť neúspěšně) raketa R-7, která o několik měsíců později vynesla do vesmíru první družici světa (sovětský Sputnik), v modernizované verzi pak i Gagarina a další náklady - používá se dodnes, má za sebou těžko uvěřitelných 2000 startů. A 15. května 1987 se uskutečnil premiérový start sovětské superrakety Eněrgija (úspěšný). Obě výročí jsem připomněl v nejnovějším vydání časopisu Letectví+kosmonautika (viz níže), Eněrgiji bude navíc ve velkém materiálu vzpomenuta v červnovém vydání časopisu Svět (vyjde tuším koncem příštího týdne).

  V nejnovějším vydání časopisu Letectví+kosmonautika mám dvojici článků. Jednak "Tajemství prvního nákladu rakety Eněrgija" a jednak "Semjorka slaví padesát let". Jo, a v rubrice "Dočtete se v příštím čísle" je slibovaný článek "Meziplanetární sonda Dan". Ten taky bude z mé dílničky. Společnost pro uvádění historických omylů na pravou míru nicméně hlásí, že sonda se nejmenuje Dan, ale Dawn...

  Čínskou prioritou v oblasti kosmonautiky v příští pětiletce by se měly stát pilotované lety, měsíční (bezpilotní!) výpravy, vývoj nové kosmické rakety (CZ-5) a monitorování zemského povrchu s vysokým rozlišením.

  Svoji kosmickou sbírku jsem rozšířil o nový kousek. O rukavici skafandru Sokol kosmonauta Pavla Vinogradova, která letěla na výpravě ISS-13 (březen až říjen 2006). Jen podotýkám, že každý kosmonaut má k dispozici dva páry rukavic - toto je levá rukavice za záložního páru (jinými slovy: kosmonaut ji neměl na ruce při startu a přistání, ale let vesmírem s ním absolvovala - složená v přepravním kontejneru). Uznejte sami - není to paráda?

  PONDĚLÍ 13. KVĚTNA 2007

  O víkendu v Lázních Bohdaneč zuřil již sedmý ročník Kosmos News Party. Technická závada mi bohužel znemožnila být na celé akci (výfuk u automobilu vydávající podivné zvuky se v pátek rozhodl rozpoltit, a protože mám před cestou do zahraničí, potřeboval jsem vůz uvést do provozuschopného stavu, aby manželka nezůstala doma s vrakem a dětmi na krku). Každopádně ale musím konstatovat, že - alespoň z mého úhlu pohledu - byla letošní Kosmos News Party mimořádně vydařenou akci. A teď hovořím o srovnání i s minulými ročníky akce. Alespoň z toho, co jsem měl možnost vidět a zažít, tak šlo snad o historicky nejvydařenější ročník. Tak mě napadlo, že bychom hlavnímu organizátorovi Milanovi Halouskovi mohli za tuto záslužnou činnost postavit v Bohdanči pomník...

  Zhubl jsem nebo ne? To byla jedno ze stěžejních témat nekosmické diskuse v Bohdanči. Ti, kdo mě viděli loni ve Valmezu, tak chválili, že těch deset kilo dolů je vidět. Ti, kdo mě naposledy viděli loni v Bohdanči, tak konstatovali, že je na mě poznat, že netřu bídu s nouzí. Pravdu měli všichni: od loňské Bohdanče jsem přibral, od Valmezu naopak shodil. Pokusím se tedy něco udělat, abych za rok shodil oproti Valmezu i Bohdanči...

  Tak po nedávných "škatule, škatule, hejbejte se" už máme dva nové emblémy následujících letů raketoplánů: STS-117 a -118. Na STS-117 přibyl Anderson, který zmizel ze STS-118, kde jej nahradil Drew. Podrobnosti o změnách najdete v blogu 27. a 30. dubna 2007.

  PÁTEK 10. KVĚTNA 2007

  Evropští studenti připravili pro zářijový let družice Foton M3 vlastní zajímavý experiment. Na 30 kilometrů dlouhém a půl milimetru silném laně by měla být spuštěna malá přístrojová schránka Fotino. Protože každá oběžná dráha má svoji rychlost, bude větší družice Foton o několik desítek kilometrů výše brzdit malou schránku Fotino - která tak nebude mít potřebnou oběžnou rychlost. Jakmile dojde v určitém okamžiku k přetnutí nosného lana, začne Fotino sestupovat vstříc zemské atmosféře a po jejím průletu by tento modul měl přistát ve vytyčené oblasti.

  Už brzy... Už brzy na českém kosmickém nebi zazáří nová hvězda - další občanské sdružení orientované na příznivce kosmonautiky a kosmických letů. Je nové, je ambiciózní a především: má jasný cíl a plán práce. Jakmile nastane příhodná doba, zveřejním pochopitelně více.

  Včera jsem dorazil do Pardubic. Milan "Kosmos News" mě vítal slovy: "Co tady děláš, měl jsi přijet až den před zahájením Kosmos News Party?" Opatrně jsem mu naznačil, že JE den před zahájením Kosmos News Party. Když jsem ho probral z mdlob, jen tiše opakoval: "Každý rok je to stejné, každý rok je to stejné..." A pak statečně celou noc chystal jmenovky, seznamy, exponáty, odpovídal na e-maily, chystal techniku - prostě připravoval největší setkání příznivců kosmonautiky ve střední Evropě. Takže už dnes se můžete do Lázní Bohdaneč přijet podívat, zdali "je to každý rok" stejné nebo bude letošní setkání ještě lepší než ty předchozí...

  Vyšel nový Kosmos News - květen 2007.

  STŘEDA 9. KVĚTNA 2007

  Už za několik dní (co dní, vlastně hodin...) se v Lázních Bohdneč bude konat Kosmos News Party. V neděli je na programu diskuse s jediným českým občanem, který se kdy dostal do vesmíru, s kosmonautem Vladimírem Remkem. Diskusi bude moderovat moje maličkost a rád bych ji postavil na dotazech z řad odborné i laické veřejnosti. Pokud nějaký máte, pošlete mi ho prosím na moji e-mailovou adresu (najdete ji v kontaktech).

  Takže kosmonautem, který by měl rozšířit řady čestných hostů na Kosmos News Party, je Miroslaw Hermaszewski. Opravdu "byl", protože přišla zpráva, že letos nemůže dorazit. Ale slíbil účast na KNP příští rok. Začíná to vypadat, že by na KNP 2008 mohlo být trochu "překosmonautováno" - už se mluví až čtyřech až pěti jménech... (A taky se v této souvislosti v zákulisí šušká o možnosti prodloužení akce o jeden den. Ale pst, nic jste neslyšeli.)

  A když už hovoříme o rušení návštěv kosmonautů, tak ještě jedna zpráva. Už jen měsíc zbývá do slavnostního otevření muzea v německém Morgenrothe-Rautenkranz (i když muzeum funguje už od konce března a dosud přivítalo přes deset tisíc návštěvníků). Bohužel je definitivně potvrzeno, že nepřijede Jeffrey Williams. A to je škoda. Protože tam budou Reiter i Vinogradov, jeho parťáci ze třinácté základní posádky ISS. (Takže se můžeme těšit na Jahna, Remka, Thieleho, Reitera, Vinogradova, Ciblijeva...)

  Nemohu se zbavit pocitu, že úroveň jistého webového portálu věnovaného kosmonautice jde (nebo padá?) směrem dolů. Nedávno obratem ruky z webu zmizelo několik mých příspěvků, kde jsem reagoval na některé otázky z pomezí politiky a kosmonautiky (no, nebudu si hrát na svatého, asi už byly za hranicemi). Ale příspěvky hovořící o "černých exotech s IQ 25" s "nohama v kanadách smrdícíma na 100 honů" (česky: američtí vojáci) a mnoho dalších vulgárních výpadů zůstává v rámci svobody projevu (?) či otevřené diskuse (?) nepovšimnuto. Taky vizitka přístupu...

  PÁTEK 4. KVĚTNA 2007

  Vzhledem k množícím se netrpělivým dotazům ohledně "šokující informace" týkající se Kosmos News Party zveřejněné na tomto blogu 24. dubna 2007 slavnostně oznamuji, že s pravděpodobností vypočítanou na 88,74 procenta by se měl akce kromě (již tradičního) Vladimíra Remka zúčastnit také druhý kosmonaut! Prozradím jen, že půjde o účastníka programu Interkosmos, a to ze země sousedící s Českem. A poslední malá nápověda: sestava kosmonautů nebude stejná jako loni... Takže se můžeme těšit na... (A to už si doplníte sami.)

  Tak jsem přišel o jednoho vděčeného čtenáře svých knih, který mi dokonce napsal děkovný dopis... (No, spíš než "čtenáře" bych asi měl napsat "prohlížeče", protože česky uměl těžko.) Ve věku 84 let zemřel jeden z prvních amerických astronautů Walter "Wally" Schirra - jediný člověk, který letěl v lodích Mercury, Gemini a Apollo. Godspeed, Wally!

  STŘEDA 2. KVĚTNA 2007

  Nový měsíc začnu nekosmicky: stal jsem se členem místního tenisového oddílu TJ Sokol, což mě opravňuje chodit hrát neomezeně (a především bezplatně) tenis kdykoliv se mi zlíbí po dobu celého roku (nicméně jen dopoledne - kdy každý normální člověk dřepí v práci). Pevně věřím, že bude co nejvíce příležitostí této nabídky využít... Huntoval jsem se na kurtu včera, půjdu dnes, zítra vynechám (jsem v Praze), znovu v pátek...

  Takže už tu máme "rozhřešení" rébusu, zdali bude posádka STS-118 šesti- nebo sedmičlenná (viz pondělí 30. dubna 2007). "Bé" je správně, příležitost dostane nováček Benjamin Alvin Drew.

  Pátý kosmický turista, Charles Simonyi, hodlá napsat o své kosmické cestě knihu. Oznámil to v pondělí 30. dubna 2007 na tiskové konferenci v Budapešti. Aneb jak je možné, že se tak blízko Česka ochomýtá kosmonaut a člověk se to nedozví? Ach jo.

  PONDĚLÍ 30. DUBNA 2007

  USA odmítly ruskou nabídku na společný průzkum Měsíce. Osobně se nedivím - co chtělo Rusko nabídnout? Peníze těžko, spolehlivost a dodržování termínů těžko, zkušenosti s lety na Měsíc asi těžko... Pokud Amerika bude chtít využít nějaké ruské know-how nebo technologie, může si je kdykoliv zakoupit (bude-li Rusko ochotno prodat) i bez toho, aniž by byl ruský medvěd přizvaný jako partner. Ostatně, nákup techniky a technologií realizují v Rusku Spojené státy i v případě ISS - takže smysl plnohodnotného partnerství zde asi opravdu není.

  V nejbližších dnech by NASA měla rozhodnout, zdali po přesunutí Claytona Andersona z letu STS-118 na STS-117 (viz blog 27. dubna 2007) bude na jeho uvolněné místo v raketoplánu Endeavour nominován některý z jiných astronautů. Teoreticky je možné sedmého člena posádky do raketoplánu přidat, prakticky ovšem potřeba není. Všechny Andersonovy úkoly spojené s letem STS-118 měly probíhat až na ISS, takže je může vykonat osobně. Ale na druhou stranu: je to volné místo v raketoplánu a oddíl astronautů nejspíše vyvine tlak na to, aby jej někdo obsadil.

  Možná již zanedlouho se na "kosmické" mapě USA objeví nový pojem: Armstrong Flight Research Center, Armstrongovo letové výzkumné středisko. Pojmenováno by mělo být na počest dvojnásobného astronauta Neila Armstronga, veterána z letů Gemini-VIII a Apollo-XI (aneb zároveň i prvního člověka, který se prošel po Měsíci). Stalo by se tak přejmenováním stávajícího Drydenova letového výzkumného střediska (pan Dryden by byl "odškodněn" přejmenováním dosud bezejmenné oblasti Western Aeronautical Test Range svým jménem). Pokud tato změna projde, bude to podruhé v historii, co NASA pojmenuje své středisko po některém z astronautů (poprvé to bylo v roce 1999 v případě Lewis Research Center, které přemalovalo štít na Glenn Research Center (na paměť prvního Američana na oběžné dráze, Johna Glenna).

  Jeden obrázek slovutného fyzika Stephena Hawkinga, který si "vychutnává" stav beztíže (viz blog 27. dubna 2007).

  PÁTEK 27. DUBNA 2007

  Takže NASA se přece jen rozhodla vystřídat astronautku Sunitu Williamsovou již v průbehu letu raketoplánu Atlantis STS-117 (viz blog 29. března 2007). Tento krok přinese mnoho komplikací (mj. nutnost vyrobit nové oficiální fotografie letů STS-117 a -118). Současný rozpis je takový, že Williamsovou vystřídá při misi STS-117 astronaut Clayton Anderson (měl letět až na STS-118) a zůstane na ISS až do letu STS-120 (říjen 2007). Anderson namísto tříměsíční mise získá let téměř pětiměsíční - a Williamsová naopak přišla o možnost absolvovat rekordní americký kosmický let (kterou by měla, kdyby se vracela dle původního plánu na misi STS-118 - ovšem v nepůvodním termínu). Na jedné straně je to samozřejmě škoda, na straně druhé dobře - roste pravděpodobnost, že Williamsová stihne účast na jisté pozemské akci, která mě mimořádně zajímá...

  Bývalý americký astronaut John Young (Gemini-3, -10, Apollo-10, -16, Columbia STS-1 a -9) prohlásil, že kolem 23. května 2007 se dozvíme neradostnou zprávu: a to že loď Orion je beznadějně těžká pro zamýšlenou raketu Ares-1. Young, známý svou nesmlouvavou kritikou vůči bezpečnostním opatřením NASA (což jej mj. stálo místo velitele raketoplánu vynášejícího teleskop Hubble), nyní působí coby externí konzultant NASA na projektu Ares-1/Orion. Z tohoto důvodu i z důvodu, že nepatří mezi velkohubé astronauty komentující ze své pozice absolutně všechno (nejraději to, čemu totálně nerozumí), není asi dobré brát jeho slova na lehkou váhu.

  Stephen Hawking přežil stav beztíže (viz blog 24. dubna 2007). A nejen to: dokonce si ho vychutnával. Letoun s Hawkingem na palubě uskutečnil nejprve jednu 25sekundovou parabolu, a protože byl slavný fyzik zcela v pořádku, přišlo na řadu ještě dalších sedm parabol, při nichž na invalidní vozík trvale upoutaný Hawking dělal neuvěřitelné akrobatické kousky.

  Alexej Leonov popřel, že by kdy řekl, že miliardář Abramovič chce letět do vesmíru (viz blog pondělí 23. dubna 2007). Neřku-li vůbec K MĚSÍCI (ke kterémužto kroku se v úterý vyjadřovala ruská kosmická agentura), neřku-li NA MĚSÍC (kteroužto zprávu původně přinesl britský deník The Sun). Prý Ambramoviče vůbec nezná a nikdy se s ním osobně nesešel. Co dodat? Asi to, že bulvární deník The Sun s tradiční obnaženou krasavicí na třetí straně asi není tím nejdůvěryhodnějším zdrojem informací...

  Nejnovější vydání měsíčníku Svět přináší rozhovor s americkým astronautem Story Musgravem - viz blog 12. a 13. března 2007.

  STŘEDA 25. DUBNA 2007

  Mezi zraněnými při minulotýdenním masakru na Virginia Tech University byla i dcera Erica Andersona, šéfa společnosti Space Adventures (která stojí za lety všech pěti dosavadních "kosmických turistů"). Na rozdíl od 32 jiných měla štěstí - přežila a nyní se zotavuje. Památku obětí šíleného střelce uctila i posádka ISS.

  Dnes se uskuteční generální zkouška pro let fyzika Stephena Hawkinga do beztíže na palubě letounu Zero-G (viz blog 2. března 2007). Dnes jeho místo zaujme figurant, zítra už bude "Den D". Hawking bude umístěný na palubu letounu, kde se o něj budou starat čtyři lékaři, kteří o něj běžně pečují (v podstatě můžou být rádi, že se nerozhodl pro bungee-jumping). Po první mikrogravitační parabole bude vyhodnocena situace a rozhodne se o tom, zdali se uskuteční i druhá nebo dokonce i třetí.

  Opět podepsaná fotografie Discovery STS-116 (viz blog 10. dubna 2007), tentokrát ale už ne všemi sedmi astronauty. Chybí na ní z pochopitelných důvodů Sunita Williamsová (t.č. běhající maratóny na oběžné dráze) a William Oefelein (který se nejspíše kvůli své milostné aférce do Evropy nevydal). Fotografie byla podepsána na půdě Norské kosmické agentury, kam posádka na svém evropském turné zavítala.

  ÚTERÝ 24. DUBNA 2007

  Japonská kosmická agentura JAXA plánuje na letošní srpen start sondy SELENE - největšího automatu k Měsíci od doby programu Apollo. Zároveň přiravuje další automaty SELENE-2 (2012) a SELENE-X (2017). Podle původních plánů (ovšem notně starých) chtělo Japonsko k Měsíci vyslat nejprve sondu přistávací, později sondu s mobilním robotem. Uvidíme ale, zdali tomu tak je i nadále... Z dalších "Made in Země vycházejícího Slunce" meziplanetárních sond stojí za zmínku Planet-C k Venuši (start 2010), Hayabusa-2 (2011), dosud nepojmenovaná sonda k Merkuru (2013) a automat k Jupiteru (zatím bez data startu).

  Společnost Bigelow Aerospace plánuje vytvoření vlastního oddílu čtrnácti kosmonautů (v první fázi, tedy do roku 2014), který by měl obsluhovat její nafukovací moduly ve vesmíru a který by na jejich palubách zajišťoval obsluhu placených experimentů a přístrojů (komerčními firmami, státy, státními organizacemi...). A to v případech, kdy nebude zájem nebo se těmto organizacím nevyplatí posílat do vesmíru vlastního kosmonauta.

  Právě jsem se dozvěděl šokující informaci o letošní Kosmos News Party v Lázních Bohdaneč. Očekávejte v příštích dnech další informace...

  Zase jsem doplňoval sbírku podpisů kosmonautů. Tentokráte litografií podepsanou kompletní posádkou Discovery STS-31 (aneb historického letu, který v roce 1990 dopravil do vesmíru teleskop Hubble - stalo se tak na den přesně před sedmnácti lety).

  PONDĚLÍ 23. DUBNA 2007

  První a dosud jediný švýcarský astronaut Claude Nicollier (výběr 1978, veterán z letů Atlantis STS-46/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-75/1996 a Discovery STS-103/1999) opustil oddíl evropských kosmonautů. Nadále bude působit na jisté univerzitě ve svém rodném Švýcarsku.

  Pátý kosmický turista Charles Simonyi (narozený v Maďarsku, ale jinak hrdý vlastník amerického občanství) úspěšně přistál po čtrnáctidenní misi, a to v lodi Sojuz TMA-9. Společně s ním se na Zemi vrátila i čtrnáctá základní posádka ISS ve složení Michael Lopez-Alegria (USA) a Michail Tjurin (Rusko). Ti ustanovili letem dlouhým 215 dní rekord v délce pobytu posádky na ISS. Lopez-Alegria se zároveň stal americkým rekordmanem v délce non-stop letu (ale nejspíše si svého titulu dlouho neužije, protože jej brzy překoná astronautka Sunita Williamsová) a stejně tak s deseti "kosmickými vycházkami" nejzkušenějším Američanem v této aktivitě (dosud Jerry Ross, devět vycházek).

  A když už hovoříme o kosmických výletnících. Ruský miliardář Abramovič (známý především jako majitel fotbalového klubu Chelsea) chce letět kolem Měsíce. Zprávu ovšem nepřinesl přímo Abramovič, nýbrž exkosmonaut Alexej Leonov. Už delší dobu prosakují zprávy, že jedním z příštích kosmických turistů by měl být někdo z Ruska. Ale že bych tyto zprávy koreloval, to asi ne...

  V pátek 20. dubna 2007 se střílelo v Johnsonově kosmickém středisku v Houstonu (stát Texas). Střílel jistý Phillips (naštěstí ne ten astronaut, ale někdo jménem William). Vystřelil dvakrát: nejprve do svého nadřízeného (který mu krátce před tím poslal zprávu s výtkami k jeho práci a s návrhy zlepšení - nejsem si jistý, zdali nákup Magnum ráže 9 mm byl mezi nimi), potom do sebe... Mám obavu, že tento incident nejvíce odnesou běží návštěvníci střediska a že se stane záminkou k přijímání "nepopulárních opatření"...

  Česká kosmická kancelář vydala nový propagační předmět - vystřhovánku družice Galileo.

  PÁTEK 20. DUBNA 2007

  Vlivem posunu startu raketoplánu Atlantis STS-117 došlo k několika rošádám v programu kosmických raketoplánů. Plán nejbližších šesti startů tak vypadá následovně (všechna data jsou NET, No Earlier Than, Ne Dříve Než):
 • 8. června 2007 Atlantis STS-117
 • 9. srpna 2007 Endeavour STS-118
 • 20. října 2007 Discovery STS-120
 • 6. prosince 2007 Atlantis STS-122
 • 14. února 2008 Endeavour STS-123
 • 24. dubna 2008 Discovery STS-124
 • Ruský navigační systém GLONASS více živoří než žije. V plné síle má mít 24 družic, ale tohoto čísla nikdy nedosáhl. Pro alespoň částečnou funkčnost je zapotřebí alespoň osmnácti satelitů. Na počátku letošního dubna měl snad rekordních dvanáct operačních družic, ale už nyní jich má jen devět. Nově vypouštěné družice tak-tak stíhají nahrazovat ty "odcházející". Kolik že let už Rusko slibuje udělat z GLONASSu prioritu a oživit jej alespoň v minimální konstelaci?

  Pátému "kosmoturistovi" (Charles Simonyi) se povedlo to, co se nepovedlo druhému (Mark Shuttleworth). A to aniž by chtěl... Shuttleworth požadoval po ruské straně prodloužení svého pobytu ve vesmíru na nejméně dva týdny, což ale bylo zamítnuto, neboť by šlo o zásah do dlouhodobého plánování činností na ISS. Simonyi si ale stav beztíže užije právě dva týdny: už dříve byl jeho let prodloužený o dva dny (viz blog 30. března 2007) a nyní dostal navíc ještě jeden den letu, protože v původně plánované přistávací oblasti jsou záplavy. Loď Sojuz TMA-9 se tak vrací z vesmíru v sobotu 21. dubna 2007.

  Astronautka Sunita Williamsová se stala prvním člověkem, který běžel maratón mimo planetu Zemi. "Bostonský" maratón si zaběhla na palubě ISS, kde jí to na "běhadle" trvalo 4 hodiny 24 minut. Zajímavé je, zatímco astronautka uběhla nezbytných 42 km, stanice urazila vzdálenost přes 123 tisíc kilometrů. Nešlo ovšem o čas, protože "běhadlo" ve stavu beztíže těžko "seštelujete" tak, aby objektivně odpovídalo podmínkám na Zemi, ale o propagaci sportu. A to se - myslím - opravdu povedlo!

  Máme tu nový emblém letu raketoplánu - mise STS-122, která má za cíl vynést do vesmíru evropský laboratorní modul Columbus.

  ÚTERÝ 17. DUBNA 2007

  V roce 2010 bude mít Čínská lidová republika dostatečnou kapacitu k tomu, aby rychle zlikvidovala všechny americké klíčové družice na nízké oběžné dráze. Konstatuje to americký senátor Bill Nelson (demokrat zvolený za Floridu).

  Fjodor Jurčichin (současný velitel ISS) říkal, že Charles Simonyi (pátý kosmický turista, t.č. na ISS) říkal, že Bill Gates (zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa) říkal, že uvažuje o letu do vesmíru. Billa Gatese bych osobně rád ve vesmíru viděl (zvedne zájem veřejnosti o kosmonautiku), ale způsob podání této informace zdá se mi poněkud nešťastným.

  Sonda Mars Global Surveyor byla na podzim loňského roku po deseti letech práce ztracena kvůli softwarové chybě. Konstatuje to alespoň zpráva vyšetřovací komise. Chybné instrukce byly na její paluby zaslány už v červnu 2006, přičemž se mohly projevit jen ve velmi specifické situaci - a ta nastala počátkem listopadu 2006. Tehdy byl nedopatřením vydaný povel k otočení slunečních baterií do nesprávné polohy, na což sonda reagovala přechodem do bezpečnostního módu. Jenomže v tuto chvíli se projevila ona počítačová chyba a hlavní anténa nesměrovala přímo na Zemi. Program následně interpretoval přehřátí (vzniklé špatnou orientací) jednoho z akumulátorů jako jejich nabití na vyšší než přípustnou úroveň a všechny odpojil. Což byl konec sondy...

  Vyšel nový Kosmos News. Titulní stránce vévodí článek o setkání s astronautem Story Musgravem a jinak následuje dalších pět stránek (jako obvykle) zajímavého čtení... Podporovatelé už jej mají ve schránce, nepodporovatelé musí čekat, až se objeví ve zkrácené podobě na webu...

  ČTVRTEK 12. DUBNA 2007

  Dne 16. dubna 2007 poběží astronautka Sunita Williamsová (t.č. pobývající na ISS a netušící, kdy se zase vrátí na Zemi) slavný "Bostonský maratón". Absolvuje ho v netradičních podmínkách: na běhacím pásu na palubě kosmické stanice. Předpokládá se, že "poběží" asi 2,5 až 3 hodiny. Do maratónu se kvalifikovala poté, co se v lednu 2006 umístila v první stovce žen v Houstonském maratónu. Přímo v Bostonu přitom poběží i kolegyně Williamsové, astronautka Karen Nybergová. Pro Williamsovou to bude světová premiéra, protože dosud žádný kosmonaut ve vesmíru neabsolvoval maratón.

  Policie oznámila, že v automobilu exastronautky Lisy Nowakové po jejím útoku na sokyni (viz blog 7. února 2007 a několik příspěvků poté) byly kromě jiného nalezeny dvě flash-paměti obsahující skoro dvě desítky fotografií a kreseb se sadomasochistickou tématikou. Vzhledem k tomu, že policie odmítla vyvrátit, že na těchto fotografiích je přímo Nowaková, objevily se rozmanité spekulace...

  Dnes večer budu přednášet v Prostějově (hvězdárna, od 18:00 hod) - téma "Neslavné pády slavných raket". Při přípravě přednášky jsem musel konstatovat, že jde o výrazně zajímavější téma, než jsem čekal...

  Že je dnes "Den kosmonautiky" (výroční den startu prvního kosmonauta světa Jurije Gagarina do vesmíru), pozná každý návštěvník největšího světového internetového vyhledávače Google...

  STŘEDA 11. DUBNA 2007

  Pokud jste zmeškali start lodi Sojuz TMA-10, její připojení nebo přivítání posádek, můžete se na vše podívat na stránkách hvězdárny ve Vsetíně. Ostatně, této hvězdárně patří pochvala za mimořádnou práci při propagaci kosmonautiky. Což se bohužel nedá říci o serveru kosmo.cz, který start Sojuzu TMA-10 odbyl třemi telegrafickými řádky (diskusi v to nepočítám). Bylo v nich jen to nezbytné minimum, kvůli kterým zájemci o kosmonautiku na tento web asi nechodí - a nezájemci budou totálně zmateni ("Sunita Williamsová zůstane na stanici" - Kdo to je? Proč tam zůstane? Jaký to vztah k aktuálnímu startu?). Pro jistotu tady není zmíněna národnost žádného kosmonauta, jednou je jméno kosmonauta uvedeno v kompletní ruské podobě včetně jména otce (navíc chybně), u jiného jen příjmení (pro změnu lze opět najít chybu), u některých (ne u všech) členů posádek jsou uvedeny funkce (navíc chybně - Kotov je velitel lodi Sojuz, nikoliv expedice), jednou je nomenklatura lodi uváděna jako Sojuz TMA-10, podruhé Sojuz-TMA 9 (pokaždé je pomlčka jinde). Rok startu se z článku nedozvíme (dozvíme se jen, kdy byl článek vložený do systému, což nemusí mít po letech se startem zhola nic společného), zato čas startu s přesností na sekundu ano. Na 560 znaků včetně mezer solidní výkon...

  Odložený start raketoplánu Atlantis STS-117 by se měl uskutečnit nejdříve 8. června 2007. NASA se rozhodla nevyměňovat hlavní nádrž raketoplánu a použít tu stávající - opravenou po krupobití. (Viz blog 1. března a 28. února 2007.)

  Díky tomu, že mi ve sbírce podpisů chybí stý ruský kosmonaut Oleg Kotov, tak ze všech 453 kosmonautů světa nemám ve sbírce přesně 11 jmen (křížkem označení již nežijí):
 • Bowersox Kenneth (USA)
 • Fei Junlong (Čína)
 • Grissom Virgil (USA)+
 • Kotov Oleg (Rusko)
 • Levčenko Anatolij (Rusko)+
 • McNair Ronald (USA)+
 • Nie Haisheng (Čína)
 • Onizuka Ellison (USA)+
 • Resnik(ová) Judith (USA)+
 • Roosa Stuart (USA)+
 • White Edward (USA)+
 • "Komu jsi psal?" ptá se několik tazatelů v různých řečech v reakci na včerejší informaci o příchodu podepsané litografie STS-116. Tak tedy: psal jsem každému členovi posádky (kromě Williamsové, která byla loni v prosinci zanechána na ISS a hned tak se asi kvůli odkladům v programu raketoplánů nevrátí). Nevím, představa, že jeden člen posádky posílá podepsané litografie mi přijde trochu (slušně řečeno) svérázná. Podle mě není důlležité ani tak KOMU z posádky píšu (i když zase tak úplně bezvýznamné to není) jako CO píšu. Trochu fantazie a kreativity, přátelé - dopis "pošli podepsanou litografii, kosmonaute" asi není tou nejlepší podobou žádosti o podpisy celé posádky. Abych nezapomněl, přišel mi další dopis - americký astronaut John Phillips podepsal litografii a fotku, na kterých už byl podepsaný Sergej Krikaljov. Abych předešel záplavě dalších dotazů: psal jsem Phillipsovi...

  ÚTERÝ 10. DUBNA 2007

  V sobotu 7. dubna úspěšně odstartovala ruská kosmická loď Sojuz TMA-10. Jejím velitelem je Oleg Kotov, palubním inženýrem Fjodor Jurčichin (oba Rusko) a "třetím do mariáše" (= kosmickým turistou) Američan maďarského původu Charles Simonyi. O dva dny později se úspěšně spojila se stanicí ISS. Oleg Kotov je přitom "ruským kosmonautem číslo sto" od dob Jurije Gagarina (počítáme-li i Toktara Aubakirova a Talgata Musabajeva, na něž si dělá právo Kazachstán, ale kteří oficiálně startovali do vesmíru coby představitelé Společenství nezávislých států/Ruska).

  Američanky Jennifer Belifattová (33) a Cheri Mendozová (32) by se měly údajně stát dalšími kosmickými turistkami na ruských lodích Sojuz. Už prošly lékařskými testy, prokázaly svoji solventnost a přípravu ve Hvězdném městečku by měly zahájit v dohledné době. První z nich pak poletí do vesmíru na podzim 2008, druhá na jaře 2009. Obě dámy pracují pro jistý web server určený ženám a svým letem chtějí "dokázat, že ženy jsou schopné se vyrovnat mužům". Samo zdůvodnění je prapodivné a pokud (si) někdo potřebuje něco dokazovat, nechť. Faktem ale je, že rustrá strana důrazně informovala, že v současné době vede jakákoliv konkrétní jednání s dalším(i) případným(i) turistou/turisty. Docela by mě tak interesovalo, v čem se obě dámy chtějí mužům vyrovnat? Ve velkohubých prohlášeních? No, každý máme nějaké cíle...

  Pošta bude zdražovat. Ta americká, a to od poloviny května. Pro sběratele podpisů astronautů, kteří posílají spolu se žádostí o podpis zároveň i ofrankovanou zpáteční obálku (což je podle mě z hlediska slušnosti nezbytné minimum, protože mi přijde nebetyčně drzé po někom něco požadovat a ještě chtít, aby za to zaplatil) to tak znamená, že zase budou (budeme...) muset sáhnout hlouběji do kapsy.

  Astronaut Robert Curbeam (veterán z letů Discovery STS-85/1997, Atlantis STS-98/2001 a Discovery STS-116/2006) přestal být aktivním astronautem (dočasně?, trvale?) a přešel na pozici "Acting Director, Safety, Reliability, and Quality Assurance Office, Constellation Program".

  A zase radost v poštovní schránce - no bodejť by ne, litografie podepsaná všemi členy posádky STS-116 včetně Sunity Williamsové (zanechané na ISS k superdlouhodobému letu), to už snad důvodem k radosti je, ne?

  PÁTEK 6. DUBNA 2007

  Pravidelní čtenáři mého blogu asi poznali, že jsem byl minulý týden na dovolené a měl na blog víc než obvykle času. (Pro úplnost: válel jsem si šunky v lázních Luhačovice - inhalace, procedury, koupele, masáže... Vše zaměřeno na hlasivky.) A že jsem vrátil do pracovního procesu a čekala na mě spousta restů, takže šel blog trochu stranou.

  Do Česka přijede v nejbližší době šéf Evropské kosmické agentury ESA Jean-Jacques Dordain. Bude jednat, jednat, jednat - o našem plném členství do ESA. Vše nasvědčuje tomu, že už od příštího roku bude na raketách, výpravách a sondách ESA také česká vlaječka.

  V úterních (3. dubna 2007) Lidových novinách se objevil můj článek UFO: věc veřejná.

  Zítra startuje kosmická loď Sojuz TMA-10. Na palubě budou ruští kosmonauti Fjodor Jurčichin a Oleg Kotov, doprovodí je účastník kosmického letu ("kosmický turista") Charles Simonyi. Z přiloženého obrázku je vidno, že se chlapci opravdu tuží, aby po nich tady na Zemi zůstala spousta podepsaných fotografií. Kdyby mi jednu poslali, vůbec bych se nezlobil...

  PÁTEK 30. BŘEZNA 2007

  Protože došlo k odkladu startu raketoplánu Atlantis STS-117, bylo rozhodnuto protáhnout následující střídání posádek na ISS. Původně měly společně pracovat 9 dní, nyní se počítá se společným pobytem na ISS v délce trvání 11 dní. Ruce si bezesporu mne "účastník kosmického letu" (= kosmický turista) Charles Simonyi, který získal za své peníze 18 procent času na oběžné dráze navíc... A to zcela zdarma. Tomu říkám "akce"!

  Pokud hovoříme o příští návštěvě ISS (posádka má startovat už 7. dubna 2007 a budou ji tvořit ruští kosmonauti Fjodor Jurčichin a Oleg Kotov, ze současné posádky stanice přitom "převezmou" americkou astronautku Sunitu Williamsovou), pak chystá několik "kosmických" akcí na podporu ruské Soči na uspořádání zimních olympijských her v roce 2014. Volba se bude konat na 119. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Guatemala City 7. července 2007.

  A do třetice (slibuji, že z této várky už naposledy) podepsané obálky (viz blog 28. a 29. března 2007): druhý kosmonaut světa German Titov, první kosmonautka světa Valentina Těreškovová a první výstup do otevřeného prostoru ve skafandru (Alexej Leonov).

  ČTVRTEK 29. BŘEZNA 2007

  Včera se objevila senzační zpráva: trosky zanikající ruské nákladní družice Progress M-58 (vždy po skončení úkolů u ISS jsou tyto "kosmické náklaďáky" nasměrovány k řízenému zániku do atmosféry) se málem srazily s letounem Airbus A340 společnosti Lan Chile nad Tichým oceánem (letěl na trase Santiago - Auckland). Pak se ale ukázalo, že v době, kdy k tomuto incidentu došlo, byl Progress ještě pevně připojený k ISS a s jeho likvidací se započalo až o několik hodin později. S čím se tedy letoun nad Tichým oceánem málem střetnul, zůstává zatím záhadou.

  Vzhledem k odkladu startu raketoplánu Atlantis STS-117 (přesné datum startu dosud nebylo stanoveno) a následnému posunutí všech dalších letů se objevila otázka, jak a kdy se na Zemi vrátí americká astronautka Sunita Williamsová. Přiletěla na ISS v polovině prosince 2006, přičemž se měla vracet počátkem července 2007. Posunutí startů raketoplánů ovšem znamená, že se vrátí nejdříve počátkem srpna (a to v ideálním případě). NASA začala studovat i možnost, že by byla vystřídána nikoliv při letu Endeavour STS-118, ale už o jednu misi dříve (Atlantis STS-117). Na STS-117 je nominováno jen šest astronautů, ale přidání sedmého není tak jednoduché: raketoplán vynáší velmi těžký náklad (i proto veze namísto sedmi jen šest astronautů) a nový člen posádky ISS by musel letět s těžkou výbavou (např. vlastní anatomické křeslo do lodi Sojuz). NASA se proto přiklání k tomu, aby se Sunita Williamsová vrátila podle původního plánu: díky tomu ale vytvoří několik rekordů, mj. americký non-stop kosmický let (bude kroužit kolem Země nejméně 234 dní, dosavadní rekord drží společně dvojice astronautů Carl Walz a Daniel Bursch - 196 dní).

  Ještě jednou nové podepsané obálky v mé sbírce (viz blog 28. března 2007). Zleva: skupinový let Vostok-3 a -4 (Nikolajev a Popovič), skupinový let Vostok-5 a -6 (Bykovskij a Těreškovová) a posádka Sojuzu-8 (Šatalov a Jelisejev).

  STŘEDA 28. BŘEZNA 2007

  Oddíl amerických astronautů musí šílet radostí. NASA vytvořila "Medical Review Team" (oddíl lékařské kontroly), který od dubna začne v Houstonu procházet lékařskou dokumentaci osob spojených s americkým pilotovaným programem včetně astronautů. Následovat budou individuální pohovory a vyhodnocení. Důvod? Únorový "úlet" nyní již exastronautky Lisy Nowakové (viz blog 7. února plus několik zmínek později). Jsem zvědavý na závěry komise, protože každá komise je zřízena s cílem "něco" najít (protože když nenajde, tak je její práce hodnocena negativně). Myslím, že mediálně velmi vděčné "hledání psychopatů" rozhodně pozvedne náladu v oddíle astronautů USA. (Mezi "mozkoškraby" je i bývalý americký astronaut James Bagian, coby styčný důstojník pro komunikaci s aktivními astronauty byla ustanovena Ellen Bakerová.)

  Do ruky se mi dostalo CD "15 let časopisu Novosti Kosmonavtiki". CD je sice nadepsáno "15 let", ale obsahuje kompletní čísla v elektronické podobě až od roku 1998. Nicméně i tak: chrochtám blahem, to nemá chybu!

  Šly kolem mě nějaké obálky podepsané sovětskými kosmonauty - tak co bych si je nekoupil... Zleva: posádka Sojuzu-8 (Šatalov a Jelisejev), posádky Sojuzu-6, -7 a -8 (kromě V. Volkova, který už byl v době podepisování zřejmě po smrti: Šonin, Kubasov, Filipčenko, Gorbatko, Šatalov a Jelisejev) a posádka Sojuzu-9 (Nikolajev a Sevasťjanov).

  ÚTERÝ 27. BŘEZNA 2007

  Dočetl jsem knihu "Gemini - How NASA learned to fly". V ní byl citovaný Christopher Kraft (první letový ředitel NASA), který vyslovil zajímavý názor: kdyby nešlo k požáru Apolla-204 (alias Apolla-1), byla by Amerika schopná přistát na Měsíci nejdříve v roce 1970, spíše až 1971. Proč? Loď Apollo byla v té době podle něj nesmírně syrová: i kdyby se let podařil, bylo by zapořebí druhou loď totálně předělat (mnoho měsíců odkladů a testování). Totéž by následovalo po druhém zkušebním letu, po třetím, po čtvrtém... Charakter nedodělávek a úkoly jednotlivých letů programu Apollo podle něj znamenaly, že by se na problémy přicházelo postupně a že by vedly k velkým odkladům a zpožděním. Když ale došlo k tragédii v prvním Apollu, byla provedena hloubková revize lodi do nejmenších detailů. Díky tomu bylo možné "vychytat" spoustu nedodělků, na které by se přicházelo při testovacích letech postupně - což v konečném důsledku umožnilo program urychlit (i když započítáme zdržení způsobené právě katastrofou). Tvrzení možná odvážné (smrt tří astronautů program nezpomalila, ale naopak urychlila), ale logické a podložené fakty.

  Dne 6. března 2007 lékařská komise GMK označila kosmonauty Konstantina Kozejeva (Sojuz TM-33/2001) a Alexandra Lazutkina (Sojuz TM-25/1997) za trvale neschopné kosmického letu. To znamená, že oba veteráni v dohledné době nejspíše opustí oddíl kosmonautů.

  Novým velitelem zálohy sedmnácté základní posádky ISS je namísto Sergeje Krikaljova údajně Gennadij Padalka. Krikaljov ale i nadále zůstává velitelem devatenácté základní posádky. Důvodem tohoto kroku je časové vytížení Krikaljova v souvislosti s jeho manažerským postem a údajně i jeho neochota dělat se svými zkušenostmi "jen" záložníka.

  Jak už jsem psal (viz blog 19. února 2007), do nového výběru evropských kosmonautů by mělo svůj "příspěvek" dodat i Dánsko. Výběr se nyní redukoval na tři finalisty (zleva Jesper Nygard, Bo Stenhuus a Ronni Thorbjorn Vang). Mimochodem, dánská národní kosmická agentura se jmenuje Danmarks Rumcenter - dle tohoto vzoru by se česká národní kosmická agentura mohla jmenovat PIVOcenter...

  PONDĚLÍ 26. BŘEZNA 2007

  Třikrát raketoplán Atlantis:
 • Nový modul pro stanici ISS, který byl dosud známý coby Node-2 a který se chystá ke startu na palubě raketoplánu Atlantis STS-120 někdy koncem letošního léta či počátkem podzimu, dostal jméno Harmony.
 • Přesné datum startu raketoplánu Atlantis k misi STS-117 bude známé až kolem 10. dubna 2007. NASA zatím studuje rozsah poškození po krupobití (viz blog 28. února 2007) a doufá, že bude schopná stroj vypustit kolem 10. května.
 • Byla jmenována poslední dosud neznámá posádka raketoplánu Atlantis (má před sebou poslední čtyři starty do vesmíru), a to mise STS-124 (předpokládaný start duben 2008). Velitelem bude Mark Kelly, pilotem Kenneth Ham a letovými specialisty Michael Fossum, Ronald Garan, Karen Nyberg(ová), Stephen Bowen (všichni USA) a Akihito Hošide (Japonsko). Kelly se vydá na svůk třetí kosmický let a Fossum na druhý, ostatní jsou nováčci. (A jinak si všimněte, že opět NASA dodržela pravidlo "poletí spolu ti, kdo už letěli", protože Kelly a Fossum společně absolvovali výpravu STS-121. Viz blog z 19. prosince 2006.)
 • Astronaut William McArthur (veterán z letů Columbia STS-58/1993, Atlantis STS-74/1995, Discovery STS-92/2000 a Sojuz TMA-7/ISS-12/2005) přechází z aktivního stavu na manažerskou pozic. Jeho nové pracovní zařazení nese název "Management - Manager, Safety and Mission Assurance, Space Shuttle Program, Johnson Space Center". (Jenom drobnost: kdysi se mi při osobním setkání chlubil astronaut John Blaha, že z "jeho" posádky STS-58 se tři astronauti podívali dlouhodobě na Mir: právě Blaha, dále Lucidová a Wolf. Čtvrtým absolventem dlouhodobého letu z STS-58 se stal právě McArthur, byť neletěl na Mir, ale na ISS. Blaha může být právem hrdý...)

  Sedm evropských kosmonautů bude dnes v italském Římě. Jmenovitě: Christer Fuglesang (Švédsko), Umberto Guidoni (Itálie), Claudie Haigneré (Francie), André Kuipers (Nizozemí), Gerhard Thiele (Německo; ten aby někde nechyběl - pozn. autora), Michel Tognini (Francie) a Roberto Vittori (Itálie). Já tam každopádně nejsem, já jsem na lepším...

  Vyšel časopis Svět (duben 2007). Opět solidní porce kosmonautiky: kromě pátrání po životě na Marsu (z dílny F. Martinka) zde lze nalézt dvoustránku věnovanou čínskému lunárnímu průzkumu, šest stránek letu lodi Sojuz-1 a všemi, co jí předcházelo, tři stránky o minulosti a budoucnosti teleskopu Hubble a ještě dvoustránka aktualit z kosmonautiky.

  PÁTEK 23. BŘEZNA 2007

  V časopise 21. století duben 2007 (vychází v těchto dnech) je můj článek "Kam poletíme v příštích dvaceti letech?" o plánech na nové americké meziplanetární sondy. Ač je otázkou, které z těchto návrhů se nakonec uskuteční, jedná se o zajiímavý přehled o trendech, záměrech a technologiích. Tak honem, honem do trafiky pro 21. století. No, že jste to vy - redakce 21. století tento článek umístila v den vydání časopisu i na web.

  NASA redukuje své lunární plány - zatím jen ty bezpilotní. Protože "nemá potřebu" (= finance) provádět podrobnější bezpilotní průzkum Měsíce, nebude jednak iniciovat další lunární sondy (podle nové Vize jich chtěla mezi lety 2008 a 2020 nachystat rovný tucet) a jednak ruší již rozjeté projekty. Sem patří zamýšlený přistávací modul schopný "intelgentního přistávání" do členitého terénu. Projekt počítal s přistáním na Měsíci v roce 2010 (běžel od září 2005) s tím, že k poslednímu březnu bude ukončeno jeho financování.

  A ještě jedna redukce od NASA: prý se bude rušit i NIAC (NASA Institute for Advanced Concepts, Institut pro pokročilé koncepty), který NASA zásoboval různými netradičními nápady a novinkami. Na jedné straně je pravdou, že z něj moc impulsů pro okamžité využití nepadalo, na straně druhé ale byl inkubátorem velmi neotřelých myšlenek, které následně inspirovaly k těm více "otřelým"...

  Čtyřikrát na téma "Čína a Měsíc":
 • Administrátor NASA Michael Griffin upozornil Kongres USA, že Čína BY (nyní) MOHLA (kdyby chtěla) být na Měsíci dříve než USA. Je to rétorika: Čína oficiálně žádný podobný program nemá (ale ekonomický, technický i technologický potenciál ano). Takže ten podmiňovací způsob je na místě, nicméně mnozí jej pak ignorují...
 • Start první čínské lunární sondy Chang´e se plánoval na 17. dubna 2007 - ale nově bylo oznámeno, že poletí až v září 2007. Co naděláme, snad to čtenáři časopisů, kde už mají mé články s dubnovým datem, nějak rozchodí...
 • Na rozdíl od demokratických zemí se "nedemokratická" Čína důrazně rozhodla zakročit proti firmám prodávajícím pozemky na Měsíci. Je to trošku obraz naší společnosti: podvodníky (nejen s lunárními parcelami) tolerujeme, mnohdy jim dáváme prostor v médiích (což platí i o těhto lunárních realitkách). Kdyby prodej měsíčních pozemků měl nějaký právní základ, neřeknu ani popel. Ale pokud se odvolává na americké zákony, které měly dočasnou platnost v 19. století a území platnost toliko na USA, tak samozřejmě nejde o čestné jednání. (Nehledě na to, že pozemky na Měsíci nezávisle na sobě prodává několik "majitelů".)
 • Čína úspěšně pokračuje ve vývoji vlastního automatického lunárního vozítka, které chce vysadit na povrch Měsíce někdy kolem roku 2012. Půjde o druhou fázi programu Chang´e.
 • ČTVRTEK 22. BŘEZNA 2007

  Letectví a kosmonautika 3/2007: kromě dokončení reportáže z letu raketoplánu STS-116 a pokračování seriálu o zpravodajských družicích USA jsou zde ještě tři články "Made in Přibyl". Zpráva o katastrofě rakety SeaLaunch, informace o připravovaných pilotovaných startech Sojuz TMA-10 a Atlantis STS-117 a indická návratová družice SRE-1

  Raketa Falcon včera nakonec odstartovala - ale oběžné dráhy opět nedosáhla. Osobně mě překvapilo (mile!), že byl zrušený start po zážehu motoru prvního stupně - a o hodinu později se stejně startovalo s tím, že první stupeň šlapal jako hodinky. Takovouto možnost snad nemá žádná jiná kosmická raketa na světě, opravdu klobouk dolů! Ale pak (alespoň pro mě) následovala už jen dlouhá řada zklamání - hlavně opětovná nabubřelá prohlášení z úst představitelů společnosti SpaceX. Je sice pravda, že let probíhal hodně úspěšně velmi dlouho - ale v případě havárie je zcela jedno, jestli selže vybuchne sekundu po startu nebo sekundu před dosažením oběžné dráhy. Samozřejmě, z hlediska testovacího startu (podotýkám ovšem, že jeho CÍLEM bylo dosažení oběžné dráhy) je situace jiná než při startu ostrém, ale přece... "Všichni slavíme šampaňským. Měli jsme úspěšný start, oddělení stupňů, zážeh druhého stupně a odhození motorů." Pevně věřím, že všichni zákazníci budou po každém neúspěném startu Falconu taky zapíjet šampaňským úspěšný start, což jim bude vrchovatě stačit ke štěstí. Společnost SpaceX tak navzdory dvěma pokusům o dosažení oběžné dráhy stále zůstává bez stoprocentně úspěšného letu - byť je k němu bezpochyby blíže než před rokem.

  Pondělní beseda na rádiu Leonardo (viz blog 19. března 2007) je ke stažení zde (cca 21 MB).

  Konečně jsem se z cest dostal zase do tepla domova - a v poště mě čekalo překvapení. Článek o historii pátrání po vodě a stopách života na Marsu (psal jsem o něm v pondělí 19. března) se stal námětem pro celou titulní stránku Respektu. To mi opravdu vyrazilo dech... V dobrém slova smyslu.

  ÚTERÝ 20. BŘEZNA 2007

  Dnes ve 20:00 hod poběží na ČT2 dokument BBC "Poslední let raketoplánu Columbia". Nebudu-li sedět ve vlaku cestou z Prahy, budu se určitě zase po dlouhé době dívat na televizi.

  Start rakety Falcon byl odložen nejméně o 24 hodin. Důvodem prý byly komunikační problémy mezi raketou a řídícím střediskem.

  Do ČR prý brzy dorazí zvací dopis. Bude obsahovat pozvánku k plnému členství v ESA. Jde o reakci na požadavek české strany. Vivat česká kosmonautika, vivat Česká kosmická kancelář (jejíž práce za tím je). A kdy se můžeme těšit, že se Česko stane plným členem ESA? Do roka a do dne... (No, možná o nějaký ten týden nebo měsíc později.)

  O víkendu jsem dokončil článek o protidruřicových zbraních pro časopis 21. století (vyjde tuším v červnovém čísle, ale nejsem si jistý). Studoval jsem pro něj i některá hodně stará čísla časopisů a musel se pouze smutně usmívat nad pokrytectvím soudruhů. Jak odsuzovali americký test zbraně ASAT v roce 1985 proti družici Solwind (první praktický americký test protidružicové zbraně), ale sami přitom dělali (ale pro jistotu to nedávali do novin ani do televize) testy útočných systémů už od roku 1962! Jak se poukazovali na test se zaměřováním laserového paprsku na raketoplán Discovery v červenci 1985 s tím, že Američané militarizují vesmír - ale sami laserem zaměřovali raketoplán Challenger STS41G v říjnu 1984 (což mimochodem způsobilo výpadky některých přístrojů na palubě a dočasné potíže astronautů se zrakem), což vedlo k ostrému diplomatickému protestu ze strany USA.

  PONDĚLÍ 19. BŘEZNA 2007

  Dnes ve 14:00 hodin na Českém rozhlase Leonardo bude hovořit výkvět České kosmické kanceláře. Triumvrát kromě moderátora vytvoří pánové Kolář-Halousek-Přibyl. To zase bude řež...

  Pokud se nestane nic mimořádného, má dnes o půlnoci našeho času odstartovat ke druhému zkušebímu letu raketa Falcon společnosti SpaceX. Držíme palce, protože úspěšný start by pro světovou kosmonautiku znamenal hodně (dobrého). Navíc je sympatický posun v prohlášeních společnosti SpaceX. Před první havárií plivala špínu na tradiční kosmický průmysl, uzurpovala si (aniž by vysvětlila, proč) právo na pořádný krajíc z komerčního trhu s nosnou kapacitou, slibovala revoluci a potopení svých konkurentů. Inu, řeči odvážné až drzé - od někoho, kdo nevypustil jedinou raketu. Pak přišla havárie prvního Falconu kvůli hrubé chybě pozemního personálu a SpaceX si uvědomil, že létat do vesmíru není vůbec sranda a že od sebevědomých prohlášení k fungující raketě je hodně daleko. Nyní už SpaceX sebekriticky připouští možnost i druhého nezdaru a předkládá plán dalších kroků v takovém případě. Tak je to správné, štěstí přeje připraveným. Ne namyšleným.

  V dnešním Respektu (12/2007) se nachází článek o historii pátrání po vodě na Marsu, o možnosti života na této planetě, o souvisejících etických otázkách. Napsal jsem jej společně s Martinem Uhlířem přímo z redakce Respektu.

  Doplňuji informaci z minulého týdne: v Berlíně byl nejen Story Musgrave, ale i německý astronaut Gerhard Thiele. Je to obdivuhodný člověk (kromě toho, že jeho táta pocházel z Prahy). Hodinu před akcí přešlapuje v sále a vyloženě se těší (a to prosím nepřeháním!) na to, až ho někdo pozná, osloví, požádá o podpis... A následně ochotně podepisuje (zpravidla už jen fotky z minulých setkání: já sám ho viděl asi popáté - a letos ho ještě tak třikrát potkám) a pózuje pro další fotky. Aby bylo příště co podepisovat... (Tak jsem mu věnoval Letectví a kosmonautiku s rozhovorem, který mi poskytl. Byl šťastný jako malý kluk...)

  ČTVRTEK 15. BŘEZNA 2007

  Dnes bychom se měli dozvědět spoustu zajímavých věcí:
 • Jak se bude jmenovat nový americký modul stanice ISS, který jsme doposud znali jen jako Node-2.
 • Jestli bude Česká republika přizvána k jednáním o plném členství v ESA.
 • Jestli náhodou jeden přístroj na jisté sondě neudělal nějaký mimořádný objev.
 • Slavná kniha Jaroslava Golovanova "Koroljov - fakta a mýty" je na internetu (upozornil na ni americký publicista James Oberg). Jen pro ruštináře, ale prý stojí za to.

  STŘEDA 14. BŘEZNA 2007

  Čínská kosmonautika i ekonomika roste, a tak se začínají společně pouštět do velkých projektů, které byly dlouhé roky odsouvané stranou. Už v devadesátých letech byl zahájený nákladný (leč prestižní) projekt pilotovaných letů, potom lunárního průzkumu (první měsíční sonda Chang´e-1 startuje už za Měsíc). Nyní přichází na řadu astronomická družice pro sledování tvrdého rentgenového záření a studium černých děr (start 2010), ještě předtím se Čína zapojí do ruského programu Fobos/Grunt (odebrání vzorků hornin z martovského měsíce Phobos, start 2009) a následně (2011) připraví společně s Francií misi pro studium sluneční aktivity v době maxima.

  Byť NASA ještě nemá stanovený nový termín startu raketoplánu Atlantis (probíhají opravy nádrže poškozené krupobitím - viz blog 1. března a 28. února 2007), nešetří optimismem. Raketoplán prý bude připravený na start koncem dubna nebo počátkem května. Držíme palce!

  Doplnění včerejší informace o zkáze rakety SeaLaunch: za její zkázou prý stálo selhání hlavního motoru poté, co se do jeho turbočerpadla dostal kovový předmět. O jaký kovový předmět a kde se vzal v potrubí, ale zatím nebylo oznámeno (zapomenuté kleště?, úlomek vlastní rakety?, jiná nečistota?).

  Včera byl v Nizozemí americký astronaut Buzz Aldrin. Přednášel na univerzitě, pak se podepisoval ve velkém stylu a zadarmo (jeho "normální" cena je 250 USD!). Bohužel jsem se to dozvěděl teprve předevčírem - štve mě to o to víc, že předpředevčírem jsem byl na půl cesty do Nizozemí. Ach jo. A tak aspoň přináším obrázek "měsíční lampy", kterou Aldrin osobně navrhl a která se dá koupit v britském řetězci obchodů s nábytkem Habitat (pozor, nezaměňovat s obchodem stejného názvu v ČR, jde jen o shodu jmen!).

  ÚTERÝ 13. BŘEZNA 2007

  Týdeník Respekt 11/2007, článek Do kosmu na vlastní riziko (aneb Nová generace vesmírných turistů se připravuje ke startu). Zpráva o stavu kosmické turistiky, z mé vlastní továrničky.

  Příčinou havárie rakety SeaLaunch (viz blog 31. ledna a 1. února) se mohl dle předběžných analýz stát "cizí předmět v pohonném systému". Buď nějaká nečistota nebo třeba "zapomenutý" kus něčeho. Nebylo by to poprvé v historii kosmonautiky: je s podivem, že se takové věci stávají, ale stávají se. Pokud mě paměť neklame, naposledy zůstal kus nějakého hadru či čeho v palivovém systému rakety Ariane-4 v únoru 1990 (snížil proudění vody v chladícím systému motoru Viking, který se přehřál a raketa po sto sekundách letu explodovala).

  Ruský prezident Vladimir Putin slibuje, že družicový navigační systém Glonass bude brzy levnější a kvalitnější než americký GPS. Na jedné straně je pravdou, že stav Glonassu a ruské ekonomiky je nejlepší za poslední čtvrtstoletí - na straně druhé se v Rusku opět (= tradičně) hovoří v budoucím čase. Zatímco GPS funguje a existuje, ruský medvěd slibuje. Ale (zatím) nemá.

  Ještě jednou bych se rád vrátil k úžasnému víkendovému setkání s bývalým astronautem Musgravem. Toto jsou dvě z jím podepsaných fotek: jednak mi podpisem doplnil posádku raketoplánu Challenger STS-6 (kde už jsem dříve měl podepsané tři ostatní astronauty) a jednak mi podepsal netradiční snímek "plešaté" posádky Atlantis STS-44 jdoucí na start při zkušebním odpočítávání.

  PONDĚLÍ 12. BŘEZNA 2007

  Máte-li zájem o setkání s pravým a nefalšovaným kosmonautem, pak si do diáře poznačte termín 11. až 13. května 2007. Na akci Kosmos News Party 2007Kosmos News Party 2007 slíbil účast československý kosmonaut Vladimír Remek.

  Na první fotografii vpravo: jediný člověk na světě, který se svezl všemi pěti raketoplány (Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis, Endeavour), americký astronaut Story Musgrave. Vlevo: jeden z mnoha lidí, který se nesvezl žádným raketoplánem, já. Fotografie pořízena v neděli v Berlíně (Německo) při rozhovoru, který vyjde v časopise Svět 5/2007. (Jinak setkání bylo FAN-TAS-TIC-KÉ, Musgrave mi dal celkem čtrnáct podpisů. A odmítl i nabízenou lahev slivovice coby dárek.)

  ČTVRTEK 8. BŘEZNA 2007

  Zajímavé věci vycházejí najevo v "cause Nowaková" (hlavní příběh viz blog 7. února 2007, několik zmínek i později). Colleen Shipmanová vypověděla, že jednou skončila u astronauta Williama Oefeleina, popili něco skleniček vína a nějak se dostali do postele. A tady se Oefelein přeřekl a zašeptal jí do ouška (možná nešeptal do ouška, možná řval jako tur - tak podrobná výpověď zase není) "Lízo..." Což je křestní jméno astronautky Nowakové... (Se divím, že k pokusu o vraždu nedošlo už v tuto chvíli...) V jednom z milostných e-mailů poslaných Shipmanovou Oefeleinovi (shodou okolností v době, kdy pracoval na oběžné dráze coby pilot raketoplánu Discovery STS-116 loni v prosinci) pro změnu stojí: "Nejdřív [= po návratu na Zemi] z tebe servu všechno oblečení..." Tohle už není kosmonautika, to je červená knihovna.

  Byl jsem na cestách, zapadl jsem do jedné filatelie - a ejhle, měli tam pozlacenou poštovní známku "astronaut na Měsíci" z Čadu (známka je skutečně pozlacená, ale obsahuje asi jen 1/600 gramu zlata). Tak jsem si ji jen pro zajímavost koupil - jen se to zlato blbě skenovalo...

  STŘEDA 7. BŘEZNA 2007

  Včera jsem se byl letos poprvé projet na kole. Sice jen pět kilometrů, ale nějak se začít musí! (A navíc to bylo celé do kopce...)

  Posádka Discovery STS-116 se chystá na okružní výpravu po Evropě! Osmého dubna 2007 přilétá do Stockholmu, pak Olso a Kodaň. Následovat bude Kolín nad Rýnem a středisko ESA ESTEC v Nizozemí. A sedmnáctého dubna 2007 odpoledne zase letadlem do Houstonu. Už se těším, půjdu po nich jako ohař!

  Několik zpráviček z Číny. Opět zní hlas, že kdyby chtěla (což je asi nejdůležitější část celkého prohlášení), může už za patnáct let poslat člověka na Měsíc. Není vyloučeno, že se start příští čínské lodi Shen Zhou-7 se uskuteční už v srpnu 2008 (o měsíc dříve), aby proběhl v době olympiády (ta se koná od 8. do 24. srpna). A ze tříčlenné posádky by měl jeden člověk uskutečnit výstup do otevřeného prostoru ve skafandru (dosud nebylo jasné, zdali "ven" půjde jeden nebo dva).

  Napíšete v rychlosti krátký článek. Pak v něm najdete chyby jako Brno a požádáte vydavatele, aby jej nezveřejňoval. Vydavatel to přislíbí, s tím, že stejně má hodně článků. Bohužel inkriminovaný článek svému slibu navzdory stejně zařadí. Ach jo. To zase budou pumprlíci pumprlíkovat namísto toho, aby dělali něco užitečného. A právem, pochopitelně. Jo, abych nezapomněl: v těchto dnech vychází nový Kosmos News (číslo 85).

  ÚTERÝ 6. BŘEZNA 2007

  Dnes slaví sedmdesáté narozeniny první žena ve vesmíru, kosmonautka Valentina Těreškovová. Před několika dny přitom přinesla senzační zprávu o tom, jak zachránila svoji misi Vostok-6, když odhalila závadu v orientačním systému lodi. A že jí o tom hlavní konstruktér Koroljov osobně zakázal mluvit. Pevně věřím, že jednou bude schopná vysvětlit i JAK vlastně tuto závadu odhalila. Pro připomenutí: Těreškovová po letu novinářům mimo jiné vykládala, že při přistávací manévru není možné udržovat spojení s lodí Vostok, portože žár spálí všechny antény a chvíli trvá, než se vyklopí nové... (Když nad tím přemýšlím, ani se nedivím, že jí Koroljov zakazoval o technických detailech mluvit...)

  Dlouhé roky byla v Kansasu v Eisenhower Museum vystavena přilba, ve které letěl do vesmíru astronaut Gordon Cooper na lodi Mercury. Teď se ale ozval jeden sběratel, který zjistil, že taky má doma přilbu, ve které Gordon Cooper letěl. A nejspíše má pravdu: detailní rozbor dobových fotografií plus technické dokumentace ukazuje, že někdy někde nejspíše došlo k záměně a Cooperova přilba z výcviku začala být vydávaná za letěnou. Naopak letěná byla vydávána za výcvikovou - a jako taková byla prodána jednomu sběrateli. Ten je nyní ochoten ji dále prodat, ne však za méně než 300 tisíc dolarů. Naproti tomu inkriminované muzeum asi velkou radost nemá...

  A máme tady další oficiální fotku posádky raketoplánu. Tentokrát mise Endeavour STS-118 - tak tuhle CHCI mít podepsanou, to je nádhera...

  PONDĚLÍ 5. BŘEZNA 2007

  Evropská družice GIOVE-A začala vysílat navigační signál i pro veřejnost. Jedná se o první družici vypuštěnou (v prosinci 2005) coby prototyp budoucího evropského navigačního systému Galileo. Ač je signál určený především pro výrobce a výzkumné instituce, rozhodně jde o důležitý milník v tomto programu.

  Je Velká čínská zeď vidět z vesmíru nebo ne? Další olej do ohně dlouholetému sporu přilili čínští vědci, kteří prohlásili, že vidět tuto úžasnou stavbu z vesmíru je zcela mimo možnosti lidského zraku. Na druhé straně osobně znám astronaty, kteří tvrdí, že ji viděli. Jak to tedy je? Namísto sáhodlouhých filozofických úvah a upozornění na jedinečnost zraku každého jedince plus mimořádnou kvalitu tohoto orgánu v případě většiny pilotů, se omezím na strohé konstatování: kdo nevěří, ať tam běží...

  Kanadská kosmická agentura Canadian Space Agency (CSA) zveřejnila osobní znak astronauta Dafydda Williamse, t.č. se chystajícího na přespříští start amerického raketoplánu (ovšem díky posunům v programu raketoplánů není jasné, zdali poletí v původně zamýšleném červnovém termínu nebo až později).

  PÁTEK 2. BŘEZNA 2007

  Stephen Hawking "ochutná" stav beztíže dříve než na palubě letounu SpaceShipTwo (viz blog 21. prosince 2006). Mělo by se tak stát 26. dubna 2007 na palubě letounu Boeing-727, který používá firma Zero Gravity Corp. ke krátkým "skokům" po balistických křivkách, během nichž vzniká po dobu dvaceti až třiceti sekund stav beztíže. "Letenky" na tyto zážitky běžně stojí 3750 USD. Hawking a jeho dva asistenti je ovšem dostali od pořadatele darem.

  Neschválení plného rozpočtu NASA na rok 2015 by mohlo znamenat, že první pilotovaný let nové americké kosmické lodi Orion se uskuteční o půl roku později. Dosud bylo oficiálním termínem září 2014, teď to vypadá na březen 2015. Alespoň to tvrdil ředitel NASA Michael Griffin ve svém projevu před Kongresem USA. Přitom ještě nedávno prohlašoval (viz blog 18. ledna 2007 - kde jsem ale Griffina neuvedl jmenovitě), že škrty v rozpočtu se právě Orionu nedotknou. Proč ta změna? Je to jednoduché jak facka: když Griffin připustí, že dodrží termín i s okleštěným rozpočtem, těžko dostane více peněz než bylo přiděleno a navíc budou vznášené nepříjemné dotazy, proč žádal o tolik, když to jde i s méně. (A jestli by to nešlo ještě s méně penězi.) Inu, politika a kosmonautika...

  Už tak poměrně chudý seznam objednávek společnosti Sea Launch prořídnul poté, co jí (po havárii rakety poslední lednový den - viz blog 31. ledna a 1. února 2007) přebrala zakázku na vypuštění družice Spaceway-3 evropská společnost Arianespace. Termín startu? Srpen 2007. To jen nasvědčuje tomu, že z letošního letového řádu Arianspace "zmizí" evropská zásobovací družice ATV/Jules Verne (měla startovat v červenci), jak se už delší dobu spekuluje. Důvodem jsou potíže technického charakteru provázející její vývoj. (I když "přebrala" není úplně přesné, protože Sea Launch a Arianespace mají podepsanou dohodu o vzájemné spolupráci při mimořádných situacích, nicméně v konečném důsledku už tak hubený seznam zákazníků Sea Launch ještě více zchudnul.)

  ČTVRTEK 1. BŘEZNA 2007

  Dnešní Hospodářské noviny informují o kosmickém smetí. Mimo jiného i z právního úhlu pohledu. A to ústy mé maličkosti... Přečíst si lze i v elektronické verzi.

  Únorové číslo Kosmického kurýra (elektronického měsíčníku České kosmické kanceláře) je na světě. Ke stažení je ZDE (ev. si můžete stáhnout i všechna dosud vyšlá čísla) - s tím, že k odběru se lze zaregistrovat (stačí zaslat e-mail na adresu info[zavináč]czechspace[tečka]cz, není třeba vyplňovat žádné složité a nejisté formuláře) a následně budete Kosmického kurýra dostávat do schránky každý měsíc...

  Jak pokropená kulometem vypadá špička hlavní palivové nádrže raketoplánu Atlantis po krupobití - viz blog 28. února 2007.

  STŘEDA 28. ÚNORA 2007

  Tak to vypadá, že víkendový iránský start (viz blog 26. února 2007) nedosáhl ani 150kilometrové výšky - pokud se vůbec uskutečnil! Americké i ruské zdroje svorně tvrdí, že z Iránu tak vysoko rozhodně nic nevyletělo. Buď jde o nepochopení informace ("raketa schopná dosáhnout výšky 150 km" neznamená "raketa dosáhla výšky 150 km") anebo je rovnou celá záležitost od A do Z vymyšlená. Ať tak či onak: opět se potvruje, že čím méně informací, tím větší prostor pro spekulace.

  V pondělí se přehnalo floridou krupobití. "Odnesl" to raketoplán Atlantis, jehož hlavní nádrž dostala cca 7000 zásahů (byla poškozena i tepelná ochrana na levém křídle). Takže se bude stěhovat zpět do montážní haly VAB, tudíž se 15. března 2007 rozhodně nebude startovat... V ideálním případě se nepoletí dříve než 22. dubna 2007...

  NASA hodlá zakoupit "letenky" v hodnotě 9 mil. USD na turistickém stroji SpaceShipTwo, který by měl začít létat v květnu 2008. SpaceShipTwo bude dosahovat výšky cca 140 km a pobýt zhruba pět až sedm minut ve stavu beztíže. Pasažéry za NASA budou astronauti připravující se ke kosmickému letu i vědci realizující experimenty. Vzhledem k ceně letenky 200 až 250 tisíc dolarů to vypadá, že NASA si rezervovala čtyřicet místenek. Již v minulých dnech přitom NASA podepsala se společností Virgin Galactic memorandum o vzájemné výpomoci.

  Sonda New Horizons dnes proletí ve vzdálenosti 2,3 mil. km od Jupitera rychlostí 21 km/sec. Díky tomuto průetu dojde k ušetření dvou až čtyř let cesty k cílovému tělesu, kterým je ex-planeta Pluto. Průlet u Jupitera změní vektor letu sondy tak, že se začne od Slunce vzdalovat rychlostí větší o 4 km/sec.

  ÚTERÝ 27. ÚNORA 2007

  Pokud jste zmeškali mé včerejší vyprávění a sondě Rosetta na Radiožurnálu, pak si je můžete poslechnout v archivu pořadu.

  A ještě jednou Rosetta... Snímek planety Mars pořízený z modulu Philae (který je na sondě Rosetta a který je určený pro přistání na kometě 67P/Čurijumov/Gerasimenko). Moc pěkný záběr, člověk má až pocit, že "je tam".

  PONDĚLÍ 26. ÚNORA 2007

  Jako "bouře ve sklenici vody" by se dala označit včerejší zpráva o iránské kosmické raketě. První zprávy hovořily o "kosmickém startu", hyperaktivní vykladači si k tomu okamžitě přimysleli družici (já se jim ostatně nedivím, protože Irán vypuštění vlastní družice vlastní raketou slibuje už několik let - viz třeba blog 30. ledna 2007). Nakonec se ukázalo, že nešlo o vůbec nic mimořádného, ale pouze o start rakety do výšky 150 km. Přitom do této výšky (i výše!) Irán rakety vypustil už dříve (a podotýkám, že tuto technologii zvládlo i nacistické Německo, jehož rakety V-2 dokázaly v rekordních případech dosahovat téměř dvousetkilometrové hranice). V čem tedy byl iránský pokus zajímavý? V tom, že poprvé nešlo o test "vojenské rakety", ale "sondážní rakety". Že jsou do posledního šroubku stejné asi netřeba zdůrazňovat. Nicméně Irán tuto potřebu má - proč? Protože administrativně už nevyvíjí vojenskou techniku, ale mírovou technologii. Nepřipomíná vám to něco?

  Evropská sonda Rosetta putující ke kometě 67P/Čurijumov/Gerasimenko (plánovaný přílet v roce 2014) proletěla kolem Marsu. Tento manévr poutal velkou pozornost mj. i proto, že se sonda na 25 minut dostala do stínu planety - přitom s něčím podobným její konstruktéři původně nepočítali. Jenomže odklad startu o jeden rok (obava o spolehlivost nosné rakety Ariane-5) znamenaly změnu dráhy letu - a přivedení sondy do bezprostřední blízkosti Marsu. Sonda ale průlet přestála bez problémů, nyní je na cestě zpět k Zemi. Tu mine v listopadu 2007. AKTUALIZOVÁNO: Dnes v 17:32 hod (repríza 21:30 hod) bude na stanici Český rozhlas Radiožurnál povídání o sondě Rosetta. Moje maličkost bude hostem pořadu "Dvacet minut s Martinem Veselovským". (Zároveň se omlouvám za chybné uvedení času vysílání v první zprávě. Psal jsem to ve vlaku se špatným internetovým připojením, takže jsem si čas neověřoval a spoléhal se toliko na svoji hlavu. Podle toho to taky dopadlo...)

  Lety raket Sea Launch by mohly být obnovené před koncem roku 2007. Prohlásili to ruští partneři projektu. Sice ještě nevíme, co způsobilo havárii při lednovém startu. Nevíme, kdy a kde se bude poškozená startovací plošina opravovat. Nevíme, zdali to ekonomicky ustojíme. Ale létat budeme ještě v letošním roce... (Myslím, že letos poletím na Měsíc. Sice nevím, s kým, za co, jak... Nevím nic, ale poletím.)

  Napůl radost, napůl zklamání. Poštou mi přišel podpis americké astronautky Tracey Caldwellové - radost. Ale vrátila mi nepodepsanou fotku určenou k podepsání všemi členy letu raketoplánu Endeavour STS-118 - zklamání.

  STŘEDA 21. ÚNORA 2007

  Je veřejně známým faktem, že vztahy mezi ruskou a americkou stranou v oblasti kosmické spolupráce nelze dlouhodobě označit jako korektní. Svědčí o tom i komentář amerického astronauta Jeffa Williamse po návratu z vesmíru na palubě lodi Sojuz TMA-8 loni v září: "Bože, tomuhle vy říkáte hladké přistání? Bojím se domyslet, jak by v tom případě vypadalo přistání tvrdé..." Prozradil to Williamsův parťák, ruský kosmonaut Pavel Vinogradov ve velmi otevřeném a kritickém rozhovoru pro Novosti Kosmonavtiki. Zároveň dodal, že posádka ISS věnuje 62 procent času údržbě palubních systémů, 15 procent času osobním potřebám (jídlo, hygiena, tělocvik) a jen 23 procent času vědě.

  Zítra v 18:00 hod budu přednášet na hvězdárně v Prostějově. Téma? "Jeden den na oběžné dráze" - původně měl přednášet pan František Martinek z Valašského Meziříčí, ale bohužel onemocněl. A protože jsem shodou okolností měl ve čtvrtek odpoledne schůzku s ředitelem prostějovské hvězdárny (chystáme se spáchat něco velkolepého k padesátému výročí startu první družice světa), tak jsem byl požádaný, zdali bych si nevzal i večerní program. Inu, proč ne... Panu Martinkovi každopádně přeju brzké uzdravení!

  A zase otravuju ctěného čtenáře s tím, jak se mi rozrůstá sbírka podpisů kosmonautů. Tentokrát se musím pochlubit nákupem hned dvou posádek legendárních sovětských lodí Voschod a Voschod-2. Podpisy na kartičkách, moc pěkné! Pro úplnost dodávám, že na Voschodu letěli Komarov, Jegorov a Feoktistov, na Voschodu-2 pak Běljajev a Leonov.

  ÚTERÝ 20. ÚNORA 2007

  Hollywood přpravuje remake (česky: přetočení) slavného filmu Capricorn One o podvodném letu na Mars, který se odehrává jen ve filmových ateliérech. Dílo pod pracovním názvem Capricorn Two by mělo přijít do kin již koncem letošního roku.

  Kde všude lze v posledních dnech číst mé články? Ve 21. století (3/2007) píšu o záchranných systímech pilotovaných lodí, v Letectví+kosmonautice 2/2007 o třetím výročí práce robotů Spirit a Opportunity na Marsu a o desátém výročí požáru na stanici Mir a v Respektu 8/2007 o testu čínské protidružicové zbraně a jeho širších souvislostech.

  Výzva k pátrání: hledám různé veselé a neobvyklé obrázky kosmonautů - něco jako jsou čtyři přiložené. Chtěl bych vytvořit prezentaci o kosmonautice pro co nejmenší děti (řekněme první stupeň základní školy) a veselých obrázků není nikdy dosti. Nepotřebuji vtipy (ty jsou sice veselé, ale nejsou pro prvňáčky) a fotomontáže (těch si vyrobím hrsti), ale originální fotografie kosmonautů v zajímavých/veselých situacích. Pokud byste o nějakých věděli, pošlete mi je prosím na e-mail tp.pribyl@seznam.cz. Děkuji předem!

  PONDĚLÍ 19. ÚNORA 2007

  Po startu laboratoře Columbus se má oddíl evropských kosmonautů rozrůst o nejméně čtyři nové členy. Dnes se skládá z jedenácti aktivních kosmonautů (z nich jen Ital Paolo Nespoli dosud nebyl ve vesmíru, ale měl by se dočkat už na konci letošního léta), ale mnozí z nich jsou už bez reálné šance letět. Ze čtyř nových členů by měl být údajně jeden z Dánska (tato země dosud nikdy nikoho ve vesmíru neměla) a dá se předpokládat, že nejméně jeden (spíše dva) bude Francouz. Neb Francie má v oddíle kvótu čtyř míst - a přitom má obsazené jen jedno jediné (Léopold Eyharts). Na jedno místo si brousí zuby i Velká Británie, která se dlouhé roky pilotované kosmonautiky stranila - a nyní by tuto situaci ráda změnila.

  Mé problémy se Skypem (program pro instantní kecání plus internetové telefonování) pokračují. Po výměně notebooku jsem přišel o většinu kontaktů - a program si ze mě navíc dělá dobrý den. Včera mi náhle začal tvrdit, že webová kamera byla úspěšně nainstalována a že ji mohu používat. Rád bych, ale ještě jsem ji nenašel...

  Kosmická loď Apollo-204 (známější pod označením Apollo-1) byla v rámci Langleyova výzkumného střediska NASA ve Virginii přemístěna o zhruba třicet metrů do nového skladiště. V tom stávajícím se na ní totiž podepisoval zub času a tak byla přemístěna. V Apollu-204 při tragickém požáru v lednu 1967 zahynula tříčlenná posádka (Virgil Grissom, Ed White a Roger Chaffee) - na obrázku je méně známá verze portrétu hlavní a záložní posádky pro tento let.

  PÁTEK 16. ÚNORA 2007

  Společnost Arianespace relativně pružně reaguje na rostoucí poptávku po nosné kapacitě (zvláště poté, co je na neurčito vyřazen z provozu její velký konkurent SeaLaunch - viz blog 31. ledna a 1. února 2007). Po dohodě se svými dodavateli se proto počínaje únorem 2008 rozodla zvýšit frekvenci startů rakety Ariane-5 z dosavadních šesti na sedm ročně. Nenechte se mýlit nárůstem o "pouhý" jeden start - jinak vyjádřeno to představuje růst nosnosti o jednu šestinu a celá procedura je navíc poměrně složitá z hlediska zajištění dodávek, financování apod. Kosmické rakety nejsou kostky stavebnice - když je poptávka, nechá se běžet výrobní linka o hodinu déle...

  Pokud jsem se zmínil i projektu Sea Launch: předběžné šetření ukazuje na ztrátu tlaku kapalného kyslíku proudícího do motoru, a tím pádem ztrátu jeho výkonu. Hovoří se o možnosti selhání některého z ventilů nebo dokonce prasklém potrubí.

  Včera jsem tady dštěl oheň a síru na hyenismus některých lidí v souvislosti s osobní tragédií Lisy Nowakové. Reagovat i na smutné události lze vkusně a s nadhledem - příkladem budiž parodie na speciálně založené stránce Jealous Astronaut (Žárlivá astronautka). Inu, na jedné straně jde o ryze osobní tragédii - na straně druhé se ale musí počítat s tím, že činy významné osobnosti (a to astronaut z raketoplánu pořád ještě je) jsou pod bedlivým drobnohledem veřejnosti. Aneb kdybych chystal vraždu a pepřový sprej nastříkal na letišti v Orlandu do očí příslušnici americké armády, asi bych se nedostal na titulní stránku CNN...

  Přišel dopis, v něm byl podpis. Vlastně tři podpisy. Americko-iránská "účastnice kosmického letu" (= kosmická turistka) Anouseh Ansariová - podepsala svoji sólovou fotku včetně dvou snímků posádek (v jedné letěla, ve druhé se původně coby záložnice připravovala). A navíc přidala nášivku svého letu... (Takže už mi historicky chybí jen podpisy deseti osob, které se kdy zúčastnily kosmického letu. Držte palce!)

  ČTVRTEK 15. ÚNORA 2007

  Několik poznámek ke předvčerejším (a včera na blogu prezentovaným) nominacím posádek pro ISS:
 • "Hvězdná" kariéra Sergeje Krikaljova evidentně jeho povýšením a získáním manažerského postu (viz blog 9. února 2007) nebyla ovlivněna. Byl jmenovaný oficiálně do sedmnácté záložní posádky - což neoficiálně znamená místo v devatenácté hlavní. Měl by tak být velitelem ISS v okamžiku, kdy na stanici začně pracovat trvalá šestičlenná směna.
 • Všimněte si, že v dlouhodobých posádkách není žádný Kanaďan. Přitom Chris Hadfield se svého času chystal být prvním neamerickým či neruským velitelem ISS (údajně někdy kolem čtrnácté základní posádky) a Robert Thirsk byl ještě před několika týdny v hlavní posádce mikroexpedice od prosince 2007 do února 2008... Nemohu se zbavit dojmu, že bývalý ředitel kanadské kosmické agentury (a sám trojnásobný astronaut) Marc Garneau dokázal "své" astronauty na ISS prosadit více. Viz třeba Thirskovo zálohování evropského Vittoriho pro let TMA-6 (2005) nebo úvahy o přistání některé z lodí Sojuz v Kanadě... A pochopitelně i výše zmíněné plány na dlouhodobé lety na ISS, po kterých náhle není vidu, není slechu.
 • Náhradník Leopolda Eyhartse (člen šestnácté hlavní) Frank De Winne se podle zákulisních informací chystá do dvacáté hlavní posádky ISS (v roce 2009).
 • Vzhledem k rošádám v posádkách nebude Peggy Whitsonové umožněno absolvovat původně zamýšlený desetiměsíční non-stop let (viz blog 17. září 2006). Škoda, chtělo by to v zaběhaném rytmu posádek nějakou změnu...
 • Causa Nowaková pokračuje. Na aukční síni eBay se objevila nabídka na prodej "plen Lisy Nowakové" za 1999 USD. Pro připomenutí: astronautka Lisa Nowaková použila při cestě automobilem z Houstonu do Orlanda za svou sokyní v lásce Colleen Shipmanovou (viz blog 9. února 2007) pleny, aby se nezdržovala zbytečnými zastávkami (už tak se zdržela nákupem železné paličky, gumové hadice a dalších propriet, které nyní tvoří součást jejího obvinění z pokusu o vraždu). Nabízet na eBayi pleny Nowakové (bezpochyby nejsou pravé, ale to je absolutně nepodstatné) není ani vtipné ani vkusné. Je to hyenismus nejvyššího kalibru.

  Odepisuje! Fakt odepisuje! Viz blog 13. února 2007...

  STŘEDA 14. ÚNORA 2007

  Zkolaudováno jest. Bez výhrad, bez problémů... Tak to má být. Viz včerejší blog.

  NASA oznámila nominace šestnácté, sedmnácté a osmnácté základní posádky pro ISS - to znamená všechny posádky do konce roku 2008. Je tam spousta kliček a zádrhelů, tak se to pokusím zjednošit. Stručně: první dva členové posádky zůstávají ve vesmíru půl roku (střídání pomocí lodí Sojuz), třetí se jim průběžně mění (střídání pomocí raketoplánů).
 • Šestnáctá hlavní: Peggy Whitsonová (USA) a Jurij Malenčenko (Rusko) + Daniel Tani (USA), Léopold Eyharts (ESA/Francie) a Garrett Reisman (USA).
 • Šestnáctá záložní: Edward Fincke (USA) a Saližan Šaripov (Rusko) + Sandra Magnusová (USA), Frank De Winne (ESA/Belgie), Timothy Kopra (USA).
 • Sedmnáctá hlavní: Sergej Volkov a Oleg Kononěnko (oba Rusko) + Garrett Reisman a Sandra Magnusová (oba USA).
 • Sedmnáctá záložní: Sergej Krikaljov a Maxim Surajev (oba Rusko) + Timothy Kopra a Nicole Stottová (oba USA).
 • Osmnáctá hlavní: Michael Fincke (USA) a Saližan Šaripov (Rusko) + Sandra Magnusová (USA), Kojči Wakata (Japonsko) a Gregory Chamitoff (USA).
 • Osmnáctá záložní: Michael Barratt (USA), Jurij Lončakov (Rusko) + Nicole Stottová (USA), Sojči Noguči (Japonsko) a Timothy Creamer (USA).
 • A když už jsme u těch posádek pro ISS. Máme tady tři nové fotky patnácté základní posádky ISS. To bude za trest dávat dohromady všechny podpisy...

  ÚTERÝ 13. ÚNORA 2007

  Držte palce, dnes máme kolaudaci bytu! Přijdou úředníci, budou dělat problémy, protože to je jejich práce. Tak snad těch problémů nebude víc, než je zdrávo...

  Další kosmočlánek z mé dílničky - tentokrát v Technickém týdeníku číslo 3/2007. A téma? Evropa sní o Marsu. Rozbor hypotetické evropské pilotované výpravy na Mars.

  Tak pátý kosmický turista, Američan maďarského (doufám, že po letu zavítá do své domoviny!) původu Charles Simonyi, prý odepisuje na žádosti o podpis. Jsem zvědavý - mám taky své "želízko v ohni" (vlastně želízka - psal jsem mu do Ruska i do USA). Kdyby odepsal, budu na těchto stránkách neprodleně informovat.

  Pokud mě chcete vidět oholeného a v rámci možností slušně oblečeného, máte možnost dnes večer od 18:00 hod na brněnské hvězdárně. S mikrofonem v ruce budu vykládat o "hlavním konstruktérovi" Koroljovovi. Třeba o tom, že není tak docela pravda, že svět až do jeho smrti netušil, kdo se za označením "hlavní konstruktér" skrývá. Je pravda, že svět neměl jistotu - ale Koroljov byl jedním z těch, kdo připadali v úvahu. Není totiž pravdou, že by byl úplně veřejně nečinný a neznámý. Vždyť měl řeč i na svatbě kosmonautů Nikolajeva a Těreškovové (viz obrázek), která byla mediálně velmi sledovanou událostí...

  PONDĚLÍ 12. ÚNORA 2007

  O víkendu byl v Rotterdamu na otevírání nového planetária bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov - první člověk, který vystoupil do otevřeného prostoru ve skafandru (Voschod-2, 1965) a velitel sovětské části mezinárodní mise Sojuz-Apollo (1975). Kdybych to byl býval věděl, asi bych byl na výletě. V Rotterdamu...

  "Causa Nowaková" minulý týden opět ukázala na některé slabiny otevřené encyklopedie Wikipedia (která je jinak vynikajícím zdrojem informací - bohužel svou otevřeností je zranitelná i vůči pacholkům s jinými úmysly než nezištně pomáhat druhým lidem). Původní verze jejího životopisu obsahovala informaci, že "k jejím zálibám patří čtení, hra na klavír, zahradní práce a luštění křížovek". Nějaká "dobrá duše" zde ovšem ihned po zatčení Nowakové doplnila mezi koníčky i "svádění ostatních astronautů". I když informace prakticky ihned zmizela (neb článek nyní patří k těm ostře sledovaným), je faktem, že to nebylo poprvé, co někdo Wikipedii zneužil tímto způsobem. Bohužel to je ale daň za koncept naprosté otevřenosti.

  A máme tady další emblém... Tentokrát pro šestnáctou základní posádku ISS, která by měla odstartovat na podzim letošního roku. Jak vidno, emblémy beze jmen se začínají rozmáhat - asi proto, že už společně nelétají pevné tříčlenné týmy, ale že se členové posádky mění za pochodu. Viz chaos s emblémem patnácté základní posádky, kterého NASA musela vydat šest verzí... (Viz blog 26. ledna 2007.)

  PÁTEK 9. ÚNORA 2007

  Šestinásobný ruský kosmonaut (navíc jediný člověk, který ve vesmíru strávil více než osm set dní, první Rus na raketoplánu a držitel desítek dalších prvenství) Sergej Krikaljov povýšil - stal se viceprezidentem konstrukční kanceláře Eněrgija pro pilotované lety. Uvidíme, jakou bude mít tento manažerský post vliv na jeho budoucí "hvězdnou" kariéru - zvláště na předběžnou nominaci do zálohy Sojuzu TMA-12 a hlavní posádky Sojuzu TMA-14 (devatenáctá základní posádka ISS - stanici by navštívil už počtvrté, potřetí by zde dlouhodobě pracoval).

  Po úspěšném letu družice SRE-1 (návrat u oběžné dráhy) v lednu letošního roku Indie oznámila, že další podobný pokus chystá na konec roku 2008 nebo počátek roku 2009. A ještě jedna indická "dvojka": po chystaném startu sondy Chandrayaan-1 pro dálkový průzkum Měsíce v roce 2008 chystá druhá nejlidnatější země světa další zařízení Chandrayaan-2, které by mělo být vypuštěno o dva roky později a které se pokusí o hladké přistání na Měsíci. A možná dokonce i odběr vzdejších vzorků hornin a jejich návrat do pozemských laboratoří...

  Jak vidno z přiloženého snímku, plošina Odyssey systému Sea Launch nebyla pravděpodobně nikterak katastroficky poškozena (viz blog 31. ledna a 1. února 2007) a je schopna vlastními silami doplout do kalifornského Long Beach. Zde ji čeká prohlídka a následné rozhodnutí, zdali bude muset do suchého doku (v Singapouru nebo Jižní Koreji) na opravu.

  ČTVRTEK 8. ÚNORA 2007

  Jistý Brian Emmett (31) vyhrál v soutěži pořádané firmou Oracle překrásnou cenu - výlet na práh vesmíru na palubě lodi Dream Chaser. Jeho sen se ovšem rozplynul v okamžiku, kdy zjistil, že za výhru musí ještě zaplatit daně. Což činí zhruba 25 tisíc dolarů. Emmett tak musel smutně pokrčit rameny, zamáčknout slzu v oku a nechat si zajít chuť na vesmír. Příslušnou částku prostě nemá... Teď mu ale svitla naděje - když společnost Benson Space Co. Jima Bensona nabídla smlouvu konzultanta pro turistické kosmické lety, a to právě za 25 tisíc dolarů čistého... (Jen pro zajímavost: konkurent Oraclu, společnost Microsoft, vyhlásila podobnou soutěž o let do vesmíru - ale přidává k ní automaticky i prémii 50 tisíc dolarů, aby měl vítěz právě na úhradu daní i dalších výdajů.)

  Prosincový start raketoplánu Discovery STS-116 měl být posledním startem těchto stojů z rampy č. 39B. Pro příští vypouštění kosmických letounů mělo být použito pouze "áčko" s tím, že 39B bude počínaje 1. dubnem 2007 upravována pro starty nového nosiče Ares-I (první zkušební start v redukované verzi plánovaný na srpen 2009). Jenomže rampa 39A, která v minulých letech procházela generálkou (poslední start z ní představovala nešťastná Columbia v lednu 2003), se zdá nebýti zcela stoprocentně připravená. A tak se NASA dosud definitivně nerozhodla, odkud raketoplán Atlantis na misi STS-117 dne 15. března 2007 odstartuje. Zítra se na toto téma sejdou manažeři NASA a budou diskutovat, diskutovat, diskutovat... Poslední možné datum, kdy se doberou nějakého výsledku, je úterý 13. února 2007. Protože o dva dny později začne transport raketoplánu Atlantis na rampu. A bylo by dobré, kdyby pozemní personál alespoň tušil, kam má stroj dopravit...

  Opravdovým sběratelským unikátem se bezpochyby stane letošní únorové číslo časopisu Kosmos News, které vychází v těchto dnech. Existuje totiž ve dvou provedeních - ovšem pozor, první provedení bylo vytištěno pouze ve dvou exemplářích! (Jeden vlastním já, majitele druhého zveřejňovat nebudu - prozradím jen, že to není vydavatel.) Ale těsně před tím, než šlo číslo do tiskárny, byla americká astronautka Lisa Nowaková obviněna z hromady trestných činů (viz včerejší blog) a vydavatel Kosmos News se rozhodl pružně reagovat. Některé materiály tak čeká odklad do dalšího čísla, resp. čísel. A do aktuálního vydání bylo operativně zařazeno právě nebezpečné a neuvěřitelné extempore Lisy Nowakové. Vydavateli za to samozřejmě patří pochvala a dík.

  STŘEDA 7. ÚNORA 2007

  Skoro jako z nepovedeného akčního filmu vypadá následující příběh, který je ale bohužel pravdivý. Americká astronautka Lisa Nowaková (Discovery STS-121/2006) byla zadržena policií na letišti v Orlandu a obviněna z pokusu o vraždu a dalších trestných činů. Jak se celá věc semlela? Lisa Nowaková (43) vážila automobilem cestu dlouhou 950 mil z Houstonu do Orlanda, aby se setkala s jistou Colleen Shipmanovou (30), neboť si s ní chtěla promluvit o jejich vztahu k jistému muži. Tím jistým mužem je jiný astronaut, Bill Oefelein (veterán z letu Discovery STS-116/2006). Nowaková k němu měla dle svých slov vztah "více než pracovní, ale méně než romantický". Na letišti v Orlandu Shipmanovou skutečně dostihla, ta prchla do auta. Nowaková v paruce a dlouhém kabátu začala tvrdit, že ji nevyzvednul přítel na letišti a že potřebuje svézt. Shipmanová nabídka zavolání pomoci, Nowaková tvrdila, že přes zavřené okýnko auta nerozumí a propukla v pláč. Když Shipmanová pootevřela okýnko, Nowaková do něj stříkla pepřový sprej. Přivolaná policie následně zajistila přímo u Nowakové novou železnou paličku, otevírací nůž s deseticentimetrovou čepelí, pistoli na bombičky oxidu uhličitého, metrovou gumovou hadici a několik plastickových pytlů. Prohlídka jejího vozidla následně odhalila vytištěné e-maily z počítače od Oefeleina od Shipmanové (s tím, že ho miluje - včetně popisu cesty do jejího soukromého floridského bytu), mapy cesty z Texasu na Floridu, použité pleny (které měla na sobě po dobu cesty, aby minimalizovala zastávky) a dopis Oefeleinovi, jak ho miluje pro změnu ona. Nowaková byla vzata do vazby - za pokus o únos, pokus o vloupání do auta, ublížení na těle a ničení důkazů. Z Texasu přiletěli na pomoc astronauti Steven Lindsey (velitel Nowakové při letu do vesmíru a dnes šéf oddílu astronautů) a Christopher Ferguson. Když už se zdálo, že bude Nowaková propuštěna na kauci 15500 dolarů, soud rozhodl po zvážení důkazů jinak - stáhnul obvinění z ničení důkazů, ale přidal pokus o vraždu prvního stupně. Přitom pokus o vraždu a pokus o únos jsou činy, za které samostatně lze na Floridě dostat doživotí. Nowaková byla nakonec propuštěna na kauci o deset tisíc dolarů vyšší. Ředitel Johnsonova kosmického střediska Michael Coats byl nekompromisní: Nowakové začala běžet třicetidenní dovolená a už se nesmí účastnit výcviku. Dodávám, že Nowaková je devatenáct let vdaná (ale už několik týdnů žijí s manželem odděleně) a má tři děti. Oefelein je pro změnu ženatý a má dvě děti.

  Čtyři nebo pět vloček toxického amoniaku se uvolnilo z hadice, se kterou na palubě ISS v průběhu kosmické vycházky manipulovali astronaut Michael Lopez-Alegria a Sunita Williamsová. Jejich skafandry nebyly kontaminovány, nicméně NASA pro jistotu přijala preventivní opatření: např. v přechodové komoře museli zůstat déle, aby mohlo dojít k jejimu natlakování vzduchem, jeho vypuštění ven a novému natlakování (aby se případný odpařený amoniak dostal mimo kosmickou loď). Astronauti na ISS mají nabitý plán, během jednoho týdne uskutečnit tři kosmické vycházky - díky předchozí vycházce v prosinci a této sérii se Sunita Williamsová stala nejzkušenější ženou, která kdy pracovala ve skafandru. Dosud rekord držela výkonem 21 hodin 11 minut práce ve skafandrech Kathryn Thorntonová, už nyní má Williamsová 22 hodin 37 minut práce ve skafandru, přičemž na ni čeká ještě nejméně jeden výstup zítra.

  Objevil se první obrázek emblému letu raketoplánu STS-120, který je chystaný na přelom letošního září a října. Velitelem této mise má být astronautka Pamela Melroyová, která se tak po Eileen Collinsové stane teprve druhou ženou v roli velitele kosmické lodi.

  PÁTEK 2. ÚNORA 2007

  Až do 30. ledna 2007 byla raketa Sea Launch označována představiteli ruské kosmonautiky jako "rusko-ukrajinská". Po ohromném výbuchu na startovací rampě 31. ledna (viz včerejší a předvčerejší blog) je raketa najednou označována jen jako "ukrajinská"... Ač je označení rakety coby ukrajinské přesnější (Ukrajina dodává první dva stupně, Rusko jen stupeň třetí), přece jen jde o zajímavou rétoriku. Úspěch je NÁS, průšvih je VÁŠ.

  A příčiny nehody nosiče Sea Launch? Velmi předběžné výsledky šetření naznačují, že motor RD-171 prvního stupně dosáhl jen osmdesáti procent tahu. Raketa vzlétla jen půl metru, pak motor vysadil úplně. Dopad 462 tun těžké rakety na startovací stůl z půl metru byl tvrdý, takže se začala deformovat a "propadat" startovacím stolem. Až se z větší části propadla nebo pomačkala, tak explodovaly rozlité pohonné hmoty: kapalný kyslík a kerosen, takže celý vypouštěcí komplex se ocitl v jedné obrovské ohnivé kouli...

  A ještě jedna poznámka k Sea Launch. Celý program je takový trochu zvláštní. Je to dáno mnoha licencemi a smlouvami, které je nutné dodržovat. Takže třeba i na řídící lodi Sea Launch Commander jsou v jednom sále dva řídící týmy s tím, že americká část pracovníků dostává jiné informace než ruská. Co se zodpovědnosti týká: Američané mají v programu na starosti propagaci, marketing, vynášený náklad a předávání informací. Rusové a Ukrajinci pak výrobu raket, jejich testování, start a řízení letu. Jinými slovy: kdyby Rusové s Ukrajinci dodali dřevěnou raketu, tak to jejich američtí kolegové vůbec nemusí poznat, protože na raketu fakticky nesmí sáhnout... Skutečné prokletí mezinárodní spolupráce: dané tentokrát nikoliv mentalitou, ale různými celními, vývozními a dalšími předpisy na ochranu technologií...

  Co je doma, to se počítá... Aneb další přírůstky do mé sbírky. Sice jde "jen" o autopeny (podpisy vytvořené strojem - bližší informace např. na stránkách Kosmos News), ale i tak se obálky s "podpisy" všech členů posádky legendární výpravy Apollo-11 rozhodně neztratí...

  ČTVRTEK 1. ÚNORA 2007

  Česká pošta (zase) zdražuje zásilky do zahraničí. Naposledy 1. února 2006, k letošnímu stejnému datu chystá další "narovnání" cen (doufám, že se z těch prvních únorů nestane tradice). Navýšení je vzhledem k počátku loňského roku o zhruba padesát procent - což je třeba při posílání drobných dárečků kosmonautům (jak to praktikuji) už docela zásadní a leze to do peněz. Ach jo.

  Oddíl amerických astronautů opustil veterán z pěti letů do vesmíru Kenneth Bowersox. Do výcviku byl zařazený v roce 1987, postupně absolvoval následující mise: Columbia STS-50/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-73/1995, Discovery STS-82/1997 a ISS-6, kdy startoval na Endeavour STS-113/2002 a přistával kvůli zkáze Columbie na Sojuzu TMA-1. STS-61 a -82 byly veleúspěšné opravářské mise k teleskopu Hubble. Při posledních třech letech byl velitelem. Ve vesmíru strávil skoro 212 dní.

  Ještě jednou ke včerejšímu nevyařenému startu rakety Sea Launch. Na následující sekvenci snímků je celá havárie poměrně přesně vidět. Nejprve došlo k zážehu raketového motoru prvního stupně, ale prakticky ve stejnou chvíli se nosič zhroutil. Těžko v tuto chvíli říci, z jakého důvodu. Každopádně nedošlo k okamžité explozi rakety, ale k jejímu zhroucení - exploze nastala až pod plošinou Odyssey, kam se raketa poroučela. Ač nastal nejhorší možný katastrofický scénář, plošina je údajně poškozena méně, než se čekalo. Nicméně opravy v suchém doku ji neminou - nejspíše v Singapouru nebo v Jižní Koreji, neboť jinde tak rozměrný suchý dok není.

  STŘEDA 31. LEDNA 2007

  Před několika dny (ruský tisk o tom bez udání data informoval 26. ledna) zemřel plukovník Alexandr Stěpanovič Andrjuškov (nar. 6. října 1947), který byl v letech 1990 až 92 v kosmickém výcviku. Byl redaktorem deníku Krasnaja Zvezda (Rudá hvězda) s tím, že patřil k šestici ruských novinářů, kteří se chystali počátkem devadesátých let k cestě do vesmíru (byla to reakce na japonský záměr vyslat novináře na stanici Mir, který se nakonec realizoval - na rozdíl od ruského programu).

  Dvakrát z oblasti družicové navigace:
 • Pokud jste si v poslední době zakoupili zařízení pro družicovou navigaci TomTom GO 910, pak si jej po připojení k počítači zkontrolujte antivirovým programem. "Zlomek přístrojů" (dle prohlášení výrobce, přesné číslo je samozřejmě "obchodním tajemstvím") vyrobený v jednom týdnu v posledním čtvrtletí loňského roku se totiž přímo výrobci podařilo zavirovat škodlivými kódy Perlovga.a a Small.qp. Poučení? V oblasti informačních technologií neexistuje bezpečný zdroj.
 • Ekologická skupina Sea Shepherd se s pomocí několika lodí a vrtulníků snaží sledovat japonské velrybáře. Tito si ale údajně pořídili námořní sledovací program, který jim umožňuje monitorovat pohyb aktivistických lodí, a tím jim unikat. Aktivisté ovšem nelenili a nabídli odměnu 25 tisíc dolarů za GPS koordináty vedoucí k nalezení šesti japonských velrybářských lodí.
 • Pod patronací České kosmické kanceláře vyšlo další číslo elektronického měsíčníku Kosmický kurýr. Ke stažení je ZDE (ev. si můžete stáhnout i všechna dosud vyšlá čísla) - s tím, že k odběru se lze zaregistrovat (stačí zaslat e-mail na adresu info[zavináč]czechspace[tečka]cz, není třeba vyplňovat žádné složité a nejisté formuláře) a následně budete Kosmického kurýra dostávat do schránky každý měsíc...

  Při pokusu o start dnes v noci explodovala přímo na startovací rampě raketa SeaLaunch, která je vypouštěna do vesmíru z plovoucího kosmodromu. Krátké video zachycující dramatický výbuch je k vidění na YouTube.

  ÚTERÝ 30. LEDNA 2007

  Pokud si chcete přečíst snůšku lží a dezinformací jako vystřiženou z doby normalizace, doporučuji návštěvu webu "Ne základnám!" - sekce otázky a odpovědi (a další bajky, dodávám). Člověk neví, zdali se smát nebo plakat. (Moc hezky jsou jednotlivé nesmysly vyvráceny na blogu Viktora Dvořáka - DÍKY ZA NĚJ!) Ale co, máme svobodu - takže proč bychom svobodně lidem nelhali do očí, že... Pokud je ale svoboda o lhaní, tak opravdu nevím, proč jsme v listopadu 89 chrastili svazky klíčů na náměstích...

  NASA začala uvažovat o tom, že by astronauty vyslala k Měsíci už v roce 2015! Tedy o čtyři roky dříve než se dosud plánovalo. Jejich úkolem by ale nebylo zanechat otisky stop v lunárním prachu, nýbrž zopakovat misi Apollo-8 (cesta k Měsíc, navedení na jeho oběžnou dráhu a zase cesta zpět na Zemi). Důvodem by byla snaha prověřit techniku a technologii (komunikaci, návrat druhou kosmickou rychlostí, spolehlivost...) pro budoucí lunární výpravy. Pro tento let by dokonce nebylo ani potřeba silnou superraketu Ares-V, ale buď dvě Ares-I nebo nějaký zmenšený derivát Aresu-5... Tak uvidíme...

  Irán se chystá vstoupit do kosmického klubu - tedy mezi země, které vlastními silami umístily do vesmíru vlastní družici. Jinak řečeno: chystá start vlastní kosmické rakety. Oznámil jej v posledních letech už několikrát, nicméně dle amerického týdeníku Aviation Week je "na spadnutí". Použita by měla být upravená balistická raketa Šahab-3. Cíl mise? Technický (vypuštění družice) i politický (kosmická raketa rovná se mezikontinentální raketa, otázkou je pouze její nosnost). Na jedné straně každý počin na poli kosmonautiky vítám s otevřenou náručí - na straně druhé si ale myslím, že v daném případě je kosmonautika pouze záminkou, nikoliv cílem... (Na prvních dvou snímcích je start iránské rakety Šahab-3, na třetím záběr iránské televize údajně zachycující kosmický nosič se jménem Iris.)

  PONDĚLÍ 29. LEDNA 2007

  Dnes třikrát reklama na časopisy (pod kterými jsem tu více, tu méně podepsaný). Začnu nekosmicky: v prosinci vyšlo další číslo čtvrtletníku Security World o počítačové bezpečnosti. Hlavní článek čísla (můj...) je věnovaný bezpečnosti elektronického bankovnictví a rizikům s touto technologií souvisejícím. Pokud máte zájem, můžete si celé číslo ZDARMA stáhnout přímo z webu časopisu (cca 8,7 MB - VŘELE DOPORUČUJI!).

  Únorové vydání měsíčníku 21. století má na titulní stránce avizovaný článek "Na plný atom vpřed!" Pochází opět z mé dílničky (i když pojem "dílnička" je značně nevýstižný: když u nás byla minulý týden domovnice odčítat spotřebu tepla, nemohla najít radiátor, přestože tušila, že musí být někde pod oknem) a je věnovaný jaderným generátorům. Tedy ne jaderným reaktorům ve vesmíru nebo jaderným motorům, jak by se mohlo zdát. A už vůbec ne programu Orion/Ares, jak by se mohlo zdát z obrázku na titulní stránce - který chudák autor nemohl ani v nejmenším ovlivnit...

  Únorové vydání měsíčníku Svět si také na nedostatek kosmonautiky nemůže stěžovat. Roboti Spirit a Opportunity jsou na Marsu už tři roky (4 stránky), aktuality z kosmonautiky (dvojstránka) a nakonec rozsáhlý materiál o programu Mercury (myslím, že stojí za to přečíst, protože vysvětluje některé zažité - a ne zcela přesné - představy o astronautech a počátcích kosmického programu vůbec).

  PÁTEK 26. LEDNA 2007

  Na úvod omluva všem věrným čtenářům, kteří v posledních dnech marně brousili na můj blog - aniž se dočkali čehokoliv nového. A k omluvě i vysvětlení: do věčných lovišť se poroučel můj přítel z nejvěrnějších, notebook. Takže jsem musel zakoupit nový, nainstalovat na něj hromadu software, vše aktualizovat, nakonfigurovat, odzkoušet, překopírovat data atd. Díky čemuž jsem se dostal do nepříjemného časového skluzu a vše nepodstatné muselo stranou, abych byl schopen splnit závazky vůči svým partnerům... Snad už to teď bude lepší a namísto nesmyslné údržby se budu moci plně věnovat smysluplné práci. (Jediné, co mi nejede na sto procent, je Skype. Přestože jsou kontakty uloženy na centrálním serveru, tak mi jich ze zhruba čtyřiceti zůstalo s bídou patnáct...)

  Astronaut Christer Fuglesang (Švédsko) se po čtrnácti letech čekaní v oddíle kosmonautů a veleúspěšné prosincové misi na palubě raketoplánu Discovery STS-116 ke stanici ISS vrátil do rodné země, která pro něj chystá odpovídající ovace. Bohužel: přijíždí sám. Jinými slovy: nedoprovodí jej nikdo z posádky raketoplánu STS-116. Škoda, tak moc jsem se chtěl do Stockholmu podívat...

  Objevují se další a další informace o čínském použití protidružicové rakety proti vlastnímu satelitu (viz blog 19. ledna). Údajně šlo již o čtvrtý pokus tohoto typu, ale první úspěšný. Přiznala jej i Čína s tím, že v žádném případě nechce umisťovat zbraně do vesmíru. Což je pravda: raketa startovala ze Země, družici pak zničila kinetickou energií (nikoliv výbuchem nálože apod.), tedy nárazem. Dá se říci, že celý svět je pokusem poněkud zaskočený - všichni si dobře uvědomují, že podobně může být zlikvidována prakticky jakákoliv družice na nízké oběžbné dráze. A protestují. Včetně Američanů, kteří podobný systém prakticky testovali už v roce 1985...

  Druhý start rakety Falcon (viz blog 18. ledna) byl odložený na polovinu února. Na vině jsou primárně technické problémy, nicméně v prohlášení vydaném společností SpaceX se lze dočíst (doslova), že "statický zážeh a startovací okno jsou nyní v polovině únor, neboť Kwaj (Kwajalein, kosmodrom, odkud se bude startovat - pozn. autora) se musí nakonfigurovat pro (start rakety) Minuteman a pak nakonfigurovat zpátky pro Falcon". Jak vidno, společnost SpaceX využívá co nejvíce externích služeb (outsourcing) k tomu, aby za každou cenu snížila své náklady - což ale krapet omezuje její schopnosti. Především by mě ale zajímalo, proč statický zážeh motoru, kdy se raketa nehne z rampy vyžaduje překonfiguraci radaru... Není to poprvé, co SpaceX obratně využívá různé formulační kličky k zastření skutečného stavu věcí... Každopádně držím palce, aby se navzdory opakovaným slovním eskamontérstvím start vydařil!

  V pondělí se uskutečnila akce "Do kina s Kosmos News". Původně jsme to pojali s Milanem od Halousků jako akci "půjdem spolu do kina, třeba se někdo přidá". Nakonec jsem nemohl - ale místo mě přišlo 21 náhradníků... Ano, celková účast byla 22 osob! Opět se ukázalo, že dělat kosmické akce není drahé (jak někteří tvrdí), časově náročné (jak někteří tvrdí), že lidi nepřijdou (jak někteří tvrdí)... Prostě to jde: stačí mít nápad a pár minut času. Málem bych zapomněl: taky vůli něco udělat...

  NASA na svých stránkách zveřejnila šestici oficiálních emblémů pro patnáctou základní výpravu na ISS... Kdo se v tom má proboha orientovat? (Jestli to NASA bere jako anketu, tak všemi deseti hlasuji pro návrh číslo čtyři - ten beze jmen...)

  PONDĚLÍ 22. LEDNA 2007

  Dnes byla akce "Do kina s Kosmos News". Ač jsem ji vymyslel, zúčastnit jsem se nemohl. O víkendu mi uhynul notebook. Data se sice (bohudíky) podařila zachránit bez ztráty bajtu, ale hardware měl problém. Dnes jsem proto změnil program a namísto cesty do Prahy lítal po servisech. Není to o tom, že bych svůj notebook neskonale miloval a nemohl bez něj žít - ale protože působím na volné noze, tak je to pro mě (a moji rodinu) nástroj obživy. První diagnózy byly příznivé (odešla jedna patice na motherboardu), ale finální verdikt byl nemilosrdný: stroj je na odpis... Takže rodinnou kasičku čeká nemalé neplánované vydání na nákup nového notebooku...

  Indie to dokázala! Poprvé v historii zvládla náročný manévr návratu družice z oběžné dráhy! Právě dnes se návratové pouzdro družice SRE vrátilo z oběžné dráhy a hladce přistálo v Bengálském zálivu. Což je rozhodně dobrá zpráva pro ambiciózní indický kosmický program, který se netají svým záměrem disponovat v roce 2014 vlastní kabinou na vlastní raketě s vlastními kosmonauty. Pokud budou peníze, pochopitelně.

  A zase jsem doplňoval sbírku podpisů... Podobnou věc už sice mám, ale přece jen: podpis prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga se opravdu neztratí, že?

  PÁTEK 19. LEDNA 2007

  Dnes v Kyjevě a zítra v Žitomiru (obé Ukrajina) jsou oslavy stého výročí narození hlavního konstruktéra Sergeje Pavloviče Koroljova. Chystali jsme se, chystali - ale různé okolnosti nás dovedly k tomu, že jsme dospěli k názoru, že to budou muset organizátoři protentokrát zvládnout bez nás. Takže příště...

  Pokud už hovoříme o Koroljovovi: byl velmi pověrčivý. Byl proti startům raket v pondělí a nechtěl mít ženy na startovací rampě (proto jeho odpor k letu Těreškovové...). A vždy nosil v kapse dvě mince pro štěstí - jen on sám věděl, kde k nim přišel a proč. Když odcházel v lednu 1966 do nemocnice, nemohl obě mince najít... O několik dní později zemřel.

  Čína minulý týden (přesně 11. ledna 2007) podle všeho odzkoušela protidružicovou zbraň. Raketou zasáhla a následně kinetickou energií zlikvidovala vlastní vysloužilou meteorologickou družici Feng Yun 1C vypuštěnou v roce 1999, která se pohybovala ve výšce cca 800 km. Zpráva je to nečekaná a zajímavá - a bohužel bezpochyby přiměje k nějaké akci západní svět, jehž zpravodajské a fotografické družice na nízkých oběžných drahách se tak ocitly v přímém ohrožení.

  Z obvykle dobře informovaných zdrojů ve Hvězdném městečku se mi donesla překvapivá zpráva. V roce 2008 by měl na ISS letět další turista, který už ale jednou coby turista ve vesmíru byl. Přesněji: turistka... Ano, americká podnikatelka iránského původu Anouseh Ansariová prý vyjedává o své druhé turistické výpravě.

  Nicméně posílat žádosti se vyplácí - včera mi přišly dvě obálky z Moskvy. Píšou oba kosmonauti z Malajsie - hlavní Šejch Šukor a náhradník Faiz bin Chálíd. Podepsali všechny fotky. Šukor ze strany obrázku, Chálíd z rubu. Oba evidentně nemají co dělat, napsali sáhodlouhá věnování na vše, přidali své e-mailové adresy, navštívenky...

  ČTVRTEK 18. LEDNA 2007

  Družicový systém záchrany lidských životů z vesmíru KOSPAS/SARSAT zachránil v roce 2006 celkem 272 osob. O rok dříve to bylo 222 osob.

  Na akci "S KOSMOS-NEWS do kina" (viz blog 11. ledna 2007) už máme rovný tucet přihlášených zájemců... A nejen to, už máme i čas promítání: 17:00 hod. Takže kdo by měl ještě zájem, v pondělí 22. ledna je stáke ještě několik posledních míst volných...

  Dnes se v Kolíně nad Rýnem koná tisková konference s Thomasem Reiterem po jeho dlouhodobém pobytu na ISS. (Viz blog 8. ledna 2007).

  Už v neděli 21. ledna 2007 se může uskutečnit druhý start rakety Falcon-1. A to pod podmínkou, že dnešní revize projektu proběhne bez výhrad. Připomínám, že společnost SpaceX zahájila svoji činnost v červnu 2002 s tím, že zcela novou raketu (byť využívající mnoha již hotových komponent) chtěla vypustit do dvou let - do poloviny roku 2004. Nakonec se startovalo až v březnu 2006, ale vypuštění se skončilo havárií.

  Robot Opportunity našel na povrchu Marsu další meteorit. Stalo se tak na okraji kráteru Victoria a šestikolový robot tak pomyslně "oslavil" nadcházející třetí výročí (bráno pozemskými roky) od svého přistání na povrchu rudé planety.

  Začala bitva o rozpočet NASA na rok 2008 - Kongres USA jej navrhuje ve výši 16,3 mld. USD, což je zhruba stejné jako v roce 2007. Je to o 0,52 mld. USD méně než je potřeba k zajištění plného financování současné Vize (návrat na Měsíc, pilotovan výprava na Mars apod.). Pokud rozpočet zůstane na této výši, nebude sice ohrožený program raketoplánů či nové pilotované lodi Orion, ale "řezat" se bude jinde. Třeba z vědeckých programů, meziplanetárních sond, základního výzkumu apod.

  Deset tisíc zlatých pamětních mincí vydalo Rusko při příležitosti stého výročí narození hlavního konstruktéra Sergeje Pavloviče Koroljova. Také ČNB plánuje letos vydání pamětních mincí s kosmickou tématikou: k padesátému výročí vypuštění první družice světa, sovětského Sputniku.

  STŘEDA 17. LEDNA 2007

  Dokončil jsem článek o plánovaných amerických meziplanetárních sondách v příštích dvaceti letech pro časopis 21. století (vyjde tuším v dubnovém čísle). A opravdu mi vyrazilo dech zjištění, že NASA není schopna znovu vyrobit modul, který sonda Galileo vysadila do hustých vrstev atmosféry Jupitera. Ten byl schopen odolávat extrémnímu tepelnému působení při vstupu do atmosféry rychlostí 47 km/sec - jenomže praktické použití podobného superodolného materiálu tady na Zemi neexistovalo. A tak byly zrušeny výrobní linky i procesy (o dokumentaci nevím) stejně jako byla uzavřena vodíková tryska v Ames Research Center v Kalifornii, což bylo jediné zařízení na světě podobné materiály testovat. Kdyby bylo potřeba podobnou sondu připravit zase, muselo by se draze začínat téměř od nuly. Mimochodem, tato skutečnost přiměla NASA k přehodnocení svých plánů - namísto sondy JUPITER Flyby and Shallow Probes začala připravovat SATURN Flyby and Shallow Probes. To jsou věci...

  "Kosmická karanténa" je název článku, který jsem připravil (a který právě vyšel) pro dvouměsíčník Ekologie. Týká se možnosti zavlečení mimozemských organismů na Zemi - i opačným směrem, pozemských mimo Zemi. Nejedná se o filozofický komentář, k čemuž podobné články často sklouzávají, ale o suché konstatování technických opatření, která jsme (ne)udělali.

  Zase nový přírůstek do sbírky podpisů kosmonautů. Aršík je sice škaredý jako noc, ale zato je na něm podepsána kompletní posádka Sojuzu-10 (Šatalov, Jelisejev, Rukavišnikov).

  ÚTERÝ 16. LEDNA 2007

  Mám smůlu na ženské... V minulých dnech jsem neuspěl s nákupem podpisu Judith Resnikové - jeden zahraniční sběratel jej prodával a já nezareagoval dost rychle (utekl mi asi o pět minut). Rozplynula se mi šance na setkání s pětinásobnou astronautkou Bonnie Dunbarovou první týden v únoru. A nakonec: manželka zjistila, že mám blog. Se zájmem se do něj začetla. Když dočetla, vstala a prohlásila, že jí konečně došla jedna věc, která jí vrtala hlavou. Proč pod stromeček dostala detektor alkoholu. (Viz zápis z 5. prosince 2006.)

  Technický týdeník číslo 1/2007 - v časopise je dvoustrana, kterou jsem skoro celou vytvořil. Především je tady materiál o třetím výročí přistání robotů Spirit a Opportunity na Marsu - a taky článek o evropských meziplanetárních letech.

  Další přírůstek do sbírky podpisů kosmonautů - posádka Voschodu-2 aneb Pavel Běljajev a Alexej Leonov v celé své kráse...

  PONDĚLÍ 15. LEDNA 2007

  Zpravidla jen v románech se můžete dočíst o postavách, které se objeví, něco vykonají a zmizí. Loni na podzim mě po přednášce v Prostějově oslovil pán, kterého neznám, s tím, zdali bych nemohl pro Letectví+kosmonautiku napsat k výročí požáru v kabině Apollo něco podobného jako jsem před časem udělal s Apollem-13. Tedy v podstatě reportáž z letu ve stylu "co by, kdyby to šlo podle plánu". A protože jsem požár v Apollu chtěl připomenout a opravdu jsem nevěděl, jak přesně článek postavit (abych neomílal jen "v tolik a v tolik hodin začalo hořet"), tak se mi nápad zalíbil. Sedl jsem, zapátral v literatuře a článek napsal. Teď vyšel v Letectví+kosmonautice 1/2007. A zásluha plus dík za to, že vznikl patří onomu pánovi z Prostějova, který zmizel stejně rychle jako se objevil. Jako z pohádky, že?

  Po roční odmlce by to Teplic zase měli začít jezdit kosmonauti na meziletové a poletové rehabilitace pohybového ústrojí. Už se těším!

  A zase jeden pohled do budoucnosti - moje články v LK 2/2007. První je věnovaný třetímu výročí od vysazení nesmrtelných robotů na Marsu, druhý pak připomínce deset let staré události - požáru na stanici Mir.

  PÁTEK 12. LEDNA 2007

  V srpnu letošního roku odstartuje k Marsu sonda Phoenix, která má přistát v jeho severní polární oblasti - přičemž dosud nebylo vybráno místa, kam by měla dosednout. NASA potřebuje najít oblast s trvalou ledovou pokrývkou - a zároveň oblast dostatečně bezpečnou pro automatické přistání. Proto je zhruba polovina snímkovacího času sondy Mars Odyssey věnována hledání vhodné lokality - a vydatně jí pomáhá Mars Reconnaissance orbiter.

  V Rakousku v těchto dnech lyžují tři ruští kosmonauti: Sergej Treščev, Alexandr Poleščuk a Sergej Revin. Vlastně jsou to dva ex-kosmonauti (Treščev a Poleščuk) a jeden kandidát (Revin).

  Dnes budu šířit kosmickou osvětu na samém konci světa. Ve vesničce jménem Pyšel na Vysočině - a v několika přilehlých osadách. Kamarádka mě pozvala na základní školu plus do školní družiny plus do nějakého kroužku začínajících děvčat (nebo co to je zač), takže budu misionářem. Honorář bude v naturáliích - můžu zůstat do soboty (kdy bude zabíjačka). Jen upozorňuji, že domorodci jsou velmi citliví na označení "do Pyšele", ale důsledně požadují používání "do Pyšelu". No, tak jako tak je to taková "Pyšel světa"... (Ale na rozdíl od jiných pupků světa má zájem o kosmonautiku.)

  Letí to, letí... Dnes je to na den přesně deset let, co odstartoval raketoplán Atlantis STS-81. Co z toho? Byl to zatím poslední raketoplán, který jsem viděl startovat...

  ČTVRTEK 11. LEDNA 2007

  "S KOSMOS-NEWS do kina" je název akce, kterou páchá Milan Halousek. Podstata je jednoduchá - v pražském IMAXu budou od 18. ledna promítat film "Mise na Měsíc 3D". Tak proč na něj nejít společně a nezakončit jej debatou v nějakém restauračním zařízení? Předběžně máme termín pondělí 22. ledna někdy večer (přesné rozpisy kina zatím nemáme, takže změna vyhrazena). Pokud by se chtěl KDOKOLIV přidat, jest vítán - nechť se (mi) ozve.

  Ruský oddíl kosmonautů opustil Sergej Treščev - jak sliboval už delší dobu. Důvodem byla určitá, řekněme, osobní nespokojenost. Chtěl letět do vesmíru znovu - ale po své první cestě cítil, že příležitost už asi nedostane. Podotýkám, aniž by mu kdokoliv cokoliv vytknul nebo řekl. A když se mu před rokem dostal do ruky rozpis posádek (hlavní plus záložní) na čtyři roky dopředu (což je svým způsobem cár papíru, který se ještě stokrát mění, ale pro hurbé plánování existovat musí) a své jméno tam nenašel ani jednou, prohlásil, že toto opravdu nemá zapotřebí. Byl členem páté základní posádky ISS, startoval americkým raketoplánem Endeavour STS-111 (5. června 2002) a přistával na Endeavour STS-113 (7. prosince 2002), což byl mimochodem poslední úspěšný let před zkázou Columbie. Ve vesmíru strávil téměř 185 dní.

  Treščev ještě jednou: protože letěl americkým raketoplánem, nedostal titul Hrdina Ruska. Ten se dává jen za dlouhodobé pobyty na ISS realizované v lodi Sojuz. Podotýkám, že zatímco Sojuz neměl smrtelnou nehodu už přes 35 let, raketoplány selhaly dvakrát v letech 1986 a 2003. A propo, Treščev přistával v posledním raketoplánu před zkázou nešťastné Columbie...

  Treščev do třetice: loni na podzim chystal svoji návštěvu České republiky. Bohužel tento záměr prozatím padl, nicméně snad nepadl definitivně.

  TV Nova v pondělí vysílala magazín Víkend s reportáží o posledním letu raketoplánu Columbia. Soudě i dle reakcí okolí se reportáž mimořádně vydařila. Největší zásluhu na tom má redaktor Jaromír Šantrůček, který byl velmi otevřený všem nápadům a upozorněním (což rozhodně není standardem, protože často se při upozornění na chyby setkávám s tím "dyť je to jedno" nebo "už je to hotové" nebo "oni to stejně zapomenou, tak to neřešte"). Jen houšť a častěji!

  STŘEDA 10. LEDNA 2007

  I v roce 2007 vychází měsíčník Kosmos News! Ve schránce mi přistálo první letošní číslo - a už tradičně představuje zajímavou kompilaci toho "nej" z kosmonautiky. Číslo je tentokráte hodně orientované na prosincový let raketoplánu Discovery STS-116 - včetně titulního článku o "lvích hřívách" kosmonautů. Předplatitelé papírové verze již Kosmos News mají, weboví čtenáří musí počkat, až se v "odlehčené" verzi objeví po čase na internetu.

  Dnes v noci úspěšně odstartovala do vesmíru indická raketa PSLV. Na oběžnou dráhu dopravila mj. návratové pouzdro SRE (první experiment svého druhu v historii indické kosmonautiky). Jeho úspěšný návrat z vesmíru by výrazně rozšířil indické vesmírné možnosti - a pravděpodobně i ambice. Neb v letošním roce se má rozhodnout o tom, zdali se Indie pokusí o vývoj vlastní kosmické lodi. Úspěšný let SRE by rozhodně byl plusem, neúspěšný mínusem...

  V pražském IMAXu poběží od 18. ledna 2007 film "Mise na Měsíc 3D". Už se těším, tohle si opravdu nenechám ujít!

  PONDĚLÍ 8. LEDNA 2007

  NASA našla život na Marsu - a hned ho zabila. Alespoň to tvrdí vědec Dirk Schulze-Makuch, který vychází z celkem logického předpokladu. A to, že v suchých a mrazivých podmínkách Marsu by život založený na vodě těžko mohl existovat (protože by jednotlivé buňky rychle popraskaly). Hovoří o jiných substancích, třeba životě založeném na peroxidu vodíku apod. - nicméně jedním dechem dodává, že právě tato forma života mohla být sondami Viking v sedmdesátých letech při ohřívání vzorků zničena, a tudíž nenalezena. Teorie svoji logiku má, nicméně její podání není korektní - NASA rozhodně život nenašla, pro to není jediný důkaz. Protože konstatování "kdyby tam byl, tak ho zabila" opravdu není důkazem...

  Osmnáctého ledna 2007 ESA opět předvede, jak se nemá dělat "public relations" (aneb práce s veřejností a novináři). Bude tisková konference, přivitání Thomase Reitera v Německu po půlročním pobytu na ISS. Kdo čekal (jako třeba já) nějakou důstojnou oslavu, bude zklamán (jako třeba já). Thomas Reiter bude na tiskovce sám (ex-astronauty Michaela Togniniho a Gerharda Thieleho na pozicích manažerů nepočítám): nepřijede nikdo z jeho kolegů z ISS, nikdo z posádky raketoplánů, kterými se dostal nahoru a dolů (STS-121 a -116), nebo z posádky, která jej navštívila (STS-115), nepřijede dokonce ani jeho kolega Christer Fuglesang ze Švédska (další astronaut ESA!), se kterým přistával na STS-116. Navíc podoba tiskovky je obludná: půl hodiny bude Reiter vykládat o tom, jaké to bylo, půl hodiny bude odpovídat na dotazy z pléna, další dvě hodiny bude prostor pro rozhovory (ale pozor - jen pro televizní stanice). Co jiného by - proboha - měla ESA proměnit ve velkolepou oslavu svých aktivit, než právě první půlroční pobyt Evropana na ISS?

  Jižní Korea koncem loňského roku představila dva kandidáty pro let ruskou kosmickou lodí Sojuz (v dubnu 2008). Jmenovitě jsou to Ko a Yi. Ko je mladík (30), celým jménem Ko San. Yi je mladice (28), celým jménem Yi So-yeon. (Děsné, oba jsou mladší než já - to se mi u kosmonautů ještě nestalo...) Jeden z nich usedne v roce 2008 (stejný rok, na kdy Jižní Korea plánuje premiérový start své kosmické rakety) do ruské lodi Sojuz TMA-12 a krátkodobě navštíví ISS.

  PÁTEK 5. LEDNA 2007

  Upřesňuji svoji informaci starou dva dny. Milanovi od Halousků nechybí ve sbírce "kolem třiceti" podpisů letěných kosmonautů, ale přesně 35. Dodávám, že letos by mělo do vesmíru startovat 15 nováčků (ale na padesátku těžko dosáhne, protože Itala Nespoliho Milan osobně potkal - a Nespoli ho uprosil, aby si jeden podpis vzal... (Ahoj Milane!)).

  Kolik je vlastně kosmonautů? Ve čtvrtek 28. prosince 2006 jsem uvedl, že 451 - ale přišlo mi několik upozornění, že jiné zdroje uvádějí 454 kosmonautů. (Mimochodem, to mi vyrazilo dech - on ten blog někdo čte! Nedalo mi to, podíval jsem se do statistik a málem to se mnou šlehlo. Přes padesát přístupů za den jsem opravdu nečekal. Každopádně děkuji!) Situace se má tak, že někdo mezi kosmonauty počítá i tři osoby, které absolvovaly pouze suborbitální let (jmenovitě Joe Walker, Mike Melvill a Brian Binnie). Mě osobně ale přijde čestnější počítat pouze ty, kdo se dostali na oběžnou dráhu kolem Země - už proto, že definic spodní hranice kosmického prostoru je NĚKOLIK (50 mil?, 100 km?, 300000 stop?).

  NASA zveřejnila fotografii posádky raketoplánu Atlantis STS-117 (start 16. března 2007). Zleva: James Reilly, Steven Swanson, Frederick Sturckow, Lee Archambault, Patrick Forrester a John Olivas.

  ČTVRTEK 4. LEDNA 2007

  Před třemi lety dosedl na planetu Mars šestikolový robot Spirit. Pracovat měl tři měsíce a NASA ve skrytu duše doufala, že ujede 600 metrů. Pracuje dodnes (dvanáctkrát tolik, co se předpokládalo), ujel cca sedm kilometrů (taky zhruba dvanáctinásobek očekávání). Nejinak neuvěřitelně si vede i jeho kolega, robot Opportunity, který na Marsu přistál o několik dní později.

  V pondělí osmého ledna 2007 se v pořadu Víkend na TV Nova (20:50 hod) bude vysílat reportáž o posledním letu raketoplánu Columbia. Už teď mi nabíhá husí kůže, cože moudrého budu šířit do éteru...

  Po dlouhé době jsem navštívil Instantní astronomické noviny (647. vydání) a zděsil se nad úvodníkem. Co věta, to chyba. Na letošek např. slibuje start lunárních sond SELENE (Japonsko) a Chandrayaan-1 (Indie) - poleti ale SELENE a Chang´e (Čína). Chandrayaan-1 je oznámena až na rok 2008 (nejdříve). Pět startů raketoplánů také není pravdou, NASA plánuje čtyři. A konečně: první družice světa se nejmenovala Sputnik-1, ale jen Sputnik (opravdu neměla číslování, to se u jejího jména začalo objevovat až dodatečně). Vzhledem k velmi krátkému textu a odbornosti ("odbornosti"?) IAN je to opravdu větší než obvyklá koncentrace ptákovin. Resumé? Věřím, že astronomii Instantní astronomické noviny rozumí přece jen více než kosmonautice... (Když jsem webu chtěl dát ve známkování školní pětku, zjistil jsem, že jako nejhorší známku můžu udělit čtyřku... Autoři webu do školy evidentně nechodili. Ale rozhodně mě přivedli na myšlenku nechat si známkovat blog a nabídnout ctěnému čtenáři toliko jedničku...)

  Americký astronaut Daniel Burbank (Atlantis STS-106/2000 a Atlantis STS-115/2006) "čistí stůl" a vyřizuje žádosti o podpis předtím, než opustí NASA. Přišel mi od něj podepsaný obrázek, který jsem mu posílal někdy v roce 2004. To se ještě počítalo s tím, že misi STS-115 poletí raketoplán Endeavour. Jak vidno, neváhal obrázek upravit. Pro úplnost dodávám, že z NASA se vrátí k Pobřežní stráži, kde dříve sloužil.

  STŘEDA 3. LEDNA 2007

  Dnes je na den přesně deset let (viz dopis - datovaný sice 19. prosince 1996, ale vánočně-novoroční poště trvalo nějaký pátek, než mi byl z USA doručený do ČR), co jsem v poštovní schránce našel první "manilovou" (něco mezi světle hnědou a žlutou) obálku z Houstonu - a v ní byl podpis astronauta Donalda Thomase. Už dříve jsem doma měl dva podpisy kosmonautů (Patrick Baudry a Franz Viehböck), ale k těm jsem přišel víceméně náhodou. Až Donald Thomas byl můj první podpis od okamžiku, kdy jsem si řekl (na popud Václava Pertla z Varnsdorfu), že bych mohl autogramy astronautů sbírat vážně. Pokud vás zajímá následující sled událostí:
 • Měl jsem jednoduchý cíl: sehnat co nejvíce podpisů bude možné. Říkal jsem si, že kdybych měl doma během deseti let tak polovinu podpisů všech kosmonautů a alespoň jeden podpis někoho, kdo se procházel po Měsíci, bylo by to krásné. (Výsledkek: Po deseti letech mám 97,6 procenta podpisů lidí, kteří uskutečnili kosmický let. A taky podpis všech dvanácti Pozemšťanů, co se procházeli po lunárním povrchu.)
 • V roce 1999 jsem se seznámil s nějakým Milanem Halouskem z Pardubic, což byla tvrdá rána do palice, protože mi ze sbírky vyházel desítky podpisů, o kterých jsem si myslel, že jsou orginály, ale byly to autopeny (podpisy vytvořené strojem). Sbírání jsem nevzdal: naopak jsem se rozhodl, že všechny autopeny nahradím skutečnými podpisy.
 • Navíc jsem se zařekl, že Halouska jaksepatří potrestám a že vytvořím větší sbírku než je ta jeho (v té době jedna z největších, ne-li přímo největší v republice). Tehdy to byla ode mne drzost na druhou: mě chybělo nějakých tři sta podpisů, Halouskovi snad jen padesát. Věřte nebo ne, dnes mi jich chybí jedenáct, Halouskovi kolem třiceti. Závazky a předsevzetí se mají plnit...
 • Závazek na příštích deset let? Raději si žádný nedávám. Nebo ano? Tak dobře, získat KOMPLETNÍ první pětistovku lidí, kteří byli ve vesmíru...