Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PÁTEK 28. PROSINCE 2007

Takže jeden výstup ze včerejší schůzky manažerů NASA (viz blog 27. prosince 2007) přece jen máme: 10. ledna 2008 raketoplán Atlantis rozhodně startovat nebude. Datum bylo z letového řádu NASA vymazáno s tím, že nové bude stanoveno později a bude se lišit "o několik dní až týdnů" (= čti bude odloženo). NASA udělá vše pro to, aby "zlobivý" senzor opravila přímo na rampě - no, a pokud to nepůjde (budeme vědět v prvním lednovém týdnu), tak se holt pojede do hangáru. A bude se odkládat, odkládat, odkládat...

V reakci na informaci, kterou jsem na tomto blogu uvedl dne 27. září 2007, se mi ozvalo několik čtenářů (díky všem!), kteří doplnili moji zprávičku o pilotovi raketoplánu, u něhož lékaři před posledním startem do vesmíru zjistili barvoslepost, a přesto ho nechali letět. Byl to Daniel Brandenstein (Challenger STS-8/1983, Discovery STS-51G/1985, Columbia STS-32/1990 a Endeavour STS-49/1992).

Podpis Ronalda McNaira (viz blog 27. prosince 2007) nebyl jediným "kosmodárečkem", který jsem našel pod vánočním stromečkem. Tím dalším byla stavebnice Lego robota MER (ve dvou exemplářích trajdá po Marsu, v lednu 2008 oslaví oba exempláře čtvrté narozeníny od přistání - a ne a na kiksnout). Stavebnice čítá skoro devět set dílků, už se na ni moc těším! (Nebylo to jediné Lego v rodině od Ježíška - kromě několika "menších" u nás přistál i vysněný Lego nákladní vlak - viz zbývající obrázky.)

ČTVRTEK 27. PROSINCE 2007

Dnes se schází manažeři NASA, aby se poradili o dalším postupu v souvislosti s odloženým startem raketoplánu Atlantis, který je prozatím plánovaný na 10. ledna 2008. Ve hře je několik variant řešení problému - včetně té, která počítá s návratem raketoplánu zpět do montážní haly VAB. Každopádně není nutné, aby datum bylo o datu startu rozhodnuto právě na dnešní schůzce (dokonce se s tím nepočítá - ale zvolený další postup může mnohé napovědět).

Při tragické nehodě (přejížděla železniční přejezd se staženými závorami a její automobil sešrotoval projíždějící vlak) zemřela ve věku 90 let matka amerického astronauta Daniela Taniho - t.č. pobývajícího na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Není to poprvé, co některý z kosmonautů přišel v průběhu dlouhodobého letu o někoho z blízkých (nicméně v americké kosmonautice to poprvé je).

Ježíšek mi zase udělal pravou a nefalšovanou "kosmickou" radost. Pod stromečkem jsem našel např. obálku podepsanou Ronaldem McNairem, který zahynul v lednu 1986 v troskách raketoplánu Challenger STS-51L.

PÁTEK 21. PROSINCE 2007

ČTVRTEK 20. PROSINCE 2007

Do vody nebo na pevninu? To je otázka, která v souvislosti s plánovanou americkou kosmickou lodí Orion (operační nasazení 2015) zatím nebyla zodpovězena. Má se tak stát v průběhu příštího roku, protože zvolená technika návratu bude zásadním způsobem ovlivňovat konstrukci lodi. NASA by raději uvítala "suchou" variantu, a to z důvodu "jednoduché záchrany a její minimální ceny, bezpečnosti po přistání a znovupoužitelnosti lodi" (v případě kontaktu s mořskou vodou na nějakou znovupoužitelnost nejspíše budeme moci zapomenout). Má to ale jeden háček: Orion by s sebou musel "vláčet" na lunární výpravy a zpět zhruba 700 kilogramů zátěže v podobě brzdících airbagů, do kterých by na pevnině dosedal. A to je hodně...

Po úterním zkušebním tankování hlavní palivové nádrže mohla NASA konstatovat, že nalezla závadu na senzorech, která způsobila odklad startu raketoplánu Atlantis s laboratoří Columbus na leden příštího roku. Na vině je vadný konektor, který zajišťuje propojení elektroinstalace přes plášť nádrže. Vyhráno ale není: konektor se nedá prostě a jednoduše vyměnit. Zatím není přesně jasné, co je na konektoru špatného. Kdyby to byly části přístupné z vnějšku nádrže, mohla by oprava trvat deset dní a start plánovaný na 10. ledna 2008 by se v pohodě stihnul. Horší situace by ale nastala, kdyby byla závada na části konektoru přístupné toliko z vnitřní části nádrže. Raketoplán by nejspíše putoval ze startovací rampy do montážní haly - a se startem před polovinou ledna bychom se mohli rozloučit...

Šestkrát první kosmonautka světa, Valentina Těreškovová (Vostok-6/1963). Aneb sbírka podpisů se mi utěšeně rozrůstá...

STŘEDA 19. PROSINCE 2007

Rusko a Indie zahájily jednání o společné realizaci lunární sondy Chandrayaan-II ("jednička" bude vypuštěna příští rok v dubnu), která by mohla startovat v letech 2011 nebo 12. Mělo by přitom jít o sondu schopnou na povrch Měsíce dopravit malého průzkumného robota. Příprava mise Chandrayaan-II není novinkou, Indie se jí už dříve netajila - novinkou je plánované zapojení Ruska do programu.

V průběhu prosince hodlá NASA rozjet testy nového raketového motoru J-2X, který by měl být použit nejprve ve druhém stupni nosiče Ares-I, posléze i ve třetím stupni Aresu-V. Testy budou trvat dva měsíce a má při nich být dosaženo doby hoření v rozmezí 12 až 550 sekund. Nejzajímavější ovšem je, že použit má být kromě nových součástí také původního hardware (např. spalovací komora) z motorů J-2 ze šedesátých let... Trochu mi to připomíná pasáž z jedné povídky Šimka a Grossmana: "Bydleli jsme ve vyřazené tramvaji, a to až do roku 1950, kdy vůz musel znovu na trať."

A zase třikrát první člověk, který vystoupil do otevřeného prostoru ve skafandru - Alexej Leonov. Viz blog 5. prosince 2007.

ÚTERÝ 18. PROSINCE 2007

Dnes se uskuteční "vycházka" Peggy Whitsonové a Daniela Taniho z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Půjde o jubilejní stou vycházku při jejím budování a zároveň celkově 23. v roce 2007 (což je absolutní historický rekord).

Stejně tak je na dnešní den plánováno zkušební tankování hlavní nádrže raketoplánu Atlantis, které má pomoci odhalit závadu na senzorech množství paliva. Na tom, zdali se závadu podaří identifikovat pak bude záležet mj. i to, kdy dojde k pokusu o vypuštění raketoplánu. Zatím se s ním počítá na 10. ledna 2008.

Sliby se maj plnit o Vánocích... A tak včera nastala situace, o které jsem už ani nedoufal, že nastane. Dostal jsem slíbenou věcnou odměnu za to, že jsem se v červenci skoro náhodou stal padesátitisícím návštěvníkem stránek Kosmos News (viz blog 30. července 2007). Jde o sadu kalendáříků s kosmickou tématikou - tímto děkuji do Pardubic!

A zase třikrát druhý kosmonaut světa German Titov. Viz blog 29. listopadu 2007 a 7. září 2007.

PONDĚLÍ 17. PROSINCE 2007

Několik perliček z meziplanetárních cest:
 • NASA oznámila, že vyčerpala zásobu "rezervních dní" pro start sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) k Měsíci příští rok v říjnu. Jinými slovy: pokud se vyskytnou ještě nějaké problémy při přípravě (je velmi nepravděpodobné, že by se tak nestalo), musí se start plánovaný na 28. října 2008 odložit. Cena sondy je 700 mil. USD. Společně s ní poletí zařízení LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite), které má ještě dvacet rezervních dní k dobru. Ale i to je podle představitelů NASA dost málo.
 • Nová americká lunární mise se jmenuje GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory), bude stát 375 mil. USD, je součástí programu Discovery a startovat má v roce 2011. Půjde o dvojici družic, které poletí v tandemu nad Měsícem a budou zkoumat jeho gravitační pole plus vnitřní strukturu.
 • Sonda Deep Impact dostala v rámci projektu Epoxi nový úkol. Namísto ke kometě Boethin zamíří k vlasatici Hartley 2, kterou 11. října 2010 mine o nějakých 1600 km. Důvodem změny letového plánu je skutečnost, že kometa Boethin náhle "zmizela". Pravděpodobně se "rozsypala" na mnoho malých kousků, které jsou ovšem z původně zamýšlené průletové vzdálenosti (700 km) nepozorovatelné.
 • Ve vánočním dvojčísle Respektu je třístránkový článek "Nesmrtelní roboti" o výpravě Spirit a Opportunity (v lednu 2008 oslaví čtvrté výročí od přistání) na Mars. Na článku jsem se autorsky (spolu)podílel.

  A když už jsme u kosmických článků: vyšlo Letectví+kosmonautika 12/2008. Jednak je tam rozhovor, který jsem spáchal s Veronikou Šímovou (viz blog 10. července 2007) a jednak článek o návštěvě Columbus Control Center v německém Oberpfaffenhofenu (viz blog 23. října 2007). Zároveň jsem opět s potěšením konstatoval, že z letošních 37mi článků (kde seriály nebo článek rozpytlíkovaný do několika čísel počítám jako jeden článek) bylo 29 podepsáno mým jménem. To představuje 78 procent (loni jsem byl podepsaný pod 85ti procenty kosmických články - viz blog 17. prosince 2006).

  ČTVRTEK 13. PROSINCE 2007

  Ne dříve než 10. ledna 2008 - to je nové datum startu raketoplánu Atlantis STS-122 s evropskou laboratoří Columbus na palubě. NASA se rozhodla pro odklad oproti původně zamýšlenému termínu (ne dříve než 2. ledna) proto, aby měli všichni zainteresovaní pracovníci klidné vánoční a novoroční svátky. Podmínkou startu k uvedenému datu je ovšem úspěšné odhalení (a odstranění) závady na čidlech v hlavní palivové nádrži. Pomoci k tomu by mělo i zkušební tankování nádrže plánované na 18. prosince. Nechme se překvapit, jaký dopad bude mít odklad startu na další mise raketoplánů (následující dva vzlety byly plánované na 14. února a 24. dubna 2008).

  Astronaut (palubní specialista) Jay Buckey (veterán z letu Columbia STS-90/1998) se rozhodl ucházet o kandidaturu do Senátu USA za demokraty ve státě New Hampshire.

  Šest projektů nové pilotované kosmické lodi rozpracovává ruská konstrukční kancelář NPO Eněrgija - dva nejlepší z nich (detaily se jako obvykle neobtěžovala zveřejnit, a to přesně v duchu hesla "něco děláme, ale neřekneme, co") brzy předloží Ruské kosmické agentuře.

  NASA oznámila, že nový lunární modul se bude jmenovat Altair. Jeho logo viz první snímek (inspirace v emblému prvního lunárního přistání provedeného Apollem-11, viz druhý snímek, je evidentní). Na třetím snímku je pak celá "rodinka" současné nové Vize americké kosmonautiky: program Constellation (kódové označení celé Vize), Ares (nosné rakety), Orion (pilotovaná loď) a Altair (lunární modul). Všechna tato loga navrhl výtvarník Michael Okuda, který je známý především svou prací pro ságu Star Trek.

  ÚTERÝ 11. PROSINCE 2007

  Republikánský kongresman David Weldon (Florida) vyvíjí osobní iniciativu směřující k tomu, aby raketoplány létaly (byť třeba v omezeném režimu) až do roku 2015 a zároveň aby se urychlil vývoj lodi Orion. No, osobně myslím, že na jednoho kongresmana je to docela velké sousto (velmi hrubě odhaduji někde mezi deseti a dvaceti miliardami dolarů) a že jde spíše o vzkaz voličské základně na Floridě ("snažím se něco pro vás dělat") než o reálný plán.

  Ještě ke včera avizovanému odchodu trojnásobného astronauta Roberta Curbeama z oddílu astronautů NASA. Několikrát navštívil Evropu (kde jsem se s ním osobně setkal, ale to není podstatné). Při jedné evropské cestě vznikl rozhovor publikovaný před několika lety (tuším) v britském měsíčníku Spaceflight. Ten rozhovor si pamatuji dodnes. Nesl se v duchu: "Já jsem vlastně ani nechtěl být astronautem. Viděl jsem ale inzerát NASA, tak jsem se přihlásil. No, a když mě vybrali, tak jsem si řekl, že zůstanu a zkusím, jaké to je. Pak jsem letěl do vesmíru. Pak jsem letěl ještě jednou. A jestli chci letět znovu? Já nevím, teď je mi to jedno, hlavně, že mám práci..." Absolutně žádné nadšení, prostě rozhovor jako se zedníkem, tesařem nebo dlaždičem. "Prostě jsem skončil u NASA. A co s tím mám dělat?"

  Tak jsem se konečně dostal k ceníku poštovného do zahraničí po prvním lednu 2008. Lze konstatovat, že menší zásilky výrazně podraží (nejmenší dopisy o více než padesát procent), větší naopak výrazně zlevní (až o třetinu). Na vysvětlenou: ceny "Evropa" jsou platné i mimo Evropu, pokud nepožadujete prioritní dopravu (což dnes požaduje asi už jen blázen). Co z toho vyplývá především pro sběratele podpisů? Malé žádosti poslat před koncem roku, velké ještě tři týdny počkají...

  PONDĚLÍ 10. PROSINCE 2007

  Další dvě nová čísla (říjen + listopad) měsíčníku Kosmický kurýr (vydává Česká kosmická kancelář) jsou ke stažení na webu. "Předplatitelé" (či spíše "objednatelé", protože Kurýr je rozesílaný zdarma) je samozřejmě dostali ihned po vydání e-mailem.

  Z oddílu amerických astronautů odešel Robert Curbeam (veterán z letů Discovery STS-85/1997, Atlantis STS-98/2001 a Discovery STS-116/2006). (Děkuji předem za všechny dotazy "kam odešel", "kam se mu dá napsat" či "jaká je jeho nová adresa". Nebudu na ně reflektovat. Platí to i do budoucna pro jakékoliv žádosti o adresy. Děkuji za pochopení!)

  "Cože? To je fakt ten dědek?" reagovala moje manželka (na prvním snímku vpravo) na zprávu, že německý kosmonaut Hans Schlegel (na prvním snímku vlevo) je členem posádky raketoplánu Atlantis. Svým způsobem má pravdu: Schlegel je nejstarším členem evropského oddílu kosmonautů. "Dědek" si ale na svůj druhý kosmický start bude muset počkat až do roku 2008, protože Atlantis bude kvůli závadě na senzorech v hlavní palivové nádrži muset počkat až na lednové startovací okno. Na svoji kosmickou odyseu se tak vydá nejdříve 2. ledna 2008. (Odklad mě mrzí hlavně kvůli jednomu kamarádovi, který se jel už poněkolikáté podívat na start - a pokaždé se vracel s tím, že došlo k odkladu. Moje bilance je trochu lepší: dvě cesty na start, dva shlédnuté starty.)

  PÁTEK 7. PROSINCE 2007

  Z důvodu problémů s palivovými čidly v hlavní nádrži raketoplánu Atlantis byl včerejší pokus o start zrušený - a opakovaný bude nejdříve v sobotu 8. prosince 2007 ve 21:15 hod našeho času. Čekání si můžete zkrátit třeba čtením článku, který o nadcházejícím letu vyšel včera v Deníku.

  Rusko dalo souhlas s tím, aby byl Malajsii prodaný návratový modul lodi Sojuz TMA-10, v němž se na Zemi vrátil Šejch Mušafar Šuchor, první kosmonaut Malajsie. Zajímavé na této zprávě je, že Rusko prodej povolilo - zatímco dříve použité sojuzy rozdávalo jako na běžícím pásu (viz "Remkův" Sojuz-28 v Praze-Kbelích), později od této praxe ustoupilo. A dokonce je odmítalo i prodat. Takže třeba druhý kosmický turista Mark Shuttleworth si nemohl jako "suvenýr" svoji kosmickou loď Sojuz TM-33 koupit, i když nabízel velmi kularou částku, a musel se spokojit pouze se skafandrem Sokol.

  Blbé zprávy se šíří rychle, takže pro Vás asi nebude žádnou novinkou, že ve středu večer podlehl krátké těžké nemoci Zdeněk Pokorný, ředitel brněnské hvězdárny. Kromě astronomie se věnoval také kosmonautice (jak je u pracovníků hvězdáren obvyklé), které ovšem navíc docela obstojně rozuměl (což u pracovníků hvězdáren zase tak obvyklé není). Měl jsem tu čest s ním začínat svoji přednáškovou kariéru právě na brněnské hvězdárně - stejně jako jsme se potkávali ve stejné době v nakladatelství Rovnost. On už coby zkušený matador, já coby začátečník zelený jako brčál. Tehdy mi také daroval svoji knihu Příběhy nesmrtelných poutníků... Věnujte mu prosím alespoň malou tichou vzpomínku.

  ČTVRTEK 6. PROSINCE 2007

  Pokud se dnes ve 22:31:44 hod. našeho času podaří vyslat do vesmíru raketoplán Atlantis s evropskou laboratoří Columbus (a dvojicí euronautů, Hansem Schlegelem z Německa a Leopoldem Eyhartsem z Francie) na palubě, bude to během půl roku už čtvrtý start kosmického letounu USA do vesmíru (misi STS-120 předcházely starty STS-117, -118 a -120). Což je úplně stejně startů jako se uskutečnilo za předchozího 4,5 roku (od zkázy Columbie do letošního června: šlo o mise STS-114, -121, -115 a -116). Jistě, po Columbii se dlouho nelétalo - ale nyní dosažená kadence čtyř startů v šesti měsících by byla velmi solidní, ne?

  Plánované připojení laboratoře Columbus k Mezinárodní kosmické stanici vyvolává kromě technických a technologických také legislativní aspekty. Aneb jaké právo bude na palubě které části ISS aplikováno? Třeba v případě spáchání zločinu (nakolik je tato možnost teoretická či reálná nechci vůbec spekulovat), v případě způsobení škody třetí straně (také nechci o reálnosti spekulovat) či v případě porušování duševního vlastnictví vycházejícího z výsledků provedených experimentů (což je dnes asi nejreálnější). Každopádně i v této oblasti je ISS průkopníkem pro budoucí kosmické komplexy, kdy inkriminované problémy bezesporu vzniknou. Obecně se uvádí, že na palubě modulu Columbus bude platit evropské právo - jenže něco takového neexistuje. Primárně se počítá, že ač je Columbus považovaný za území Evropské unie, ruské moduly za území Ruska, americké za území USA či japonský za území Japonska, bude případný provinilý kosmonaut souzen dle zákonů vlastní země. Otázkou ale pak je, co když spáchá čin, který bude trestný na území majitele modulu, ale nikoliv v jeho rodné zemi... A takto bychom mohli donekonečna bloudit ve změti právnických kliček a slepých uliček. Asi nejlepší bude počkat na precedenty. No, úplně nejlepší by asi bylo, kdybychom se jich vůbec nedočkali...

  A máme tady nový emblém: dnes letu raketoplánu STS-125, který by měl v srpnu příštího roku zajistit poslední servisní misi k teleskopu Hubble. Výprava má být svěřena raketoplánu Atlantis, pro nějž by to měl být poslední start do vesmíru (dnes se tedy vydává na předposlední) a následně bude v souvislosti s ukončováním provozu flotily raketoplánů "kanibalizovaný" na náhradní díly pro zbývající dva stroje (Discovery a Endeavour). Ale je docela dobře možné, že manažeři NASA své rozhodnutí změní a Atlantis "dostane" ještě nějaké lety k Mezinárodní kosmické stanici...

  STŘEDA 5. PROSINCE 2007

  Pokud jste se nezúčastnili letošního "kosmonautického" semináře ve Valašském Meziříčí, můžete jednak litovat a jednak můžete stáhnout sborník z webových stránek hvězdárny.

  Čína zveřejnila první snímek ze své sondy Chang´e-1 a okamžitě se v internetové komunitě objevily názory pochybovačů, které prohlásily, že ve skutečnosti jde o americký snímek povrchu našeho přirozeného souputníka, který byl zveřejněný v roce 2005. Představitelé čínské kosmonautiky něco podobného ovšem velmi ostře odmítají s tím, že jde o stejnou oblast a nikoliv stejný snímek. Pravdou je, že inkriminovné záběry se v detailech skutečně liší: americký snímek je ostřejší, ovšem čínský navzdory tomu obsahuje několik nových detailů.

  A další novinky mezi podpisy v mé sbírce - tentokrát kosmonaut Alexej Leonov (Voschod-2, Sojuz-Apollo) třikrát jinak.

  ÚTERÝ 4. PROSINCE 2007

  A supi už se slétají... Nad mršinou společnosti Kistler Aerospace (viz blog 19. října 2007) už krouží ti, kdo by ze z částky 175 mil. USD zůstavších po podílu této firmy na programu COTS, urvali co největší díl. Je mezi nimi i firma PlanetSpace, Inc. se svým projektem Modular Cargo Container. No, nevím. Ač bych nováčkovi úspěch přál, přece jen si myslím, že pro nízkorozpočtový vývoj dopravní lodi nějaké zkušenosti nutné jsou (i když si nováček do týmu pozval společnosti Lockheed Martin a ATK). Více bych si tak vsadil na projekt ARCTUS společnosti Spacehab (má využívat drahých, leč existujících raket Delta-4 a Atlas-5).

  No, pravé podpisy to nejsou - jde o autopeny. Ale jsou na československých obálkách, tak přece kolem nich neprojdu bez povšimnutí...

  PONDĚLÍ 3. PROSINCE 2007

  Takže přesně, jak jsem ve čtvrtek 29. listopadu prorokoval, tak mi v pátek odpoledne přišla obálka z USA s katalogem k víkendové aukci Aurora Galleries. Mýlil jsem se jen v tom, že zásilku nedovezlo DHL, ale FedEx. Podrobná prohlídka katalogu ukázala, že jsem se nemýlili a že celá aukce tentokrát proběhne (a proběhla) bez účasti mé maličkosti...

  V Deníku mi vyšel článek "Mars je stále daleko, ale začíná se blížit" (je k nalezení i on-line). Jen drobnost - "Autor pracuje pro Českou vesmírnou agenturu". Autor nepracuje, ale spolupracuje. A nikoliv pro vesmírnou agenturu, ale pro kosmickou kancelář. Z pěti slov jen tři špatně, slušný výkon.

  Datum vypuštění první indické lunární sondy Chandrayaan-1 byl oficiálně stanoven na 9. dubna 2008.

  Máme tady jeden krásný emblém - tentokrát evropské laboratoře Columbus. Startuje už za tři dny...