Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

ČTVRTEK 29. LISTOPADU 2007

NASA studuje malý únik vzduchu z modulu Harmony připojeného k ISS. Bližší informace zatím nejsou k dispozici - kromě té, že jde o "únik mírně nad povolenou tolerancí" (jde o únik ve výši 1,3 kg za den). Dokonce je možné, že k žádnému úniku nedochází, neb jde o tak malou hodnotu, která se ještě dá tolerovat v rámci chyby měření. Nicméně protože jde o několik dní po sobě trvající trend, rozhodla se jej NASA nepřehlížet a podrobně analyzovat. Každopádně to zatím nevypadá, že by problém ohrozil start raketoplánu Atlantis plánovaný na 6. prosince 2007 (tedy přesně za týden).

O víkendu se bude konat podzimní letecko-kosmická aukce Aurora Galleries. Už několik let se jí pravidelně zúčastňují (a získal jsem tu několik poměrně zajímavých věcí), ale tentokrát asi proběhne beze mne. Právě dnes byly na internetu zveřejněné její katalogy - sobotní a (17 MB) nedělní (11 MB). Musím ovšem s politováním konstatovat, že jde o nejslabší katalogy, jaké jsem kdy historicky viděl. Málo kuriozit i klasických věcí (např. posádky raketoplánů či ISS). Stejně tak ceny (resp. v katalogu jen odhady cen) se mi zdá, že se vydaly nesprávným směrem (z hlediska nakupujícího). Projdu je ještě jednou a důkladně (a pravděpodobně mi dorazí i pomocí DHL), ale první dojem z katalogů je - ehm - rozpačitý.

Sedmého září 2007 jsem v blogu informoval o tom, že se mým vlastnictvím stala čtveřice obálek s podpisy druhého kosmonauta světa Germana Titova. A protože historických rarit není nikdy dost, doplnil jsem nyní svoji sbírku o tři další podpisy téhož kosmonauta...

STŘEDA 28. LISTOPADU 2007

Kdysi dávno jsem se rozhodl praštit přes kapsu a koupit si FANTASTICKOU tisícistránkovou knihu "Challenge to Apollo" (autor Asif Siddiqui). Podotýkám, že loni ji Wall Street Journal zařadil mezi pět nejlepších kosmických knih historie! Stála mě tehdy zhruba čtyři tisíce korun českých (!), čímž se stala nejdražší knihou, kterou jsem si kdy pořídil. A pokud jsem nad tímto extrémním výdajem váhal, tak jsem veškeré pochynosti ztratil v okamžiku, kdy jsem knihu poprvé držel v ruce. Celé dílo "Challenge to Apollo" bylo později v plném znění zveřejněno na webu NASA, odkud si ho lze zcela ZDARMA stáhnout (a ušetřit tak ony zmiňované čtyři tisíce korun - přesto absolutně nelituji, že jsem si knihu koupil a kdybych měl možnost, učiním tak znovu). Takže pokud má někdo zájem, ke stažení je ZDE (pozor, má cca 64 MB).

Pokud už je řeč o "pěti nejlepších kosmických knihách historie", pak kompletní žebříček dle Wall Street Journal má následující podobu:
 • 1) A Man on The Moon (Andrew Chaikin).
 • 2) Challenge to Apollo (Asif Siddiqui).
 • 3) Lost Moon (James Lovell a Jeffrey Kluger).
 • 4) Sky Walking (Thomas Jones).
 • 5) Bad Astronomy (Philip Plait).
 • Potěšilo mne, že ač jsem se o existenci žebříčku (i když je trochu diskutabilní, protože vždy záleží na tom, kdo ho sestavuje a podle jakých kritérií hodnotí) dozvěděl teprve nedávno, mám knihy z prvních čtyř míst ve své knihovničce...

  A další obálka z USA v mé poštovní schránce. (V rámci objektivity dodávám, že nejde o součást padesátikusové série žádostí, o níž jsem psal včera - ale i tak udělala radost.) Bývalý astronaut Paul Richards (Discovery STS-102/2001, později se připravoval ještě k dlouhodobému pobytu na ISS, ale z disciplinárních důvodů byl vyřazen) podepsal čtyři fotky - tři z nich přikládám...

  ÚTERÝ 27. LISTOPADU 2007

  Tak další "kosmický turista" Richard Garriott už prý má svého náhradníka (viz blog 16. listopadu 2007). Je jím Nik Halik (38), podnikatel a obchodník s akciemi z Austrálie (mj. majitel Financial Freedom Institute nebo distributor Falconer Bellomo & Company Limited). Už dříve absolvoval v Rusku kosmický výcvik, chystá se letět na suborbitální dráhu v některé "turistickém" stroji (SpaceShipTwo?). Jeho snem je jednou letět i na ISS - není mi známá jeho finanční situace, zdali jsou tři milióny za "náhradnictví" Garriotta jeho stropem nebo zdali jde neobvykle systematicky a před nominací do posádky hlavní se chce připravovat i v záloze.

  Na několik let předem avizovanou návštěvu Prahy dorazil vietnamský kosmonaut Pham Tuan. Škoda jen, že napůl ilegálně. Takový je život...

  Od počátku listopadu jsem do poštovních schránek (a tedy do úžasných služeb České pošty - viz blog 23. listopadu 2007) naházel přes pět desítek žádostí o podpis. A včera dorazila první odpověď, když americký astronaut Mark Lee podepsal sólovou litografii, dále litografii a FDC letu STS-64 (obálka už byla podepsaná Jerry Linengerem). Mám cukání pokusit se tu litografii a FDC zkompletovat... Kdo nic nedělá, nic nepokazí - a štěstí přeje odvážným...

  PONDĚLÍ 26. LISTOPADU 2007

  O víkendu proběhl tradiční listopadový seminář "Kosmonautika a raketová technika" ve Valašském Meziříčí. Docela mě mrzelo, že jsem z pracovních důvodů musel na poslední chvíli posunout svůj příjezd z pátku na sobotu, ale i tak to stálo za to! Prima program, prima lidi, prima setkání. Myslím, že velký dík patří organizátorům i účastníkům!

  Čína s největší pravděpodobností uzavřela svůj letošní "kosmický" rok. Stalo se tak 11. listopadu 2007 startem rakety CZ-4C s družicí Yaogan-3. A můžeme se směle podívat vstříc světlým zítřkům, protože na příští rok chystá Říše středu možná až 17 (!) kosmických startů. Prosté sčítání kvantiny pochopitelně nic nevypovídá o kvalitě, ale na druhou stranu jde o důkaz, že to nejlidnatější země světa myslí s kosmonautikou docela vážně.
 • Leden - družice FY-3A Feng Yun-3A (raketa CZ-4B).
 • Únor - HJ-1A Huan Jing-1A; HJ-1B Huan Jing-1B (CZ-2C).
 • Únor - ZX-9 ZhongXing-9 alias Chinasat-9 (CZ-3B).
 • Březen - TL-1 Tian Lian-1 alias CTDRS-1 (CZ-3C).
 • Březen - PS-2 (KT-2).
 • Duben - Apstar-6B (CZ-3B).
 • Červen - XinNuo-3B alias SinoSat-3B (CZ-3B).
 • Červenec - Simon Bolivar alias VENESAT-1 (CZ-3B).
 • Říjen - ShenZhou-7 (CZ-2F).
 • ? - HJ-1C Huan Jing-1C (CZ-2C).
 • ? - XinNuo-4 alias Sinosat-4 (CZ-3B).
 • ? - SJ-9 Shi Jian 9 (CZ-2D/2).
 • ? - Ji Shu Shi Yan-1 alias NewTec-1 (?).
 • ? - Beidou (CZ-3A).
 • ? - Beidou (CZ-3A).
 • ? - TianHui-1 (?).
 • ? - Jian Bing-7 (?).
 • Poslední letošní vydání časopisu Svět je na kosmonautiku extrémně slabé (alespoň na tu podepsanou mým jménem). Přesto je zde příspěvek, který stojí za zmínku. Je to krátký článek o české "skorokosmonautce" Veronice Šímové, která v rámci letošního Světového kosmického týdne absolvovala (vý)let strojem Boeing-727 do stavu beztíže. A náramně si to pochvalovala! Bodejť by ne... (V textu je uvedeno "na skupinové fotografii druhá zleva" - inu, ke článku byly původně připojeny tři fotky, ale do tisku šla jen jediná. Ale i tak, myslím, nebude problém Veroniku najít...)

  PÁTEK 23. LISTOPADU 2007

  Právě dnes se na celý víkend stalo středobodem veškeré české kosmonautiky Valašské Meziříčí. Tak jako ostatně každý rok poslední listopadový víkend...

  Prý že se nový americký lunární program nehýbe kupředu (kdo to tvrdí, nevidí si na špičku nosu - srovnání s šedesátými lety je zavádějící, protože tehdy šlo "všechno na Měsíc", nebylo třeba financovat raketoplány, kosmickou stanici a desítky dalších rozběhlých programů):
 • Společnost Boeing dokončila výrobu prvního prototypu tepelného štítu pro kosmickou loď Orion. Prototyp ve skutečné velikosti (průměr 5 m) bude nyní převezený do Kennedyho kosmického střediska na Floridě k dalším testům.
 • NASA provedla druhý úspěšný test hlavního padáku, který byl měl sloužit k hladkému návratu prvního stupně rakety Ares-I (nosič budoucí americké pilotované lodi Orion). Přesněji: první stupeň bude potřebovat trojici těchto padáků (a to ještě před nimi dojde k vytažení brzdícího a stabilizačního).
 • Na základně White Sands Missile Range v Novém Mexiku byla zahájena výstavba startovací rampy pro testy záchranného systému lodi Orion. První z pěti testů je připravovaný na září 2008, přičemž v jeho průběhu má být během dvousekundového zážehu záchranné věžičky maketa Orionu dopravena do dvou- až tříkilometrové výšky, odkud se má snést zpět na trojici padáků.
 • Ředitel NASA Michael Griffin požádal Kongres USA o dvě miliardy dolarů mimořádné injekce, která by program Orion urychlila tak, aby byl operační už v roce 2012. Měla by tak být snížena americká závislost na dopravních prostředcích druhých stran a zminimalizována prodleva mezi ukončením provozu raketoplánů (2010) a operačním nasazením Orionu (nyní plánováno 2015). Jen podotýkáme, že celkem má být do vývoje v rámci programu Constellation (Orion, Ares-I a Ares-V) má být investováno celkem 23 mld. USD, pět miliard už "spolykal".

  Když na poštu, tak s plamenometem. "Ano, máte tady ten oznámený balík, ale my vám ho nedáme, protože ho máme špatně zavedený v počítači." Tak mi zavolejte vedoucí, pokud to není moje chyba, bez balíku neodejdu. Po půlhodinové blokádě přepážky jsem balík dostal. Ať žijí úžasné služby ještě úžasnější České pošty! V balíku byly tři PARÁDNÍ knihy: Fallen Astronauts, Into the Silent Sea (kosmonauti z let 1961 až 65) a In the Shadow of the Moon (kosmonauti z let 1965 až 69). Díky výbornému kurzu dolaru (exportéři pláčí...) mě každá z nich vyšla asi na šest stovek včetně poštovného (více než třetina z ceny - inu, kvalitní služby si žádají své...) a DPH.

  PONDĚLÍ 19. LISTOPADU 2007

  Dnes hrst perliček a aktualit z meziplanetárního prostoru:
 • Dne 13. listopadu prosvištěla kolem Země evropská meziplanetární sodna Rosetta, t.č. na cestě ke kometě P67/Čurjumov-Gerasimenko. K největšímu přiblížení došlo na vzdáleost 5295 km nad Pacifikem. Byl to již druhý gravitační manévr u Země. Na 13. listopadu 2009 se přitom chystá třetí. Mezitím ale v září 2008 čeká Rosettu průlet u asteroidu Stenis.
 • Německá vláda potvrdila, že je připravena vlastní lunární sondu Lunar Exploration Orbiter za 350 mil. euro (plán startu 2012). Německo si tak chce vytvořit svoji vůdčí roli v evropských kosmických programech. Velkou radost z toho, že by jedna země měla udávat tón ovšem nemá EVropská kosmická agentura ESA, které od členských zemí chybí např. právě 350 mil. euro pro realizaci sondy ExoMars (viz dále). Ostatně, vlastní sondu k Měsíci zvažuje i Velká Británie.
 • Připravovaná evropská sonda ExoMars (plánovaný start prosinec 2013) možná bude možná vybavena jadernými články pro vyhřívání. Což ovšem předpokládá jednak spolupráci s Ruskem (žádná evropská země touto technologií nedisponuje) a jednak start na palubě rakety Proton. Protože investice do bezpečnosti ve Francouzské Guayaně v případě startu rakety Ariane-5 se sondou s jaderným materiálem na palubě, by byly enormní. Inu, Kazachstán je přece jen trochu z ruky...
 • Mise solární sondy Ulysses (vypuštěna v říjnu 1990 z paluby raketoplánu Discovery) byla už počtvrté prodloužena, tentokáte až do března 2009.
 • Rusko a Indie zvažují společnou výpravu k Měsíci. Mělo by jít o orbitální sondu postavenou "k mírovým účelům". Zdali jde o "zmezinárodnění" nějakého existujícího projektu (Chandrayaan-2?, Luna Glob?) nebo o plán zcela nový, agentura nesdělily. Stejně jako technické podrobnosti či časový plán realizace.
 • Vyšlo další číslo měsíčníku Letectví+kosmonautika. Kromě článku "Laboratoř pod vlajkou ESA" v něm mám i reportáž z německého Morgenröthe-Rautenkranz, kde je muzeum Deutsche Raumfahrtausstellung (Německá kosmická výstava). Jako zajímavost dodávám, že na titulní fotografii k reportáži z muzea se to jen hemží českými "kosmickými turisty". Červeně označený vlevo je Julius Cacka senior, uprostřed junior a zcela vpravo Milan Halousek sedící, bdící. (Jinak ve článku došlo u dvou fotek k prohození popisků. Nevím, jestli vinou mou nebo redakce. Ale to je jedno. Prostě se stane.)

  PÁTEK 16. LISTOPADU 2007

  První raketa Sojuz-ST bude z kosmodromu Kourou vypuštěna v roce 2009. Potvrdilo to Rusko. Tímto zároveň opravuji svoji informaci z blogu ze dne 24. srpna 2007, kdy jsem tvrdil, že to bude o rok dříve. Nejde o odklad, ale o použití nedůvěryhodného zdroje (což moji vinu pochopitelně nesnižuje - jen vysvětluji, že tentokrát jsou v tom Rusové nevinně).

  Evropská raketa Ariane-5 překonala svůj vlastní rekord z letošního roku (v květnu dopravila na dráhu přechodovou ke stacionární 9300 kg nákladu - dvě družice včetně spojovacího adaptéru). S jídlem roste chuť, a tak v noci ze středy na čtvrtek svůj výkon zlepšila na 9535 kg. Šlo o pátý letošní start Ariane-5 z plánovaných šesti, příští rok by jich mělo být už sedm. Arianespace zkrátka nestíhá vyřizovat objednávky. Pro představu: letos se do vesmíru dostalo dvanáct velkých komerčních družic, deset z nich letělo právě na Ariane-5.

  V dnešním Deníku (pozor, ne ve všech mutacích - základní verze ho má a lokální verze si dle potřeby jako je rozsah inzertní plochy nebo počet stránek následně tuto verzi upravují k obrazu svému) můžete najít článek "Verne se chystá do vesmíru". On-line verzi lze nalézt na webu Deníku. (Jen podotýkám, že původní verze byla o trochu delší, redakce si ji potřebovala upravit k obrazu svému.)

  Firma Space Adventures nabízí místo v záložní posádce lodi Sojuz TMA-13 (start říjen 2008). Tedy místo náhradníka Richarda Garriotta (viz např. blog 25. října 2007). Náhradník projde kompletním kosmickým výcvikem (shodným jako hlavní posádka) a bude se připravovat ve všech kosmických střediscích (Hvězdné městečko, Houston, Kolín nad Rýnem...). Bude zkrátka společně s kosmonauty Jurijem Lončakovem a Michaelem Barrattem oficiálně členem záložní posádky. Cena této "legrace" byla stanovena přesně na tři milióny dolarů.

  Zápletka s problematickým skafandrem použitým při pozemních testech (viz blog 15. listopadu 2007) se začíná rozplétat. Šlo o jednorázovou záležitost - sice se zatím s určitostí nepodařilo zjistit přesnou příčinu zápachu, ale to je podle NASA sekundární záležitost. Primární je, že zevrbuná prohlídka skafandru nenašla žádný problém a že bylo zrušeno moratorium na kosmické vycházky...

  No to je zase jednou informací... Tak ještě jednu perličku a pro dnešek stačí. Na přiložené dvojici snímků vidíte dva skafandry vyskytující se ve dvou muzejích ve Velké Británii (vlevo Science Museum v Londýně, vpravo National Space Center v Leicestru), ve kterých údajně letěla do vesmíru Helen Sharmanová v roce 1991. Vzhledem k tomu, že každý kosmonaut používá (pochopitelně...) toliko jeden skafandr, tak či člověk může hodí mincí, který je který. Pro úplnost: pro kosmonauty se skutečně vyrábí dva skafandry. Jeden výcvikový, druhý letový. Takže existence dvou není nelogická: nelogické je, že by Sharmanová letěla s oběma do vesmíru. Jako žena si zřejmě na garderóbu trochu potrpí, ale dva stejné kostýmy s sebou rozhodně netahala...

  ČTVRTEK 15. LISTOPADU 2007

  NASA vyhlásila s okamžitou platností stop-stav na kosmické vycházky. Přitom na 20. a 24. listopadu byly plánované hned dvě, které měli uskutečnit kosmonauti Peggy Whitsonová a Jurij Malenčenko z paluby ISS. Důvodem stop-stavu je skutečnost, že kosmonaut-kandidát Michail Kornijenko při pozemních testech v jednom z amerických skafandrů ucítil "zápach kouře" (a podle některých zdrojů i "teplo v zádech"). Inkriminovaný skafandr je nyní podrobován důkladné prohlídce - a do vyšetření příčin se nesmí používat. Důsledky? Budou-li skutečně odložené obvě výše plánované kosmické vycházky, není možné připravit dle plánu stanici ISS na přijetí evropské laboratoře Columbus. Ta by pak nemohla startovat v původně zamýšleném okně od 6. do 13. prosince 2007 a mohla by "jít nahoru" nejdříve počátkem příštího roku.

  Třetí místa v ruských lodích Sojuz nebudou od roku 2010 na prodej. Ruská kosmická agentura oznámila, že je hodlá obsazovat vědeckými pracovníky, nikoliv platícími zájemci (nejen tzv. kosmičtí turisté, ale i kosmonauti z Brazílie, Malajsie, Jižní Koreje apod.).

  V této souvislosti bych jen doplnil, že "kosmické šílenství" v Malajsii pokračuje. Prý se bude kupovat kosmická loď Sojuz, v níž přistával první malajský kosmonaut. A prý už existuje návrh prohlásit 10. říjen (den startu prvního malajského kosmonauta) za státní svátek...

  "My zde máme jenom odborníky." Na tento zvláštní překlad (výklad?) jednoho z astrologických znamení jsem narazil u autora jistého anglického blogu... Že by to něco mimochodem symbolicky vypovídalo i o astrologii?

  PÁTEK 9. LISTOPADU 2007

  Čtyřikrát Čína kosmická:
 • První čínská sonda Chang´e-1 ještě není na finální oběžné dráze kolem Měsíce - a už tady máme první dobrou zprávu. Díky perfektní práci nosné rakety i preciznímu navádění se podařilo ušetřit tolik pohonných látek, že mise bude trvat namísto jednoho nejméně dva roky. Měsíc je totiž geologicky velmi nevyvážený (= jeho podpovrchové hmoty jsou rozložené nerovnoměrně), takže tělesa na jeho oběžné dráze rychle mění svoji oběžnou dráhu a záhy dopadají na povrch. Aby se tomu předešlo, jsou zapotřebí časté korekční manévry vyžadující cenné pohonné látky.
 • Nejlidnatější země světa uvažuje, že by se o vyslání další lunární sondy Chang´e-2 pokusila pomocí rakety CZ-3B. Má jít o pokus o vysazení 200 kg těžkého robota na měsíční povrch. Původně se počítalo s tím, že tento úkol bude svěřený nově vyvíjené raketě CZ-5, ale... Jednak není jasné, zda bude včas dokončena, jednak by šlo o jeden z jejích prvních startů. Naproti tomu CZ-3B je prověřená a pokud by zvládla vynesení sondy Chang´e-2 z hlediska kapacity, tak nejspíše tento úkol dostane.
 • Mise Chang´e-2 by měla být zajímavá jednou novinkou: Čína vyhlásí na část přístrojového vybavení veřejný tendr. Zatím není jasné, zdali se do něj budou moci přihlásit i nečínské subjekty, ale i pokud by šlo pouze o výzvu čínským firmám a institucím, znamenalo by to docela revoluční změnu v koncepci vědeckých experimetů ve vesmíru. Čína by udělala krok od plánovaných pokusů k soutěžnímu prostředí.
 • Čína poprvé oficiálně připustila (a vzápětí nato popřela s tím, že "neexistuje pevné datum"), že by ráda disponovala do roku 2020 na oběžé dráze orbitální "dílnou" (= stanicí) o hmotnosti dvacet tun. Jen pro úplnost dodáváme, že první experimentální ministanici složenou z lodí Shen Zhou-8, -9 a -10 (první dvě bezpilotní, třetí pilotovaná) chce Čína sestavit ve vesmíru v roce 2010.
 • No, a Čína kosmická popáté. A stokorunačka (virtuální, pochopitelně) dnes putuje do Pardubic, protože odtamtud mi přišlo upozornění na úterní článek v Lidových novinách, kde by citovaný tento blog. Samozřejmě mi to udělalo velkou radost! (Internet je internet, ale papír je prostě papír - ať si kdo chce co chce říká.)

  ČTVRTEK 8. LISTOPADU 2007

  Sláva nazdar výletu - raketoplán Discovery už je bezpečně doma! (Přistání jsem "zásluhou" Českých drah a 150minutového zpoždění vlaku sledoval na notebooku v přeplněné tramvaji.) Teď už nic nebrání přípravám dalšího startu (Atlantis STS-122 dne 6. prosince 2007) ani připravované (doufám...) cestě posádky Discovery STS-120 do Itálie. Jdu pomalu balit kufry - cítím v kostech, že toto bude akce "na písknutí" (dnes se to dozvím - a zítra buď budu v Taliánsku nebo mám smůlu).

  Dnes začíná v Berlíně dvoudenní konference International Space Exploration Conference 2007. Mj. se jí zúčastní sedm kosmonautů (Jean-François Clervoy, Jean-Jacques Favier, Christer Fuglesang, Jean-Pierre Haigneré, Umberto Guidoni, Claude Nicollier, Thomas Reiter). Mrzí mě, že mi časové zaneprázdnění neumožňuje se do Berlína vypravit (a přitom to není tak daleko). Na konferenci se budou probírat moc zajímavé otázky: třeba možnosti přístupu evropských kosmonautů do vesmíru po skončení provozu raketoplánů.

  A pak že nechodí... Chodí... Ve schránce mi přistála litografie podepsaná kompletní posádkou Atlantis STS-115 (letěla před více než rokem!). Radost mi jen malinko (ale opravdu jen malinko) kazí skutečnost, že je to už čtvrtá podepsaná fotka touto posádkou, co jsem dostal. Pamětníci si možná ještě vzpomenou, že právě podepsaná STS-115 byla první fotka, která se historicky objevila na tomto blogu (viz 29. srpna 2006).

  STŘEDA 7. LISTOPADU 2007

  Dnes večer našeho času přistává z patnáctidenní výpravy raketoplán Discovery. Poprvé od zkázy Columbie (únor 2003) povede trasa přistávajícího raketoplánu přes pevninskou část Spojených států. Tak ať vše dobře vyjde! A pro úplnost dodávám, že na palubě raketoplánu se nachází i Scott Parazynski, který se díky čtyřem "kosmickým vycházkám" absolvovaným v uplynulých dnech dostal na čtvrté místo kosmonautů nejpoužívanějších kosmonautů k práci ve skafndru. Žebříček první desítky je následující (ta čísla představují počet výstup a dobu při nich strávenou v kosmu):
 • 1) Anatolij Solovjov (Rusko) - 16 - 78 hod 32 min
 • 2) Jerry Ross (USA) - 9 - 58 hod 32 min
 • 3) Steven Smith (USA) - 7 - 49 hod 48 min
 • 4) Scott Parazynski (USA) - 7 - 47 hod 5 min
 • 5) Joe Tanner (USA) - 7 - 46 hod 29 min
 • 6) Nikolaj Budarin (Rusko) - 8 - 44 hod 25 min
 • 7) James Newman (USA) - 6 - 43 hod 13 min
 • 8) Jurij Onufrijenko (Rusko) - 8 - 42 hod 33 min
 • 9) Talgat Musabajev (Rusko/Kazachstán) - 7 - 41 hod 13 min
 • 10) Piers Sellers (USA) - 6 - 41 hod 10 min
 • Byla potvrzena hlavní a záložní posádka kosmické lodi Sojuz TMA-12, která má startovat v dubnu 2008. Hlavní posádka má složení Sergej Volkov (Rusko, velitel, první let), Oleg Kononěnko (Rusko, palubní inženýr, první let) a Ko San (Jižní Korea, účastník kosmického letu, první let). Záložní posádka Maksim Surajev (Rusko, velitel, první let), Oleg Skripočka (Rusko, palubní inženýr, první let) a Yi So-yeon (Jižní Korea, účastník kosmického letu, první let). Opravdu si nemůžu vzpomenout, kdy naposledy v kosmonautice byla hlavní i záložní posádka složena ze samých "zelenáčů". Napadá mě sovětský Sojuz-25, což bylo v roce 1977...

  Přišel dopis z Hvězdného městečka. Odepsali Valerij Tokarev (to je poprvé co jsem slyšel, že odepisuje poštou - a jse rád, že jsem to objevil já), Jurij Glazkov a Jurij Šargin (to je ta spodní řada fotek a posádka z horní - byla už podepsaná Šaripovem).

  ÚTERÝ 6. LISTOPADU 2007

  Jak už jsem uvedl (viz blog 25. října 2007), Joan Higginbothamová odchází z NASA (oficiálně ke 30. listopadu 2007), a to navzdory skutečnosti, že už byla zařazená v posádce STS-126. Při troše pátrání člověk zjistí, že nejde o první případ svého druhu v historii a že už dříve někteří kosmonauti rezignovali na kosmický let poté, co byli zařazeni do posádky.

 • Jon McBRIDE (Challenger STS-41G/1984) odmítl velení mise STS-35 (původní označení STS-61E). Původně měl raketoplán Columbia s astronomickou laboratoří ASTRO-1 startovat v březnu 1986, ale po zkáze Challengeru v lednu téhož roku byl start odkládaný až na prosinec 1990. V roce 1989 se ovšem velitel McBride rozhodl odejít od NASA, a tak ho nahradil Vance Brand.
 • Robert STEVENSON požádal v roce 1984 jen několik týdnů před startem o vyřazení z posádky Challengeru STS-41G, protože mu umírala manželka na rakovinu a on s ní chtěl být ve chvílích nejtěžších. Přestože byl nominovaný do pozdějšího letu, do vesmíru se nakonec nikdy nepodíval.
 • Terry HART (Challenger STS-41C/1984) dostal po svém prvním kosmickém letu nabídku letět podruhé na Challengeru STS-61A (německá laboratoř Spacelab D-1) a dokonce se začal připravovat s posádkou, ale dříve než byla tato oficiálně jmenována, rozhodl se od NASA odejít.
 • John FABIAN (Challenger STS-7/1983 a Discovery STS-51G/1985) byl po dvou kosmických startech jmenovaný do posádky Atlantis STS-61G (plán květen 1986), ale ještě v průběhu výcviku se rohodl ke konci roku 1985 odejít z NASA.
 • James van HOFTEN (Challenger STS-41C/1984 a Discovery STS-51I/1985) se připravoval na let STS-61G (plán květen 1986), ale nakonec požádal o vyřazení z posádky. Existuje dokonce i oficiální fotografie posádky s ním. Náhradník nebyl jmenován: NASA to nestihla, protože přišla zkáza Challengeru a pozastavení letů raketoplánů.
 • A pak tady máme celou řadu kosmonautů, kteří odmítli nabízený let ještě dříve, než byli zařazeni do posádky: Frank Borman velení Apolla-11, James McDivitt místo pilota lunárního modulu Apolla-14, Michael Collins velení Apolla-17, Mary Cleaveové nabídli místo na Discovery STS-42, Duane Carey odmítl pilotovat Endeavour STS-113... A nepočítám astronauty, kteří odešli z NASA krátce po zkáze Challengeru (podotýkám, že výše uvedený McBride odešel až po několika letech, kdy se stále připravoval ke startu!), přestože se již připravovali v konkrétních posádkách a nejspíše by v nich i letěli: např. Roy Bridges, Robert Crippen, Donald Williams, Owen Garriott...
 • Vyšlo letošní třetí číslo čtvrtletníku Kosmos - filatelistického informačního bulletinu.

  PONDĚLÍ 5. LISTOPADU 2007

  Podařilo se! Při sobotním výstupu do otevřeného prostoru (trval 7 hodin 19 minut) dokázali astronauti Scott Parazynski a Douglas Wheelock opravit "potrhaný" panel slunečních baterií, který nešel ani vysunout ani zasunout. Protože vodicí lanko bylo zamotané více, než by bylo zdrávo, bylo nutné ho přestřihnout a panel vyztužit pěti speciálními "podomácku vyrobenými" planžetami. Vodicí lanko se následně navinulo zpět na samočinný naviják (jeho pohyb brzdil kleštěmi astronauti Wheelock, Parazynski prováděl celou "chirurgickou operaci" - dostal se při ní až na absolutní hranici možné vzdálenosti od ISS, když byl několikrát upozorněn, že už ho nemůžou pomocí manipulátoru posunout ani o centimetr a že už je to jen na něm). Dnes raketoplán odlétá od ISS, pozítří přistává.

  Čínská lidová republika dokázala dnes navést na oběžnou dráhu kolem Měsíce (s vydatnou pomocí evropských komunikačních zařízení - podotýkám pro ty, kdož se chystají opěvovat technologickou dokonalost a soběstačnost Číny) svoji první průzkumnou sondu. Kromě dalších úkolů (snímkování Měsíce s rozlišením 160metrových detailů apod.) bude Chang´e-1 vysílat i tři desítky písní, které vybrala na základě veřejného konkurzu Komise pro vědu, techniku a obranný průmysl (abychom si dělali iluze: v rámci veřejného konkurzu si veřejnost svobodně vybírala z předpřipraveného seznamu písní...): např. Mé krásné rodné město, Miluji Čínu, Píseň Žluté řeky či Písní uctívám rodnou zemi. Ať tak či onak, rozhodně jde o další zajímavou kapitolu v historii kosmonautiky. (A proto o ní píšu v dnešním Deníku - plnou verzi článku si můžete přečíst i na jeho internetových stránkách.)

  Člověka vždy potěší, když je "tam nahoře" někdo, s kým se osobně setkal a poznal. Ze současného osazenstva kosmické stanice ISS se mohu pochlubit setkání hned s dvojicí "nautů": italským Paolem Nespolim (vlevo) a americkým Danielem Tanim (vpravo). Že šlo o setkání milá, družná a veselá snad netřeba zdůrazňovat...

  PÁTEK 2. LISTOPADU 2007

  Poté, co Čína oznámila zahájení výstavby nového kosmodromu na ostrově Hainan (viz blog 30. října 2007), následovalo další oznámení: zahájení montážních hal pro novou raketu CZ-5. Ta by měla primárně startovat do vesmíru právě z Hainanu, její maximální nosnost bude 25 tun (pro srovnání: dnešní nejvyšší kapacita čínských nosičů je 9 t nákladu). Jednotlivé stupně rakety budou mít průměr 5 metrů, což neumožňuje dopravu po silnici nebo železnicí, takže se počítá s lodním transportem. Nový montážní závod stojí ve městě Tianjin. Premiéra CZ-5 se očekává v roce 2013.

  Zítra nás pravděpodobně čeká jedna z nejdramatičtějších kosmických vycházek v historii. Astronaut Scott Parazynski bude stát na konci tyče OBSS (použvané primárně pro inspekci tepelného štítu raketoplánu - jejím druhotným úkolem je poskytnout astronautovi možnost dosáhnout vzdálených míst v případě potřeby štít opravit), kterou bude uprostřed držet manipulátor SSRMS. A tato celá sestava bude na mobilním transportéru MT an příhradovém nosníku kosmické stanice. Parazynski (na prvním snímku zvýrazněný - a neodpustil jsem si ani jeden jeho osobní portrét) se má pokusit uvolnit "vykolejené" vodící lanko panelu slunečních baterií. Pokud se ho nepodaří nasadit zpátky, kam patří - má ho přestřihnout a oba konce zajistit svorkami. Uf, to bude drama!

  ČTVRTEK 1. LISTOPADU 2007

  Po problémech s panelem slunečních baterií na ISS (viz blog 31. října 2007) se pro NASA stala jejich oprava nejvyšší prioritou - všechno ostatní jde stranou. Čtvrtá kosmická vycházka astronautů z raketoplánu Discovery byla odložena o jeden den (čas na přípravu), další vycházka byla odložena (měla se uskutečnit ještě v době připojení raketoplánu ke stanici, ale provedou ji kosmonauti dlouhodobě pracující na ISS - takže to není problém). Držíme palce!

  Hola, hola, Valmez volá. Dnes začíná listopad - a to je měsíc, jehož poslední víkend se nese tradičně ve znamení semináře o kosmonautice ve Valašském Meziříčí. Letošního program je mnohoslibný (podrobnosti najdete na webu valašsko-meziříčské hvězdárny), takže jen stručně:
 • Příběh první družice (Jiří Kroulík)
 • Tajuplný Spiral - známý i neznámý (Jiří Kroulík)
 • Mezinárodní kosmická stanice ISS 2006 až 07 (Antonín Vítek)
 • Určení hmotnosti a rozměrů nosné rakety z dílčích údajů o oběžné dráze a hmotnosti užitečného zatížení (Jan Kusák)
 • Jak jsme kdysi poznávali kosmonautiku (Bedřich Růžička)
 • Europa - zajímavý cíl pro kosmické sondy (František Martinek)
 • Jak číst letové plány STS (Antonín Vítek)
 • Pozor, padá raketa (Tomáš Přibyl)
 • Máme tady nový emblém, tentokrát mise Discovery STS-124 (start v dubnu 2008). Pěkná grafika, pěkný (a originální) nápad...