Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

STŘEDA 31. ŘÍJNA 2007

Víte, že čínská lunární sonda Chang´e je řízena i pomocí evropské sítě antén pro komunikaci s meziplanetárními zařízeními? Konkrétně jde o obří parabolické antény ve Španělsku, Francouzské Guayaně a americkou anténu Deep Space v Austrálii. Z území Číny není možné sledovat sondu při kritikých manévrech (celý přelet a následné navádění na dráhu kolem Měsíce ve dnech 5. až 7. listopadu 2007). Inu, Čína zkrátka na meziplanetární lety ještě není úplně připravena. Cože? Že by mohla, kdyby chtěla? No jo. Tak bych mohl vyhrát olympiádu, kdybych chtěl. Taky bych mohl dostat Nobelovu cenu, kdybych chtěl... Řeči nepodložené činy zatím nikdy nic nedokázaly.

ESA zveřejnila plány svých kosmických misí na rok 2015 až 25 (upozorňujeme, že jde o mise kandidátské - tedy takové, o nichž se ještě bude jednat, a nikoliv o mise definitivně a neodvolateln schválené): Laplace (dlouhodobé studium Jupitera a jeho měsíců), Tandem (průzkum saturnových měsíců Titan a Enceladus z oběžné dráhy i z povrchu), Cross-scale (dvanáct sond křižujících v relativní blízkosti Země), Marco Polo (návrat vzorků z asteroidu) a čtyři astronomické družice (Dune, Plato, Spica a XEUS). Zajímavé je, že v této době bychom už (snad...) měli být členy ESA a že by se na těchto výpravách tedy mohli nemalou měrou podílet i vědci z Česka...

Mezinárodní kosmická stanice se dostala do vážných problémů poté, co se jeden z jejích panelů slunečních baterií při pokusu o rozložení rozthl. Jde o panel dopravený na stanici už v prosinci 2000, který byl umístěný na provizorním místě - zde byl postupně v prosinci 2006 (křídlo 4B) a v červnu 2007 (křídlo 2B) složený, aby mohl být dopravený na finální místo. Nicméně při opětovném rozkládání panelu 4B (už loni v prosinci byl problém s jeho skládáním a astronauti mu museli "pomoci" ručně - otázkou je, zdali mu "nepomohli" i jinak) zjistila současná posádka, že je panel "roztržený". Zůstává tak v polovysunuté poloze, což je problém. Nemá plánovanou konstrukční pevnost, takže s ním nelze natáčet. Navíc je poškození nešťastně umístěně - příliš daleko od příhradového nosníku na kraji stanice, takže i oprava astronauty by byla obtížná až riskantní (ne-li přímo nemožná). S panelem se zatím nedá ani hýbat, protože existuje obava, že by se mohl čím dál více trhat. Vývoj situace budeme sledovat - už proto, že tento polofunkční panel může mít zásadní vliv na budoucí provozování kosmické stanice.

ÚTERÝ 30. ŘÍJNA 2007

Pokud byste měli cestovatelské choutky, pak si poznamenejte do diáře několik následujících dat, míst a jmen:
 • 2. a 3. listopadu 2007 bude ve švýcarském Luzernu čtyřnásobný astronaut Claude Nicollier (Atlantis STS-46/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-75/1996 a Discovery STS-103/1999).
 • 3. listopadu 2007 bude v M-R ruský kosmonaut Valerij Tokarev (Discovery STS-96/1999 a Sojuz TMA-7/2005).
 • 7. listopadu 2007 v německé Mittweidě pětinásobný ruský kosmonaut Anatolij Solovjov (Sojuz TM-5/1988, Sojuz TM-9/1990, Sojuz TM-15/1992, Atlantis STS-71/1995 a Sojuz TM-26/1997).
 • Současný let raketoplánu Discovery byl prodloužený o jeden den. Hlavním důvodem je získat více času na nezbytně nutné práce - hlavně na inspekci "neposlušného" kloubu SARJ na příhradové nosníkové konstrukci S3 (dopravena na stanici v červnu 2007, problémy se objevily v září 2007).

  Šest tisíc osob má být na čínském ostrově Hainan přesídleno v souvislosti se stavbou nového kosmodromu z vesnic Longlou (Lung-lou) a Dongjiao (Tung-ťiao). Ten by měl být vybudovaný do roku 2012, v roce následujícím se pak odtud očekává premiérový start. Hainan by se měl/mohl stát domovským přístavem nové rodiny raket CZ-5 s nosnou kapacitou až dvacet tun nákladu. A tedy s možností vynést do vesmíru těžké meziplanetární sondy (např. plánovanou misi kolem roku 2017 pro odběr vzorků z Měsíce), komunikační družice či orbitální stanici.

  Po řeckých požárech tady máme stejnou přírodní katastrofu v americké Kalifornii. Družicové snímky z evropského satelitu Envisat ukazují rozsah této přírodní katastrofy. Mezi nejvíce postiřené oblasti patří i Rancho Santa Fé, kde dlouhé roky až do své smrti letos v květnu žil americký astronaut Walter Schirra. A ještě jedna drobnost: kvůli požárům byla odložena listopadová aukce kosmických pamětihodností Aurora Auctions z poloviny listopadu na prvního a a druhého prosince letošního roku.

  ČTVRTEK 25. ŘÍJNA 2007

  Čínská sonda Chang´e-1 se včera dle plánu úspěšně vydala k Měsíci. A když už jsme u čínské kosmonautiky: minulý týden nejlidnatější země světa oznámila, že plánuje na palubě své budoucí kosmické stanice zřídit první nepozemskou pobočku komunistické strany. To je opravdu něco, co tady ještě nebylo...

  Došlo k nenápadné události, která ovšem bezesporu vejde do dějin kosmonautiky. Astronaut již nominovaný do posádky kosmické lodi se rozhodl (prý) dobrovolně odejít z aktivního oddílu a připravil se tak o šanci letět (znovu) do vesmíru. Přesněji: astronautka Joan Higginbothamová (veteránka z letu Discovery STS-116/2006) se rozhodla rezignovat na svoji pozici v posádce raketoplánu Endeavour STS-126 (plánovaný start září 2008). Nahradit ji má Donald Pettit (veterán Endeavour STS-113/2002, kdy začal dlouhodobě pracovat na ISS coby člen šesté základní posádky). Přitom posádka STS-126 byla zformována nedávno - neoficálně o ní informoval blog 6. září 2007, oficiálně pak 2. října 2007. Okolnosti odchodu Higginbothamové zůstávají prozatím nejasné - v kloubech cítím, že o něm ještě uslyšíme.

  A máme tady další informace o ambiciózním pilotovaném programu Malajsie. Podle ruských představitelů by se pro jejího druhého kosmonauta místo v některé lodi Sojuz v roce 2010 nebo 11 rozhdoně našlo - Malajsie má podle nich čas do konce roku 2009, aby se rozhodla. Dříve se hovořilo o tom, že by měl šanci dostat Dr, Faíz Chálíd, náhradník prvního kosmonauta z Malajsie, Šejcha Šuchora al Masrie. Jenomže ten se nechal po návratu z vesmíru slyšet, že to bylo prima (navzdory více než 8 G přetížení při přistání) a že chce letět znovu. A že už nechce létat jen dvanáct dní, ale příště má zájem o půlroční expedici. A že věří, že do roku 2020 bude mít Malajsie vlastní pilotovanou kosmickou loď. Tak mě napadá citát z filmu Tři veteráni: "Zblbnul."

  V pondělí 1. října 2007 jsem v blogu přinesl informaci o tom, že jako další "kosmický turista" poletí do vesmíru Richard Garriott (syn amerického astronauta Owena Garriotta). Protože se o jeho zájmu o kosmickou letenku zcela vážně hovoří už od přelomu let 2004/05, tak jsem si dovolil mu už před dvěma lety napsat o podpis. Odpověděl, podepsal fotky a napsal i osobní dopis...

  STŘEDA 24. ŘÍJNA 2007

  Dnes v poledne "našeho" času startuje do vesmíru první čínská automatická sonda mířící k Měsíci, Chang´e. Držíme palce!

  V nejnovějším vydání časopisu ABC (kdysi "mladých techniků a přírodovědců" - pamětníci vědí) vyšel celostránkový vystřihovací model české družice MIMOSA. Pěkné, jen houšť a častěji!

  Po startu evropské rakety Ariane-5 dne 5. října 2007 byl úspěšně provedený experiment s restartem horního stupně - a to za stejných podmínek, za jakých dojde k jeho restartu při vypouštění evropské nákladní družice ATV Jules Verne počátkem příštího roku. Padla tak další bariéra před tímto startem.

  Raketoplán Discovery včera hladce odstartoval k misi STS-120. Ladný vzlet jsem sledoval se slzou v oku: podle plánu z letošního jara jsem se na něj měl jet podívat. Jenomže určené finanční zajištění akce jsem přesměroval na výlet do Skotska. Inu, nedá se být vždy a všude. A tak se k tomuto startu vracím jedním netradičním snímkem (předávání meče rytířů řádu Jedi v Houstonu, který je součástí nákladu - viz blog 23. řína 2007).

  ÚTERÝ 23. ŘÍJNA 2007

  Takže vše nasvědčuje tomu, že Rusko skutečně obnoví lety raket Proton už 25. října - necelé dva měsíce po nehodě (viz blog 11. října 2007 a 6. září 2007). Vyšetřovací komise už sice stanovila příčinu havárie (poškození jednoho z kabel elektroinstalace, které vedlo k tomu, že pyrotechnika nedostala správné příkazy a že se první a druhý stupeň nosiče neoddělily), ale Kazachstán zatím neodvolal zákaz startů těchto raket z kosmodromu Bajkonur (= ze svého území). Rusko přesto oznámilo dosud neodvolaný zákaz Kazachstánu za "formalitu". Znáte nějakou demokratickou zemi na světě, která by jasně deklarovaná stanoviska suverénní země (navíc po "ekologickém incidentu" způsobeném zemí první) byla označována za pouhou formalitu?

  Dnes v 17:38 hod by měl do vesmíru odstartovat raketoplán Discovery k misi STS-120. Potřetí v historii mu bude velet žena (Pamela Melroyová, i když ta je teprve druhou velitelkou, protože její předchůdkyně ve velitelském křesle stroje Eileen Collinsová si pro velký úspěch dala "repete"), přičemž jejím úkolem je dovést Discovery k Mezinárodní kosmické stanici, které velí žena poprvé v historii (Peggy Whitsonová). O této misi toho už bylo (a bezpochyby ještě bude) napsáno hodně, tak přidávám jako zajímavost fakt, že na palubě raketoplánu bude mezi oficiálními suvenýry umístěný i jeden exemplář svítícího meče Jedi z filmové ságy Star Wars.

  Tak jsme včera byli v německem Oberpfaffenhofen. Měli jsme možnost seznámit se s činností tohoto střediska a k čemu je to dobré - ovšem zlatým hřebem výletu bylo shlédnutí několika řídících sálů, odkud je korigovaný provoz německých družic pro dálkový průzkum a odkud bude řízena činnost laboratoře Columbus u ISS (po startu v prosinci 2007). Na snímcích zleva pohled do jednoho z řídících sálů, dále Milan H. a nakonec naše devítičlenná výprava v celé své kráse. A abych nezapomněl: všem organizátorům akce patří velký DÍK!

  PONDĚLÍ 22. ŘÍJNA 2007

  Včera se z vesmíru vrátila kosmická loď Sojuz TMA-10 s tříčlennou posádkou (Fjodor Jurčichin, Oleg Kotov a Šejch Šuchor al Masrie). A dlužno podotknouti, že za značně dramatických okolností. Kvůli dosud neupřesněné anomálii došlo ke změně přistávací trajektorie ze vztlakové na balistickou. To znamenalo přistání cca 400 km před (= západně) přistávací oblastí a především náročnější sestup, kdy na posádku i loď působilo přetížení přes 8 G namísto normálních čtyř. Pokud mě paměť neklame, šlo teprve o pátý balistický sestup ruské kosmické lodi v historii...

  Vzhůru na západ! Dnes se Columbus Control Center v německém Oberpfaffenhofen těší na návštěvu skupinky českých "kosmických turistů". Zdali jsme dojeli, zdali se nám líbilo, zdali návštěvu doporučíme dalším zájemcům - o tom budeme v příštích dnech informovat.

  Mise robotů Spirit a Opportunity na planetě Mars byla opět (již popáté!) prodloužena. Tentokrát až do září 2009. Spirit dosud na povrchu rudé planety najezdil 7,26 km a odvysílal přes 102 tisíc snímků, Opportunity urazil 11,57 km a odvysílal 94 tisíc snímků. Na záběrech jsou aktuální polohy obou robotů (Spirit vlevo).

  PÁTEK 19. ŘÍJNA 2007

  Dle obecného očekávání dostala firma Kistler Aerospace od NASA kopačky. Loni sice získala kontrakt 206,8 mil. USD na vývoj nového dopravního systému pro osoby a náklady na stanici ISS, ale nějak se jí dlouhodobě nedařilo dodržovat termíny a kvalitu práce. NASA proto firmu před měsícem varovala, že pokud nedá své vnitřní záležitosti do pořádku, bude jí kontrakt vypovězen. Včera se tak stalo. Kistler z celkové částky dosud dostal 32,1 mil. USD, o zbývajících 174,7 mil. USD je nyní vypsaný nový konkurz.

  NASA potvrdila start raketoplánu Discovery na 23. října 2007. Pro zajímavost: posedmé poletí raketoplán s modernizovaným počítačovým vybavením IBM ThinkPad A31p PGSC (Payload and General Support Computer). A poprvé se systémem Windows XP (to se týká ale jen laptopů na palubě).

  Tak jsem koukl na web Association of Space Explorers - a ejhle, jsou tam už fotky ze setkání sedmdesáti tří kosmonautů ze skotského Edinburgu (informacemi z něhož jsem ctěného čtenáře obtěžoval zhruba poslední měsíc). A ejhle, česká reprezentace je na nich zachycena taky. Uznávám, že zrovna portrétní fotka to není... Ale co - komu z běžných smrtelníků se na web ASE poštěstí dostat? (Ten pán u stolu s červeným ubrusem je dvojnásobný kosmonaut Jurij Baturin.)

  ÚTERÝ 16. ŘÍJNA 2007

  Jedenáctého října měl mít v Moskvě premiéru film Koroljov o hlavním konstruktérovi a muži, který držel SSSR "nad vodou" v prvních letech kosmických závodů. Zdali se premiéra konala, nevím. Každopádně silně pochybuji, že by film dorazil do českých kin. Nebo že by byla v dohledné době možnost jej u nás legálním způsobem získat. Hned bych si jej pořídil. Mám ale obavu, že budu odkázaný jen na zdroje nelegální (což sice filmový a hudební průmysl často kritizuje, ale co mám dělat, nenabídne-li jinou možnost?). Rád bych se ale mýlil...

  Causa "let druhého kosmonauta z Malajsie" pokračuje. Ministr pro vědu, vývoj a techniku Jamaluddin Jarjis Malajsie prohlásil, že Dr. Faíz Chálíd bude primárním angkasawanem pro příští expedici plánovanou na roky 2008 nebo 09. Měl by mít přitom ve vesmíru složitější úkoly: "Třeba kosmickou vycházku nebo provedení opravy kosmické lodi." No, nevím. Když už nic jiného, tak ruské sojuzy v roce příštím jsou plně obsazené stejně jako americké raketoplány. Pan Jamaluddin tedy evidentně příliš nerozumí tomu, o čem hovoří. A nadšení brzdí i náměstek premiéra Malajsie Najib Tun Razak, který prohlásil, že před jakýmkoliv rozhodnutím o další misi musí být provedeno vyhodnocení mise předchozí. Což je samozřejmě správné, ale zároveň čitelné: počkejme si, až opadne nadšení.

  Šestnáctá základní posádka se na ISS sotva zabydluje - a už tu máme emblém sedmnácté základní. Resp. hned několik emblémů, jak je v poslední době zvykem. Inu, to je tak, když dva členové posádky (Sergej Volkov a Oleg Kononěnko) mají na orbitě pracovat celou směnu, zatímco zbývající třetí člen (postupně Garrett Reisman, Gregory Chamitoff a Sanda Magnusová) se na ISS ani pořádně neohřeje. A jen taková malá spekulace: kdyby se start raketoplánu Endeavour STS-123 plánovaný na polovinu února 2008 o několik týdnů zdržel (= po startu Sojuzu TMA-12), ocitla by se ISS v rukách posádky, která bude celá neamerická...

  PONDĚLÍ 15. ŘÍJNA 2007

  Bude druhý kosmonaut z Malajsie pracovat na ISS (viz blog 14. října 2007)? K této otázce se vyjádřil i ředitel RKK Eněrgija Vitalij Lopota: "S lety zahraničním kosmonautů jsou problémy," protože se nedostává míst na lodích, kterými se do vesmíru vydávají profesionální posádky. A dodává: "Doporučil bych druhým stranám objednat si celou loď pro dva kosmonauty, velitele bez problémů dodáme." Jsem zvědavý, zdali tato nabídka padne na úrodnou půdu. Dost o tom pochybuji, protože realizace speciální výpravy by samozřejmě vyšla na mnohem více peněz, než pouhé "připsání" zahraničního kosmonauta do posádky některého z pravidelně vypouštěných sojuzů...

  Spojené státy a Rusko podepsaly v minulých dnech dohodu o letu dvou ruských přístrojů na amerických sondách dva ruské přístroje na amerických misích. Konkrétně jde o sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (start říjen 2008) pro průzkum Měsíce a Mars Science Laboratory (start říjen 2009) pro dlouhodobý průzkum povrchu Marsu. Jde o další krásný příklad kosmické spolupráce: dře to, ale jde to...

  Z páteční pošty: manilová obálka z Houstonu. A v ní fotka podepsaná celou (skoro, Anderson ještě trochu létá na ISS) posádkou STS-117. Jen houšť a častěji!

  SOBOTA 13. ŘÍJNA 2007

  Pokud to není jen prázdné tlachání, pak by i náhradník prvního kosmonauta z Malajsie, Šejcha Šuchora al Masrie, Dr. Faíz Chálíd, mohl zamířit na oběžnou dráhu. Prohlásil to premiér Malajsie Abdul Ahmad Malawi po startu lodi Sojuz TMA-11. Podle Dr. Faíz Chálíd určitě poletí, pokud Rusko nabídne Malajsii další místo v posádce na ISS. Tato politická řeč se samozřejmě dá přeložit mnoha různými způsoby...

  Pátek 26. října 2007 byl prý stanoven jako nové datum startu první čínské lunární sondy Chang´e.

  Máme tady oficiální fotografii posádky STS-123 (předpokládaný start únor 2008). Myslím, že je opravdu vydařená!

  ČTVRTEK 11. ŘÍJNA 2007

  Rusko plánuje další start rakety Proton na 25. října 2007 - navzdory tomu, že předchozí nosič z této řady se počátkem září poroučel z oblohy k zemi. Navzdory tomu, že vyšetřování dodnes nebylo uzavřeno. Navzdory tomu, že Kazachstán další starty raket tohoto typu ze svého území (na němž kosmodrom Bajkonur leží) zakázal. Navzdory tomu, že se ruská strana nemá k placení ekologických škod způsobených havárií nosiče s toxickými pohonnými látkami (vyčíslené na 60 mil. dolarů). Inu, Rusko.

  Včera odstartovala do vesmíru ruská pilotovaná kosmická loď Sojuz TMA-11. Velitelem je Jurij Malenčenko (Rusko, Sojuz TM-19/1994, Atlantis STS-106/2000 a Sojuz TMA-2/2003), palubním inženýrem Peggy Whitsonová (USA, Endeavour STS-111/2002) a účastníkem kosmického letu Šejch Šuchor al Masrie (Malajsie, nováček). Po dosažené stanice ISS si své role vymění a Whitsonová se stane její první ženou-velitelkou. Krom toho je také vůbec prvním Američanem, který se na ISS vydal na druhý dlouhodobý pobyt. Malenčenko je ještě zkušenější: dlouhodobě pracoval na stanici Mir i na ISS. "Proslavil" se především svou svatbou s pozemskou nevěstou, když ¨byl na ISS v roce 2003 naposledy. Tehdy se jeho nadřízení nechali slyšet, že dolétal. Nicméně akutní nedostatek zkušených kosmonautů vedl k jeho vzetí na milost a nynějšímu již čtvrtému startu. Přestože ani Malenčenko v této posádce nejdříve nechtěl být: ještě loni na jaře prohlašoval, že pod velením ženy nepoletí. Rok se s rokem sešel a všechno je jinak...

  V okamžiku, kdy odlétal Sojuz TMA-11 ze Země, tak v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě probíhalo zkušební odpočítávání před startem raketoplánu Discovery STS-120. Jeho start je zatím plánovaný na 23. října, ale není vyloučený až několikatýdenní odklad. Důvodem je blíže nespecifikované poškození tří panelů RCC tepelné ochrany na náběžných hranách křídla. Poškození jednoho takovéhoto panelu při startu přitom vedlo v únoru 2003 ke zkáze raketoplánu Columbia. Pokud by bylo nutné trojici panelů vyměnit, musel by raketoplán putovat zpět ze startovací rampy do montážní haly.

  Velký dík putuje do Pardubic - za doplnění fotky posádky Sojuzu TM-17 (viz blog 1. října 2007). Francouzský kosmonaut Jean-Pierre Haigneré se zkrátka minulý týden vyskytoval u našich severních sousedů (viz blog 2. října). Kterápak posádka asi bude další zkompletovanou?

  ÚTERÝ 9. ŘÍJNA 2007

  Pod svícnem je největší tma... Samozřejmě, že Kaguya není první umělá družice, která "po mnoha a mnoha" letech dosáhla oběžné dráhy Měsíce. Nějak jsem při psaní včerejšího příspěvku do blogu zapomněl na veleúspěšnou evropskou sondu SMART-1... (A děkuji do Polska za upozornění!)

  Ze stejného zdroje jsem pak dostal zprávu o sestavení posádky raketoplánu Discovery STS-119 (plánovaný start říjen 2008). Velitelem bude Lee Archambault (jen před několika málo měsíci se vrátil z mise Atlantis STS-117/2007), pilotem Dominic Antonelli (nováček). Jako letoví specialisté se připravují John Phillips (Endeavour STS-100/2001 a Sojuz TMA-6/2005), Steven Swanson (Atlantis STS-117/2007), Joseph Acaba a Richard Arnold (oba nováčci, oba z výběru 2004, čímž přeskočili mnoho služebně starších kolegů čekajících na start!). Všimněte si, že v posádce jsou mezi veterány opět dva, kteří už letěli společně: Archambault a Swanson. A abych nezapomněl: Discovery STS-119 provede ještě střídání na ISS, "nahoru" půjde japonský astronaut Kojči Wakata (veterán z letů Endeavour STS-72/1996 a Discovery STS-92/2000), "dolů" pak Američanka Sandra Magnusová (Atlantis STS-112/2002).

  Máte už plné zuby fotek ze Skotska? Ani se vám nedivím (ale snad mě pochopíte, ten výlet byl opravdu POHÁDKOVÝ - kde jinde Vám třeba bývalý americký kosmonaut prozradí, že v dohledné době přijede na dovolenou do České republiky). Nicméně u podpisů zůstaneme - toto jsou podepsané fotky, které mi v minulých dnech přišly poštou. Všimněte si hlavně datování na fotografii kubánského kosmonauta Arnaldo Tamayo-Mendéze (13. prosince 2004).

  PONDĚLÍ 8. ŘÍJNA 2007

  V minulých dnech jsem se dostal do takové časové tísně, že jsem na svém blogu nebyl schopen přinést ani zprávičku o padesátém výročí startu první družice světa, sovětského Sputniku. Toto výročí jsem každopádně neignoroval: ve čtvrtek 4. října jsem přednášel na hvězdárně v Prostějově, v pátek 5. října na hvězdárně v Uherském Brodě - a dnes mi v týdeníkU Respekt vyšel článek "Rakety a krev" o počátcích světové raketové technologie. A málem bych zapomněl na říjnové vydání měsíčníku Svět, kde se prvním družicím světa věnuji v rozsáhlém šestistránkovém článku.

  Japonská meziplanetární sonda Kaguya úspěšně dosáhla oběžné dráhy Měsíce. Stala se tak po mnoha a mnoha letech první umělou družicí, která lunární oběžné dráhy dosáhla. A stala se zároveň prvním ze série tří asijských automatů, které by měly našeho přirozeného souputníka letos a příští rok navštívit.

  Zatímco japonská sonda Kaguya krouží kolem Měsíce, start čínské Chang´e-1 byl už několikrát odložený. Jako nejnovější platný termín je uváděný konec tohoto měsíce. S tím, že Čína začala poprvé v historii nabízet turistům vstupenky na kosmodrom s možností shlédnutí tohoto "historického startu". Na kosmodromu Xichang byly vybudovány dvě vyhlídkové plošiny (pro 500 a 2000 zvědavců) s tím, že cena vstupenky je kolem jednoho sta dolarů. Je to poprvé v historii, co Čína přizvala ke sledování startu své kosmické rakety i širokou veřejnost...

  Bývalý sovětský kosmonaut Viktor Savinych (Sojuz T-4/1981, Sojuz T-13/1985 a Sojuz TM-5/1988 - přiložený snímek představuje jeho osobní kalendářík, který nám doslova vnutil na ulicích Edinburgu) prý chce znovu letět do vesmíru. Prohlásil něco v tom smyslu, že let 77letého Johna Glenna do vesmíru by se sice neměl kopírovat za každou cenu, ale že je velmi inspirativní. Savinych (67) zároveň prohlásil, že se nebojí žádných lékařských či fyzických testů. Evidentně ale jde o jeho zbožné přání, nikoliv o oficiální plán ruské kosmonautiky...

  STŘEDA 3. ŘÍJNA 2007

  Česká republika a všichni přívrženci kosmonautiky v ní dostali k padesátému výročí začátku kosmické éry krásný dárek: minulý týden se v Indii na 58. kongresu IAC rozhodlo, že 61. International Astronautical Congress (Mezinárodní astronautický kongres) se v roce 2010 bude konat v Praze. Jedná se o tradiční a každoroční akci, jednu z největších (ne-li největší) událostí svého druhu na světě... Pokud se informace potvrdí, můžeme se tedy těšit na příval špičkových odborníků, představitelů firem, kosmických agentur, kosmonautů, profesionálů i amatérů z celého světa...

  Americká Sněmovna Reprezentantů navrhuje nový roční rozpočet NASA, který obsahuje výslovný zákaz financování čehokoliv, co souvisí s lidským průzkumem Marsu. Vypadá to, že by pilotovaná výprava na Mars mohla dostat ránu pod pás dříve, než se vlastně kloudně rozběhne. (Pro úplnost: ještě před měsícem nebo dvěma prohlašoval ředitel NASA Michael Griffin, že lidé na Marsu přistanou v roce 2037, což je trochu konkrétnější datum než Bushovo "někdy kolem roku 2030".)

  Chodíte-li za kosmonauty se čtyřletým dítětem jako s fotografem, lehce se vám stane, že dítě získá několikanásobně více věnování k podpisům než vy. Zatímco já jsem ve Skotsku dostával jen strohé podpisy (ne že bych se zlobil...), tak mnozí "nauti" se ptali, zdali mohou na fotky napsat věnování mému osobnímu fotografovi Markovi. A mnozí tuto otázku vynechávali a ptali se rovnou, jak se ten vášnivý fotograf jmenuje... (Zleva Roger Crouch, Mario Runco a Reinhold Ewald.)

  ÚTERÝ 2. ŘÍJNA 2007

  Dnes jsou v polské Varšavě kosmonauti Shannon Lucidová (Discovery STS-51G/1985, Atlantis STS-34/1989, Atlantis STS-43/1991, Columbia STS-58/1993 a Atlantis STS-76/1996), Jean-Pierre Haigneré (Sojuz TM-17/1993 a Sojuz TM-29/1999) a Miroslaw Hermaszewski (Sojuz-30/1978). Bohužel mi pracovní povinnosti zabránily vydat se za nimi, takže alespoň držím palce jiné české expedici, která za nimi vyjela!

  Firma Bigelow Aerospace (snaží se prosadit s nafukovacími konstrukcemi) informovala o svých dalších plánech. Osobně mě zaujala informace, že firma musí redukovat svoje plány kvůli neúnosně rostoucím nákladům za vypouštění zařízení do vesmíru. Uvádí např. že kvůli inflaci, slábnoucímu dolaru a dalším vlivům dnes stojí zakoupení srovnatelné nosné kapacity v Rusku zhruba dvakrát až třikrát tolik, jako před několika lety (kdy se její plány rodily). Osobně mě překvapily i stesky firmy na to, že není k dispozici žádná levná, spolehlivá a dostupná nosná kapacita pro dopravu nákladů a osob na oběžnou dráhu. Toho si opravdu pan Bigelow všiml až po několika letech provozu své firmy? I superlevný ruský Sojuz (bráno kosmickými měřítky, pochopitelně) je podle Bigelowa "neživotaschopný obchodní model". Vůbec bych se nedivil, kdyby tyto nářky na nepřátelský svět a hrozné podmínky (mimochodem, už desítky let neměnné, takže jsou dnes naprosto stejné jako v době, kdy firma Bigelow Aerospace začínala fungovat - a postavit svůj koncept na čekání na zázrak snad nemůže udělat soudně uvažující člověk) byly předzvěstí zavření krámu firmy...

  NASA oficiálně jmenovala posádku raketoplánu Endeavour STS-126 (start září 2008). Shoduje se s neoficiální informací, kterou jsem přinesl na blogu 6. září 2007.

  Pokud se s nějakým kosmonautem setkáme osobně více než jednou a pokud mu dáváme podepisovat fotografie z minulých setkání, hovoříme o tzv. zacyklených kosmonautech. V uplynulých dnech se nám takto "zacyklilo" několik kosmonautů... Prostě jsme si je nechali podepsat na fotky z akcí minulých. A pro jistotu si je vyfotili znovu... (Horní řada: Jurij Baturin v Teplicích a Vladimir Aksjonov v Neubrandenburgu. Prostřední řada: Franz Viehbock ve Vídni, Alexandr Ivančenkov v Krakowě a Gerhard Thiele v Berlíně. Dolní řada: Miroslaw Hermaszewski a Geo Ivanov v Krakowě.)

  PONDĚLÍ 1. ŘÍJNA 2007

  Od dnešního dne budu celý týden k vidění na Mezinárodním strojírenském veletrhu, pavilon V, stánek 110 (firma Uzimex). Vždy v 11:00 a v 15:00 hod mám půlhodinovou přednášku na téma "Kola na Marsu se točí dál..." Firma Uzimex je totiž v ČR distributorem elektromotorů Maxon, které najdete na robotech Spirit, Opportunity či na sondě Phoenix.

  Richard Garriott (syn bývalého amerického astronauta Owena Garriotta) byl jmenovaný členem posádky Sojuzu TMA-13 (říjen 2008) coby "účastník kosmického letu" (= kosmický turista). Stane se tak šestým turistou ve vesmíru - a druhým synem kosmonauta, který se vydá na oběžnou dráhu. Tím prvním bude ruský kosmonaut Sergej Volkov (syn trojnásobného kosmonauta Alexandra), který Garriotta o jednu loď předběhne: odstartuje již na Sojuzu TMA-12. Ale vzhledem k tomu, že Volkov poletí na misi dlouhodobou a Garriott na krátkodobou, budou se z oběžné dráhy oba synátoři vracet společně.

  Tak to vypadá, že jde o oficiální zprávu: Indie chce do roku 2015 poslat do vesmíru vlastní pilotovanou kosmickou loď.

  Zatímco ve čtvrtek 27. září 2007 jsme zde přinesl devět obrázků posádek, které se mi v minulých dnech podařilo zkompletovat, nyní přináším čtyři snímky, které jsem ke kompletaci přiblížil - ale nedotáhl do konce. Snad se dříve či později zadaří... (Nahoře fotky posádky Sojuzu TM-32 a TM-17, dole ISS-13 a záložní posádka Sojuzu TM-25.)