Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PÁTEK 31. SRPNA 2007

Třídenní konference v chorvatském Splitu se v těchto dnech účastní kosmonauti Valerij Tokarev (Rusko), Ed Lu a Gregory Olsen (oba USA). Proč se o takovýchto akcích nemůžu dozvědět s předstihem?

Byl odvolaný pověřený šéf kosmodromu Pleseck Konstantin Čmarov a podplukovník Jurij Kozik (šéf praporu zabezpečujícího technické zázemí základny) společně s mnoha dalšími vysokými představiteli této základny. Důvodem byla smrt vojína Sergeje Sinkonena, který podlehl těžkým zraněním hlavy způsobeným mu bezdůvodným zmlácením dvojicí důstojníků.

Řecko - už dohořívá... Po ničivých požárech (viz blog 28. srpna 2007) zůstávají ohromné kusy spálené země - na družicovém snímku jsou označené šipkami.

ČTVRTEK 30. SRPNA 2007

Dnes se v německém Erfurtu mají vyskytovat kosmonauti Anatolij Solovjov z Ruska (veterán z letů Sojuz TM-5/1988, Sojuz TM-9/1990, Sojuz TM-15/1992, Atlantis STS-71/1995 a Sojuz TM-26/1997) a Leonid Kadenjuk z Ukrajiny (Columbia STS-87/1997). Původně s nimi měl být i Reinhold Ewald (Sojuz TM-25/1997), ale nakonec nebude. Dlouho jsem plánoval, že se tam podívám - ale nakonec jsem se rozhodl, že zaměřím veškerou svoji pozornost na jinou akci v jiné zemi v jiném termínu s jiným počtem kosmonautů. Je to sice až ve Skotsku, ale 78 kosmonautů (ano, čtete dobře) je 78 kosmonautů...

Ruská pilotovaná loď nepoletí na Mars dříve než v roce 2035. Uvedl to ředitel ruské Federální kosmické agentury Anatolij Perminov. Tomu tedy říkám závazek!

Pro časopis Svět září/2007 jsem vyprodukoval téma čísla - materiál o UFO. Neděste se, neklesl jsem hluboko (nebo alespoň si to myslím). Ač je UFO vnímáno jako produkt mimozemšťanů a spojování s létajícími talíř, nemá s nimi mnoho společného (s první kategorií prakticky nic). UFO je prostě "neidentifikovatelný létající objekt", ale v našich myslích je zažité a vnímané trochu jinak. Tak proč se mu nepokusit věnovat alespoň trochu seriózně a s nadhledem? (Ostatně, ignorovat přání redakce na toto atraktivní téma by znamenalo, že to napíše někdo jiný, nejlépe zarytě-zaslepený - leč důkazy předložit neschopný - příznivec každodenních návštěv mimozemských civilizací a konspiračních teorií. Nic proti podobným přívržencům a svobodě jejich názoru, ale je prostě nutné rozlišovat věci pevně prokázané a věci, které jsou pouze domněnkami nebo hypotézami.)

STŘEDA 29. SRPNA 2007

Víte, že tomuto blogu je na den přesně jeden rok? Za tu dobu jsem pro něj připravil 145 stran strojopisu textů - což představuje menší knihu. Dnes blog navštěvuje denně průměrně přes sto osob ("magickou" hranici jste prolomili právě tento měsíc). Jsem si přitom dobře vědom všech nedostatků, které projekt má - od nepravidelnosti doplňování (někdy ráno, někdy večer, někdy s neplánovanou několikadenní odstávkou vinou zoufalého nedostatku času) přes předpotopní grafiku (kterou mi někdo haní - ale věřte nevěřte, jsou i lidé tímto stylem nadšení, protože mohou stránky číst bez problémů a bez zbytečného marastu v mobilu). Rád bych na jedné straně vyšel všem vstříc - na straně druhé tento projekt dělám v posledních zbytcích svého volného času. A buď bude takový, jaký je, nebo nebude. Věřím, že obsah je v daném případě nad formou. Držte mi palce, pokud chcete, abychom se tady zase za rok sešli!

Malý skoroseriál o nových nominací posádek ISS (viz blog 27. a 28. srpna 2007) pokračuje. Dnes přináším seznam všech astronautů plus jejich náhradníků, kteří budou tvořit posádky ISS a kteří se do vesmíru vydají na palubách raketoplánů. Jen podotýkám, že Nicole Stottová bude poslední, kdo využije služeb raketoplánů - několik dalších let budou astronauti střídání jen pomocí ruských lodí Sojuz. A že dosud nebylo rozhodnuto, zdali se bude vracet raketoplánem nebo ruským sojuzem.
 • STS-120 (říjen 2007) - Daniel Tani (Sandra Magnusová)
 • STS-122 (prosinec 2007) - Leopold Eyharts, ESA/Francie (Frank DeWinne, ESA/Belgie)
 • STS-123 (únor 2008) - Garrett Reisman (Timothy Kopra)
 • STS-124 (duben 2008) - Gregory Chamitoff (Timothy Kopra)
 • STS-126 (říjen 2008) - Sandra Magnusová (Nicole Stottová)
 • STS-119 (listopad 2008) - Kojči Wakata, Japonsko (Sojči Noguči, Japonsko)
 • STS-127 (leden 2009) - Timothy Kopra (Timothy Creamer)
 • STS-128 (duben 2009) - Nicole Stottová (Cady Colemanová)
 • Má-li blog narozeniny, musím si pořídit dárek. A abychom nebyli troškaři: jde o dárky dva. Aneb má sbírka podpisů se rozrostla o prvního kosmonauta světa Jurije Gagarina a prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga.

  ÚTERÝ 28. SRPNA 2007

  Takže avizovaným "velkým jménem" (viz blog 16. srpna 2007) bude americká astronautka Shannon Lucidová (veteránka z letů Discovery STS-51G/1985, Atlantis STS-34/1989, Atlantis STS-43/1991, Columbia STS-58/1993 a Atlantis STS-76/1996). Navštíví počátkem října Polsko.

  Exastronautka Lisa Nowaková čekající na svobodě na soud nechce nosit sledovací náramek. Ten sleduje její pohyb poté, co se počátkem letošního roku napadla svoji sokyni v lásce Coleen Shipmanovou (viz blog 9. února 2007). Požadavek na odložení sledovacího náramku sleduje jednak tím, že jí brání při plavání (a že se potřebuje udržovat v kondici) a že v něm musí dvakrát denně měnit baterie, což je nákladné. Státní zástupce jí odpověděl, že plavání není jediné cvičení a že pokud nemá peníze na baterie, má propustit mediálního poradce, kterého si platí...

  Z obvykle dobře informovaných zdrojů přiletěla zpráva, že první český dobrodruh prý už podepsal smlouvu a zakoupil místenku na letounu SpaceShipTwo, který se má vydávat do nadstokilometrových výšek. Se zahájením komerčních letů se po nedávné tragédii (viz blog 27. července 2007) v továrně počítá v roce 2009 nebo 10.

  Jen doplnění ke včerejší informaci ohledně nominace devatenácté základní posádky ISS. Sojuz TMA-15 má startovat až v červenci 2009, nikoliv už v dubnu téhož roku. A když už doplnění, tak doplnění: posádku Sojuzu TMA-16 má tvořit Jeffrey Williams (USA), Roman Romaněnko a Michail Kornijenko (oba Rusko; osobně bych si vsadil, že Kornijenko nakonec nepoletí a Rusko opět podlehne pokušení třetí místo v lodi prodat). Jejich náhardníky jsou Alexandr Skorcov a Oleg Skripočka (oba Rusko), americký dosud nebyl stanoven. Sojuz TMA-16 má startovat v září 2009, o dva měsíce později má vzlétnout i Sojuz TMA-17. Z něj bylo předběžně nominováno jedno jméno: velitel Sergej Krikaljov (hle, jeho hvězdná kariéra asi pokračuje - viz včerejší blog). Doprovodí dva americké astronauty - nikdo z nich ani z náhradníků zatím nebyl jmenovaný. Známe ale jméno velitele Sojuzu TMA-18 (březen 2010): bude to Alexandr Kaleri.

  V souvislosti s nominacemi posádek ISS: z mise Discovery STS-124 (plánovaný start duben 2008) byl vyřazen Stephen Bowen - uvolnilo se tak místo pro Gregory Chamitoffa, který bude členem sedmnácté základní posádky. Bowen by měl být přeřazen do některého z pozdějších letů.

  Velitelem letu Discovery STS-126 (předpokládaný start říjen 2008) by se měl stát Christopher Ferguson (veterán z mise Atlantis STS-115/2006).

  Řecko sužují požáry. V horní řadě satelitních snímků vidíte jejich vývoj, v dolní řadě nesatelitních snímků jsem si neodpustil osobní vzpomínku na starověké město Olympie, které jsem několikrát navštívil. Poprvé v roce 1988, zatím naposledy v r. 2002.

  PONDĚLÍ 27. SRPNA 2007

  (Už dlouho se mi nestalo, abych slyšel opravdu dobrý a naprosto originální politický vtip. Proto považuji za občanskou povinnost se o následující podělit...) Přijde chlápek do baru, obsluhuje tam robot. "Jaké máte IQ, pane," ptá se. "150," odpoví chlápek. Robot si s ním začně povídat o nanotechnologiích, jaderných zařízeních, kosmickém výzkumu... Chlápkovi to nedá a přijde druhý den znovu. "Jaké máte IQ, pane?" "100," odpoví chlápek. Robot okamžitě začne mluvit o ženských a o fotbale. Chlápkovi to nedá a přijde třetí den. "Jaké máte IQ, pane?" "50," odpoví chlápek. Robot se k němu nakloní a spiklenecky se pousměje: "Ten Paroubek je ale pašák, co?"

  Byly zformovány dva týmy, které vytvoří v roce 2009 devatenáctou hlavní a záložní posádku stanice ISS - ta bude první, která se bude skládat z šesti kosmonautů. Posádku 19A tvoří Gennadij Padalka (Rusko), Michael Barratt (USA) a Nicole Stottová (USA). Jejich záložníci jsou Maxim Surjajev (Rusko), Shannon Walkerová a Cady Colemanová (obě USA). Posádku 19B tvoří Jurij Lončakov (Rusko), Frank DeWinne (ESA/Belgie) a Robert Thirsk (Kanada). Jejich háhradníci jsou Dmitrij Kondratěv (Rusko), André Kuipers (ESA/Nizozemí) a Chris Hadfield (Kanada). Posádka 19A odstartuje v březnu 2009 na Sojuzu TMA-14 (ale jen ve složení Padalka-Barratt, protože třetím místo v lodi Rusko prodalo dosud nejmenovanému "kosmickému turistovi" a protože Stottová přiletí na ISS při misi raketoplánu STS-128 v dubnu 2007), 19B v dubnu 2009 na Sojuzu TMA-15. Jen zajímavost: velitelem první šestičlenné posádky ISS měl být podle původních plánů zkušený kosmonaut Sergej Krikaljov (viz blog 15. února 2007), ale evidentně mu neprospěly nedávné rošády v konstrukční kanceláři Eněrgija (viz blog 26. června 2007; zde Krikaljov dělal viceprezidenta pro pilotované lety). A ještě jedna drobnost: Shannon Walkerová je první astronautkou z výběru 2004 (nepočítáme-li Japonce Akihiko Hoshide, který poletí v dubnu 2008 na Discovery STS-124 a který byl ale vybraný k letu do vesmíru o pět let dříve - se skupinou 2004 se pouize cvičil v Houstonu), která dostala nominaci (i když zatím jen v záložní posádce, určitě nedostala místo jen pro svoje krásné oči a dá se předpokládat, že brzy bude následovat i nominace letová).

  Raketplán Endeavour minulý týden úspěšně přistál - přitom před tímto manévrem vzbuzoval obavy stav jeho tepelného štítu. Jak ale ukazují přiložené fotografie (vlevo pořízená ve vesmíru, vpravo po přistání), obavy byly liché. Tepelný štít raketoplánu už po několikáté prokázal navzdory své křehkosti a zranitelnosti svoji odolnost - bohužel, do historie se navěky zapíše svým jediným "kiksem", kterým byla zkáza Columbie v únoru 2003.

  PÁTEK 24. SRPNA 2007

  První start ruské kosmické rakety Sojuz-ST z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně se uskuteční v březnu či dubnu 2008. Před koncem téhož roku se má odtud uskutečnit i premiéra nové evropské rakety Vega. Když k tomu připočítáme plánovaný lednový start rakety Ariane-5 s družicí ATV/Jules Verne, vychází z toho, že Kourou bude příští rok jedním z nejdůležitějších center kosmického dění.

  Evropská meziplanetární sonda ExoMars asi poletí do vesmíru na ruské raketě Proton (dříve se uvažovalo o drahé Ariane-5 nebo nevýkonném Sojuzu - Proton je relativně levný a velmi silný). Startovat by měla v roce 2013.

  Dvě ruské rakety Proton by měly před koncem letošního roku dopravit do vesmíru dvě trojice družic pro navigační systém Glonass. Vypuštění je předběžně plánováno na 25. října a 25. prosince. Po mnoha letech tak půjde o skutečné doplnění systému, jeden start nestačil nahrazovat ani odumírající družice. Že by se u Glonassu blýskalo na lepší časy?

  Simulovaný pětisetdenní evropsko-ruský experiment Mars 500 bude možná prodloužený. Objevily se úvahy o tom, že by mohl trvat až 700 dní...

  V úterý jsem si zakomentoval na ČT24 přistání raketoplánu Endeavour. Až na bídný střih (nevím, co je na mém obličeji tak zajímavé v okamžiku, kdy dochází ke kritickým operacím při přistání...) se pořad celkem povedl... Snad... (Za zkomolený název raketoplánu - viz prostřední obrázek - jsem opravdu nemohl.)

  ÚTERÝ 21. SRPNA 2007

  Kdo bude prvním astronautem na Měsíci ve chvíli, kdy na něj budou lety obnovené? To asi dnes těžko s určitostí řekneme, nicméně je zde jeden člověk, který má o tuto nominaci enormní zájem - a netají se tím. A na rozdíl od jiných velkohubých prohlášení asi má šanci. Je to astronautka Pamela Melroyová, veteránka z letů Discovery STS-92/2000 a Atlantis STS-112 (nyní se chystá jako velitelka mise Discovery STS-120 v říjnu 2007). Už po letu STS-92 jí byl nabídnut návrat k americkému letectvu, z něhož k NASA přišla. Odmítla. Po letu STS-112 byla tato nabídka zopakována. Melroyová opět odmítla. Po letu STS-120 podobná nabídka už přijít nemůže - Melroyová americké letectvo oficiálně letos opustila. Protože chce pokračovat v kariéře astronauta a podívat se na Měsíc. Jediným problémem může být v jejím případě věk: v roce 2020 jí bude 59 let.

  Britská firma SSTL (Surrey Satellite Technology Ltd.) získala od americké NASA zakázku na vypracování studie společné britsko-americké sondy s pracovním názvem Magnolia pro dálkový průzkum Měsíce. Výsledky studie budou předány NASA v květnu 2008. Pokud budou dostatečně atraktivní, mohla by sonda Magnolia startovat do konce 2010.

  Zvoní telefon, ČT24. Zdali bych byl ochoten komentovat dnešní přistání raketoplánu Endeavour. Zvoní telefon, slovenská TA3. Zdali bych byl ochoten komentovat dnešní přistání raketoplánu Endeavour. Asi o pět minut vyhrála ČT24. Musím končit, zvoní mi telefon...

  PONDĚLÍ 20. SRPNA 2007

  V neděli 16. září bude v Kolíně nad Rýnem v EAC (European Astronaut Center) Den otevřených dveří. Sám jsem zvědavý, kdo tam tentokráte bude - aktivních evropských kosmonautů je jaksi málo. Přesněji osm (abecedně): De Winne (Belgie), Duque (Španělsko), Ewald (Německo), Eyharts (Francie), Fuglesang (Švédsko), Kuipers (Nizozemí), Nespoli (Itálie), Schlegel (Německo) a Vittori (Itálie). Jenomže... Nespoli bude mít zhruba měsíc před startem na Discovery STS-120. Schlegel a Eyharts budou mít tři měsíce před startem na Atlantis STS-122 s tím, že je čeká náročný výcvik (Eyharts poletí na střednědobý let na ISS, Schlegel zase má v plánu dvě "kosmické vycházky"). Eyhartsovým náhradníkem navíc je De Winne - takže možná i on bude vázaný náročným výcvikem. Zbývají tak Duque, Ewald, Fuglesang, Kuipers a Vittori (účast kohokoliv jiného z aktivních kosmonautů by asi byla příjemným překvapením). Přítomní asi budou i ex-kosmonauti Thiele (Německo) a Tognini (Francie). Ti aby někde nechyběli... Doufám, že se na místě také ukáže Thomas Reiter, ač nedávno opustil oddíl ESA. A pak asi nějací zahraniční kosmonauti t.č. cvičící v Evropě.

  Raketoplán Endeavour opustil ISS a chystá se na úterní přistání. Odstartoval 9. srpna (našeho času). Mise byla původně plánována jako jedenáctidenní s tím, že pokud se podaří zprovoznit propojení energetických systémů raketoplánu a stanice, bude prodloužena na čtrnáct dní. Když se objevilo poškození tepelného štítu stroje, začala NASA zvažovat prodloužení přidání jedné kosmické vycházky ("opravářské") a prodloužení letu (hovořilo se údajně až o devatenácti dnech, ale 17 dní bylo pravděpodobnějších). Nyní se ale ze čtrnácti dnů jeden škrtl - kvůli hurikánu Dean, který původně mířil na Texas, kde se nachází řídící středisko letu (to sice jde improvizovaně udělat na Floridě, ale ústředí je ústředí). Dean se Teaxsu nejspíše vyhne, ale Endeavour je už na cestě domů...

  Snad málokdy bylo za posledních dvacet let tolikrát vzpomenuto jméno Christy McAuliffeové, učitelky zahynuvší na palubě raketoplánu Challenger (leden 1986), než je tomu v těchto dnech. Důvodem je přítomnost její náhradnice, Barbary Morganové, na palubě raketoplánu Endeavour, který kolem naší planety krouží v těchto dnech. Morganová byla náhradnicí McAuliffeové a moc se poslední dvě desetiletí snažila, aby i ona dostala v raketoplánu šanci. Nyní se jí tedy životní sen splnil. Na snímku smutná připomínka osudu Christy McAuliffeové - její náhrobní kámen...

  PÁTEK 17. SRPNA 2007

  Na rozvíjející se (byť zatím neexistující) trh kosmické turistiky vstupuje další firma: Galactic Suite. Slibuje v roce 2012 orbitální hotel s obrovskými pokoji, letenku ve vlastním raketoplánu za čtyři milióny dolarů, třídenní výlet... No nevím, dobře se to čte - ale když jsem se díval na web dotyčné firmy, tak mi celý přišel tak trochu barnumský (Phineas Barnum, zakladatel cirkusu, který proslul tím, jak dokázal kolem své firmy a své osoby vyvolávat jednu senzaci za druhou). Technické detaily žádné, zkušenosti žádné, finance žádné - je ten web a pár futuristických obrázků.

  Misi raketoplánu Endeavour STS-118 provázejí problémy. Po poškození tepelné ochrany stroje při startu (viz blog 16. srpna; NASA se nakonec po různých simulacích rozhodla, že inkriminované místo nebude opravovat, protože riziko poškození okolí bylo vyšší než možný přínos akce) musel být ve středu předčasně ukončený výstup kosmonautů Mastrachia a Andersona, protože na rukavici prvně jmenovaného se objevil škrábanec - z dosud neznámého důvodu došlo k proříznutí dvou horních vrstev rukavice. Bezprostřední nebezpečí sice nehrozilo, ale prevence je prevence. A na okně raketoplánu Endeavour bylo zaregistrováno drobné poškození o velikosti asi 1 mm - vzniklo nejspíše zásahem mikrometeoritu nebo kosmického smetí. Ani tato událost nemá na bezpečnost vliv.

  Oficiální fotografie posádky raketoplánu Atlantis STS-122 (start plánovaný na letošní prosinec).

  ČTVRTEK 16. SRPNA 2007

  Raketě Delta-2 zvoní umíráček, po armádě od ní dá ruce pryč i NASA. Důvod je jednoduchý: peníze. Armáda USA chce v rámci optimalizace a úspor pro příště používat jen rakety Delta-4 a Atlas-5, poslední "vojenská" Delta-2 poletí v září 2008 (s družicí GPS). Přitom armáda je největším zákazníkem této rakety. Pokud by ji chtěla NASA udržovat pro sebe, musela by kompletní infrastrukturu platit sama. Přitom dnes je cena jednoho startu zhruba 65 mil. USD, po odchodu armády z programu Delta-2 má narůst na nejméně 120 mil. USD. NASA totiž potřebuje jen 1,5 startu této rakety ročně, přičemž nízkou cenu se dařilo držet vysokou frekvencí startů. NASA proto plánuje tento nosič do roku 2010 zcela opustit.

  Astronautka a bývalá učitelka Barbara Morganová uskutečnila z paluby raketoplánu Endeavour první televizní přednášky pro školy. Inu, učitel učitelem zůstane, i kdybyste z něj astronauta udělali...

  Tam-tamy zabubnovaly, že se v příštích měsících objeví někde v oblasti střední Evropy americký astronaut. Protože nesmíme (resp. slušnost nám velí zachovat mlčenlivost, aby byl pod autorstvím informace podepsaný ten, kdo s ní přišel) nic prozrazovat, tak naznačíme jen, že půjde o skutečnou legendu a "velké jméno".

  Raketoplán Endeavour je poškozený, astronautům hrozí smrt, NASA si neví rady a prodlužuje let na maximální možnou míru... To se v těchto dnech můžeme dočíst - ale jak je to doopravdy? Ano, tepelný štít je skutečně poškozený (vioz snímek), ale v místě, kde se tak stalo už mnohokrát - a v rozsahu menším, než se tak stalo jindy. Všechny simulace ukazují, že toto poškození nebude mít nejmenší vliv na bezpečnost stroje či posádky. (Někdo může ohrnout nos, že toto zde bylo už před zkázou Columbie - nebylo. Tehdy jsme neměli data a stav odhadovali na základě logiky "nikdy se nic nestalo, nestane se ani teď".) Problém je pouze v tom, že by mohlo dojít k mírnému poškození draku raketoplánu, což by si mohlo vyžádat až sedm týdnů oprav navíc - a nemusel by se stihnout příští plánovaný start (únor 2008). NASA proto zvažuje opravu poškození - jednak z důvodů preventivních, jednak z důvodu nácviku. V tuto chvíli není vyloučeno přidání pátého výstupu do programu a prodloužení letu až na 19 dní. A propo, mise byla původně plánovaná jako jedenáctidenní s tím, že pokud se podaří (poprvé v historii) propojit (víceméně se s tím na 99 procent počítalo) energetické systémy raketoplánu a stanice, bude o tři až čtyři dny prodloužena. To je tedy hlavní důvod prodloužení letu raketoplánu.

  STŘEDA 15. SRPNA 2007

  Čína prý oficiálně přiznala, že jejímu prvnímu kosmonautovi (stal se jím Jang Li-wej v říjnu 2003) hrozila při přistání smrt kvůli ztrátě spojení. Při přistávání ztratila jeho kabina Shen Zhou-5 kontakt s řídícím střediskem (což je ale při průletu atmosférou zcela normální). Navíc ale došlo ke ztrátě radarového signálu. Ať se snažím, jak se snažím, pořád v tomto scénáři onen prvek ohrožení nevidím... No nic, okurky.

  Bývalý astronaut Robert Cabana (veterán z letů Discovery STS-41/1990, Discovery STS-53/1992, Columbia STS-65/1994 a Endeavour STS-88/1998) se stal ředitelem Stennisova kosmického střediska v Mississippi.

  A máme tady další nový emblém letu raketoplánu, tentokrát mise STS-123 (start prozatím plánovaný na 14. února 2008).

  ÚTERÝ 14. SRPNA 2007

  V souvislosti se startem raketoplánu Endeavour oznámil ředitel NASA Michael Griffin, že interní vyšetřování v NASA přes maximální úsilí nezjistilo žádné indicie, že by astronauti před startem popíjeli alkohol (jak se uvádí, ovšem bez doložení, v nedávno zveřejněné vyšetřovací zprávě). Viz blog 27. července 2007.

  Třikrát hurá! Dramaticky narostla inteligence naší rodiny - koupili jsme si dva pořádné (opravdu pořádné!) počítače. Už se těším na rychlejší, pohodlnější a jednodušší práci. Můj stávající výpočetní výkon slabého notebooku za pár korun z Makra mě neuspokojoval - navíc jsem trnul hrůzou, zdali nevydechne naposledy, neb jsem neměl žádou rezervní výpočetní kapacitu. Vzhůru do práce, myslím, že by to chtělo napsat nějakou knihu...¨

  Třikrát hurá podruhé! O víkendu jsem dokončil práci na skoro třiceti panelech, které budou tvořit několik výstav uspořádaných k nadcházejícímu padesátému výročí Sputniku. První běh výstavy bude v září v Jihlavě, druhý v říjnu v Prostějově... Kdyby měl někdo zájem o zapůjčení výstavy, nechť se mi prosím ozve.

  PÁTEK 10. SRPNA 2007

  Dle NASA byl start raketoplánu Endeavour hladký "jak jen to je možné" (viz včerejší blog). Takže dnešnímu připojení k ISS snad nic nestojí v cestě. Plánováno je na 19:50 hod.

  Několik článků o kosmonautice "Made in Přibyl": v Kozmosu 4/2007 je to "Ruku v ruce nad Venuší" (společná aktivita sond MESSENGER a Venus Express), v Letectví+kosmonautice 8/2007 "Japonská cesta na Měsíc" (japonská sonda Kaguya), "Kosmonautika na pařížském aerosalónu" (komentovati snad netřeba) a "Pod taktovkou učitelky" (krátká informace o letu raketoplánu Endeavour STS-118).

  Tento týden slavil čtvrté narozeniny syn Marek (s nímž jsem na rodičovské dovolené strávil dva nejúžasnější a nejpoučnější roky svého života). Všechno nejlepší!

  ČTVRTEK 9. SRPNA 2007

  Raketoplán Endeavour je na cestě! Tři (Tracy Caldwellová, Barbara Morganová a Alvin Drew) ze sedmi členů posádky se do vesmíru vydali poprvé, čímž zvýšili počet mužů a žen, kteří kdy absolvovali kosmický let na rovných 460.

  Máme tady další emblém: tentokrát nikoliv pilotované mise, nýbrž prvního zkušebního startu rakety Ares-I. Jde o vývojový let Ares-I-X připravovaný na rok 2009 (se čtyřsegmentovým prvním stupněm - později bude používáno segmentů pět, druhý stupeň bude při tomto letu úplně inertní).

  STŘEDA 8. SRPNA 2007

  Jediný Evropan, který uskutečnil dvě dlouhodobé výpravy (na stanci Mir a ISS), Thomas Reiter, opouští po patnácti oddíl evropských kosmonautů a odchází na manažerský post v DLR. Něco podobného naznačoval už při našem setkání před dvěmi měsíci: říkal něco v tom smyslu, že s třetím letem do vesmíru už nepočítá (že by jej sice neodmítl, ale nevěří v něj) a že své zkušenosti chce nyní zúročit tady na Zemi.

  Co mají společného astronautky Tracy Caldwellová a Barbara Morganová, které se dnes v noci chystají na svoji první cestu do vesmíru? Spojuje je osoba Christy McAuliffeové, učitelky, která zahynula na palubě raketoplánu Challnger. Zatímco Morganová jí dělala náhradnici a po více než dvaceti letech čekání se nyní má dočkat vytoužené kosmické mise, Caldwellové bylo v době zkázy Challengeru sedmnáct - ale tehdy si řekla, že když mohou do vesmíru létat i učitelé, že to zvládne taky a rozhodla se stát astronautkou...

  Tak dnes v noci jdeme na to... Raketoplán Endeavour (mimochodem postavený na přelomu osmdesátých a devadesátých let jako náhrada za zničený Challenger) se po pěti letech odpočinku vrací do vesmíru. Na prvním snímku je netypická (ale hezká!) fotka posádky, na druhém emblém vynášeného nákladu na ISS. Jen připomínám symboliku: pochopeň a jablíčko měl ve znaku program Teacher In Space (Učitel ve vesmíru), v němž byla v lednu 1986 náhradnicí Barbara Morganová (na prvním snímku je to ta dáma úplně vlevo).

  ÚTERÝ 7. SRPNA 2007

  Dnes několik novinek z meziplanetárního soudku. Robot Opportunity na Marsu stále osciluje mezi životem a smrtí. No, možná už onu tenkou linii překročil... V těchto dnech s ním není udržována komunikace (úspora energie), přičemž jeho okolní teplota v noci kolísá kolem mínus 37 stupňů Celsia. Přitom jeho palubní elektronika je dimenzována na přežití v mínus čtyřiceti. Pokud by teplota uvnitř stroje klesla pod mínus 39 stupňů, zapnou se automaticky ohřívače bránící jejímu dalšímu poklesu. Ale - vzhledem k tomu, že tyto spotřebovávají dosti elektrické energie, mohou také způsobit naprosté vybití akumulátorů. A pak by teplota stejně poklesla pod kritickou mez, kdy už není správná funkce elektroniky garantovaná. Opportunity je nyní naprogramovaný tak, aby se sám ozval na Zemi ve chvíli, kdy se jeho energetická bilance zlepší. Zavolá ještě kdy domů?

  Na 12. března 2008 se připravoval průlet sondy Cassini ve vzdálenosti jednoho tisíce kilometrů od saturnova měsíce Enceladus. Pro zajímavost: tento měsíc má průměr 500 km a tryskají z něj vodní gejzíry do vzdálenosti větší než je jeho vlastní průměr! Protože jde o velmi zajímavé těleso a neméně zajímavý fenomén, rozhodli se vědci z NASA, že trajektorii letu Cassini modifikují. Podle současých plánů by měla sonda těmito gejzíry (pochopitelně jsou VELMI řídké) proletět. Přiblíží se totiž k povrchu na 30 až 100 kilometrů! (Prozatím se počítá se vzdáleností 23 km, ale ta se ještě může změnit.) Bezesporu půjde o riskantní manévr, ale sonda Cassini beztak končí 30. června 2008 svoji primární čtyřletou misi u Saturnu (i když se zvažuje její dvouleté prodloužení), ale průlet vodním gejzírem může mít ohromný přínos, takže kvůli němu stojí za to riskovat...

  Japonská kosmická agentura JAXA má (neoficiálně) datum startu své lunární sondy Kaguya (viz blog 24. července 2007). Zatím je pracovně stanoveno na 13. září 2007.

  PONDĚLÍ 6. SRPNA 2007

  Po explozi (viz blog pátek 27. července) při vývoji nové turistické kosmické lodi (či spíše výškového letounu) zůstávají v nemocnici stále tři zaměstanci společnosti Scaled Composites: Jason Kramb, Keith Fitzsinger a Gene Gisin. Zatímco první se rychle zotavuje, oba posledně zůstávají v kómatu a jejich stav je stále kritický...

  Dva prominentní sovětští ex-kosmonauti momentálně tráví čas v nemocnici kvůli zdravotním problémům. Jeden z nich je Alexej Leonov, první člověk, který vystoupil ve skafandru do otevřeného prostoru, druhým Valentina Těreškovová, první žena ve vesmíru. Přejeme brzké uzdravení!

  Meziplanetární sonda Mars Phoenix v sobotu 3. srpna úspěšně odstartovala a míří k rudé planetě. Přistání je plánováno na 25. května 2008. Přitom ještě v pátek se k programu na ČT24 ve 12:20 vyjadřoval Tonda Vítek - asi z toho musel být hodně špatný, když mu na plazmové televizi stále donekonečna pouštěli animaci německého raketoplánu Phoenix (inu, shoda jmen evidentně nikomu v ČT24 nevadila, aneb "my jsme všichni Gogo") nebo moji maličkost. Inu, život je tvrdý...

  Start raketoplánu Endeavour k misi STS-118 byl o 24 hodin odložen. Vzlétnout by měl ve středu 8. srpna místního času - u nás bude už skoro 37 minut po půlnoci 9. srpna. Držíme palce!

  Bruce Willis zanotoval mezi raketami. Aneb minulý čtvrtek měl koncert v návštěvnickém středisku Kennedyho kosmického střediska na Floridě...

  STŘEDA 1. SRPNA 2007

  V nejbližších měsících se chystá odchod většího množství aktivních astronautů od NASA. (Osobně se domnívám, že mnoho z nich vidí malou šanci dostat se do posledních sedmi až devíti zbývajících posádek raketoplánů, v nichž dostávají přednost nováčci - čekatelů je nyní skoro 25, naproti tomu veteránů cca 45. Přitom na raketoplánech nebude více než nějakých 60 míst s tím, že část musí dostat zahraniční kosmonauti. A těch pár míst na ISS situaci taky nevytrhne.) Jako první z nich dali vale kosmické agentuře čtyřnásobný astronaut Donald Thomas (veterán z letů Columbia STS-65/1994, Discovery STS-70/1995, Columbia STS-83/1997 a Columbia STS-94/1997), později vyřazený uz šesté základní posádky ISS ze zdravotních důvodů) a trojnásobný kosmoletec Edward Lu (Atlantis STS-84/1997, Atlantis STS-106/2000 a Sojuz TMA-2/2003/ISS-7). K Thomasovi mám trochu osobní vztah - viz blog 3. ledna 2007, a tak doufám, že se dříve či později dozvím místo jeho nového působiště. Zatím ho neznám, naproti tomu Lu jde pracovat ke Googlu.

  Včera běžel v televizi první díl hraného dokumentu "Závody v dobývání vesmíru". No, je to více hrané, s dokumentem to nemá prakticky nic společného. Dá se říci, že autoři si vypůjčili z historie pouze jména osob a míst. Zbytek si udělali po svém. Kdyby to bylo prezentováno jako "natočeno podle skutečných událostí", neřeknu ani popel - ale když je to prezentováno jako dokument (hraný nehraný, to je buřt - je to dokument), tak to asi není v pořádku.

  Start meziplanetární sondy Mars Phoenix plánovaný na 3. srpna byl o nejméně 24 hodin odložen. Důvodem je nepříznivé počasí na Floridě, které komplikuje tankování druhého stupně nosné rakety.

  Italský astronaut Paolo Nespoli by měl letět do vesmíru po mnohaletém čekání na konci října (je mimochodem posledním ze současného oddílu evropských kosmonautů, který se zatím do vesmíru nepodíval). ESA nyní představila emblém jeho mise Esperia (starořecké označení italského poloostrova).