Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

ÚTERÝ 31. ČERVENCE 2007

Taxikáři v New Yorku se bouří proti zvažovanému nařízení vybavit každý vůz taxislužby zařízením na principu GPS pro sledování své polohy. Zařízení má pomoci informovat Taxi and Limousine Commission o počtu výjezdů, jejich délce, ceně apod. Oficiálně se ovšem taxikáři bouří proto, že by toto zařízení dle jejich mínění mělo mít možnost sledovat, kam jezdí s rodinami na výlety (protože jim vozidla většinou patří). No, osobně si myslím, že řidičům taxislužby o žádné rodinné výlety nejde...

Alkohol na palubách kosmických lodí - to je teď téma číslo jedna okurkové sezóny. Američané vyšetřují, Rusové samozřejmě vše popírají. Tak přidávám k dobru volně převyprávěnou pasáž z knihy "Off the planet" amerického astronauta Jerryho Linengera. Když na stanici Mir přivezla nákladní loď Progress M-34 (tatáž, která o několik týdnů později stanici při kolizi vážně poškodila) dva nové skafandry typu Orlan-M, Linenger je začal vybalovat. V tu chvíli zjistil, že v rukávech skafandru něco je. V jednom byla láhev brandy, ve druhém vodky. Šel a nahlásil to veliteli (Vasilij Ciblijev). Ten zamumlal něco v tom smyslu "úplně jsem zapomněl, že čekáme zásilku" a láhve si hned odnesl...

První návrh amerického rozpočtu na rok 2008 počítá s částkou 17,4 mld. USD pro NASA - což je 1,4 mld. USD více, než byl letošní příděl. Vypadá to dobře. Ale vzhledem k tomu, že jde o první návrh, tak si neodpustím poznámku: "Alespoň bude z čeho škrtat..." Každopádně jde o částku dokonce o 0,3 mld. USD vyšší než požadoval prezident George Bush Jr. Bílý dům zároveň varoval, že tento návrh prezident nepodepíše. Důvodem není jeho výše, ale jeho složení, protože k navýšení by došlo v oblastech, které by znamenaly nutné vyšší výdaje i v letech příštích.

Zase jsem se v pátek procpal do televize - tentokrát do hlavního zpravodajství ČT. Hovořil jsem o průšvihu číslo jedna (viz blog pátek 27. července) a o tom, že nikdo nemůže nahlédnout do nejniternějších zákoutí lidské duše...

PONDĚLÍ 30. ČERVENCE 2007

Čína bude prodávat své jídlo vyvinuté pro kosmonauty v maloobchodě. Těžko si stravu v tubách koupí někdo na rodinnou oslavu nebo gril-párty, ale uplatnění najde třeba mezi horolezci, polárníky a dalšími vrcholovými sportovci, kteří nemohou nosit velkou zátěž, a zároveň potřebují vysokou nutriční hodnotu potravy.

Indie plánuje zdvojnásobit počet svých kosmických startů v průběhu příštích pěti let. Cílem je dosáhnout frekvence čtyř až pěti startů ročně proti současným průměrným dvěma. Do března 2012, kdy bude končit jedenáctá pětiletka, potřebuje Indie vypustit vlastními silam 15 telekomunikačních družic (toto číslo se mi krapet nezdá, ale jak jsem koupil, tak prodávám - myslím, že jsou v něm započítány i starty indických komunikačních satelitů na raketách druých zemí) a osm až deset satelitů pro dálkový průzkum Země. Cena výroby a vypuštění těchto 25ti zařízení by měla být 2 až 2,25 mld. dolarů.

V pátek 27. července jsem přinesl informaci o výbuchu v zařízení patřícímu společnosti Scaled Composites v Mojavské poušti. Hovořila o dvou mrtvých a čtyřech těžce zraněných. Z nich bohužel svým zraněním podlehl další člověk. Dosavadní bilance tak hovoří o třech obětech. Jsou to Eric Dean Blackwell (38), Charles Glenn May (45) a Todd Ivens (33). Charles Glenn May pracoval už na vývoji letounu SpaceShipOne, potom na rok odešel od Scaled Composites, aby se minulé pondělí k tomuto zaměstnavateli vrátil a podíleli se na vývoji SpaceShipTwo.

Dovolím si zde zopakovat seznam posledních dvanácti letěných kosmonautů, kteří mi chybí ve sbírce. Proč? To je pro případ, že by si vyhlašovatel soutěže na skorokonkurenčním blogu nevěděl rady s tím, jakou cenu šťastnému výherci poslat. Samozřejmě, že budu čtenáře informovat, zdali je provozovatel dotyčného blogu Pan Velkorysý či Pan Hamoun...
 • Bowersox Kenneth (USA)
 • Fei Junlong (Čína)
 • Grissom Virgil (USA)+
 • Kotov Oleg (Rusko)
 • Levčenko Anatolij (Rusko)+
 • McNair Ronald (USA)+
 • Nie Haisheng (Čína)
 • Onizuka Ellison (USA)+
 • Resnik(ová) Judith (USA)+
 • Roosa Stuart (USA)+
 • Swanson Steven (USA)
 • White Edward (USA)+
 • A zde ještě přikládám obrázek jako důkaz... (Samozřejmě, že mám i screenshot v plném rozlišení, který jsem připravený na vyžádání předložit.)

  PÁTEK 27. ČERVENCE 2007

  To je zase den... To je zase o čem psát... Kdyby měl můj blog titulky, mohl by ten dnešní znít "Trio amerických kosmických průšvihů".

  Průšvih první: časopis Aviation Week and Space Technology přinesl zprávu, že američtí astronauti před startem konzumují ve zvýšené míře alkohol. V nejméně dvou případech přitom dokonce usedli do raketoplán pod vlivem alkoholu, a to v takové míře, že mohli přímo hrozit bezpečnost letu. Jména hříšníků zatím neznáme (že by to byli ti, kdo prošli výcvikem v Rusku?), zpráva by měla být zveřejněna v pátek.

  Průšvih druhý: NASA odhalila, že někdo úmyslně přeřezal kabeláž v jednom počítači, který má být dopravený na ISS na palubě raketoplánu Endeavour po startu 7. srpna (mimochodem, alespoň jedna pozitivní zpráva: NASA schválila datum tohoto startu). Podle prvotních informací sabotáž provedl zatím nezjištěný pracovník jednoho ze subdodavatelů.

  Průšvih třetí: výbuch rakety v Mojavské poušti zabil nejméně dvě osoby, další čtyři osoby zranil těžce a jednu lehce. K nehodě prý došlo v zařízení patřícímu společnosti Scaled Composites LLC, která v současnosti vyvíjí nový turistický dopravní prostředek pro výlety nad sto kilometrů SpaceShipTwo (létat by měl začít v příštím roce). Přesná příčina exploze a další okolnosti se zatím vyšetřují.

  Hezký bezprůšvihový víkend!

  STŘEDA 25. ČERVENCE 2007

  Je či není na motorech SRB raketoplánu Endeavour čekajícím v Kennedyho kosmickém středisku na srpnový start použito kvalitní těsnění? Zjistilo se totiž, že jistá várka hmoty, ze které se těsnící kroužky v motorech SRB vyrábí obsahuje neobvykle vysoký počet malých nerozmíchaných částeček gumy. Podle představitelů NASA není pravděpodobné, že by motory raketoplánu Endeavour obsahovaly hmotu z této várky, ale jistota je jistota... Špatná funkce těsnících kroužků vedla v lednu 1986 ke zkáze raketoplánu Challenger. Jen pro zajímavost: členem posádky Endeavouru je i Barbara Morganová, která dělala náhradnici Christě McAuliffeové zahynuvší právě na Challengeru...

  Krásný příklad aplikované kosmonautiky přišel z Argentiny. Zdejší zaměstnanci finančních úřadů využívají aplikaci Google Maps k jednoduchému ověření rozloh pozemků - tedy zdali jsou správně přiznávané jejich rozměry kvůli placení pozemkové daně. Přesnost pochopitelně není kdovíjak závratná, ale dokáže eliminovat alespoň nejkřiklavější případy. A ti ostatní si pak dají pozor...

  Okurkové sezóně navzdory se mi rozrůstá sbírka podpisů. Nejnověji v ní přistál podpis sovětského kosmonauta Vladimira Komarova (Voschod-1/1964, Sojuz-1/1967).

  ÚTERÝ 24. ČERVENCE 2007

  Už ani na ty Japonce není spoleh... Start lunární sondy Kaguya plánovaný na 16. srpna 2007 byl odložený na neurčito. Důvodem jsou technické problémy nalezené na jiném kosmickém zařízení (družici WINDS), o nichž se manažeři domnívali, že by se mohl vyskytnout i na subsatelitech sondy Kaguya (dříve SELENE). Tato obava se potvrdila, na obou subsatelitech tak musí dojít k výměně špatně polarizovaných kondenzátorů.

  Firma Northrop Grumman koupila firmu Scaled Composites, která vyvinula první soukromý letoun schopný překonat stokilometrovou hranici SpaceShipOne a nyní vyvíjí turistický dopravní prostředek SpaceShipTwo.

  Robot Opportunity stále ještě žije! V pondělí se ozval řídícímu středisko - což je signál, že by se jeho energetická bilance mohla začít lepšit. viz blog 23. července 2007.

  Tak jsem se těch Reportérů ČT konečně dočkal (viz včerejší blog). Myslím, že pěkně a zajímavě udělaná reportáž ke kosmické turistice (i když vylepšovat lze pochopitelně vždy, tak tady šlo o celkem solidní úroveň). A dokonce jsem byl odpoledne i v ČT24. Mimořádně plodný den...

  PONDĚLÍ 23. ČERVENCE 2007

  Najednou to jde. Ač první čínský kosmonaut Jang Li-wej (výkonný ředitel China Astronaut Research and Training Center) před několika týdny oznámil, že výstup kosmonautů z lodi Shen Zhou-7 je v září 2008 "velmi nepravděpodobný" kvůli absenci odpovídajících trenažérů, nyní náhle prohlásil, že příprava na výstup byla zahájena. Jednou bude MOC zajímavé sledovat, až (zda...) dojde ke zveřejnění zákulisních informací z čínské kosmonautiky. Proč Jang Li-wej učinil v tak krátké době dvě zcela protichůdná prohlášení? Chtěl tím někomu něco vzkázat? Nebo po tom prvním "dostal po prstech" a musel se opravit (je příliš významnou osobností na to, aby byl umlčen nebo zlikvidován)? Těžko říct, to jsou jen spekulace...

  Tak jsem se dostal do upoutávky na dnešní pořad Reportéři ČT (viz blog 16. července 2007). Řeč bude o kosmické turistice.

  Robot Opportunity na Marsu umírá? Na povrchu planety zuří extrémně silná prachová bouře. Ta blokuje 99 procent přímého slunečního světla, které tvoří jediný zdroj energie pro robota. Dne 17. července dodaly sluneční baterie jen 148 Wh, o den později už jen 128 Wh - normální stav je přitom kolem 700 Wh. Pro minimální provoz přitom potřebuje něco pod 300 Wh. Chybějící energii tak bere z palubních akumulátorů, což samozřejmě není možné praktikovat donekonečna. Řidící středisko se proto rozhodlo snížit energetickou náročnost stroje tím, že s ním několik dní nebude komunikovat. Jeho provozní nároky by měly klesnout na zhruba 130 Wh, méně už to není možné. Kdyby bouře zuřila dostatečně dlouho (současné odhady hovoří o dnech či týdnech), tak by byly palubní akumulátory postupně vybité - což by znamenalo pro Opportunity rozsudek smrti. Jeho palubní elektronika totiž potřebuje v noci zahřívání, jinak bude zničena. Každopádně: Opportunity měl na Marsu pracovat tři měsíce, planiny Marsu už brázdí 3,5 roku.

  Ještě jednou oficiální portréty ISS-16 - jinak viz blog 28. května 2007. Zleva Peggy Whitsonová plus Jurij Malenčenko, kteří budou tvořit šestnáctou základní posádku ISS. Na druhém snímku Clayton Anderson, Daniel Tani, Leopold Eyharts a Garrett Reisman, kteří se s nimi budou na stanici postupně pracovat. Na třetím snímku pak všichni společně (i když se takto nikdy na oběžné dráze nepotkají). Když k tomu připočtu i čtyři předchozí fotografie, musím s politováním konstatovat, že být sběratelem podpisů posádek je čím dál těžší...

  NEDĚLE 22. ČERVENCE 2007

  Nebývá mým zvykem aktualizovat blog v neděli, ale mimořádná situace si žádá mimořádné činy. Dnes jsme přijeli domů z výletu pod stanem, vystupujeme z auta - a v ústrety nám běží dělník, ať zavoláme hasiče. Že dělali ipu na střeše výměníku a že jim začala hořet. Tak jsem zavolal - a pak už jsme jenom se čtyřletým synem (který mimochodem chce být hasičem a s nímž jsme zrovna včera byli v hasičském muzeu v Oslavanech) počítali přijíždějící zásahová vozidla... (A když jsme si je šli po zásahu nafotit, dokonce Marka pustili za volant - alespoň tímto DĚKUJEME MOC!)

  PÁTEK 20. ČERVENCE 2007

  První čínský kosmonaut Jang Li-wej (nemohu se zbavit pocitu, že se stal mluvčím čínské kosmonautiky - pod každým významnějším prohlášením z poslední doby najdete jeho jméno - jinak je výkonným ředitelem China Astronaut Research and Training Center) oznámil, že byla zahájena příprava k výběru nového oddílu kosmonautů v nejlidnatější zemi světa. Současný čínský oddíl má 14 kandidátů (z nich se už tři podívali do vesmíru), nový oddíl by měl mít "ne více než 14 kandidátů". Jang Li-wej zároveň prohlásil, že zatímco dříve se kladl důraz především na fyzickou a psychickou odolnost, u nových kandidátů bude zohledňováno více parametrů jako třeba komunikační schopnosti. Zároveň nepřímo potvrdil, že v roce 2008 odstartuje loď ShenZhou-7 (viz blog 30. května 2007).

  Francouzský exastronaut Jean-Francois Clervoy (veterán letů Atlantis STS-66/1994, Atlantis STS-84/1997 a Discovery STS-103/1999) je v poslední době velmi aktivní a hodně veřejně viditelný (nebo se mi to jen zdá?). Nechybí na prakticky žádné kosmické akci - nejnověji míří do Rakouska, kde se bude vyskytovat v Kärntenu dne 28. července na Kosmickém kempu ESA.

  Doplňuji svoji včerejší zprávu ohledně společnosti Space Adventures a její rezervace míst v lodích Sojuz TMA-13 a -14. Pro velký zájem o kosmickou turistiku (no, trochu bych s tím polemizoval, evidentně je více Ruskem nabízených volných míst na sojuzech než zájemců o výlet na oběžnou dráhu) a pro slábnoucí dolar (to už je něco jiného, na tom něco bude) by měly pro příště letenky stát 25 až 40 mil. USD. Pro výše uvedené rezervace jsou prý již vybráni dva kandidáti, jejichž jména budou zveřejněna v příštích týdnech. Jeden je z USA, druhý z "asijské země".

  Sonda Cassini kroužící kolem Saturnu objevila jubilejní šedesátý měsíc této planety.

  ČTVRTEK 19. ČERVENCE 2007

  Český kosmický internet je zase o bohatší. Věhlasný Milan Halousek z Pardubic si otevřel svůj blog a slibuje záplaVu kosmických i nekosmických zajímavostí. Hledejte na http://halmil.blog.cz/.

  Společnost Space Adventures dojednala s ruskou stranou nákup dalších dvou míst na lodích Sojuz pro "účastníky kosmického letu" (= kosmické turisty). Jde o místa v lodích Sojuz TMA-13 (podzim 2008) a TMA-14 (jaro 2009).

  Paříž je krásné město. A když se k tomu přidá ještě tlupa ruských, amerických a evropských kosmonautů, nemá chybu. Snímek je starý zhruba měsíc a vznikl v průběhu pařížského aerosalónu. Jediné, co mi kazí radost je, že jsem ho nepořídil osobně...

  ÚTERÝ 17. ČERVENCE 2007

  Takže včerejší Reportéři ČT byli monotematičtí, hledala se rakev. Díky tomu nebyla vysílaná reportáž s mou maličkostí. No, taky dobře.

  Minulý týden (viz blog 10. července) jsem doporučoval "všem, kdo cítí neodolatelnou potřebu se zasvěceně vyjadřovat k rusko-americké kosmické spolupráci v devadesátých letech" knihu amerického exastronauta Jerry Linengera "Off the planet". Dnes bych ji chtěl doporučit KAŽDÉMU! Vůbec není technická či faktografická, ale nesmírně lidská a upřímná. Opravdu parádní počtení pro každého příznivce kosmonautiky. Při líčení některých příhod jsem se od srdce zasmál, jinde si zase uvědomil některé souvislosti a lidské rozměry kosmických letů. Opravdu DOST zajímavá knížka!

  Už to sice nějaký ten pátek je, ale zde jsem zatím neinformoval. Po mnoha letech mlčení mi odepsal kandidát na astronauta (v současnosti se připravující na misi STS-125 k teleskopu HST) Gregory C. Johnson... Sláva!

  PONDĚLÍ 16. ČERVENCE 2007

  Podle původního plánu má být dnes večer na České televizi v Reportérech ČT reportáž o kosmické turistice a České republice. Zdali jsou tyto plány stále ještě platné, opravdu netuším. Pokud ano, pak bych se v pořadu měla mihnout i moje maličkost.

  NASA zvažuje pilotovanou misi k měsícům Marsu (Phobos a Deimos). Jedná se jen o nápad z kategorie "co by, kdyby...", takže nemá žádné pevnější kontury (technické, finanční, časové...). Nicméně na druhé straně je dobře, že se v těchto relacích uvažuje, neb bez podobných úvah těžko vznikne něco nového. Podobná mise by nejspíše byla generálkou pro pilotovanou výpravu na Mars.

  Další astronaut dává vale NASA. Po Michaelu Horowitzovi (viz blog 13. července, odchází proto, aby měl více času na rodinu) je na odchodu také Michael Bloomfield (veterán z letů Atlantis STS-86/1997, Endeavour STS-97/2000 a Atlantis STS-110/2002). V poslední době působil ve funkci "Deputy Director, Flight Crew Operations, Johnson Space Center".

  V minulých dnech bylo možné - byť jen krátce - pořídit v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě fotografii, která asi vejde do dějin. Aneb bylo možné vidět povzbuzující nápis před startem kosmického raketoplánu - se špatně napsaným jménem. A tak zatímco raketoplán se jmenuje Endeavour, transparent povzbuzoval raketoplán neexistující stroj Endeavor.

  PÁTEK 13. ČERVENCE 2007

  Bývalý americký astronaut nyní působící na manažerské pozici v NASA (Associate Administrator, Exploration Systems Mission Directorate) Scott Horowitz opustí americkou kosmickou agenturu k 1. říjnu 2007.

  Po katastrofickém selhání při startu by měly rakety SeaLaunch znovu začít létat v průběhu letošního října. Tak praví předběžný plán.

  Společnost Virgin Galactic jmenovala první tři piloty, kteří budou vést letoun SpaceShipTwo na cestách do stokilometrových výšek. Jsou to:
 • Steve Johnston (kapitán výcviku Virgin Atlantic, bývalý pilot Red Arrows): bude šéfpilot-astronaut.
 • Alistair Hoy (kapitán výcviku Virgin Atlantic training captain, ex-Red Arrows pilot): šéf výcviku-astronaut.
 • David McKay (linkový kapitán Virgin Atlantic): bude mít titul zkušební pilot.
 • A máme tady krásnou novou fotku posádky raketoplánu, tentokráte Discovery STS-120.

  ČTVRTEK 12. ČERVENCE 2007

  Na stránkách České kosmické kanceláře lze zase nalézt několik nově vydaných Kosmických kurýrů (měsíčník o české kosmonautice). Stahujte zde.

  Raketoplán Endeavour je na rampě a chystá se na svůj první start po pěti letech. Předpokládaný termín vypuštění je 7. srpna 2007. Spíše než náklad bude poutat pozornost posádka. Bez nadsázky se dá říci, že co jméno, to perla. Nejvíce mezi nimi ovšem září Barbara Morganová (55), která dělala v lednu 1986 náhradnici Christě McAuliffeové - středoškolské profesorce tragicky zahynuvší při zkáze raketoplánu Challenger. S havárií raketoplánu je spojen i pilot raketoplánu Charles Hobaugh: právě on byl spojařem v řídícím středisku, když se prvního února 2003 rozpadl a následně shořel při přistávacím manévru raketoplán Columbia.

  Aplikace Google Earth skrývá mnohá překvapení. Satelit Quickbird např. koncem loňského roku víceméně nedopatřeím vyfotografoval novou (a tajnou) čínskou ponorku třídy Jin a nyní je ji možné nalézt na koordinátech 38°49'4.40" severní šířky a 121°29'39.82" východní délky. Délka atomové ponorky je 133 metrů a může nést dvanáct raket Julang-2 s nukleárními hlavicemi.

  STŘEDA 11. ČERVENCE 2007

  Využívám ne zrovna letního počasí a louskám knihu "The first space race" - První kosmické závody. Je to velmi zajímavě a obšírně popsané pozadí vzniku projektů prvních umělých družic. Docela mě pobavia příhoda s raketou V-2 z 19. května 1947, která se vymkla kontrole a dopadla na hřbitov mexického města Juarez. Nikomu se nic nestalo (nebožtíky v to nepočítaje), ale politické dopady incidentu byly enormní. Aby americká strana napětí uklidnila, nabídla místním obyvatelům, že od nich trosky rakety vykoupí. Přestože raketa vážila při startu zhruba čtyři tuny, místní obyvatelé dodali americké straně téměř patnáct tun trosek rakety...

  Cesta robota Opportunity do kráteru Victoria (viz blog 2. července) je ohrožena. Sestup ohrožuje prachová bouře, která nyní zuří na Marsu.

  Čína (opět) představila své zamýšlené lunární vozidlo, které hodlá vysadit na Měsíc v roce 2012 (plus minus).

  ÚTERÝ 10. ČERVENCE 2007

  Všem, kdo cítí neodolatelnou potřebu se zasvěceně vyjadřovat k rusko-americké kosmické spolupráci v devadesátých letech vřele doporučuji knihu exastronauta Jerryho Linengera "Off the planet" (Mimo planetu). Zvláště pak první část - život ve Hvězdném městečku a spolupráci s Ruskem. Jak ze střeženého vojenského objektu mizely automobily NASA, jak si ruská strana řekla za fotografování starých plakátů systémů sojuzu ze sedmdesátých let o pětimístnou částku v dolarech, jak ruská strana přijímala peníze za věci, které nikdy nedodala, proč Rusové nevedou dokumentaci v psané podobě (protože kdyby po sobě nechali zápisky, mohli by se stát nepotřebnými a přijít o místo) atd. Věru zajímavé čtení a pohled od člověka, který prožil ve Hvězdném městečku půldruhého roku. V rámci objektivity: pokud si Linenger stěžuje, že musel vystát na letišti v Moskvě frontu více než čtyřiceti lidí než dostal razítko do pasu, pak mu vřele doporučuji zavítat někdy do USA coby neameričan (sám jsem tam byl před šesti týdny).

  Aby nevznikl dojem, že v Rusku je všechno špatné: NASA koupila ruskou kosmickou toaletu za 19 mil. USD a v průběhu příštího roku ji dopraví raketoplánem na stanici ISS. Holt je zapotřebí rozlišovat kvalitu techniky a chování lidí...

  Rusko dementovalo zprávy z nedávné doby i z let minulých o zamýšleném turistickém obletu Měsíce pomocí modernizované lodi Sojuz a dvou platících pasažérů plus jednoho profesionálního kosmonauta na palubě (cena letenky měla být 100 mil. USD). Skoro bych si tipl, že jde o pokračování změn v konstrukční kanceláři Eněrgija (viz blog 26. června), kde si bývalý ředitel Sevasťjanov dělal vlastní "stát ve státě". Tedy vlastní kosmickou politiku bez ohledu na pokyny a zaslané finanční prostředky od nadřízených institucí a organizací.

  Možná se právě teď díváte do tváře budoucí české kosmonautky... Aneb Veronika Šímová ze Stříbra úspěšně prošla konkursem uspořádaným společností World Space Week a bude Česko v letošním roce reprezentovat při kampani beztížných parabolických letů. Jedná se o akci při příležitosti padesátého výročí kosmických letů, kterou pořádá organizace Světový kosmický týden a Česká kosmická kancelář. BLAHOPŘEJI! (A trošičku, ale opravdu jen trošičku závidím - nějak jsem se skoro o generaci nevešel do věkového limitu kandidátů...)

  PONDĚLÍ 9. ČERVENCE 2007

  Několik technických a dalších problémů přimělo NASA k radikálnímu kroku: k odkladu startu meziplanetární sondy Dawn na září letošního roku. Jedná se o ryze pragmatické rozhodnutí, protože v srpnu se otevírá třítýdenní startovací okno pro vypuštění jiné meziplanetární sondy (Mars Phoenix). A s ní se moc hýbat nedá. Zato Dawn může startovat až do letošního listopadu. Galantně tedy uvolňuje místo sondě k Marsu, neb obě zařízení mají startovat z vypouštěcího komplexu 17, který má sice dvě rampy, ale jeden obslužný tým. Odklad Dawnu tak vnáší klid do jejich řad před startem k Marsu.

  V dnešním vydání týdeníku Respekt naleznete můj článek o družicovém navigačním systému Galileo.

  Dnes by měl můj hlas znít éterem z vln Českého rozhlasu Brno. Po 11. hodině se budu vyjadřovat k otázkám kosmické stravy.

  Otazníky se vznáší nad novým čínským kosmodromem na ostrově Hainan - problém je v tom, že zdejší startovací rampy by nebyly (ač jde o ostrov) dostupné přímo po vodě. Což je vzhledem k zamýšleným rozměrům budoucích raket (CZ-5 má mít průměr hlavního stupně 5 metrů) základní podmínka. Uvidíme, jak se s ní Čína vypořádá - nový kosmodrom potřebovat rozhodně bude, otevřenou otázkou tak zůstává, kde vznikne...

  Další astronaut poctivě vyřizoval po mnoha letech poštu. Byl to čtyřnásobný kosmický veterán James Newman...

  ČTVRTEK 5. ČERVENCE 2007

  Intenzivní lobbování kosmonautů Jurčichina a Kotova z paluby ISS pomohlo: zimní olympijské hry v roce 2014 budou v ruské Soči.

  Dnes oznámil Richard Branson, že na prvním operačním letu letounu SpaceShipTwo poletí on sám, jeho syn, dcera a rodiče (91letý otec a 88letá matka). A propo, v nejbližších dnech se i v České republice začnou prodávat letenky na SpaceShipTwo.

  Dorazilo mi nějaké čtení na dlouhé letní dny k vodě - aneb balíček se sedmi kosmickými knihami. Na ukázku některé z nich...

  PONDĚLÍ 2. ČERVENCE 2007

  Dva zajímavé ruské kosmické starty se uskutečnily v těchto dnech (třetí neméně zajímavý - start rakety Kosmos-3M s německou družicí pro radarový průzkum SAR-Lupe - byl odložený kvůli nepříznivému počasí). Prvním z nich bylo vypuštění konvertované vojenské střely Dněpr s prototypem nafukovací družice Genesis PF-2 americké firmy Bigelow Aerospace. Jedná se o druhý prototyp podobného zařízení, první startoval v loňském roce. Bigelow Aerospace hodlá vybudovat do roku 2015 ve vesmíru vlastní "nafukovací" hotel. Druhý start představovala raketa Zenit ve verzi 2M. Tentokrát nebyl zajímavý její náklad (vojenská družice), ale samotný nosič: předchozí téměř identická raketa ve variantně SeaLaunch SL-3 totiž katastroficky selhala při pokusu o vzlet 31. ledna 2007 (viz blog stejného dne).

  Vzhůru dolů - do dalšího kráteru. Tak by se dal stručně nazvat další "jízdní řád" robota Opportunity na Marsu, který už několik kráterů navštívil - a který měl pracovat tři měsíce. Na rudé planetě byl vysazený už před 3,5 lety... Vědci netuší, zdali sestup do dosud největšího kráteru Victoria nebude posledním, protože cesta z něj může být mimořádně obtížná. Na druhé straně: robot si své odpracoval a dvoukilometrový kráter je z geologického hlediska úžasným pokladem.

  Dalších 35 kusů rakety Ariane-5 v hodnotě 3,5 mld. USD si objednala evropská firma Arianespace. Pokud mě paměť neklame, jde už o čtvrtou objednanou sérii těchto nosičů: první čítala 14 kusů (1995), druhá 20 ks (1999), třetí 30 ks (2003) a nynější 35 ks (2007). V tomto objednávkovém listě přitom nejsou započítány první dva prototypy (takže celkem už bylo objednáno 101 raket). Dosud byla Ariane-5 vypuštěna 32krát. Arianespace nyní počítá s frekvencí sedm startů ročně.