Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

ÚTERÝ 26. ČERVNA 2007

Takže špatné počasí "dalo" raketoplánu Atlantis jeden den pobytu na oběžné dráze navíc. Bezpečně tak přistál v pátek.

Tento čtvrtek se bude v nizozemském Noordwijku veřejně představovat evropský "kosmický náklaďák" ATV, který by se měl na svoji vesmírnou odyseu vydat počátkem roku 2008.

Z postu ředitele ruského letecko-kosmického výrobního sdružení RKK Eněrgija byl odvolaný Nikolaj Sevasťjanov. Důvodem byla především skutečnost, že se snažil dělat "stát ve státě" - snažil se o vlastní kosmický program (ambiciózní pilotované lety, cesty na Měsíc apod.) bez ohledu na finanční možnosti a reálné potřeby ruské kosmonautiky. Na tento rozpor jsem upozorňoval už dříve: konstrukční kancelář Eněrgija se snažila představovat vlastní "oficiální" programy a projekty, které vydávala za jedinou možnou budoucí cestu ruské kosmonautiky. Bohužel, kdekdo tento přístup "baštil", a tak soukromé plány jedné (byť extrémně významné) konstrukční kanceláře byly považovány za oficiální ruskou kosmickou politiku.

Opět drobnost ve sbírce podpisů: autogram pilota lunárního modulu Apolla-15 Jamese Irwina.

ČTVRTEK 21. ČERVNA 2007

Pokud se dnes nestane nic nečekaného, na Zemi se vrátí raketoplán Atlantis z dramatické výpravy na ISS (takové jsou ostatně v poslední době snad všechny...). Astronauti uskutečnili čtyři vycházky do kosmického prostoru, "zašívali" poškozenou žáruvzdornou tkaninu na povrchu stroje, asistovali při oživovávání stanice se zkolabovaným počítačovým systémem. Inu, kosmonautika zkrátka stále není a hned tak nebude rutina.

Navštívil jsem pařížský aerosalón (dle mého osobního dojmu to je z hlediska kosmonautiky asi nejslabší ročník v historii), cestou do Paříže potom i Německé muzeum v Mnichově a Muzeum dopravy ve švýcarském Luzernu. Obě instituce obsahují i kosmickou expozici, a zvláště ta mnichovská je úžasná. Vřele doporučuji navštívit!

Cestou v zahraničí jsem měl slzy na krajíčku když jsem se setkal se závanem domoviny. Poprvé to bylo ve Švýcarsku na dálničním odpočívadle, kde jako na jediném místě v celé jinak překrásné zemi jsem viděl český nápis. Co na tom, že na ceduli stálo "Udržujte pořádek!" Podruhé jsem mateřštinu zaslechl na pařížském aerosalónu, když jsem první den akce v poledne míjel českou expozici. Jeden znuděný předstírač práce pravil druhému předstírači práce "Mě už to tady nebaví." Inu, na zahraniční mise vybíráme opravdu ty nejvíce motivované a nejlépe připravené zástupce naší vlasti.

Abych nezapomněl: dnes máme s manželkou desáté výročí svatby... To to letí...

Něco pro pamětníky: pokud si vzpomenete na blog ze dne 29. prosince 2006, pak tuto fotografii jistě poznáte. Při nedávném osobním setkání s německým kosmonautem Thomasem Reiterem se mi ji podařilo zkompletovat...

ČTVRTEK 14. ČERVNA 2007

Jak už jsem psal na blogu 20. března, Česká republika by měla v dohledné době vstoupit do ESA. Potvrdil to na úterní návštěvě Prahy ředitel ESA Jean-Jacques Dordain. Vše nasvědčuje tomu, že se v české kosmonautice blýská na (nej)lepší časy...

Evropský aerokosmický gigant EADS chce vstoupit na pole kosmické turistiky. Jeho divize Astrium představila projekt letounu schopného startovat z běžného letiště, který by byl schopen překonat stokilometrovou hranici a nabídnout tří- až pětiminutový zážitek ze stavu beztíže. Pokud se podaří zajistit prostředky na vývoj a začne v roce 2008, mohl by si stroj odbýt premiéru o čtyři roky později. Z dlouhodobého hlediska jde pro Evropu o zajímavou technickou iniciativu, krátkodobě pak doufám, že stroj bude představený příští týden na pařížském aerosalónu...

Na internetu se objevily informace, že meziplanetární sonda Dawn (plánovaný start 7. července) je těžce poškozena poté, co v její bezprostřední blízkosti zakopl a na ni dopadl jeden z techniků. Tato zpráva se ale nezakládá na pravdě a NASA ji důrazně popírá. Jeden z dělníků měl pouze "neadekvátní kontakt svého nástroje s rubovou stranou panelu slunečních baterií". Start Dawnu by ale neměl být ohrožen.

V minulých dnech jsem informoval o poškození dvou kosmických lodí. Nejprve pláště stanice ISS (viz blog 7. června). A potom i pláště raketoplánu Atlantis (viz blog 11. června). Nyní obě poškození dokumentuji i fotografiemi: vlevo ISS, vpravo Atlantis.

STŘEDA 13. ČERVNA 2007

Japonská lunární sonda SELENE (plánovaný start v průběhu letošních prázdnin) dostane po startu jméno Kaguya. To je dle japonské legendy jméno princezny z Měsíce, která byla jako dítě nalezena v bambusovém stéble.

Po sondě Fobos/Grunt (plánovaný start 2009, ale pravděpodobný odklad o dva roky) vyšle Rusko sondu k Venuši (Veněra-D) a následně i k Jupiteru (tuto planetu přitom dosud žádný sovětský/ruský automat nezkoumal). Časový plán je ovšem velmi vágní: sonda k Venuši by měla startovat v rozmezí letr 2015 až 25 (dosud se počítalo 2014) a sonda k Jupiteru "ne dříve než koncem dvacátých let".

Sedmého července 2007 se bude v Portugalsku vyskytovat Neil Armstrong, bývalý astronaut, veterán z letů Gemini-8 a Apollo-11 a první člověk, který se prošel po Měsíci.

Vychází nový Kosmos News - s "magickým" číslem 88. Obsahuje tradiční smršť zajímavostí, aktualit a postřehů. Namátkou: fotografie z Kosmos News Party, dále informace o "aukci zážitků", o otevření kosmického muzea a kosmické atrakce v USA, článek o etických problémech letu na Mars, smrti J. A. Gagarina nebo odškodnění vyplaceného pozůstalým za smrt astronautů na palubě raketoplánu Columbia. Aneb pro každého zájemce o kosmonautiku "povinné čtení".

ÚTERÝ 12. ČERVNA 2007

Podle NASA existuje zhruba dvoutřetinová pravděpodobnost, že se první pilotovaný start nové lodi Orion stihne v roce 2013. Ovšem za předpokladu, že veškerý vývoj bude prakticky bezproblémový - a to je právě ona dvoutřetinová pravděpodobnost. Uvidíme, nechme se překvapit.

Současný let raketoplánu Atlantis STS-117 byl o dva dny prodloužen a do jeho programu byl přidaný čtvrtý výstup astronautů do volného prostoru ve skafandru (provede jej dvojice Forrester-Swanson). Let raketoplánu by tak měl trvat skoro 13 dní, s návratem se nyní počítá 21. června.

V minulých dnech a týdnech mi vyšla přehršel článků o kosmonautice v různých médiích. Namátkou jmenujme časopis Svět (vřele doporučuji - osmistránkový materiál o sovětských superraketách), Kozmos (materiál o tom, že Měsíc je opět středem zájmu) a Letectví+kosmonautiku ("Tajemství prvního nákladu rakety Eněrgija" a "Semjorka slaví padesát let").

Pařížského aerosalónu příští týden se zúčastní kosmonauti Thomas Reiter (ESA), Pavel Vinogradov a Michail Tjurin (oba Rusko), Jeffrey Williams a Michael Lopez-Alegria (oba USA).

V neděli 10. června byla ve Flight Museum v Seattle (stát Washington) slavnostně otevřena výstava věnovaná padesáti letům kosmonautiky. Ač jsem neměl možnost se z pochopitelných důvodů jejího otevření zúčastnit, přináším alespoň několik obrázků ze zákulisí - z její přípravy. Nafoceno v polovině května skrzevá plentu...

PONDĚLÍ 11. ČERVNA 2007

Raketoplán Atlantis odstartoval načas s čtvrtletním zpožděním! Aneb po mnoha otaznících před startem a problémech při odpočítávání (počasí na záložních letištích v Evropě apod.) se nakonec uskutečnil vpravdě čítankový start a můžeme si připsat mezi kosmonauty hned čtyři nováčky: Lee Archambault, Steven Swanson, John Olivas a Clayton Anderson. Tož vítejte v klubu - a šťastné přistání! (Nad ním jsou trochu otazníky vzhledem k poškozené tepelné ochraně na zadní části raketoplánu. Ale upřímně: poškození není kdovíjak dramatické a nachází se na méně exponovan části tepelného štítu. V podstatě jde o to, že se odchlípla část izolační tkaniny v zadní části stroje.)

Izrael dnes vypustil do vesmíru svoji raketu Shavit-1 s družicí Offeq-7 na palubě. Šlo o sedmý start tohoto nosiče (počítáme-li i verzi Shavit), předchozí se v roce 2004 skončil havárií.

Francii se nelíbí, že Spojené státy zveřejňují v rámci "svobodného přístupu k informacím" parametry drah jejích špionážních satelitů. Což je nepříjemné, protože zná-li protivník časy přeletů, může se odpovídajícím způsobem připravit (s trochou nadsázky viz film Vysoká hra patriotů, kde se teroristé ve výcvikovém táboře schvávali do stanů před fotograficými družicemi vždy před jejím přeletem). Francie ovšem na americkou aroganci našla odpovídající protizbraň: vysoce citlivý systém detekce družic Graves, který stál 300 mil. euro. Ten na oběžných drahách odhalil 20 až 30 satelitů, které USA veřejně nehlásí a které jsou s vysokou pravděpodobností americkými zpravodajskými stanicemi. Americké stanovisko je sice jednoznačné: "Pokud informace o těchto tělesech nezveřejňujeme v našem katalogu, pak neexistují." Francouzi podotýkají: "Je zajímavé, že některé z těchto neexistujících objektů mají sluneční baterie." A slibují, že zveřejní podrobnosti o těchto neexistujícíách tělesech včetně snímků - pokud Američané nepřestanou publikovat parametry drah jejich satelitů. Ač Spojené státy existenci těchto tajuplných družic nepřipouštějí, náhle a nečekaně (svobodnému přístupu k informacím navzdory) jsou ochotny Francii vyjít vstříc...

Od kosmonauta Pavla Vinogradova to byl výborný nápad! V pátek 8. června 2007 v rámci akce "Desáté kosmické dny" poskytoval v německém Morgenröthe-Rautenkranz dva rozhovory, přičemž po prvním byl požádaný o několik podpisů. Načež prohlásil, že pokud chceme ještě něco podepsat, ať mu to dáme. Že může podepisovat a zároveň odpovídat na otázky. Položil jsem před něj hromadu fotek nachystanou do zásoby pro příští dvě setkání (počítal jsem s tím, že Vinogradova potkám ještě v září v německém Neubrandenburgu - i když prý není pravděpodobné, že by tam dorazil). A Vinogradov podepisoval a odpovídal a podepisoval a odpovídal... Dal jsem si dobrý pozor, aby měl dost otázek na podepsání všeho. Takže jsem ze setkání odcházel bohatší o více než dva tucty podepsaných fotek, kartiček, poštovních obálek... Inu, když to jde, tak to jde... (Jen upozorňuji, že následující fotografie v žádném případě NENÍ nabídkovým listem. Kdo opravdu potřebuje podpis Vinogradova nebo některého ze čtyř dalších kosmonautů, kteří na akci byli přítomni, jistě si cestu do Morgenröthe-Rautenkranz vzdáleného jen pár kilometrů od českých hranic udělal.)

ČTVRTEK 7. ČERVNA 2007

Předně bych se chtěl moc omluvit všem, kdo zde čekají každý den příděl nových aktualit, zajímavostí a popíchnutí. Bohužel práce je hodně a času málo. Opravdu mě to mrzí - několik přednášek o kosmonautice v uplynulých dnech a následná milá setkání mě překvapily tím, jak je blog sledovaný a čtený. Moc se tedy omlouvám všem, koho nedokážu uspokojit každý den - když to ale jen trochu jde, snažím se. Věřte mi.

V noci z 8. na 9. června 2007 by měl konečně odstartovat odložený raketoplán Atlantis k misi STS-117. Přesný okamžik vzletu je nyní plánovaný na 1:38 hod SELĆ dne 9. června. Kolem startu je - jako obvykle - spousta otazníků. Ať se to týká zamýšlené stávky části personálu externího dodavatele v Kennedy Space Center nebo otazníky kolem technických problémů s odštěpováním glazury na náběžné hraně křídla (objeveno u raketoplánu Discovery) či s netěsností vodíkového potrubí (objeveno u raketoplánu Endeavour). Ale tak to má být - v historii těžko najdeme jediný start kosmické lodi, u níž by všichni stoprocentně souhlasili a nikdo nevyslovil žádné pochybnosti. Létání do vesmíru zkrátka s sebou prvek nejistoty neslo, nese a ještě nějaký pátek ponese. To je jisté.

Pokud už hovoříme o technických problémech raketoplánů: nesmíme zapomenout na jejich titanové kulovité nádrže (průměr 48 až 100 cm) na stlačené hélium a dusík, které údajně věkem degradovaly a mohou prakticky kdykoliv explodovat. NASA je měla certifikované do roku 1988, tehdy je recertifikovala na dalších deset let. Ale v roce 1998 už žádnou novou certifikaci přesluhujících nádrží neprovedla...

Kosmonauti Fjodor Jurčichin a Oleg Kotov při své kosmické vycházce 6. června objevili na plášti modulu Zvezda poškození odpovídající rozměrově zhruba průstřelu kulkou, které způsobil buď malý meteorit nebo úlomek tzv. kosmického smetí. Hermetičnost modulu není poškozena, nicméně je to poprvé, co nějaký modul na ISS dostal přímý "zásah" podobného kalibru - zatím bylo vždy zaregistrováno jen poškození slunečních baterií úlomky cizího původu.

Start meziplanetární sondy Dawn chystající se zamířit k dvojici asteroidů Vesta a Ceres bude odložen. Zatím není jasné, o jak dlouho - na vině je problém s jeřábem, který sestavu sonda-raketa kompletuje na rampě mysu Canaveral a který vypověděl službu. Problém by ale neměl být nikterak zásadní, takže start (dosud plánovaný na 30. června 2007) se má posunout maximálně v řádu dnů.