Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

STŘEDA 30. KVĚTNA 2007

Očekávaný výstup čínských kosmonautů do otevřeného prostoru při letu lodi Shen Zhou-7 v září 2008 je velmi nepravděpodobný. Důvodem je skutečnost, že nebude včas dokončený trenažér této náročné a komplexní činnosti. Z prohlášení prvního čínského kosmonauta Janga Li-weje nevyplývá, zdali dojde k odkladu startu nebo zdali se poletí bez uskutečnění vycházky.

Koupil jsem si zastřhávač vlasů. Když jsem ho rozbalil, vyděsil jsem se. Uvnitř bylo kromě přístroje CDčko. Lekl jsem se, že budu muset zastříhavač instalavat, registrovat a vlasy si krátit s notebookem na klíně. Naštěstí tam byl jen návod k použití plus nějaké tipy a triky. Nic jsem instalovat nemusel a vlasy si i tak zkrátil...

William Oefelein odcházející kvůli své nezvládnuté touze z NASA mi naštěstí stihl podepsat ještě jednu kompletní fotku s posádkou STS-116...

ÚTERÝ 29. KVĚTNA 2007

Ač na plakátech brněnské hvězdárny je na dnešní den avizována moje přednáška "Neslavné pády slavných raket", konati se nebude. Resp. přesný termín přednášky se stal zdrojem nedorozumění mezi mnou a brněnskou hvězdárnou, takže jsme se po vzájemné dohodě rozhodli akci zrušit.

James Webb Space Telescope (předpokládaný start 2013) dostane speciální přírubu pro možnost spojení s pilotovanou lodí Orion. Ač se s žádnou servisní misí nepočítá, existuje zde možnost jejího vyslání - a to zvláště v případě, že by se teleskop nepodařilo po startu rozložit tak, jak je plánováno. V takovém případě by NASA vyslala mimořádnou záchrannou výpravu, který by měla nespolušné observatoři "domluvit".

NASA zveřejnila novou oficiální fotografii posádky Atlantis STS-117: se všemi sedmi astronauty (včetně nedávno přidaného Claytona Andersona). Ne že by astronauty znovu fotila: prostě k již existujícímu snímku pomocí počítačového programu dokomponovala právě Andersona.

PONDĚLÍ 28. KVĚTNA 2007

Sláva nazdar výletu... Čili už jsem zase doma, už zase platím korunama (a ne dolarama). Aneb byl jsem teď několik dní za Velkou louží ve "věčně zeleném státě" (to není označení USA, ale jednoho konkrétního státu), kde jsem se účastnil konference o ICT bezpečnosti.

Oddíl amerických astronautů je zase o jednoho člena chudší. Oficiálně se tak stane v červnu nebo červenci, neoficiálně William Oefelein odchází s okamžitou platností (je to veterán z letu Discovery STS-116/2006 - nebývá obvyklé, aby pilot jednoho raketoplánu dostal padáka ještě před tím, než odstartuje další raketoplán). Oficiálně po vzájemné dohodě, neoficiálně letěl za svůj aktivní podíl v milostném románku s jiným členem oddílu astronautů, Lisou Nowakovou. Diplomaticky (a oficiálně) řečeno "NASA požádala námořnictvo o převelení Oefeleina, čemuž bylo vyhověno". Zanedlouho tak bude působit v Naval Network Warfare Command v Norfolk (stát Virginia).

Plánovaná ruská meziplanetární sonda Fobos/Grunt bude s největší pravděpodobností odložena o dva roky. Dosud se předpokládal její start v říjnu 2009, nyní to vypadá, že poletí až v listopadu 2011. Důvody? Technické, finanční... Jako obvykle.

Na rukavici astronauta Roberta Curbeama použité při letu Discovery STS-116 (prosinec 2006) byl po podrobném poletovém zkoumání (únor 2007) nalezen zhruba 2 cm dlouhý zářez - naštěstí jen ve svrchní ochranné vrstvě, takže život astronauta nebyl ohrožen. Šlo o poškození svrchní vrstvy z Vectranu, která má za úkol před odřením a škrábanci chránit ostatní vrstvy. Vectran je syntetické vlákno vyrobené z tekutých krystalů polymerů s tím, že je velmi pevný. Často je přirovnávaný ke kevlaru, materiálu, z něhož se vyrábí neprůstřelné vesty. Zářez vznikl na vnitřní straně palce, takže se ani po opakovaných analýzách videozáznamů nepodařilo zjistit, kdy přesně vznikl (Curbeam uskutečnil rekordní čtyři vycházky v sedmi dnech).

A máme tady oficiální fotku - vlastně fotky - posádky ISS-16. Na všech snímcích jsou dvě stálice: Peggy Whitsonová (vždy uprotřed) z USA a Jurij Malenčenko (na prvních třech vpravo, na čtvrtém vlevo) z Ruska. Společně s nimi budou postupně pracovat Clayton Anderson, Daniel Tani (oba USA), Leopold Eyharts (ESA/Francie) a Garrett Reisman (USA).

ÚTERÝ 14. KVĚTNA 2007

Několik dní budu mimo republiku, mimo internet - a "mimo" tedy bude i blog. Aktualizace obnovím nejdříve (ale ne stoprocentně) v úterý 22. května 2007.

Americká pošta dnes zdražuje své služby. Pěkně nám to vychází, zítra budu posílat z Washingtonu domů pohled frankovaný už dle nových tarifů...

Neb nebudu v příštích dnech aktualizovat blog, tak už dnes bych chtěl připomenout dvě výročí, které připadají na 15. května. Obě se týkají sovětské kosmonautiky. Dne 15. května 1957 byla poprvé odzkoušena (byť neúspěšně) raketa R-7, která o několik měsíců později vynesla do vesmíru první družici světa (sovětský Sputnik), v modernizované verzi pak i Gagarina a další náklady - používá se dodnes, má za sebou těžko uvěřitelných 2000 startů. A 15. května 1987 se uskutečnil premiérový start sovětské superrakety Eněrgija (úspěšný). Obě výročí jsem připomněl v nejnovějším vydání časopisu Letectví+kosmonautika (viz níže), Eněrgiji bude navíc ve velkém materiálu vzpomenuta v červnovém vydání časopisu Svět (vyjde tuším koncem příštího týdne).

V nejnovějším vydání časopisu Letectví+kosmonautika mám dvojici článků. Jednak "Tajemství prvního nákladu rakety Eněrgija" a jednak "Semjorka slaví padesát let". Jo, a v rubrice "Dočtete se v příštím čísle" je slibovaný článek "Meziplanetární sonda Dan". Ten taky bude z mé dílničky. Společnost pro uvádění historických omylů na pravou míru nicméně hlásí, že sonda se nejmenuje Dan, ale Dawn...

Čínskou prioritou v oblasti kosmonautiky v příští pětiletce by se měly stát pilotované lety, měsíční (bezpilotní!) výpravy, vývoj nové kosmické rakety (CZ-5) a monitorování zemského povrchu s vysokým rozlišením.

Svoji kosmickou sbírku jsem rozšířil o nový kousek. O rukavici skafandru Sokol kosmonauta Pavla Vinogradova, která letěla na výpravě ISS-13 (březen až říjen 2006). Jen podotýkám, že každý kosmonaut má k dispozici dva páry rukavic - toto je levá rukavice za záložního páru (jinými slovy: kosmonaut ji neměl na ruce při startu a přistání, ale let vesmírem s ním absolvovala - složená v přepravním kontejneru). Uznejte sami - není to paráda?

PONDĚLÍ 13. KVĚTNA 2007

O víkendu v Lázních Bohdaneč zuřil již sedmý ročník Kosmos News Party. Technická závada mi bohužel znemožnila být na celé akci (výfuk u automobilu vydávající podivné zvuky se v pátek rozhodl rozpoltit, a protože mám před cestou do zahraničí, potřeboval jsem vůz uvést do provozuschopného stavu, aby manželka nezůstala doma s vrakem a dětmi na krku). Každopádně ale musím konstatovat, že - alespoň z mého úhlu pohledu - byla letošní Kosmos News Party mimořádně vydařenou akci. A teď hovořím o srovnání i s minulými ročníky akce. Alespoň z toho, co jsem měl možnost vidět a zažít, tak šlo snad o historicky nejvydařenější ročník. Tak mě napadlo, že bychom hlavnímu organizátorovi Milanovi Halouskovi mohli za tuto záslužnou činnost postavit v Bohdanči pomník...

Zhubl jsem nebo ne? To byla jedno ze stěžejních témat nekosmické diskuse v Bohdanči. Ti, kdo mě viděli loni ve Valmezu, tak chválili, že těch deset kilo dolů je vidět. Ti, kdo mě naposledy viděli loni v Bohdanči, tak konstatovali, že je na mě poznat, že netřu bídu s nouzí. Pravdu měli všichni: od loňské Bohdanče jsem přibral, od Valmezu naopak shodil. Pokusím se tedy něco udělat, abych za rok shodil oproti Valmezu i Bohdanči...

Tak po nedávných "škatule, škatule, hejbejte se" už máme dva nové emblémy následujících letů raketoplánů: STS-117 a -118. Na STS-117 přibyl Anderson, který zmizel ze STS-118, kde jej nahradil Drew. Podrobnosti o změnách najdete v blogu 27. a 30. dubna 2007.

PÁTEK 10. KVĚTNA 2007

Evropští studenti připravili pro zářijový let družice Foton M3 vlastní zajímavý experiment. Na 30 kilometrů dlouhém a půl milimetru silném laně by měla být spuštěna malá přístrojová schránka Fotino. Protože každá oběžná dráha má svoji rychlost, bude větší družice Foton o několik desítek kilometrů výše brzdit malou schránku Fotino - která tak nebude mít potřebnou oběžnou rychlost. Jakmile dojde v určitém okamžiku k přetnutí nosného lana, začne Fotino sestupovat vstříc zemské atmosféře a po jejím průletu by tento modul měl přistát ve vytyčené oblasti.

Už brzy... Už brzy na českém kosmickém nebi zazáří nová hvězda - další občanské sdružení orientované na příznivce kosmonautiky a kosmických letů. Je nové, je ambiciózní a především: má jasný cíl a plán práce. Jakmile nastane příhodná doba, zveřejním pochopitelně více.

Včera jsem dorazil do Pardubic. Milan "Kosmos News" mě vítal slovy: "Co tady děláš, měl jsi přijet až den před zahájením Kosmos News Party?" Opatrně jsem mu naznačil, že JE den před zahájením Kosmos News Party. Když jsem ho probral z mdlob, jen tiše opakoval: "Každý rok je to stejné, každý rok je to stejné..." A pak statečně celou noc chystal jmenovky, seznamy, exponáty, odpovídal na e-maily, chystal techniku - prostě připravoval největší setkání příznivců kosmonautiky ve střední Evropě. Takže už dnes se můžete do Lázní Bohdaneč přijet podívat, zdali "je to každý rok" stejné nebo bude letošní setkání ještě lepší než ty předchozí...

Vyšel nový Kosmos News - květen 2007.

STŘEDA 9. KVĚTNA 2007

Už za několik dní (co dní, vlastně hodin...) se v Lázních Bohdneč bude konat Kosmos News Party. V neděli je na programu diskuse s jediným českým občanem, který se kdy dostal do vesmíru, s kosmonautem Vladimírem Remkem. Diskusi bude moderovat moje maličkost a rád bych ji postavil na dotazech z řad odborné i laické veřejnosti. Pokud nějaký máte, pošlete mi ho prosím na moji e-mailovou adresu (najdete ji v kontaktech).

Takže kosmonautem, který by měl rozšířit řady čestných hostů na Kosmos News Party, je Miroslaw Hermaszewski. Opravdu "byl", protože přišla zpráva, že letos nemůže dorazit. Ale slíbil účast na KNP příští rok. Začíná to vypadat, že by na KNP 2008 mohlo být trochu "překosmonautováno" - už se mluví až čtyřech až pěti jménech... (A taky se v této souvislosti v zákulisí šušká o možnosti prodloužení akce o jeden den. Ale pst, nic jste neslyšeli.)

A když už hovoříme o rušení návštěv kosmonautů, tak ještě jedna zpráva. Už jen měsíc zbývá do slavnostního otevření muzea v německém Morgenrothe-Rautenkranz (i když muzeum funguje už od konce března a dosud přivítalo přes deset tisíc návštěvníků). Bohužel je definitivně potvrzeno, že nepřijede Jeffrey Williams. A to je škoda. Protože tam budou Reiter i Vinogradov, jeho parťáci ze třinácté základní posádky ISS. (Takže se můžeme těšit na Jahna, Remka, Thieleho, Reitera, Vinogradova, Ciblijeva...)

Nemohu se zbavit pocitu, že úroveň jistého webového portálu věnovaného kosmonautice jde (nebo padá?) směrem dolů. Nedávno obratem ruky z webu zmizelo několik mých příspěvků, kde jsem reagoval na některé otázky z pomezí politiky a kosmonautiky (no, nebudu si hrát na svatého, asi už byly za hranicemi). Ale příspěvky hovořící o "černých exotech s IQ 25" s "nohama v kanadách smrdícíma na 100 honů" (česky: američtí vojáci) a mnoho dalších vulgárních výpadů zůstává v rámci svobody projevu (?) či otevřené diskuse (?) nepovšimnuto. Taky vizitka přístupu...

PÁTEK 4. KVĚTNA 2007

Vzhledem k množícím se netrpělivým dotazům ohledně "šokující informace" týkající se Kosmos News Party zveřejněné na tomto blogu 24. dubna 2007 slavnostně oznamuji, že s pravděpodobností vypočítanou na 88,74 procenta by se měl akce kromě (již tradičního) Vladimíra Remka zúčastnit také druhý kosmonaut! Prozradím jen, že půjde o účastníka programu Interkosmos, a to ze země sousedící s Českem. A poslední malá nápověda: sestava kosmonautů nebude stejná jako loni... Takže se můžeme těšit na... (A to už si doplníte sami.)

Tak jsem přišel o jednoho vděčeného čtenáře svých knih, který mi dokonce napsal děkovný dopis... (No, spíš než "čtenáře" bych asi měl napsat "prohlížeče", protože česky uměl těžko.) Ve věku 84 let zemřel jeden z prvních amerických astronautů Walter "Wally" Schirra - jediný člověk, který letěl v lodích Mercury, Gemini a Apollo. Godspeed, Wally!

STŘEDA 2. KVĚTNA 2007

Nový měsíc začnu nekosmicky: stal jsem se členem místního tenisového oddílu TJ Sokol, což mě opravňuje chodit hrát neomezeně (a především bezplatně) tenis kdykoliv se mi zlíbí po dobu celého roku (nicméně jen dopoledne - kdy každý normální člověk dřepí v práci). Pevně věřím, že bude co nejvíce příležitostí této nabídky využít... Huntoval jsem se na kurtu včera, půjdu dnes, zítra vynechám (jsem v Praze), znovu v pátek...

Takže už tu máme "rozhřešení" rébusu, zdali bude posádka STS-118 šesti- nebo sedmičlenná (viz pondělí 30. dubna 2007). "Bé" je správně, příležitost dostane nováček Benjamin Alvin Drew.

Pátý kosmický turista, Charles Simonyi, hodlá napsat o své kosmické cestě knihu. Oznámil to v pondělí 30. dubna 2007 na tiskové konferenci v Budapešti. Aneb jak je možné, že se tak blízko Česka ochomýtá kosmonaut a člověk se to nedozví? Ach jo.