Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PONDĚLÍ 30. DUBNA 2007

USA odmítly ruskou nabídku na společný průzkum Měsíce. Osobně se nedivím - co chtělo Rusko nabídnout? Peníze těžko, spolehlivost a dodržování termínů těžko, zkušenosti s lety na Měsíc asi těžko... Pokud Amerika bude chtít využít nějaké ruské know-how nebo technologie, může si je kdykoliv zakoupit (bude-li Rusko ochotno prodat) i bez toho, aniž by byl ruský medvěd přizvaný jako partner. Ostatně, nákup techniky a technologií realizují v Rusku Spojené státy i v případě ISS - takže smysl plnohodnotného partnerství zde asi opravdu není.

V nejbližších dnech by NASA měla rozhodnout, zdali po přesunutí Claytona Andersona z letu STS-118 na STS-117 (viz blog 27. dubna 2007) bude na jeho uvolněné místo v raketoplánu Endeavour nominován některý z jiných astronautů. Teoreticky je možné sedmého člena posádky do raketoplánu přidat, prakticky ovšem potřeba není. Všechny Andersonovy úkoly spojené s letem STS-118 měly probíhat až na ISS, takže je může vykonat osobně. Ale na druhou stranu: je to volné místo v raketoplánu a oddíl astronautů nejspíše vyvine tlak na to, aby jej někdo obsadil.

Možná již zanedlouho se na "kosmické" mapě USA objeví nový pojem: Armstrong Flight Research Center, Armstrongovo letové výzkumné středisko. Pojmenováno by mělo být na počest dvojnásobného astronauta Neila Armstronga, veterána z letů Gemini-VIII a Apollo-XI (aneb zároveň i prvního člověka, který se prošel po Měsíci). Stalo by se tak přejmenováním stávajícího Drydenova letového výzkumného střediska (pan Dryden by byl "odškodněn" přejmenováním dosud bezejmenné oblasti Western Aeronautical Test Range svým jménem). Pokud tato změna projde, bude to podruhé v historii, co NASA pojmenuje své středisko po některém z astronautů (poprvé to bylo v roce 1999 v případě Lewis Research Center, které přemalovalo štít na Glenn Research Center (na paměť prvního Američana na oběžné dráze, Johna Glenna).

Jeden obrázek slovutného fyzika Stephena Hawkinga, který si "vychutnává" stav beztíže (viz blog 27. dubna 2007).

PÁTEK 27. DUBNA 2007

Takže NASA se přece jen rozhodla vystřídat astronautku Sunitu Williamsovou již v průbehu letu raketoplánu Atlantis STS-117 (viz blog 29. března 2007). Tento krok přinese mnoho komplikací (mj. nutnost vyrobit nové oficiální fotografie letů STS-117 a -118). Současný rozpis je takový, že Williamsovou vystřídá při misi STS-117 astronaut Clayton Anderson (měl letět až na STS-118) a zůstane na ISS až do letu STS-120 (říjen 2007). Anderson namísto tříměsíční mise získá let téměř pětiměsíční - a Williamsová naopak přišla o možnost absolvovat rekordní americký kosmický let (kterou by měla, kdyby se vracela dle původního plánu na misi STS-118 - ovšem v nepůvodním termínu). Na jedné straně je to samozřejmě škoda, na straně druhé dobře - roste pravděpodobnost, že Williamsová stihne účast na jisté pozemské akci, která mě mimořádně zajímá...

Bývalý americký astronaut John Young (Gemini-3, -10, Apollo-10, -16, Columbia STS-1 a -9) prohlásil, že kolem 23. května 2007 se dozvíme neradostnou zprávu: a to že loď Orion je beznadějně těžká pro zamýšlenou raketu Ares-1. Young, známý svou nesmlouvavou kritikou vůči bezpečnostním opatřením NASA (což jej mj. stálo místo velitele raketoplánu vynášejícího teleskop Hubble), nyní působí coby externí konzultant NASA na projektu Ares-1/Orion. Z tohoto důvodu i z důvodu, že nepatří mezi velkohubé astronauty komentující ze své pozice absolutně všechno (nejraději to, čemu totálně nerozumí), není asi dobré brát jeho slova na lehkou váhu.

Stephen Hawking přežil stav beztíže (viz blog 24. dubna 2007). A nejen to: dokonce si ho vychutnával. Letoun s Hawkingem na palubě uskutečnil nejprve jednu 25sekundovou parabolu, a protože byl slavný fyzik zcela v pořádku, přišlo na řadu ještě dalších sedm parabol, při nichž na invalidní vozík trvale upoutaný Hawking dělal neuvěřitelné akrobatické kousky.

Alexej Leonov popřel, že by kdy řekl, že miliardář Abramovič chce letět do vesmíru (viz blog pondělí 23. dubna 2007). Neřku-li vůbec K MĚSÍCI (ke kterémužto kroku se v úterý vyjadřovala ruská kosmická agentura), neřku-li NA MĚSÍC (kteroužto zprávu původně přinesl britský deník The Sun). Prý Ambramoviče vůbec nezná a nikdy se s ním osobně nesešel. Co dodat? Asi to, že bulvární deník The Sun s tradiční obnaženou krasavicí na třetí straně asi není tím nejdůvěryhodnějším zdrojem informací...

Nejnovější vydání měsíčníku Svět přináší rozhovor s americkým astronautem Story Musgravem - viz blog 12. a 13. března 2007.

STŘEDA 25. DUBNA 2007

Mezi zraněnými při minulotýdenním masakru na Virginia Tech University byla i dcera Erica Andersona, šéfa společnosti Space Adventures (která stojí za lety všech pěti dosavadních "kosmických turistů"). Na rozdíl od 32 jiných měla štěstí - přežila a nyní se zotavuje. Památku obětí šíleného střelce uctila i posádka ISS.

Dnes se uskuteční generální zkouška pro let fyzika Stephena Hawkinga do beztíže na palubě letounu Zero-G (viz blog 2. března 2007). Dnes jeho místo zaujme figurant, zítra už bude "Den D". Hawking bude umístěný na palubu letounu, kde se o něj budou starat čtyři lékaři, kteří o něj běžně pečují (v podstatě můžou být rádi, že se nerozhodl pro bungee-jumping). Po první mikrogravitační parabole bude vyhodnocena situace a rozhodne se o tom, zdali se uskuteční i druhá nebo dokonce i třetí.

Opět podepsaná fotografie Discovery STS-116 (viz blog 10. dubna 2007), tentokrát ale už ne všemi sedmi astronauty. Chybí na ní z pochopitelných důvodů Sunita Williamsová (t.č. běhající maratóny na oběžné dráze) a William Oefelein (který se nejspíše kvůli své milostné aférce do Evropy nevydal). Fotografie byla podepsána na půdě Norské kosmické agentury, kam posádka na svém evropském turné zavítala.

ÚTERÝ 24. DUBNA 2007

Japonská kosmická agentura JAXA plánuje na letošní srpen start sondy SELENE - největšího automatu k Měsíci od doby programu Apollo. Zároveň přiravuje další automaty SELENE-2 (2012) a SELENE-X (2017). Podle původních plánů (ovšem notně starých) chtělo Japonsko k Měsíci vyslat nejprve sondu přistávací, později sondu s mobilním robotem. Uvidíme ale, zdali tomu tak je i nadále... Z dalších "Made in Země vycházejícího Slunce" meziplanetárních sond stojí za zmínku Planet-C k Venuši (start 2010), Hayabusa-2 (2011), dosud nepojmenovaná sonda k Merkuru (2013) a automat k Jupiteru (zatím bez data startu).

Společnost Bigelow Aerospace plánuje vytvoření vlastního oddílu čtrnácti kosmonautů (v první fázi, tedy do roku 2014), který by měl obsluhovat její nafukovací moduly ve vesmíru a který by na jejich palubách zajišťoval obsluhu placených experimentů a přístrojů (komerčními firmami, státy, státními organizacemi...). A to v případech, kdy nebude zájem nebo se těmto organizacím nevyplatí posílat do vesmíru vlastního kosmonauta.

Právě jsem se dozvěděl šokující informaci o letošní Kosmos News Party v Lázních Bohdaneč. Očekávejte v příštích dnech další informace...

Zase jsem doplňoval sbírku podpisů kosmonautů. Tentokráte litografií podepsanou kompletní posádkou Discovery STS-31 (aneb historického letu, který v roce 1990 dopravil do vesmíru teleskop Hubble - stalo se tak na den přesně před sedmnácti lety).

PONDĚLÍ 23. DUBNA 2007

První a dosud jediný švýcarský astronaut Claude Nicollier (výběr 1978, veterán z letů Atlantis STS-46/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-75/1996 a Discovery STS-103/1999) opustil oddíl evropských kosmonautů. Nadále bude působit na jisté univerzitě ve svém rodném Švýcarsku.

Pátý kosmický turista Charles Simonyi (narozený v Maďarsku, ale jinak hrdý vlastník amerického občanství) úspěšně přistál po čtrnáctidenní misi, a to v lodi Sojuz TMA-9. Společně s ním se na Zemi vrátila i čtrnáctá základní posádka ISS ve složení Michael Lopez-Alegria (USA) a Michail Tjurin (Rusko). Ti ustanovili letem dlouhým 215 dní rekord v délce pobytu posádky na ISS. Lopez-Alegria se zároveň stal americkým rekordmanem v délce non-stop letu (ale nejspíše si svého titulu dlouho neužije, protože jej brzy překoná astronautka Sunita Williamsová) a stejně tak s deseti "kosmickými vycházkami" nejzkušenějším Američanem v této aktivitě (dosud Jerry Ross, devět vycházek).

A když už hovoříme o kosmických výletnících. Ruský miliardář Abramovič (známý především jako majitel fotbalového klubu Chelsea) chce letět kolem Měsíce. Zprávu ovšem nepřinesl přímo Abramovič, nýbrž exkosmonaut Alexej Leonov. Už delší dobu prosakují zprávy, že jedním z příštích kosmických turistů by měl být někdo z Ruska. Ale že bych tyto zprávy koreloval, to asi ne...

V pátek 20. dubna 2007 se střílelo v Johnsonově kosmickém středisku v Houstonu (stát Texas). Střílel jistý Phillips (naštěstí ne ten astronaut, ale někdo jménem William). Vystřelil dvakrát: nejprve do svého nadřízeného (který mu krátce před tím poslal zprávu s výtkami k jeho práci a s návrhy zlepšení - nejsem si jistý, zdali nákup Magnum ráže 9 mm byl mezi nimi), potom do sebe... Mám obavu, že tento incident nejvíce odnesou běží návštěvníci střediska a že se stane záminkou k přijímání "nepopulárních opatření"...

Česká kosmická kancelář vydala nový propagační předmět - vystřhovánku družice Galileo.

PÁTEK 20. DUBNA 2007

Vlivem posunu startu raketoplánu Atlantis STS-117 došlo k několika rošádám v programu kosmických raketoplánů. Plán nejbližších šesti startů tak vypadá následovně (všechna data jsou NET, No Earlier Than, Ne Dříve Než):
 • 8. června 2007 Atlantis STS-117
 • 9. srpna 2007 Endeavour STS-118
 • 20. října 2007 Discovery STS-120
 • 6. prosince 2007 Atlantis STS-122
 • 14. února 2008 Endeavour STS-123
 • 24. dubna 2008 Discovery STS-124
 • Ruský navigační systém GLONASS více živoří než žije. V plné síle má mít 24 družic, ale tohoto čísla nikdy nedosáhl. Pro alespoň částečnou funkčnost je zapotřebí alespoň osmnácti satelitů. Na počátku letošního dubna měl snad rekordních dvanáct operačních družic, ale už nyní jich má jen devět. Nově vypouštěné družice tak-tak stíhají nahrazovat ty "odcházející". Kolik že let už Rusko slibuje udělat z GLONASSu prioritu a oživit jej alespoň v minimální konstelaci?

  Pátému "kosmoturistovi" (Charles Simonyi) se povedlo to, co se nepovedlo druhému (Mark Shuttleworth). A to aniž by chtěl... Shuttleworth požadoval po ruské straně prodloužení svého pobytu ve vesmíru na nejméně dva týdny, což ale bylo zamítnuto, neboť by šlo o zásah do dlouhodobého plánování činností na ISS. Simonyi si ale stav beztíže užije právě dva týdny: už dříve byl jeho let prodloužený o dva dny (viz blog 30. března 2007) a nyní dostal navíc ještě jeden den letu, protože v původně plánované přistávací oblasti jsou záplavy. Loď Sojuz TMA-9 se tak vrací z vesmíru v sobotu 21. dubna 2007.

  Astronautka Sunita Williamsová se stala prvním člověkem, který běžel maratón mimo planetu Zemi. "Bostonský" maratón si zaběhla na palubě ISS, kde jí to na "běhadle" trvalo 4 hodiny 24 minut. Zajímavé je, zatímco astronautka uběhla nezbytných 42 km, stanice urazila vzdálenost přes 123 tisíc kilometrů. Nešlo ovšem o čas, protože "běhadlo" ve stavu beztíže těžko "seštelujete" tak, aby objektivně odpovídalo podmínkám na Zemi, ale o propagaci sportu. A to se - myslím - opravdu povedlo!

  Máme tu nový emblém letu raketoplánu - mise STS-122, která má za cíl vynést do vesmíru evropský laboratorní modul Columbus.

  ÚTERÝ 17. DUBNA 2007

  V roce 2010 bude mít Čínská lidová republika dostatečnou kapacitu k tomu, aby rychle zlikvidovala všechny americké klíčové družice na nízké oběžné dráze. Konstatuje to americký senátor Bill Nelson (demokrat zvolený za Floridu).

  Fjodor Jurčichin (současný velitel ISS) říkal, že Charles Simonyi (pátý kosmický turista, t.č. na ISS) říkal, že Bill Gates (zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa) říkal, že uvažuje o letu do vesmíru. Billa Gatese bych osobně rád ve vesmíru viděl (zvedne zájem veřejnosti o kosmonautiku), ale způsob podání této informace zdá se mi poněkud nešťastným.

  Sonda Mars Global Surveyor byla na podzim loňského roku po deseti letech práce ztracena kvůli softwarové chybě. Konstatuje to alespoň zpráva vyšetřovací komise. Chybné instrukce byly na její paluby zaslány už v červnu 2006, přičemž se mohly projevit jen ve velmi specifické situaci - a ta nastala počátkem listopadu 2006. Tehdy byl nedopatřením vydaný povel k otočení slunečních baterií do nesprávné polohy, na což sonda reagovala přechodem do bezpečnostního módu. Jenomže v tuto chvíli se projevila ona počítačová chyba a hlavní anténa nesměrovala přímo na Zemi. Program následně interpretoval přehřátí (vzniklé špatnou orientací) jednoho z akumulátorů jako jejich nabití na vyšší než přípustnou úroveň a všechny odpojil. Což byl konec sondy...

  Vyšel nový Kosmos News. Titulní stránce vévodí článek o setkání s astronautem Story Musgravem a jinak následuje dalších pět stránek (jako obvykle) zajímavého čtení... Podporovatelé už jej mají ve schránce, nepodporovatelé musí čekat, až se objeví ve zkrácené podobě na webu...

  ČTVRTEK 12. DUBNA 2007

  Dne 16. dubna 2007 poběží astronautka Sunita Williamsová (t.č. pobývající na ISS a netušící, kdy se zase vrátí na Zemi) slavný "Bostonský maratón". Absolvuje ho v netradičních podmínkách: na běhacím pásu na palubě kosmické stanice. Předpokládá se, že "poběží" asi 2,5 až 3 hodiny. Do maratónu se kvalifikovala poté, co se v lednu 2006 umístila v první stovce žen v Houstonském maratónu. Přímo v Bostonu přitom poběží i kolegyně Williamsové, astronautka Karen Nybergová. Pro Williamsovou to bude světová premiéra, protože dosud žádný kosmonaut ve vesmíru neabsolvoval maratón.

  Policie oznámila, že v automobilu exastronautky Lisy Nowakové po jejím útoku na sokyni (viz blog 7. února 2007 a několik příspěvků poté) byly kromě jiného nalezeny dvě flash-paměti obsahující skoro dvě desítky fotografií a kreseb se sadomasochistickou tématikou. Vzhledem k tomu, že policie odmítla vyvrátit, že na těchto fotografiích je přímo Nowaková, objevily se rozmanité spekulace...

  Dnes večer budu přednášet v Prostějově (hvězdárna, od 18:00 hod) - téma "Neslavné pády slavných raket". Při přípravě přednášky jsem musel konstatovat, že jde o výrazně zajímavější téma, než jsem čekal...

  Že je dnes "Den kosmonautiky" (výroční den startu prvního kosmonauta světa Jurije Gagarina do vesmíru), pozná každý návštěvník největšího světového internetového vyhledávače Google...

  STŘEDA 11. DUBNA 2007

  Pokud jste zmeškali start lodi Sojuz TMA-10, její připojení nebo přivítání posádek, můžete se na vše podívat na stránkách hvězdárny ve Vsetíně. Ostatně, této hvězdárně patří pochvala za mimořádnou práci při propagaci kosmonautiky. Což se bohužel nedá říci o serveru kosmo.cz, který start Sojuzu TMA-10 odbyl třemi telegrafickými řádky (diskusi v to nepočítám). Bylo v nich jen to nezbytné minimum, kvůli kterým zájemci o kosmonautiku na tento web asi nechodí - a nezájemci budou totálně zmateni ("Sunita Williamsová zůstane na stanici" - Kdo to je? Proč tam zůstane? Jaký to vztah k aktuálnímu startu?). Pro jistotu tady není zmíněna národnost žádného kosmonauta, jednou je jméno kosmonauta uvedeno v kompletní ruské podobě včetně jména otce (navíc chybně), u jiného jen příjmení (pro změnu lze opět najít chybu), u některých (ne u všech) členů posádek jsou uvedeny funkce (navíc chybně - Kotov je velitel lodi Sojuz, nikoliv expedice), jednou je nomenklatura lodi uváděna jako Sojuz TMA-10, podruhé Sojuz-TMA 9 (pokaždé je pomlčka jinde). Rok startu se z článku nedozvíme (dozvíme se jen, kdy byl článek vložený do systému, což nemusí mít po letech se startem zhola nic společného), zato čas startu s přesností na sekundu ano. Na 560 znaků včetně mezer solidní výkon...

  Odložený start raketoplánu Atlantis STS-117 by se měl uskutečnit nejdříve 8. června 2007. NASA se rozhodla nevyměňovat hlavní nádrž raketoplánu a použít tu stávající - opravenou po krupobití. (Viz blog 1. března a 28. února 2007.)

  Díky tomu, že mi ve sbírce podpisů chybí stý ruský kosmonaut Oleg Kotov, tak ze všech 453 kosmonautů světa nemám ve sbírce přesně 11 jmen (křížkem označení již nežijí):
 • Bowersox Kenneth (USA)
 • Fei Junlong (Čína)
 • Grissom Virgil (USA)+
 • Kotov Oleg (Rusko)
 • Levčenko Anatolij (Rusko)+
 • McNair Ronald (USA)+
 • Nie Haisheng (Čína)
 • Onizuka Ellison (USA)+
 • Resnik(ová) Judith (USA)+
 • Roosa Stuart (USA)+
 • White Edward (USA)+
 • "Komu jsi psal?" ptá se několik tazatelů v různých řečech v reakci na včerejší informaci o příchodu podepsané litografie STS-116. Tak tedy: psal jsem každému členovi posádky (kromě Williamsové, která byla loni v prosinci zanechána na ISS a hned tak se asi kvůli odkladům v programu raketoplánů nevrátí). Nevím, představa, že jeden člen posádky posílá podepsané litografie mi přijde trochu (slušně řečeno) svérázná. Podle mě není důlležité ani tak KOMU z posádky píšu (i když zase tak úplně bezvýznamné to není) jako CO píšu. Trochu fantazie a kreativity, přátelé - dopis "pošli podepsanou litografii, kosmonaute" asi není tou nejlepší podobou žádosti o podpisy celé posádky. Abych nezapomněl, přišel mi další dopis - americký astronaut John Phillips podepsal litografii a fotku, na kterých už byl podepsaný Sergej Krikaljov. Abych předešel záplavě dalších dotazů: psal jsem Phillipsovi...

  ÚTERÝ 10. DUBNA 2007

  V sobotu 7. dubna úspěšně odstartovala ruská kosmická loď Sojuz TMA-10. Jejím velitelem je Oleg Kotov, palubním inženýrem Fjodor Jurčichin (oba Rusko) a "třetím do mariáše" (= kosmickým turistou) Američan maďarského původu Charles Simonyi. O dva dny později se úspěšně spojila se stanicí ISS. Oleg Kotov je přitom "ruským kosmonautem číslo sto" od dob Jurije Gagarina (počítáme-li i Toktara Aubakirova a Talgata Musabajeva, na něž si dělá právo Kazachstán, ale kteří oficiálně startovali do vesmíru coby představitelé Společenství nezávislých států/Ruska).

  Američanky Jennifer Belifattová (33) a Cheri Mendozová (32) by se měly údajně stát dalšími kosmickými turistkami na ruských lodích Sojuz. Už prošly lékařskými testy, prokázaly svoji solventnost a přípravu ve Hvězdném městečku by měly zahájit v dohledné době. První z nich pak poletí do vesmíru na podzim 2008, druhá na jaře 2009. Obě dámy pracují pro jistý web server určený ženám a svým letem chtějí "dokázat, že ženy jsou schopné se vyrovnat mužům". Samo zdůvodnění je prapodivné a pokud (si) někdo potřebuje něco dokazovat, nechť. Faktem ale je, že rustrá strana důrazně informovala, že v současné době vede jakákoliv konkrétní jednání s dalším(i) případným(i) turistou/turisty. Docela by mě tak interesovalo, v čem se obě dámy chtějí mužům vyrovnat? Ve velkohubých prohlášeních? No, každý máme nějaké cíle...

  Pošta bude zdražovat. Ta americká, a to od poloviny května. Pro sběratele podpisů astronautů, kteří posílají spolu se žádostí o podpis zároveň i ofrankovanou zpáteční obálku (což je podle mě z hlediska slušnosti nezbytné minimum, protože mi přijde nebetyčně drzé po někom něco požadovat a ještě chtít, aby za to zaplatil) to tak znamená, že zase budou (budeme...) muset sáhnout hlouběji do kapsy.

  Astronaut Robert Curbeam (veterán z letů Discovery STS-85/1997, Atlantis STS-98/2001 a Discovery STS-116/2006) přestal být aktivním astronautem (dočasně?, trvale?) a přešel na pozici "Acting Director, Safety, Reliability, and Quality Assurance Office, Constellation Program".

  A zase radost v poštovní schránce - no bodejť by ne, litografie podepsaná všemi členy posádky STS-116 včetně Sunity Williamsové (zanechané na ISS k superdlouhodobému letu), to už snad důvodem k radosti je, ne?

  PÁTEK 6. DUBNA 2007

  Pravidelní čtenáři mého blogu asi poznali, že jsem byl minulý týden na dovolené a měl na blog víc než obvykle času. (Pro úplnost: válel jsem si šunky v lázních Luhačovice - inhalace, procedury, koupele, masáže... Vše zaměřeno na hlasivky.) A že jsem vrátil do pracovního procesu a čekala na mě spousta restů, takže šel blog trochu stranou.

  Do Česka přijede v nejbližší době šéf Evropské kosmické agentury ESA Jean-Jacques Dordain. Bude jednat, jednat, jednat - o našem plném členství do ESA. Vše nasvědčuje tomu, že už od příštího roku bude na raketách, výpravách a sondách ESA také česká vlaječka.

  V úterních (3. dubna 2007) Lidových novinách se objevil můj článek UFO: věc veřejná.

  Zítra startuje kosmická loď Sojuz TMA-10. Na palubě budou ruští kosmonauti Fjodor Jurčichin a Oleg Kotov, doprovodí je účastník kosmického letu ("kosmický turista") Charles Simonyi. Z přiloženého obrázku je vidno, že se chlapci opravdu tuží, aby po nich tady na Zemi zůstala spousta podepsaných fotografií. Kdyby mi jednu poslali, vůbec bych se nezlobil...