Archiv blogu (nejen) o kosmonautice Tomáše Přibyla - říjen 2006

NEDĚLE 29. ŘÍJNA 2006

V dnešním Nedělním světě si lze přečíst článek "John Glenn: Američan každým coulem". Článek vyšel z mé osobní dílničky...

Rusko dá na kosmonautiku v letech 2008 až 10 celkem 171,7 mld. rublů. Dle aktuálního kurzu je to asi 144,5 mld. Kč. Ročně tedy něco kolem padesáti miliard korun. V přepočtu na dolary je to pak něco nad dvěma miliardami. Rozpočet NASA je asi osmkrát větší, nicméně prosté srovnání obou čísel je zkreslující. Třeba proto, že v Rusku je jiná úroveň platů, cena surovin apod.

Díval jsem se na seznam astronautů z výběru NASA 1998 (oddíl 17), pak z aktivních astronautů jsou dosud bez letové nominace piloti Gregory C. Johnson a Gregory H. Johnson stejně jako letoví specialisté Timothy Creamer, Garrett Reisman (chystal se coby člen záložní posádky ISS, ale byl z přípravy vyřazený) a Neil Woodward III (nyní ovšem člen managementu NASA, takže v dohledné době jej asi nominace nečeká). Kromě těchto astronautů existují ovšem dva členové oddílu 16, kteří stále marně čekají na nominaci: Yvonne Cagleová a Fernando Caldeiro.

SOBOTA 28. ŘÍJNA 2006

Ve čtvrtek překonal robot Spirit hranici jednoho tisíce dní práce na Marsu a na svůj věk se těší výtečnému zdraví. Nezbývá než hluboce smeknout přede všemi, kdo se na jeho vývoji a výrobě podíleli. Protože konstruovaný byl pro 90denní pobyt na Marsu... Stejně jako jako bratříček Opportunity, který tisícovky dosáhne za pár dní. Někdo si holt NASAdil laťku zatraceně vysoko...

Indie oznámila, že během tří až šesti měsíců se definitivně rozhodne o vlastní kosmické lodi. O tomto projektu hovoří už od roku 2003 - jedinou překážkou jsou přitom finance, neboť vývoj by si vyžádal něco kolem dvou miliard dolarů. Uvidíme - já osobně bych indickou kosmickou loď uvítal. Třeba by se konečně probraly z letargie i další země. "Konkurence" by zkrátka do kosmonautika přinesla oživení...

NASA oznámí v úterý 31. října 2006 zda (=že) poletí ještě jeden raketoplán na servisní misi k teleskopu Hubble. Mělo by se tak stát v dubnu 2008. Posádka sice ještě nebyla oficiálně jmenována, ale nějaká jména už neoficiálně víme. Velitelem bude Scott Altman, který poletí už počtvrté (a jednou už u teleskopu byl). Pilotem byl měl být Kenneth Ham (nováček). A dále známe jména tří letoých specialistů: John Grunsfeld (pátý start, dvakrát už byl u HST), Michael Massimino (druhý start, při svém předchozím letu taky navštívil HST) a Megan McArthurová (nováček a zároveň první astronaut z oddílu 2000, který získal letovou nominaci).

STŘEDA 25. ŘÍJNA 2006

V časopise EKOlogie a společnost mi vyšel článek "Skleníky na oběžné dráze" - o historii pěstování rostlinek ve stavu beztíže.

Nevídáno! Po dlouhé, předlouhé době jsem ve schránce opět našel dopis z Hvězdného městečka. Sice byl hubený jako pes u vegetariánů, ale pořád lepší než drátem do oka... Vevnitř byly čtyři fotky podepsané pětinásobným kosmonautem Anatolijem Solovjovem. Dvě nejhezčí přikládám - už se teším, až je příští rok v září nechám podepsat jeho parťákem Pavlem Vinogradovem při osobním setkání...

PÁTEK 20. ŘÍJNA 2006

Včera jsem při návštěvě Prahy zavítal i do redakce Letectví+kosmonautiky na přátelskou návštěvu (dá se v případě, kdy odchází s balíkem dvaceti starých časopisů z remitendy v podpaží, ještě o přátelství hovořit - neb toto už snad hraničí s rabováním...). Měl jsem možnost nahlédnout do listopadového čísla časopisu - pěkné! Z kosmonautiky tam bude dokončení reportáže pana Vítka o letu STS-121, dále pak současný průzkum Marsu, nerealizované lety Gemini a informace o připravovaném startu Discovery STS-116.

Dne 19. září 2006 nás navždy opustil americký (nikdy neletěný) astronaut John L. Finley (70). Připravoval se k letu do vesmíru v rámci programu MOL.

STŘEDA 18. ŘÍJNA 2006

Rošády ve startech raketoplánů... Zatímco třetí (a poslední) letošní start amerického kosmického letounu Discovery STS-116 zůstává stanoven na 7. prosince 2006, první tři lety v roce příštím se dočkaly odkladů. STS-117 má startovat 16. března (dosud 22. února), STS-118 28. června (dosud 11. června) a STS-119 7. září (dosud 9. srpna). NASA pak ve zbývajících třech měsících roku 2007 plánuje ještě dva starty raketoplánů.

Několik fotek ze setkání se Sergejem Krikaljovem tuto sobotu, které se uskutečnilo v Německu i v Česku...

ÚTERÝ 17. ŘÍJNA 2006

Na kongresu IAF ve španělské Valencii byl i první čínský kosmonaut Jang Li-wej. Díky přátelům z České kosmické kanceláře (nebudu jmenovat, ale oni se určitě poznají) mám jeho podpis na dvou překrásných fotkách. Konečně - posuďte sami.

PONDĚLÍ 16. ŘÍJNA 2006

K jednomu z vrcholů mé "kosmické" kariéry dosud patřila večeře s Eugenem Cernanem (velitel Apolla-17, kdy se prošel po Měsíci). Dalším vrcholem se tuto sobotu stalo setkání se Sergejem Krikaljovem, držitelem všech možných i nemožných rekordů. Strávil jsem s ním skoro celý den, v jehož rámci vznikl nejen rozhovor pro Letectví+kosmonautiku a podepsal mi hromadu fotek (přestože jindy je extrémně neochotný, neb sběratele podpisů nemá rád), ale zúčastnili jsme se oslav padesátého výročí založení jednoho zemědělského učiliště, společně poobědvali i pivo popili a na konec ještě skončili v lese na příjemné procházce spojené s trháním borůvek! Poděkování za zprostředkování akce patří Julkovi Cackovi i Sigmundovi Jahnovi! A co víc: Sergej Krikaljov dokonce navštívil poprvé v životě i Českou republiku!

Fotky ze setkání se Sergejem Krikaljovem se pokusím připravit do zítřka.

Čína v posledním týdnu zveřejnila mnohé o svém kosmickém programu. V příští pětiletce plánuje uskutečnit výstup kosmonautů ve skafandru (let ShenZhou-7 je prozatím plánovaný na rok 2008 s tím, že přesné datum startu bude určeno podle připravenosti programu), dále nacvičit setkávací a spojovací aktivity ve vesmíru... PO první lunární sondě připravované ke startu v roce 2007 jsou plánovány ještě dvě mise do roku 2010, přičemž druhá by měla být zakončena hladkým přistáním na Měsíci. Nejlidnatější země světa také zveřejnila informaci o tom, že během uplynulého roku podepsala šestnáct smluv o spolupráci s třinácti různými zeměmi a kosmickými agenturami. A že její roční "kosmický rozpočet" je zhruba 1,7 mld. USD, což je zhruba destina rozpočtu NASA... (Samozřejmě ale že jsou obě čísla nesrovnatelná: třeba kvůli rozdílným platům nebo dalším cenám v obou zemích, v rozdílné orientaci a filozofii agentur apod.)

Proč byl vyřazený japonský podnikatel Daisuke Enomoto z posádky Sojuzu TMA-9? Zdravotní problémy byly skutečně jen záminkou: Enomoto byl totiž obviněný z finančních podvodů a zpronevěry, za což mu v Japonsku hrozí nepodmíněné tresty. Jakmile se to ruská strana dozvěděla, okamžitě jej z přípravy vyřadila a nahradila Anouseh Ansariovou.

Rusko představilo sedm nových kandidátů na kosmonauty, kteří začnou výcvik v lednu 2007. Jmenovitě jsou to (v abecedním pořadí) Alexandr Misurkin, Oleg Novickij, Alexej Ovčinin, Maxim Ponomarjov, Sergej Ryžikov, Jelena Serová a Nikolaj Tichonov. Tichonov a Serová (manželka kandidáta na kosmonauta Marka Serova vybraného před třemi lety) jsou inženýři z konstrukční kanceláře Eněrgija, ostatní jsou vojáci.

SOBOTA 7. ŘÍJNA 2006

Chtě nechtě jsem si musel vzpomenout na pasáž z knihy Patricka Ryana "Jak jsem vyhrál válku". Jak jde pouští arabský muž s velbloudem a za nimi žena. Dojdou na okraj minového pole, kde si pořadí vymění - a ženě je dovoleno jít první... Neb Anouseh Ansariová připustila, že by i její manžel mohl absolvovat kosmický let...

Čtu teď knihu The Right Stuff (Správný předpoklad) od Toma Wolffa. Dílko staré bez dvou let tři desetiletí, nicméně vynikající svědectví o vojenských pilotech létajících na tryskáčích a prvních astronautech. Sice jsem dříve několikrát viděl film natočený podle této knihy (u nás promítaný pod názvem Posádka), ale kniha je úplně něco jiného. Vynikající studie motivací a životů pilotů - i jejich manželek. Místy velmi surové a syrové čtení, které si ovšem na nic nehraje. Nevíte někdo, zdali tato kniha nebyla přeložena do češtiny? Pokud ne, věčná škoda pro kosmickou komunitu anglickým jazykem nevládnoucí.

Abych jen netlachal naprázdno: v paměti mi utkvěla scénka z knihy, kdy piloti bojovali v korejské válce. Tehdy bylo naprostým tabu používat rádiové spojení pro cokoliv jiného než pro kritické informace - věci, které se týkaly jen jedinců (emoční výkřiky, stav osobní situace apod.) prostě do rádia nepatřily. A tak když jeden z pilotů do rádia vykřikl "Na ocas se mi pověsil MiG!", druhý jej upozornil: "Zavři hubu a zemři jako letec!"

PÁTEK 6. ŘÍJNA 2006

Ač jsem měl původně připravené na dnešek jiné zprávičky, budete si je moci přečíst až zítra (pokud budu ve stavu je sem vložit). Dnešní zprávou dne číslo jedna je pro mě to, že se mi v noci narodil druhý syn... Jmenuje se Michal, váží 3,65 kg, měří 51 cm a má se k světu! Aneb takto si představuji příspěvek ke Světovému kosmickému týdnu...

ČTVRTEK 5. ŘÍJNA 2006

Včera začal Světový kosmický týden - i v České republice. Sám jsem k němu připravil tři rozhlasové vstupy (Český rozhlas Leonardo, Český rozhlas Brno, Radio Progla). A co vy ostatní? Bližší informace o Světovém kosmickém týdnu najdete na stránkách České kosmické kanceláře.

Pevně jsem doufal, že když manželka už osmý den přenáší nového človíčka, tak že se rozhodne ho přivést na svět právě 4. října - v den výročí startu Sputniku. A v předvečer výročí to už chvíli vypadalo, že to vyjde... Nakonec nevyšlo. Škoda, měl jsem připravená krásná jména - kluk by se jmenoval Sputnik nebo Jurij, holka Valentina nebo Lajka...

Dnes čeká posádku ISS (Michael Lopez-Alegria z USA, Michail Tjurin z Ruska a Thomas Reiter z Německa) krátký výlet: mají za úkol přeparkovat loď Sojuz TMA-9 z jednoho stykovacího uzlu na modulu Zvezda na uzel na modulu Zarja. Důvodem je potřeba uvolnit uzel pro přijetí nákladní lodi Progress M58, která má startovat 23. října.