Archiv blogu (nejen) o kosmonautice Tomáše Přibyla - září 2006

SOBOTA 30. ZÁŘÍ 2006

Kosmická loď Sojuz TMA-8 je bezpečně zpět na Zemi. A na její palubě se zpět do sevření gravitace vrátila Anouseh Ansariová, první žena kosmo-turistka. (A já ve skrytu duše doufám, že bude milosrdná ke sběratelům podpisů kosmonautů...)

V souvislosti s letem Ansariové jsem v ruském tisku zaznamenal jedno zajímavé nové slovíčko. Turpolet. Je to zkomolená zkratka z "tustisticij poljot", turistický let. Zní dobře, mohla by se ujmout.

To, o čem si povídali i vrabci na střeše, je venku. Start raketoplánu Discovery STS-116 bude o týden dříve, než se plánovalo. Vzlétnout má už 7. prosince 2006 (dosud se počítalo se startem 14. prosince). Hlavním důvodem je snaha nemít raketoplán ve vesmíru v průbehu vánočních svátků.

Zveřejněný byl emblém letu raketoplánu Endeavour STS-118, který by měl startovat v červnu 2007. V posádce bude i Barbara Morganová, která dělala v osmdesátých letech náhradnici Christě McAuliffeová. Ta do vesmíru letěla v rámci programu "Teacher In Space" (Učitel ve vesmíru), ale zahynula na palubě raketoplánu Challenger při havárii v lednu 1986.

PONDĚLÍ 25. ZÁŘÍ 2006

Přišel mi honorář ze slovenského časopisu Kozmos. Co je na tom tak zaznamenáníhodného? Především skutečnost, že poštovní poukázka dorazila na adresu, kde už 13,5 roku nebydlím. Nemyslete si: po celou tu dobu se snažím redakci, vydavatele a celou půlku Slovenska k tomu přesvědčit, ať mi honoráře posílají jinam. Marnost nad marnost a všechno je marnost. (Velkým štěstím je, že na inkriminované adrese bydlí moje babička. Snad jí Pánbů dá dlouhá léta, jinak jsem bez honorářů z Kozmosu.)

Následující zpráva sice není z "kosmického" soudku, ale přesto jsem si ji dovolil sem "propašovat". Pro nejnovější vydání časopisu SECURITY jsem připravil rozsáhlý materiál na téma "děti a informační bezpečnost" (rozsáhlý = 14 tiskových stran). Troufám si tvrdit, že je to poprvé, co podobný materiál vyšel v Česku. Máte-li více či méně dospívající děti, vřele doporučuji časopis zakoupit a materiál prostudovat - navíc časopis pořídíte za pouhých 49 Kč.

NEDĚLE 24. ZÁŘÍ 2006

Říjnové číslo časopisu "21. století" obsahuje pětistránkový článek o proměnách podoby Mezinárodní kosmické stanice. Moc pěkné čtení. Bodejť by ne, sám jsem to psal...

NASA zveřejnila oficiální fotografii posádky Discovery STS-116 (start prosinec 2006). Pěkná, teď ji ještě doplnit o podpisy...

SOBOTA 23. ZÁŘÍ 2006

Americká astronautka Stefanyshin Heidemarie-Piperová zkolabovala na poletové hangár-párty na Ellingtonově letecké základně v Houstonu. Zkolabovala, když měla jako pátá ze šesti astronautů pronést řeč. Kolegové z posádky raketoplánu jí pomohli na nohy a celý hangár propukl v potlesk. Následně prohlásila: "Kluci, jestli tohle nebylo trochu trapné..." A zkolabovala znovu. Tentokrát už ji pracovníci NASA pomohli ven ze sálu, kde skončila v péči lékařů. Ti konstatovali vyčerpání organismu a šupem ji poslali domů.

Rozhodně bude zajímavé sledovat, jaký vliv bude mít tento poletový kolaps na její další kariéru, protože už před startem k misi Atlantis STS-115 se hovořilo o tom, že je díky výborným výsledkům v přípravě žhavým kandidátem na dlouhodobý pobyt na ISS někdy kolem roku 2010. Takže uvidíme. Každopádně: Heidi, držíme palce!

Úplně jsem zatajil, že vyšlo další číslo (79té!) superčasopisu Kosmos News. Reportáž z letu Discovery STS-121, unikátní fotografie (u nás v papírovém tisku ještě nepublikované) z autonehody Johna Glenna, před startem první ženy-kosmoturistky, výběr kontraktora lodi Orion¨, Paris Hiltonová se chystá do vesmíru a mnoho dalších zajímavostí...

PÁTEK 22. ZÁŘÍ 2006

T mínus pět dní a stále odpočítáváme. T jako Termín (narození druhého potomka). Bohužel probíhající odpočítání mi znemožňuje vzdálit se z rodného města, natož pak z republiky. A to se právě dnes koná v německém Kolíně nad Rýnem velkolepá tisková konference (no, spíš tiskový den), kdy ESA chce představit své pilotované lety chystané do konce roku 2007. A že jich bude! Nyní dlouhodobě pracuje na ISS německý kosmonaut Thomas Reiter (i ten by měl vystoupit v průběhu tiskového dne vystoupit prostřednictvím telemostu). Už v prosinci poletí raketoplánem Discovery STS-116 první švédský astronaut Christer Fuglesang (po téměř patnáctiletém výcviku!). V srpnu 2007 poletí raketoplánem italský astronaut Paolo Nespoli (i pro něj půjde o kosmickou premiéru - je posledním členem evropského oddílu kosmonautů, který zatím nebyl na oběžné dráze). V říjnu 2007 raketoplánem doprovodí evropskou laboratoř Columbus německý kosmonaut Hans Schlegel. A nakonec ještě má mezi říjnem a prosincem na několik týdnů Mezinárodní kosmickou stanici i francouzský kosmonaut Leopold Eyharts... Kromě všech výše uvedených budou v Kolíně nad Rýnem i další a další kosmonauti. Ach jo, tak příště.

A abych nezapomněl: raketoplán Atlantis je bezpečně na Zemi po misi STS-115, která trvala 11 dní 19 hodin 6 minut a 35 sekund.

ČTVRTEK 21. ZÁŘÍ 2006

Dnes se vrací raketoplán Atlantis - pokud počasí umožní. Držím palce! Půjde o teprve třetí přistání raketoplánu od zkázy Columbie (únor 2003). A zvláště držím palce veliteli Brentu Jettovi, ke kterému mám velmi blízký vztah (jen on to neví) - neb jsem ho v lednu 1997 viděl osobně startoval do vesmíru (Atlantis STS-81).

Večer mě čeká vystoupení v Asociaci českých manažerů (proto se nemohu zúčastnit v pražském Planetáriu setkání Kosmo Klubu) na téma "Vesmír je nám blíže, než si myslíme". Držte mi palce!

Co máme společného s Iránem? Považovat vlastnictví majetku za něco automaticky špatného je typická vlastnost Čechů. (Typická česká modlitba: Pane Bože, dej, ať sousedovi chcípne koza...) A teď se k nám přidává i Irán, jehož deníky kritizují Anouseh Ansariovou (t.č. trávící dovolenou na palubě ISS) za to, že dává špatný příklad mládeži. A to tím, že si může dovolit zaplatit cestu na oběžnou dráhu... Jen drobná poznámka: ke stejnému "názoru" dospělo v jediném dni několik "nezávislých" komentátorů v různých iránských denících. Obdivuhodná náhoda... (Komentátoři se jen rozcházejí v tom, jak se k situaci postavit. Jedni doporučují Ansariovou úplně ignorovat, jiní prezentovat jen určité informace, další pak poukazovat i na další aspekty, které zatím nejsou zveřejňované. Inu, příkazy asi nebyly kompletní...)

STŘEDA 20. ZÁŘÍ 2006

Přistání raketoplánu Atlantis bylo odloženo o 24 hodin - na čtvrtek 21. září 2006. Jedním z důvodů je nejisté počasí nad primární přistávací plochou na Floridě. Dalším je pak záhadný předmět, který byl pozorovaný pod raketoplánem. Pokud se příznivci létajících talířů už zvedají ze židle a dávají ruce nad hlavu, pak je musíme zklamat. Předmět se pohybuje po stejné dráze jako raketoplán, takže se z něj pravděpodobně uvolnil... Existuje tak obava, že by mohlo jít o některou z keramických destiček tepelného štítu stroje... Právě poškození tepelného štítu způsobilo v únoru 2003 zkázu raketoplánu Columbia...

Dostal jsem chuť na pořádnou poraci kvalitních knížek o kosmonautice - z produkce britského vydavatelství Springer Praxis. Doma jich mám už několik a mají pohádkově vysokou kvalitu. Zkusil jsem se poptat po českých knihkupectvích - samozřejmě, že je lze objednat. Ale přirážka je přes padesát procent oproti britským cenám. Což při objednání deseti knih představuje už poměrně solidní pálku. I napsal jsem přímo do vydavatelství, zdali by bylo možné knihy objednat přímo. Odpověď přišla obratem: můj e-mail byl předaný distrtibučnímu oddělení firmy. Pak přišel e-mail z distribučního oddělení, že můj e-mail byl předaný distribuční divizi pro kontinentální Evropu. Pak přišel e-mail, že můj e-mail předali distribuční pobočce ve Vídni... Vše za jedno odpoledne. Už je to blízko - jestli se předání e-mailu bude ještě chvíli přibližovat, čekám, že tak kolem desáté večer zazvoní soused s plnou náručí knih...

Vyšel mi článek v časopise Elektroinstalatér. Jmenuje se "Kosmonautika a energie" - v zásadě je to o tom, jakým způsobem lze ve vesmíru získávat při kosmických letech energii. (A taky trochu o tom, co z toho plyne pro nás, Pozemšťany.)

PONDĚLÍ 18. ZÁŘÍ 2006

Do vesmíru se dostala první kosmická turistka. Odstartovala na palubě lodi SOjuz TMA-9 společně s novou základní posádkou ISS (Michail Tjurin z Ruska a Michael Lopez-Alegria z USA). Musím si postesknout: podpis Ansariové bohužel nemám ve sbírce, čímž se mi počet chybějícího podpisů všech letěných kosmonautů rozrostl na 15 (z 446ti). Z technického hlediska není na misi nic zvláštního, z mediálního ano:
 • Ansariová je první žena-turistka.
 • Ansariová se narodila v Iránu, v 16ti letech odešla do USA. Právě současné napjaté vztahy mezi oběma zeměmi dodávají jejímu letu pikatní příchuť.
 • Ansariová byla do letu zařazena cca čtyři týdny před startem, přestože byla podle původních zpráv "jen v symbolickém výcviku". Dovoluji si spekulovat, že byla od počátku hlavním kandidátem pro let - a že její pozice v ústraní byla dána pouze bezpečností. Přesné důvody této spekulace jsem psal před několika dny na kosmo.cz a v nejbližší době je přepíšu i sem.
 • V dnešním týdeníku Respekt mi vyšel článek "Souhvězdí pro let k Měsíci". O tom, zdali raketoplány opravdu byly slepou uličkou americké kosmonautiky, o jejich nástupci (lodi Orion), v čem jsou si podobné a jak se liší, jaké úkoly plnily, plní a budou plnit.

  Někdy před jedenáctou hodinou (v 10:52 je pořad "Zahraniční událost" - tak to možná bude ono, ale bez záruky) bych měl být slyšet na Českém rozhlase Česko. Téma: Sojuz TMA-9 a Anouseh Ansariová.

  NEDĚLE 17. ZÁŘÍ 2006

  Amerika připravuje desetiměsíční let kosmonauta! Přesněji - kosmonautky. Peggy Whitsonová (v roce 2002 strávila na ISS půl roku) se chystá ke startu v září 2007 (Sojuz TMA-11), ale přistávat má až v červenci 2008 (Endeavour STS-119). Bude velitelkou šestnácté i sedmnácté základní posádky stanice - dosud nikdo nevelel dvěma po sobě jdoucím posádkách (ostatně, dosud nikdo nevel na ISS ani dvěma posádkám). Whitsonová bude létat deset měsíců, pokud se ovšem nezpozdí letový řád raketoplánů... Jinak může na oběžné dráze kroužit klidně i rok... Každopádně i těch deset měsíců jí bude stačit na několik rekordů. Třeba nejdelší non-stop let ženy kosmonautky v historii. Nejdelší americký kosmický let. A díky své předchozí výpravě se stane i Američanem, který strávil na oběžbné dráze nejvíce času. Držím palce!

  A ještě jedna zajímavost k posádkám ISS. Právě v rámci šestnácté základní dojde k tomu, že se v jejím rámci vystřídá na palubě ISS několik kosmonautů. "Zdravé jádro" bude tvořit právě americká velitelka Peggy Whitsonová a ruský palubní inženýr Jurij Malenčenko, nicméně... Od srpna do října 2007 je bude jako třetí člen posádky doprovázet Daniel Tani (USA), od října do prosince 2007 Leopold Eyharts (ESA/Francie), od prosince 2007 do února 2008 Robert Thirsk (Kanada) a nakonec za nimi ještě na jeden měsíc zavítá Kojči Wakata (Japonsko). Tento krok je pochopitelný: na stanici se vystříédá víc kosmonautů, jejich příprava bude jednodušší a uspokojeno bude víc zahraničních partnerů... Ale co chudáci my, sběratelé podpisů? Autogramy téhle ekipy těžko dostaneme na jednu fotku...

  Letectví+kosmonautika číslo 9: vyšly mi články "Letový řád raketoplánů", "Astronaut Charles Brady", velký materiál "Quo vadis, indická kosmonautiko?" a jště "Zapomenutý oddíl vojenských astronautů". Kromě toho je v časopise ještě jeden článek věnovaný kosmonautice - o žitomirském muzeu S. P. Koroljova. Ten jsem alespoň recenzoval - vyjádřil jsem přitom pochybnost o tom, zdali je v žitomirském muzeu skutečně skafandr Vladimíra Remka. Doporučil jsem doložit konstatování fotografií. Fotografie přiložena nebyla, informace (které moc nevěřím) tam zůstala.

  Navštívil jsem setkání filatelistů. Přišel jsem, koupil jsem - a nelitoval jsem. Filatelisté nemají rádi, když jim někdo maluje po obálkách - hlavně pak kosmonauti. Pomalovaná obálka pro ně ztrácí cenu a snaží se ji prodat... Což je pak požehnání pro sběratele podpisů kosmonautů. Na snímcích je několik přírůstků do mé sbírky. Hned první obálka představuje posádku lodi Voschod-2 (Alexej Leonov a Pavel Běljajev), která v březnu 1965 realizovala první výstup člověka do otevřeného prostoru ve skafandru. Pavel Běljajev ale necelých pět let po kosmické cestě zemřel, a tak tato posádka patří k tomu vzácnějšímu, co lze ze sovětských podpisů získat. Cena? 104 Kč (130 původní, ale dostal jsem dvacet procent množstevní slevu). (Jo, a to Apollo-11 jsou autopeny - tedy podpisy strojové, nikoliv ruční. Ale jsou krásné, že?)

  SOBOTA 16. ZÁŘÍ 2006

  Moc se omlouvám všem, kdo na můj blog v minulých dnech zavítali za to, že jsem jej nedoplňoval. Ale bylo práce nad hlavu a nedá se žít nadoraz na litrech silného černého čaje a energetických břečkác (nápojích). Ke vší smůle se toho právě ve dnech minulých dělo v kosmonautice HODNĚ zajímavého. Takže se to pokusím telegraficky shrnout...

  Raketoplán Atlantis si mezi techniky v Kennedyho kosmickém středisku vysloužil přezdívku "tučňák". Proč? Protože je černý a bílý a nelétá...

  "Tučňák" se ale nakonec létat naučil. Raketoplán Atlantis změnil svůj směr pohybu z horizontálního na vertikální a odstartoval! Stalo se tak v sobotu 9. září 2006. Měl jsem tu čest živě komentovat start na slovenské televizní stanici TA3 (je označována jako "slovenská CNN", což mě těší - dobrá reference!). O dva dny později se připojil k ISS - a astronauti z posádky následně uskutečnili trojici pracovních výstupů do otevřeného prostoru ve skafandru.

  Minulý víkend byla v německém Neubrandenburgu trojice kosmonautů: Viktor Gorbatko, Alexandr Alexandrov a Valerij Tokarev. Ač na akci jezdím pravidelně každým rokem, letos jsem vynechal. Důvodů bylo několik, ale tím hlavním je manželka v očekávání... Termín sice máme až koncem září, ale přece jen se mi nechtělo cestovat nějakých 700 kilometrů z Brna - co kdybych byl potřebnější na porodním sále...

  Od středy do pátku byl v Brně na pracovní návštěvě Milan "Kosmos News" Halousek. Od rána do večera a od večera do rána jsme řešili kosmonautiku - a nebylo to prázdné tlachání a smutnění nad situací. Naopak: každý si odnášíme několik stran A4 hustě popsaných poznámkami se zajímavými nápady a koncepty do budoucna. Kéž by alespoň polovina z nich vyšla! Jinak jsme debatovali nad vynikajícím pivem ("U Richarda" v Žebětíne - vřele doporučuji a nesedím-li u počítače, najdete mne s vysokou mírou pravděpodobnosti zde), neméně vynikajícími žebry a meditací nad tím, proč nám oběma doktoři zakazují pivo a žebra.

  Včera jsem měl příjemnou půlhodinku na Českém rozhlase Brno - o současném letu raketoplánu Atlantis, o plánech na novou americkou kosmickou loď, o chystaném startu první kosmické turistky...

  Do ruky se mi (konečně) dostalo zářijové vydání časopisu 21. století. Obsahuje zajímavý článek o problematice "kosmických" výtahů. A dále dva materiály, které pro mne nebyly žádnou novinkou, protože jsem je sám psal. Prvním je "Pozor, padá družice" - o užitečných tvrdých dopadech na tělesa ve slunečním systému. Druhým pak článek "Jak se hlídají ledovce?" o monitorování světových zásob ledu z vesmíru. A abych nezapomněl: říjnové číslo 21. století (vychází 19. září - pohled do kalendáře mi ukazuje, že to už bude!) přinese další příspěvek z mé dílny "Nový jízdní řád pro Mezinárodní kosmickou stanici".

  PÁTEK 8. ZÁŘÍ 2006

  Čekání na bouřku? Po pozorném vyslechnutí reportáže o odkladu startu raketoplánu Atlantis STS-115 ve středečních "Událostech, komentářích" na ČT1 se můj syn zamyslel a pravil "Aha, čekají na bouřku!" Na vině tentokráte nebylo domotané zpravodajství, ale spíše fakt, že syn oslavil minulý měsíc své teprve třetí narozeniny...

  "Bouřky" bychom se tedy mohli dočkat dnes - a to pokud se probudí k životu motory raketoplánu Atlantis. Stát by se tak mělo/mohlo v 17:40:37 hodin středoevropského letního času. Tak co, dočkáme se?

  Vyšlo letošní čtvrté číslo (dvouměsíčník) časopisu EKO - ekologie a společnost. A v něm mám dvoustránkový článek "Smetiště nad našimi hlavami". Název je doufám dost výmluvný a dalšího komentáře snad již netřeba...

  ČTVRTEK 7. ZÁŘÍ 2006

  Víte, co mají společného Kalousek, Topolánek, Paroubek, Rath a Přibyl? Bohudík jen to, že jde o prvních pět hostů v novém pořadu Radiožurnálu "20 minut Martina Veselovského". Ve středu 6. září 2006 jsem zde hovořil o směrování americké kosmonautiky a o programu Orion (společně s Tondou Vítkem, což pro mě byla veliká pocta, neb by mě asi před dvaceti lety, když jsem hltával jeho reportáže o letech raketoplánů a další články v Letectví+kosmonautice těžko napadlo, že mu jednou budu dělat sparingpartnera...). Pokud jste pořad zmeškali, pak se dá poslechnout dodatečně třeba z http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_po=3169 (zároveň prosím laskavého posluchače o shovívavost, protože jsem dopředu neznal otázky - jen jsem věděl, že řeč bude o Orionu - to jen, abyste si udělali představu, jak to i v nejsledovanějším rádiu v nejsledovanějším čase chodí...).

  Abych nezapomněl: raketoplán Atlantis se asi pobíháním po Floridě minulý týden vyčerpal natolik, že teď sedí na zadku na rampě a odmítá se hnout... Start se včera nekonal (problém s palivovou baterií číslo 1) - zbývá tedy jen možnost vypustit ho zítra. Pokud půjdeme na start, pak v pátek 8. září 2006 v 17:40:37 hodin středoevropského letního času... (Při zachování stávajících podmínek se další - jen dvoudenní - startovací okno otevírá až koncem října.)

  STŘEDA 6. ZÁŘÍ 2006

  Pro posádku Atlantisu STS-115 je dnes velký den - po téměř pětileté přípravě by se měla vydat do vesmíru (posádka byla oznámena 26. února 2002, ale společně byla ve výcviku už od konce roku 2001). Jako zajímavost dodávám, že jde o JEDINOU posádku, která po zkáze Columbie v únoru 2003 nezaznamenala ŽÁDNOU změnu. Raketoplán Atlantis STS-115 by měl z Kennedyho kosmického střediska odstartovat v 18:28:49 hod. letního středoevropského času. Kdyby se nestartovalo dnes, může být raketoplán vypuštěný ještě zítra nebo pozítří.

  Dnes budu mít velký rozhlasový den. Nejprve mě čeká vystoupení na ČRo Radižurnál (17:30 až 17:50 hod) ohledně výběru dodavatele na novou americkou kosmickou loď Orion. (V rámci programu vystoupí i Tonda Vítek.) A ve 22:00 pak na stanici Radio Proglas půlhodinové "Kosmické procházky" - o indické kosmonautice. Radiožurnál je živý, Proglas jede ze záznamu.

  ÚTERÝ 5. ZÁŘÍ 2006

  Za rok, v září 2007, bychom se měli dočkat letu ruské lodi Sojuz TMA-11 s prvním kosmonautem z Malajsie na palubě. Po dlouhém vyčkávání (jména dvou finalistů měla být známa už v březnu letošního roku!) jsme se konečně dočkali oficiálního oznámení kandidátů. Do vesmíru by měl letět 34letý lékař-ortoped z univerzitní nemocnice v Kuala Lumpuru Šejch Mušafar Šukor (vlevo), náhradníka mu bude dělat 26letý vojenský lékař-stomatolog Faiz Bin Chalíd. Pokud tedy Šukora nezradí zdravíčko nebo si neudělá ve výcviku velkou černou kaňku, nesmazatelně vstoupí do dějin Malajsie - a zároveň se stane jedním z kosmických cestovatelů...

  PONDĚLÍ 4. ZÁŘÍ 2006

  154800... 154799... 154798 sekund... Jinými slovy: zahájili jsme odpočítávání ke startu raketoplánu Atlantis STS-115. 43 hodin, na konci start. Ten čekáme ve středu 6. září 2006 v 18 hodin 28 minut 49 sekund letního středoevropského času. Dočkáme se?

  "Jsem šťastný jak tornádo na Manhattanu!" (Zdroj: Burák letící helikoptérou ve filmu Cars, Auta.) Opět mi do schránky přišel pozdrav od některého z amerických astronautů. Po třech letech čekání mi odepsal Frank Culbertson, jinak notorický neodepisovač. Podepsal nejen svoji litografii, ale i litografii třetí základní posádky ISS (na které už byly podpisy ruských členů Michaila Tjurina a Vladimira Děžurova). I věnování připsal...

  SOBOTA 2. ZÁŘÍ 2006

  A máme tady první ohlasy na výběr dodavatele lodi Orion. Namísto zhodnocení, zdali se NASA rozhodla správně ve věcech technických nebo odborných parametrů, můžeme poslouchat typicky čecháčkovské "je to drahé", "nepřináší to nic nového", "určitě se to zdrží"... Prostě opravdu pozitivní myšlení. Mám-li být upřímný: kosmické lety jsou jediným oborem, kde se setkávám s tím, že jej vlastní "příznivci" veřejně (čím veřejněji, tím lépe) uráží, hanobí a shazují, kde mohou. Opravdu výborná služba! Když vidím, jak se linuxáři bijí do krve za Linux, jak se pejskaři bojí za své čtyřnohé miláčky, jak se ekologové rvou do krve za každou píď chráněného území... Ne vždy a všichni přitom mají pravdu. Ale to není podstatné, podstatným je společný zápal pro věc. A proti tomu stojí naše komunita, která naprosto všechno pomluví, zkritizuje, roznese na kopytech...

  Výzkumné sondě SMART-1, prvnímu zařízení "Made in Europa", které se vydalo k Měsíci, už zbývají jen hodiny života. Zítra (3. září 2006) bude řízeně navedena proti lunárnímu povrchu s cílem hledat stopy vody. Dopad se má uskutečnit v 7:41:51 hod středoevropského letního času v oblasti o souřadnicích 46.2o západní délky a 33.3o jižní šířky.

  PÁTEK 1. ZÁŘÍ 2006

  Šampaňské bouchalo ve firmě Lockheed Martin - právě jí vedené konsorcium získalo lukrativní a prestižní zakázku NASA na vývoj a výrobu nové kosmické lodi Orion/CEV. Prvotni hodnota kontraktu běžícího od 8. září 2006 do 7. září 2013 je 3,9 mld. USD. Do roku 2019 pak může překročit osm miliard dolarů - v závislosti např. na tom, kolik lodí bude NASA požadovat postavit. První pilotovaný start se plánuje nejpozději na rok 2014, první let na Měsíc dle optimistických předpovědí o čtyři až šest let později.

  "Rusko plánuje první let k Měsíci v roce 2011 až 12," hlásají zase novinové titulky. Ach jo. Už je to tady zase... Když si ale článek jen trochu pozorně přečtete, zjistíte, že let neplánuje Rusko, ale NPO Eněrgija. Což je sice dvorní dodavatel ruské kosmonautiky, ale nikoliv strůjce ruské kosmické politiky. A že na něj sama NPO Eněrgija pochopitelně nemá peníze, nicméně se musí teprve (někde, nějak...) získat. Není to poprvé (a zřejmě ani naposledy), co jsou prohlášení představitelů NPO Eněrgija záměrně formulována jako oficiální stanovisko ruské kosmonautiky... Jinde by si dodavatel něco podobného těžko dovolil...

  Raketoplán Atlantis už se uklidnil a nepobíhá splašeně po Kennedy Space Center. Pokud na něj někdo v noci nebafne (včera jsem s rodinou viděl film "Auta" - viz scéna, jak Blesk McQueen a Burák jdou v noci strašit traktory, mimochodem film doporučuji, je minimálně nadprůměrný), bude startovat ve středu 6. září 2006 ve 12:29 EDT (což je 18:29 SELČ, počítám-li dobře). Jak naschvál končí viditelné průlety ISS nad Brnem 4. září 2006 (v některých městech ČR, bude stanice pozorovatelné ještě o den později - ale pak už ani ťuk.